• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Narodil sa v zahraničí. Kde požiadať o príspevok?

17. marca 2011 
ahojte, hladala som vo vyhladavaci, no zatial nie relevantnu info.

poziadali ste/resp. budete ziadat o prispevok pri narodeni dietata a prispevok rodicom (podla Z.z.c.235/1998 a Z.z.c.676/2006), ak sa dieta narodilo v zahranici?

ak som spravne vycitala, podmienkou je prvorodene dieta starsie ako 28 dni, a trvaly pobyt opravnenej osoby na sk. alebo je tam este iny hacik? popr. este som niekde citala vyjadrenie, ze krajina (EU), v ktorej sa dieta narodi, nesmie poskytovat podobny prispevok, ale to som zatial v zakone po zbeznom citani nenasla.

ked bude cas, prejdem aj odkazy na ostatne zakony o pobyte a pod., ale mozno ste sa s tym niektore stretli. za odpovede dakujem.
26. jan 2007 o 08:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj caraida, tebe sa neoplati rodicovsky prispevok v nemecku? Ved od 1.januara 2007 sa podmienky pre pracujuce zeny zlepsili :slight_smile:
prebehla som si tie zakony, mas na Sk este trvaly pobyt? A aj zdravotne poistenie?
§3
(5) Nárok na príspevok nevzniká oprávnenej osobe, ak sa dieta narodilo v cudzine a príslušná inštitúcia krajiny, v ktorej sa dieta narodilo, vyplatila oprávnenej osobe príspevok alebo inú dávku toho istého druhu.

..to by mohol byt problem.
myslim, ze sa na teba ten zakon vztahuje, aj ked necakas trojcata :slight_smile:
26. jan 2007 o 09:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
ahoj ivana :wink: no to je vec definicie.

"prispevok pri narodeni dietata" je jednorazovo vyplateny a len pri prvorodenom. nieco take v nemecku nie je. preto ma to zaujima.

v nemecku mienim poziadat o elterngeld. to je ale ekvivalent slovenskej "materskej" rodicovsky prispevok? ci ako sa to oficialne vola? vyplacanej 28 tyzdnov, vymer je tusim 55% platu?

hej, ja som z tych nezodpovednych, co neodhlasili tp. a otravuju sa s danovym uradom :sunglasses: ale o zdravotnom, alebo socialnom poisteni v zakone nebolo ani slovo. ale musim to este nastudovat.
26. jan 2007 o 12:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj caraida. takisto zijeme s manzelom v DE a v maji sa nam ma narodit babatko a chceme poziadat o prispevok na slovensku pri narodeni prvorodeneho dietata. Ja v tom nevidim nejaky problem, kedze obaja mame trvaly pobyt na sk. v nemecku teraz je elterngeld, tych 55% (spriemeruje sa posledny rok) ale max 1800 Euro :grinning: , potom este tusim kindergeld 150 Euro na dieta do 18 roku zivota, suma sa meni od bundeslandu. tiez ma to dost zaujima, a som optimista :wink:
26. jan 2007 o 13:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
a co ak trvaly pobyt ma len matka dietata, stale je narok na prispevok?
26. jan 2007 o 13:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
lara opravnenou osobou je v prvom rade matka dietata (iba ak by zomrela alebo by bolo dieta zverene do vychovy otcovi - vtedy je opravnenou osobou otec dietata), takze narok na prispevok mas :slight_smile:

takze staci mat na slovensku trvaly pobyt (zdravotne ani socialne netreba)

tiez je situacia ina ked sa dieta narodi mimo EU - potom treba aby bola opravnena osoba zdravotne poistena na slovensku aspon 12 mesiacov pred narodenim dietata
26. jan 2007 o 16:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dakujem,
a o aku vysku vlastne ide, uz nemam prehlad o davkach a prispevkoch na SK :sweat_smile:
26. jan 2007 o 16:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
cari, ja by som ten zakon vylozila tak, ze ak mas narok na system prispevkov v inej krajine (v tvojom pripade v DE) tak stracas narok na prispevok na Slovensku. Povedala by som ze ide o ochranu matiek, ktore kratkodobo ziju v zahranici ale nemaju narok na zahranicne prispevky (ak nepracuju alebo nemaju v tej krajine trvaly pobyt). Takze podla zakona by som povedala ze nemas narok. Ale v podstate, nemusis sa im chvalit, neviem ci budu prüfovat ci nieco dostavas inde. Ved v podstate porusujes zakon tym ze si sa neodhlasila z trvaleho pobytu na Sk (ja tiez) a nikoho to nezaujima, tak mozno by to mohlo byt nieco podobne.. :wink:
26. jan 2007 o 17:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
eva4444: Kindergeld mozes poberat aj dlhsie ako 18 rokov - po dobu,kym dieta studuje a max. do 26 rokov dietata. Moja svokra este pred par mesiacmi dostavala Kindergeld na mojho manzela :grinning: :stuck_out_tongue_closed_eyes:
26. jan 2007 o 18:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ivana, ja nesuhlasim, jasne sa tam uvadza ze
"Nárok na príspevok nevzniká oprávnenej osobe, ak sa dieťa narodilo v cudzine a príslušná inštitúcia krajiny, v ktorej sa dieťa narodilo, vyplatila oprávnenej osobe príspevok alebo inú dávku toho istého druhu."

cize ak sa v danej krajine nevyplaca jednorazovy prispevok pri narodeni dietata, potom niet co riesit. Tu v UK sa nic take nevyplaca takze mne to vychadza tak ze narok mam.
26. jan 2007 o 21:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ved ja vam to prajem :sweat_smile: urcite to skuste, drzim palce :slight_smile: (a dajte potom vediet)
26. jan 2007 o 23:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
uvidime ci to pojde, k tomu prispevku sa od januara 2007 vyplaca aj pridavok na dieta a to uz je spolu celkom pekna sumicka
27. jan 2007 o 13:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahoj Caraida.
Sme v Bruseli a aj dcerka sa tu narodila. Obaja mame trvaly pobyt na Slovenksu. Normalne som poziadala o porodne (prispevok pri narodeni dietata - jednorazove) a kedze som do juna 2004 dobrovolne nezamestnana a tym padom nesplnam podmienky na matersky prispevok, poziadala som len o rodicovsky prispevok, na ktory mas narok, ak sa staras o dieta do troch rokov veku. A este dostavam pridavok na dieta.Ziada sa o to na Urade prace a socialnych veci a rodiny v mieste trvaleho pobytu.
Samozrejme, ze sa nas vypytovali, co tam robim a mali s tym trosku problemy, ze manzel je diplomat na vyslani.Ale stacilo im povedat, ze nepracujem, ze od Belgicanov sme nic nedostali a v priebehu mesiaca od podania som mala prispevky na ucte aj so spatnou platnostou.
2. mar 2007 o 20:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, mozno mi niektora budete vediet poradit. Po necelych 3 rokoch prace v UK sa chystame s manzelom Slovakom vratit na Slovensko. To uz budem v 7-mom mesiaci. Neskor by uz mohlo byt nebezpecne letiet.
Budem mat narok na matersku z UK? Zamestnavatel mi nic neda, lebo som posledny rok 'contractor' nie 'permanent', ale narok na 'maternity allowance' by som snad mohla mat, kedze na 'statutory pay' nie. Na Slovensku zrejme matersku nedostanem, lebo som tam posledne 2 roky nepracovala ani nic neodvadzala.
Ako je to s rodicovskymi prispevkami? To je uz nieco ine ako materska? To uz budem poberat na Slovensku, kedze trvaly pobyt som mala vzdy len na Slovensku? Dik.
Napisala som aj otazku do Socialnej poistovne na Slovensku, ale odtial mi maju odpovedat do mesiaca, tak si este pockam.
20. máj 2007 o 17:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
betka viem ti odpovedat len na tu čast otázky čo sa týka SR.
Na Slovenksu budeš mať nárok na rodičovský príspevok čo je cca 4440,- mesačne a vypláca sa od narodenia diatata do 3 rokov veku dieťaťa. Este budeš mať nárok na rodinné prídavky a príspevok pri narodený dieťaťa čo je teraz cca 15000,-.
21. máj 2007 o 10:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
betka, na maternity allowance mas narok, pozri si to podrobnejsie tu

http://www.dwp.gov.uk/advisers/claimforms/ma1_print.pdf
22. máj 2007 o 18:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dakujem Vam za odpoved. Lara, nastudujem si to, nasla si presne to, co sa tyka mna :slight_smile:
25. máj 2007 o 22:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ja mam tiez podobny problem a moja mama u nas doma zistila to, ze na to, aby mi bolo nieco vyplatene u nas, musim predlozit papier zo zahranicia, ze tu mi nic nedaju. Podali sme ziadost vo Franc. a ja stale cakam na tu negativnu odpoved a nic nechodi...
29. máj 2007 o 15:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tini ja viem, že niekedy to trva dlho :unamused: ale potom to u nás doplatia
nieviem či sa to dá ale skús to aj pourgovať
29. máj 2007 o 15:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
este kompletna informacia pre vybavenie prispevku vo vyske 15.000. Dovolme si malu rekaputulacii, takze potrebujete rodny list, resp. uradny preklad rodneho listu z Irska, potvrdeny formular od gynekologao tom, ze ide o Vase prve dieta a potvrdeny formular od osetrujuceho lekara dietata, ze sa dozilo 28 dni. V pripade-ako ja-, ze v case podania ziadosti nemate slovensky rodny list a teda ani karticku poistenca, staci potvrdenie-list od irskeho lekara, kde Vam potvrdi vek dietata a vy si ten list nechate uradne prelozit.Predpokladam, ze vy si tu ziadost budete podavat az ked budete mat karticku poistenca a teda uz budete mat slovenskeho lekara pre dieta. Mylim sa? A este musite prilozit fotokopii o bankovom ucte, ak chcete poukazat peniaze na ucet.
Tot vsetko.
to plati aj pre UK
31. máj 2007 o 13:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
esentielka, trochu som z toho domotana. To znamena, ze mame narok na jednorazovy prispevok zo Slovenska? A je jedno, ci som rodila a zijem v zahranici alebo na Slovensku?
31. máj 2007 o 22:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
kvetinka77, ja som nebola na UP, ale vo VSZP som evidovana ako samoplatitel, momentalne nerobim a som v Taliansku, budem tu aj rodit, otecko je Talian. Mam narok na tych 11 tisic ci nie?
11. jún 2007 o 11:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
trosku moj pripad.ja som rodila na slovensku.no dlhsi cas som byvala vo svajciarsku.platila som si zdrav.poistenie.na slovensko som prisla v 7mesiaci a normalne som odrodila.po porode sme dostali jednorazovy prispevok po narodeni dietata.narok na matersku nemam a tak dostavam rodicovsky prispevok v sume4440sk.na pridavky dietata som si narok neuplatnila ale dostava ho otec dcerky vo svajciarsku.rodic.prispevok svajciarsko nema a preto mame nan narok na slovensku.
16. jún 2007 o 09:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
viete mi povedat niektora ci sa da vybavit materska na slovensku aj ked som porodila v taliansku?
12. aug 2009 o 18:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
erika, tu mas podmienky priznania materskej a nasledne rodicovskeho prispevku na slovensku

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=179

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=182
13. aug 2009 o 13:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dablica
Dobry den!
Chcela by som sa spytat,ci mi niekto moze pomoct s mojim problemom.
Bola som sa dnes informovat na UPaSV,co potrebujem k ziadosti na porodny prispevok,lebo som bola v UK,vratila som sa na Slovensko,kde budem aj rodit matersku poberam s UK.Na urade mi povedali,ze potrebujem potvrdenie,ze som neziadala alebo,ze nebudem ziadat o tento prispevok v UK.Moze mi niekto poradit,kde mam ten doklad ziadat?
Vopred dakujem s pozdravom dablica.
17. mar 2011 o 09:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@dablica uz som na tvoju otazku odpisala, necitala si to?
17. mar 2011 o 11:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok