• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Nárok na materskú, keď som bola nezamestnaná?

3. augusta 2011 
Ahojte babenky chcela by som od Vás radu, keďže od 1.1.2005 som bola evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná a zamestnala som sa až teraz od 1.9.2006 takže by som chcela vedieť kedy môžem zostať v druhom stave aby som mala nárok na materský príspevok.
Ďakujem za všetky rady.
6. okt 2006 o 11:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
musis byt zamestnana 6 mesiacov, cize zamestnavatel ti bude 6 mesiacov platit nemocenske, vtedy mas narok na 6 mesiacov na matersky prispevok a potom do 3 rokov dietata na rodicovsky prispevok. keby si nebola zamestnana tak mas narok len na rodicovsky prispevok odo dna narodenia dietata po dobu 3rokov.
6. okt 2006 o 12:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no ono je to tak,ze pred porodom musis byt nemocensky poistena aspon 270dni,co je cca 9 mesiacov a potom mas narok na matersky prispevok,ktory sa samozrejme vypocitava zo sumy z ktorej za teba platili odvody..neviem ci som to napisala dost zrozumitlne... :slight_smile:
a pozri si aj toto:
http://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThreadID=6144&vSearchOffset=0&q=matersky+prispevok
6. okt 2006 o 13:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ja som bola akurat teraz lebo je to pre mna aktualne na socialke a povedali mi 6mesiacov a to mi povedali aj na urade soc.veci. je mozne ze sa to zmenilo? a matersky prispevok sa pocita z poslednych 3vyplat. len percenta sa dost menia.
6. okt 2006 o 13:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
heeej, no vidis,tak su asi zase nejake zmeny,ja som isla na matersku pred rokom,takze odvtedy sa to urcite mohlo zmenit,najlepsie bude pozriet sa na socpoist.sk
6. okt 2006 o 13:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
:slight_smile:
Výška materského
| Nemocenské poistenie | Zamestnanec, Matka
Od apríla 2005 som zamestnaná a môj mesačný príjem bol 20 000 Sk. Dieťa sa narodí v roku 2006. Ako sa vypočíta výška materského?

V zmysle § 48 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Podľa § 53 zákona výška materského je 55% denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55.

Denný vymeriavací základ na určenie výšky materského je v zmysle § 55 zákona v znení zákona č. 721/2004 Z. z. podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

Ak poistenkyni vzniklo nemocenské poistenie v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je v zmysle § 54 ods. 2 písm. a) zákona obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka, t. zn. vo Vašom prípade od 1. apríla do 31. decembra 2005 (uvedené platí za predpokladu, ak Vám povinné nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo dňa 1. apríla 2005 a nebolo do nástupu na materskú dovolenku prerušené, v roku 2005 ste boli povinná platiť poistné na nemocenské poistenie celý rok a pôrod nastane v roku 2006).

Výpočet materského

rozhodujúce obdobie od 1. apríla do 31. decembra 2005
zistený súčet vymeriavacích základov 20 000 Sk x 9 = 180 000 Sk
počet dní rozhodujúceho obdobia 275 dní
denný vymeriavací základ 180 000 Sk : 275 dní = 654,545454545≈ 654,5455 Sk
suma materského pri 31- dňovom kalendárnom mesiaci (654,5455 x 55%) x 31= 11 160 Sk.
Vaša Sociálna poisťovňa
6. okt 2006 o 13:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
toto je super vypis
6. okt 2006 o 13:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
No Melory, nie som si ista, ze sa materske pocita z poslednych 3 vyplat. Materske sa vypocita z kalendarneho roku, predchadzajuceho roku v ktorom ides ma matersku a celkovo je to 55% z priemerneho prijmu, teda vlastne z odvodov, ktore za teba zaplati zamestnavatel v tom roku, ale max.hruby mesacny prijem nesmie byt vacsi ako 25.491 Sk. Teda aspon takto to bolo donedavna.Asi som to napisala ako tatar.
6. okt 2006 o 13:26  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ja tomu rozumiem, ale ja som to mala ine pred 3rokmi a teraz co som bola na uradoch tak mi povedali toto co com pisala hore.
6. okt 2006 o 13:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj babulky keď budem dostávať materskú dostanem k nej aj ten rodičovský príspevok alebo je to tak, že buď materskú alebo rodičovský??? :unamused:
6. okt 2006 o 14:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
materské je 6 mes. po pôrode(55% z hrubej mzdy) a rodičovský príspevok je od 6 mes do 3 r. momentálne 4240,-
6. okt 2006 o 14:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ďakujem :wink:
6. okt 2006 o 14:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zuzu13 opravim ta od septembra je rodicovsky prispevok 4440,- {ale nam je}
6. okt 2006 o 14:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jéééj a čo ideme s toľkými korunkami robiť?
6. okt 2006 o 14:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
setrit na horsie casy :slight_smile:
6. okt 2006 o 14:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
hmm, držím ti palce, ak máš návod ako z toho h....nka vyžiť a ušetriť tak poraď :sunglasses:
6. okt 2006 o 14:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tak na to som este neprisla a teraz ako mi konci materska a kym neporodim druhe nebudem mat ani to hovienko tak ...neporadim.
6. okt 2006 o 14:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
hmm, ako pekne sa o nás rodičky stará tento štát, že? Radosť plodiť, rodiť, platiť...
6. okt 2006 o 14:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
a ako to je ked ste na materskej a po roku napr. mate druhe babo...tam uz len mat. prispevok? ja tomu ja tak nechapem.... :unamused:
6. okt 2006 o 14:24  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ja som dostala vypoved po materskej pri nastupe na rodicovsky prispevok - takto si to pravne na mna nasili - a takze som nezmestnana a toto pre mna plati. ale ze som robila ako mula cely cas kym som nemala v 27rokoch deti tak to ti nik nevynahradi.
6. okt 2006 o 14:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no to je vec s ktorou treba rátať, že naši zamestnávateia využijú šancu ťa vyraziť. No a na odpracované roky sa ti všetci vy.... . A potom riešiť problém sa zamestnať po materskej s malými ďeťmi...0% šanca...
6. okt 2006 o 14:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
to sa uz tesim ako ma budu odbijat este k tomu po 30-tke. :cry:
6. okt 2006 o 14:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no ja to už teraz prežívam a to som ešte tehu... :sweat_smile:
6. okt 2006 o 14:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
len zacat podnikat...
6. okt 2006 o 14:34  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Neviete mi baby poradiť?
Ja ešte poberám rodičovský na staršieho syna a popri tom robím. Chcela by som doma ostať skôr, ale... Mám nárok na materský príspevok keby som odišla na rodičovskú dovolenku (s 2-ročným synom) napr. tri mesiace pred pôrodom, alebo sa musím hodiť na PN?
6. okt 2006 o 14:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ved to ale ja sa roboty nebojim a som energicka, spolahliva...hihihi :grinning: to mi bude na nic.
6. okt 2006 o 14:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jj.. to aj mna zaujima ...
inak tehulky nezabudnite ked sa vam narodi babo dorucit Socialnej poistovni rodny list dietatka, lebo inak vam neposlu matersky prispevok ... my sme na to zabudli :frowning2: a v septembri mi peniazky nedosli a poslu mi ich az s oktobrovym prispevkom
6. okt 2006 o 14:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
a ak nemate narok na matersku a len na rodicovsky tiez treba utekat na urad soc.veci s vyplnenym tlacivom a odtial na tu socialku. ale muzi vybavia mi budeme zatial v nemocnici.
6. okt 2006 o 14:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no ja by som asi po tom pol roku chcela ist na zivnost...zo 4000 sa zit neda aj ked muz zaraba dobre, ale predsa sme zvyknuty na uplne nieco ine...
ozaj a ta materská prvých 6mesiacov sa pocíta z hrubej mzdy?
6. okt 2006 o 14:42  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ja uz som si zvykla na 4000,- ale neviem ako si zvyknem bez nich :slight_smile: a k tomu este od dalsieho mesiaca hypoteka na 2.300.000sk. ufff a to dalsie babo na ceste. pomoz si sam aj boh ti pomoze. :grinning:
6. okt 2006 o 14:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jj...ano z hrubej mzdy
6. okt 2006 o 14:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok