Nárok na materskú, keď som bola nezamestnaná?

cactus
6. okt 2006

Ahojte babenky chcela by som od Vás radu, keďže od 1.1.2005 som bola evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná a zamestnala som sa až teraz od 1.9.2006 takže by som chcela vedieť kedy môžem zostať v druhom stave aby som mala nárok na materský príspevok.
Ďakujem za všetky rady.

gapa
20. mar 2009

Hanam,
pre teba by bolo možno dobré, ak by tvoj PP skončil:
1. až posledným dnom MD/poberania materského, alebo aspon
2. najskôr den pred pôrodom, t.j. toho 30.7.09, to už bude po pôrode.

Ak totiž platí 2., tak budeš súvisle dôchodkovo poistená štátom a to do dna trvania PP z titulu poberania materského a trvania PP (tieto 2podmienky musia byť splnené obe, ak PP netrvá, tak predpokladám netrvá ani dôch.poistenie) a po ukončení PP musíš radšej hned/najneskôr 1.8.09! (ak PP skončí 31.7.09) si podať prihlášku na SP. Od 1.8.09 už ale nebudeš nemocensky poistená ani poistená v nezamestnanosti, len dôchodkovo ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov odo dna uvedeného v prihláške.

ak bude platiť 1. tak budeš poistená štátom počas poberania materksého a trvania PP štátom (automaticky, bez podania prihlášky) a ak skončí PP posledným dnom MD, tak si podáš odo dna po ukonč.PP/MD prihlášku na SP, aby si bola poistencom štátu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.
Ak by ti PP trval aj po ukončení MD, tak by si si aj tak musela dať prihlášku najneskôr v 1den čerpania RD (ak by si chcela súvislé dôch.poistenie). Ak by však PP skončil pred ukončením MD, tak treba odniesť prihlášku najneskôr den po ukončení PP.

Oni aj keby ti predlžili PP a s tebou sa dohodli, že im podpíšeš dohodu o ukončení PP napr. posledný den MD, tak aj tak sa dá. Podpíšeš im to hned, aby boli aj oni na istom, že s tebou nebudú mať problém s ukončením PP. Nárok na odstupné aj tak nemáš. Aha, ale počas čerpania MD by ti vlastne vzniká nárok na dovolenku. No to im nemusíš hovoriť.

No skúsila by som sa dohodnúť aspon na toho 30.7.09. A nezabudni v takom prípade na prihlášku do SP podla bydliska na tlačive registr.list fyzic.osoby + vyhlásenie o starostl.o dieťa + kopia rod.listu dieťaťa + oznámenie o sporitelovi časť B (ak máš II.pilier a chceš odvody donho). Dieťa už bude určite aspon týžden na svete. Do prihlášky uved dátum vzniku poistenia "1.8.09" (ak PP skonči 31.7.09). Možno ti budú hovoriť, že prihlášku stačí do 45dní, no to platí, ak by si chcela sa poistiť odo dna pôrodu, no ty potrebuješ až odo dna po ukončení PP. Takto by som to urobila ja.

Ak teda máš II:pilier, tak ešte treba do 30dní po právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského poslať do SP predpokladám zamestnávatela aj oznámenie o sporitelovi časť A.

hanam
20. mar 2009

Dakujem velmi pekne gapa. Musim teda nejako prehovorit svojho zamestnavatela aby to bolo co najneskor. No uvidim ako to dopadne. Drz palce. Este raz dakujem, si zlata.

marta1978
26. mar 2009

Ahojte

Chcela by som sa spytat ako to teraz je.Moja dcera ma 18.nast rokov.Prerusila studium na strednej skole,ale skola jej neakceptovala prerusenie,pretoze ju doslovne vyhodily za neospravedlnene hodiny a atd..Nebola nikde zamestnana a ani evidovana na urade prace.Ma nejaky narok na matersky prispevok?Ostala totiz slobodna mamicka.A ci musi si sama platit socialne a zdravotne poistenie.Ako to teraz vlastne je.Dakujem za radu.

anib
26. mar 2009

marta, narok na matersku nema, ale mala by mat narok na rodic.prispevok 4780 sk hned od nar.dietata do 3r, ak pravidelne navst.gyn.ambul myslim a s tym platenim do zdravot.poist.neviem ako to je, myslim,ze to mala platit, do soc.nemusela ako dobrov.nezamestnana. mozno este niekto poradi

jankaborka
26. mar 2009

baby a neviete mi poradit kolko je teraz porodne? a plati to aj na 2 dieta lebo na nete su este stare informacie.diky

jaduska
26. mar 2009

jankaborka - tu máš všetky štátne sociálne dávky, sú tam aj aktuálne tlačivá.

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

Pôrodné (príspevok pri narodení dieťaťa) je pre každé narodené dieťa, príplatok k pôrodnemu sa vypláca pre prvom, druhom a treťom dieťati. Pôrodné + ten prípatok je dokopy okolo 25 tis. Sk

gapa
26. mar 2009

marta,
zdravotné poistenie
- od narodenia dieťaťa a vybavenia rodič.príspevku bude poistencom štátu z titulu poberania rodič.príspevku/resp. riadnej starostlivosti o dieťa.
- do narodenia dieťaťa neviem, či si nebude musieť doplatiť, tam asi záleží od viecerých okolností, v ktorých sa však velmi nevyznám, no mala by si zájsť na svoju zdr.poistovnu, dať si to do poriadku.

Dôchodkovo bude poistencom štátu len v prípade, ak si SAMA podá prihlášku na soc.poistovni podla svojho bydliska. Prihlásiť sa spätne nedá! Jedine je výnimka, ak sa prihlási do 45dní od pôrodu, tak ju poistia odo dna pôrodu. Bude potrebovať kopiu rodného listu a ostatné tlačívá jej dajú na soc.poistovni, resp. sú na nete a to registr.list fyzic.osoby + čestné vyhlásenie o riadnej starostlivosti + ak by bola v II.piliery, tak oznámenie o sporitelovi časť B. Najlepšie si urobiť kopie a na tieto kopie nechať potvrdiť prevzatie na soc.poistovni. Potom si toto odložiť.

dzio2
4. apr 2009

ahojte prosim vas poradte nevie niekto nahodou ako to je z vyplacanim pracovala som u sukromnika na polovicny uvezok a otehotnela som teraz som na marodke aku sumu budem poberat mam stoho hrozu lebo som pocula ze nic moc poradte prosim neviem sa ktomu dopatrat dakujem ☹

gapa
4. apr 2009

dzio,
akú si mala cca hrubú mzdu?

dzio2
4. apr 2009

ale mam na mysli ak sa narodi babo

dzio2
4. apr 2009

troska som tu zabludila 🙂 si 3500 vies mna vyplacali podla odrobenych hodin a vyplatne pasky ani neboli takze ani nevie kolko som mala na paske ale zmluvu mam na polovicny

dzio2
4. apr 2009

☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

gapa
4. apr 2009

dzio,
ak si zamestnaná na prac.pomer a tvoja hrubá mzda v r.2008 bola každý mesiac cca 3500,-sk, tak to ozaj nebude na PN (nemocenskom) nič moc a tiež materskom.
Ak by si teda celý r.2008 mala vymeriavací základ pre nemocenské poistenie (z ktorého sa PN a aj materské vypláca), tak tvoj denný vymeriavací základ (DVZ) pre výpočet nemocenského a materskeho by bol cca:

DVZ= 12mesiacov x 3500 .366dní v r.2008 = cca 114,75Sk

denná dávka materského/nemocenského od 11-teho dna (resp. náhr.mzdy od 4-tého dna) je 55% z DVZ = 114,75* 55% = cca 63,11..Sk

tj. za mesiac cca 1900,-Sk ☹ ☹ ☹

No materské budeš mať nižšie ako je rodičovský príspevok, takže potom treba požiadať o dorovnanie materského (vyplácaného zo sociálnej poistovne oddelenie nemoc.dávok/nem.poistenia) do výšky rodičovského príspveku (vypláca UPSVaR oddelenie sociálnych vecí a rodiny).

Nuž bohužial je to takto. 😢

gapa
4. apr 2009

rodič.príspevok je t.č. 4780,- mesačne, od 9/09 predpokladám o nejakých 100-200,-Sk viac.

dzio2
4. apr 2009

gapa dakujem pekne za odpoved ale ak dovolis mam este otazocku nebude lepsie ukoncit pracovny pomer a ist na marodku cez stat a tym padom by vyplacal stat aj matersku je to strasna situacia dakujem

dzio2
4. apr 2009

kedy mam poziadat o tu matersku ja som pocula ze 6tyz pred porodom ale neviem ci mam ok info

lienocka235
4. apr 2009

ci ukoncis PP na to vplyv nema teda na vysku PN.. lebo ta sa bude vypocitavat rovnako. teda samozrejme za podmienky ze na PN musis nastupit v ochrannej lehote.
o matersku sa ziada 6 tyzdnom pred terminom porodu.

dzio2
5. apr 2009

lienocka dakujem takze uz vzivote nedovolim aby neaky podnikatel ma zamestnal na ppp oni maju nizke odvodi vpodstate smiesnu sumu a ostatny nato doplacame az sa mi zdvihol tlak ☹ ☹ 😢

dadou
12. apr 2009

jamám dosť vážny problé, moja dcéra bude mať 18 rokov o 2 mesiace ale je tehotná a približný termín pôrodu je tiež o 2 mes. , ide vlastne o to ,že vôbec neviem čo kde mám cačať vybavovať ,asi aj ja jej doma s dieťaťom pomôžem pretože mosí dokončiť školu a počula som ,že ja by som mohla mať nárok na mejaký príspevok, neviete mi v týchto veciach niekto poradiť *? ☹

eldzina
14. apr 2009

Ahojte. Neviete nahodou, ci musim nastupit na matersku tych 6 tyzdnov pred porodom? Nemozem neskor, mne by stacilo aj 2 tyzdne neskor, cca 4 tyzdne pred porodom. A aky je postup,ked ma lekarka vypise na matersku tych 6 tyzdnov pred, kde to hlasit,ze chcem neskor atd... ?

snu
14. apr 2009

eldzina 6 tyzdnov je zo zakona,,takze ci chces alebo nechce musis ist na matersku..6t pred porodom,, mas to aj v knizke,, 8t zo zdravotnych a 6t zo zakona.

tinna88
14. apr 2009

ahojte,
mám takú otázku, som zamestnaná od 9.6.2008 v jednej spoločnosti, od 18.2.2009 som na PN , vznikne mi nárok na materskú nakoľko som PN?
A aká bude asi výška mat.dávok ,ak moja HM bola cca 32000,-sk?:
Dakujem

gapa
14. apr 2009

tinna,
aj počas PN, ak prac.pomer pokračuje, trvá nem.poistenia, takže nárok na materské budeš mať.
Materské by si mala mať maximálne z daného obdobia, Netrúfam si presnú sumu, no predpokladám cca tých 16000-16500,-Sk velmi zhruba.

tinna88
15. apr 2009

ahoj gapa, dakujem velmi pekne
ano pracovný pomer mi stále pokračuje, tak to sa teším,lebo som si bola neiosta.....a mam este jednu otazku,ak mam trvaly pobyt v Nitre a zamestnavatela z Bratislavy, kde si budem vybavovať materské? Môžem aj na sociálke v Nitre,alebo musím do BA?
Ďakujem

grobaroval
16. apr 2009

Ahojte baby, chcem sa spýtať(nikde som to nenašla), neviete či sa z materského ráta alikvotna čiastka? 😖 Som na materskej od 26.03.2009 a prišlo mi materské smiešnych 30€ a zamestnaná som bola v kuse vyše dvoch rokov teda ešte som 🙂 ďakujem za odpoveď papa

kiki5
16. apr 2009

ak môžem tak poprosim aj ja o radu. som živnostnik a od januara som bola na pn. potom som ju ukončila a prerušila živnost - ako mi odporučili na socialke nastupila som na matersku. no peniaze mi nechodili tak som sa dozvedela že nemam narok na md pretože som prerušila živnost a platila som o 20 dni menej nemocenske ako je minimum. takže mam narok len na rodič. prispevok dnom narodenia dietata. malý sa narodil 31,3. 2009 tak som isla s kopiou rodneho listu na socialku ako mi kazali a tam že oni nedavaju rodičovský. tak kde mam ist. a ešte mi poradili že mam narok byt ešte 6 týždnov na pn a pri tom mat aj rodičovský prispevok. nieje to blbost? ja už ničomu neverim lebo ta pani mi tak poradila že som z jej rady prerušila živnost a nakoniec som ostala bez penazi.

yvetta
16. apr 2009

ahojte holky neviete mi poradit ako to je ked pracujem v 2 statoch EU a musim si podla zakona v oboch aj platit odvody....dostanem potom matersku resp. PPM z oboch statoch???? 😉

gapa
16. apr 2009

grobaroval
materské sa ráta na kalend.dni, To čo ti prišlo je mateské za 26-31.3.09 t.j. za 6dní

gapa
16. apr 2009

tina,
materské ti vybavuje zamestnávatel. Nemu musíš odniesť žiadosť.

klauduska
16. apr 2009

Ahojte,
neviem ci ste poculi,ale v spravach na stv davali,ze by sa mal zvysit rodicovsky prispevok.Teraz je to tusim nejakych 4 780,- ci kolko presne a malo by sa to zvysit od 1.1.2010 na 7 500-7 900,-sk. Ak to teda parlamentom prejde!

Tak sa necham prekvapit a hlavne dufam,ze to schvalia..... 😒