Nárok na materskú, keď som bola nezamestnaná?

cactus
6. okt 2006

Ahojte babenky chcela by som od Vás radu, keďže od 1.1.2005 som bola evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná a zamestnala som sa až teraz od 1.9.2006 takže by som chcela vedieť kedy môžem zostať v druhom stave aby som mala nárok na materský príspevok.
Ďakujem za všetky rady.

zuzkagu
9. máj 2008

Ahojte bauľky, tak mne dnes prišlo vyrozumenie zo SP o meoej novej materskej dávke. Prerušila som RD s prvou dcérkou a teraz som odišla na druhú MD, predtým som bola, resp. stále som zamestnana, no v roku 2007 som pracovala aj na polovičný úväzok, tak som si myslela a tak mi to bolo aj tu od Vás tlmočené že pravdepodobný VZ mi bude počítaný len z toho polovičného úväzku. ALE PRAVDA je iná - ak pracujete počas RD tak Vám bude priznaná celá MD, tj pravdepodobný VZ ktorý ste mala aj predtým.
Sa teším lebo to bude okolo 10000 Sk pre mna 😀 . čo je úplne super.
Papa
Zuzana

gapa
9. máj 2008

zuzkagu, asi ja som ti písala, že ak si mala minulý rok nejaký vym.základ pre nem.poist(teda PP, nie dohodu), tak sa ti materská nebude rátať z "predpokladaného VZ" ale zo skutočného VZ v minulom roku (ak bol polovičný, tak z polovičného).
No za teba som tiež rada, že je vyšší než si čakala. 😀
(Aj ked si nadalej "možno neskromne 😲 " myslím, že to malo byť tak, ako som písala. Asi mzdárka urobila chybu k tvojmu prospechu, lebo nevyplnila v potvrdení pre SP tabulku o skutočnom VZ ale pod tabulkou uviedla pravdepobobný VZ. Ale to ta nemusí zaujímať 🙂 😅 )
Tak si to s rodinkou užite!

zuzkagu
9. máj 2008

Gapa, nie, SP mi napísala že zárobok v minulom roku nijako nevyplýva na výpočet.
Zuzana

gapa
9. máj 2008

to ma celkom zaujíma (ked ti nevadí 😕 😨 😵 ),
napísali aj prečo, nejaký paragraf? resp. si sa priamo na toto pýtala? (tvoj PP je dlhodobý, nevznikol až po tom polovičnom uväzku a mala si počas r.2007 prerušenú rod.dovolenku, počas ktorej si pracovala na PP na ten polovičný uväzok-ak si dobre pamätám)
Lebo v zákone o soc.p. § 57 ods.1 sa hovorí:
"Výška nem.dávky sa určuje z pravdepod. denného vym.základu, ak:
a) poistenec nemal v rozh.období uvedenom v §54 ods.1 a 2 vymer.základ na platenie poistného na nem.poistenie."

no a ty si v RO (podla § 54 ods.1-"kal.roku predchádzajúcom kal.roku, v ktorom vznikol nárok na materské"), teda r.2007 vymer.základ mala, takže by sa nemal použiť pravd.VZ. Zatial som totiž nepočula, že by bola nejaká výnimka pri určovaní VZ, ak vzniká nárok počas RD, teda počas prerušenia NP. (SP má podla príspevkov na porade dosť postupov, ktoré sa nedajú zo zákona vyčítať a niekedy si trochu aj protirečia. Takže by som bola zvedavá, či aj toto je niečo také 😖 )

gapa
9. máj 2008

zuzkagu, ešte ma napadla taká podstatná vec. To si pracovala v r.2007 na 1/2 uväzok na inú prac.zmluvu alebo bol urobený nejaký dodatok k pôvodnej PZ? (mi to nedá 😵 )

zuzkagu
9. máj 2008

Gapa, paragraf presne tento čo si ty napísala, tak sa začal aj list.
JA som Rd nemala prerušenú, ved aj načo ked sa dalo robiť popri RD pokial som dcérku nikam neumiestnila a starala sa o nu babka.
Mala som len urobený dodatok k zmluve že teraz robím na polovičný úväzok-
Takto sa končí list zo SP:
"Nástupom na materskú dovolenku v súvislosti s ďalším tehotenstvom Vám opäť vznikne povinné nemocenské poistenie zamestnankyne, ktoré ste mali prerušené z dôvodu rodičovskej dovolenky.
Vzhľadom na skutočnosť, že ste mali v roku 2007 prerušené povinné nemocenské poistenie zamestnankyne z dôvodu rodičovskej dovolenky, výška materského sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, nakoľko z tohto nemocenského poistenia ste nemali v roku 2007 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie.
Príjem, ktorý ste mali počas rodičovskej dovolenky z dohody o vykonaní práce, prípadne pracovného pomeru na kratší pracovný čas, nemá na výšku materského vplyv."

Zuzana

gapa
9. máj 2008

dakujem zuzka za odpoved. 🙂
Zaujímavá je najmä tá posledná veta a konštatovanie, že "z tohto NP" ste nemali v r.2007 VZ... Je to písané, akoby si mala dve nem.poistenia, jedno na plný uväzok, druhé na 1/2 uväzku.
S prerušením RD som si myslela, že sa to robí tak (ak niekto začne pracovať, je jedno či na celý, či pol uväzku, prípadne si len čerpá nevyčerpanú dovolenku "počas" RD), že na SP podajú zmenu - ukončenie RD, ukončenie prerušenia poistenia a po ukončení práce (vyčerpaní dovolenky) nanovo "začiatok čerpania RD" a začiatok prerušenia poistenia. No nie som mzdárka, len som si to doteraz takto myslela.

Dufam, že ti nebude vadiť, ak sa spýtam na názor na porade, hlavne teda na tú poslenú vetu (lebo takéto praktické skúsenosti so SP sú fakt cenné a v tomto prípade dokonca pozitívne 🙂 ) samozrejme sa spýtam všeobecne. Lebo odtial som sa vela vecí naučila a tak treba aj vratit, čo sa človek naučil, nech sú rady pre druhých, čo najpresnejšie. 😉

zuzkagu
9. máj 2008

Gapa kludne sa popýtaj, aj mna to zaujíma.
RD nemusíš prerušovať ked chceš popri nej pracovať kludne môžeš, len nesmieč umiestniť dieta do zariadenia podporujúcu Ministerstvo, čiže do úplne súkromného môžeš alebo babky.
Zuzana

gapa
10. máj 2008

zuzkagu, (ja zvedavá 😵 nevieš ako ta mzdárka zahlásila na soc.poistovnu, ked si začala robiť na 1/2 uväžku? urobila novú prihlášku alebo len podala na SP zmenu tej pôvodnej prihlášky (teda to ukončenie RD+ukončenie prerušenia)? To je podla mna podstatné, či išlo o dve nem.poistenia alebo o jedno.

zuzkagu
10. máj 2008

Gapa tak to teda naozaj neviem. asi urobil aiba zmenu,lebo ja som RD neukončovala, ja som pracovala popri RD.
Zuzana

gapa
12. máj 2008

zuzkagu,
tak som sa pýtala na porade (v téme: reťazové pôrody). Dostala som odpoved, ktorú tiež sama vidím ako jedinú možnosť.
Mzdárka tento tvoj polovičný PP pradvepodobne prihlásila do SP ako "nový PP"= dala "novú prihlášku" (teda nedala zmenu). Potom tento druhý pracovný pomer (nem.poistenie), pretože "netrval ku dnu nástupu na MD", vôbec neovplyvnuje výšku materskej. Jedine takto to sedí s ich vyjadreniami, že z "tohto" (pôvodného) prac.pomeru si nemala v r.2007 vymeriavací základ. Lebo vym.základ si mala z toho druhého PP.

Bežne môžeš "z jedného PP" bud čerpať rodič.dovolenku alebo pracovať. Nemôžeš oboje naraz. V prvom prípade si odhlásená z poistení a v druhom si poistné musíš platiť (treba ukončiť RD a ukončiť prerušenie poistenia v SP). To však neznamená, že nebudeš poberať rodič.príspevok (to s tým nesúvisí, to súvisí s návštevou štátom dotovanej škôlky). Neznamená to ani, že nemožeš vôbec u toho istého zamestnávatela pracovať na prac.pomer. Len to, že z "jedného PP" nie!!! Ak pracuješ na druhý PP (na druhú prihlášku do SP), tak z prvého môžeš nadalej čerpať RD. Snád som to napísala zrozumitelne. 😒 😵

No a SP nemá presné inštrukcie, ako robiť prihlášky, odhlášky a zmeny počas RD a práce počas nej (či už na druhý PP alebo dodatok k pôvodnému PP). Takže sa velmi ani mzdárke nečudujem, ak to tak spravila aj ked išlo o jeden PP. A pre teba len dobre 🙂 TAk si peniažky užite! A hlavne vela zdravia obidvom!!!

ivkaa1
1. okt 2008

Ahojte chcela by som sa spytat, 19.9.2008 som uz dostala rodicovsky prispevok ale rodinne pridavky som vobec nedostala, neviete mi niektora povedat ako to je? dakujem

nadhera
1. okt 2008

ivka, mne sa stalo,ze mi to poslali jednou sumou 😀

lilly
1. okt 2008

ahojte, mna by zaujimalo, ci mozem papier na matersku odniest na socialku 6.10., ked nastup na MD budem mat 8.10. Pocula som, ze sa to skor nema nosit, az ked som na MD. Ze co ak porodim skor... 😕 To je pravda?

penelope10
1. okt 2008

lily je uplne jedno kedy ho tam odnesies... ja som niesla az po... nastupe na MD 😉

gapa
1. okt 2008

lilly, asi niečo na tom je, čo píšeš. Takže asi najlepšie to odniesť najskôr toho 8.10. alebo možno závisí na pracovníčke, na ktorú natrafíš.
Je však pravda, že ak by si porodila napr.7.10.08, mal by sa zmeniť nástup na MD na 7.10.08,

lilly
2. okt 2008

hmmm, tak dik, asi tam pojdem toho 8.10. teda radsej

krochko
22. okt 2008

prosim o radu som nezamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok keby som otehotnela mam narok na rodicovsky prispevok aj matersky prispevok dakujem za radu 🙂 -

kisska
22. okt 2008

krochko - pokial nemas dobrovolne nemocenske poistenie, tak pravdepodobne nie. Resp. budes mat narok na matersku, ale kedze za teba plati odvody stat v minimalnej vyske, tak aj materska bude minimalna, co je menej ako rodicovsky a tym padom by si dostavala rodicovsky. Ale ak sa teraz dobrovolne nemocensky poistis, vies to zmenit, dokonca aj na maximalnu matersku.

kisska
22. okt 2008

dolezite je, aby si nebola tehotna skor ako sa poistis 😉

poncakova
26. okt 2008

Ahojte babenky. Na tomto fore som po prvykrat a potrebujem poradit. Som v 21 tyzdni tehotenstva, zajtra zacina 22. Pred dvoma tyzdnami som bola na morfologiu. Lekarka mi povedala, ze je vsetko v poriadku, babätko rastie. Vsetko ma vraj v norme, akurat PMK ma zväcsene. Napisala to ako hranicna verticulomegalia. Na to sa ma potom pytala, ci som nebola prechladena. Ja ze ano pred tyzdnom. Tak vraj to moze byt preto, ale ze pre istotu mam prist o dva tyzdne na kontrolu. ja vsak od vtedy poriadne nespavam. Bojim sa, ci bude vsetko v poriadku. Inac ja nemam ziadne problemy. Vie mi niekto poradit,o co to vlastne ide. Co ma vlastne zväcsene? Lebo ja som tomu velmi nepochopila. A co vsetko s tym moze suvisiet, ake problemy? Poradte, ci sa mam bat alebo nie. dakujem

sssimi
27. okt 2008

Ahojte! Neviete mi poradit aku vysku materskej by som mala dostavat ak pravdepodobne zostanem teraz na rizikovom? Prveho pol roka mi nieco prispieva aj zamestnavatel? Priemernu hod.mzdu mam 77sk? Neviete mi poradit nejaku dobru stranku? dakjem

gapa
27. okt 2008

sssimi, stránka napr. www.porada.sk

nárok na materské tvoja dlhodobá PN z dôvodu rizikového tehotenstva predpokladám podstatne neovplyvní. Ak máš dlhodobý prac.pomer, tak táto PN-ka ak vznikne v r.2008 sa ti bude rátať z vymeriavacích základov pre nem.poistenie (obvykle hrubé mzdy) v r.2007 a ak nastúpiš na MD v r.2009, tak sa ti bude rátať materské z vymeriavacích základov pre nem. poistenie v r.2008. Z tohto obdobia sa pre výpočet materského vynímajú dni PN-ky, takže súhrn VZ-ov sa vydelí len dnami bez kalend.dní PN.

leony83
29. okt 2008

ahojte!
baby viete mi poradiť? je to zložitá situácia....
termín pôrodu mám stanovený na 24.1.2009. Na materskú dov. by som mala nastúpiť už od 16.12.2008. Materskú by vypočítali z roku 2007. Ak by som chcela, aby mi vypočítali z roku 2008, môžem zostať do 31.12.2008 v robote? Môj dok. vraví, že v žiadnom prípade... Nemá niekto z vás také skúsenosti?

rut
2. nov 2008

Ahoj leony83, na matersku musis nastupit najneskor 6 tyzdnom pred predpokladanym terminom porodu (mozes najskor 8 tyzdnov pred tymto terminom - zo zdravotnych dovodov, napr. bola si predtym na PN - rizikove tehotenstvo).

jaduska
2. nov 2008

Leony tú istú otázku už máš v tretej téme 😠 Už sme ti 2x odpovedali--- 😉

motiilik
2. nov 2008

ahojte kočky,neviem či sa to tu niekto už pýtal,alebo to tu bolo už spomenuté,neviem...chcela by som len vedieť,ako to bude od 1.1.2009 s rodičovskym príspevkom,aj sa zvýši na tú minimálnu mzdu 8900,-sk,alebo nie...neviem to teraz s istotou....ak to tu bolo spomínane,tak sa ospravedlnujem,len som si to tu nečítala...Dakuejm za odpoved všetkým...pekný večer... 😅

marcelirv
9. nov 2008

🙂 ahojte baby ja by som sa chcela spýtat či to dostanem aj pri 4 dietati tých 25000,-tisíc alebo sa možem s nimi rozlúčit ako to teda vlastne je?! dakujem za odpovede

zajo79
9. nov 2008

tak to by som rada vedela aj ja 😅

jaduska
9. nov 2008

marceli, vláda zatiaľ schválila iba príspevok pri narodení druhého a tretieho dieťaťa, ale parlament to ešte neschválil, takže zatiaľ to majú isté iba prvorodičky.