Nárok na materskú, keď som bola nezamestnaná?

cactus
6. okt 2006

Ahojte babenky chcela by som od Vás radu, keďže od 1.1.2005 som bola evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná a zamestnala som sa až teraz od 1.9.2006 takže by som chcela vedieť kedy môžem zostať v druhom stave aby som mala nárok na materský príspevok.
Ďakujem za všetky rady.

katrin
11. okt 2006

lady, veľmi radi ju podpíšeme viaceré 🙂

nelinka
12. okt 2006

ahojte babenky,
mam otazočku...
dcerka sa mi narodila 23.8.2006, narok na matersku som nemala ale na rodičovský prispevok ano.
s manželom sme povypisovali všetky žiadosti a odniesli na prislušný urad.
lenže odvtedy užubehlo 30dni a nič.
tak sa chcem opytat ci nemate skusenosti s tym ako dlho trva to vybavovanie, ako dlho ste čakali na rozhodnutie. teda aspon si myslim ze nejaky papier by mal prist o tom ci ho budem dostavat a v akej vyske.
uz mam obavu ci sme vsetko urobili dobre. lebo aspon o tu mini sumu by sme neradi prisli.
vdaka za radu

melory
12. okt 2006

za september ti poslu v novembry a to od 10-15 dna v mesiaci

nelinka
12. okt 2006

wow
dlho sa caka
a pridu aj nejake papiere o rozhodnuti?

dudulienka
12. okt 2006

ahojte.baby a viete mi povedat ze kolko je ten matersky prispevok,a ze ci dostanem matersku ked precujem na zivnost a mam vlastny salon.a ci ked budem na materskej mozem pracovat na zivnost plus dostanem matersku,alebo ked budem pracovat nedostanem matersku?viem zlozita otazka ale inak som to nevedela sformulovat.dakujem

droby
13. feb 2007

ahojte, neviete nieco o prispevku od statu pri narodeni prveho dietata???
ci treba byt socialne poisteni a ako dlho..... som niekde zacula ze 12 mesiacov pred otehotnenim-to by ma nepotesilo 😒 .... ci nestaci tych 270 dni do porodu ako pri materskej... kedze ide o 11000, tak by ma hodne zaujimalo ci ich mam pravo dostat alebo sa s nimi mozem rovno rozlucit

nikollette
11. apr 2008

Ak nemam este nic odrobene, a bola som na UP zahlasena, a mala by sok babatko, mam pravo na nejaky matersky prispevok??? Vdaka🙂

zuzkagu
12. apr 2008

Nikollete, nie bohužial nemáš nárok na žiadny materský príspevok, iba na rodičovský príspevok, ktorý vypláca UPSVaR v danom bydlisku. je to cca 4500 Sk + prídavok na dieta, dokopy je to 5100 Sk
Zuzana

petulienka
12. apr 2008

Ahoj Droby.,

pravo mas! Prispevok pri narodeni dietata (tzv "kocikove") od februara 2008 je 25 000,- Sk a ma na nho narok KAZDA prvorodicka, ktora sa v tehotenstve pravidelne zucastnovala na prehliadkach u gynekologa... 😉 Hned po porode ti bude vyplatene 5000,- Sk a po 28 dnoch od narodenia dietata, po potvrdeni ze sa dozilo 28 dni a na zaklade potvrdenia od gynekologa ze si pravidelne navstevovala poradne v tehotenstve, ti bude prispevok doplateny. t.j. 20 000,- Sk. Samozrejme treba o to poziadat na Socialnej poistovni. Najprv hned po porode a potom s tlacivom po 28 dnoch dalsim tlacivom. 😉

petulienka
12. apr 2008

inak tu je to vsetko rozpisane https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea... 🙂

smejula
12. apr 2008

Pozor, nie na Socialnej poistovni, ale na urade prace treba poziadat o prispevok. 😉

petulienka
13. apr 2008

hups opravujem, ano na urade prace, socialnych veci a rodiny 😉

cilka167
18. apr 2008

uz tu niekto taku otazku dal ale odpoved som nenasla
som na materskej s dietatom 1 r a2 mesiace matersku nedostavam, kedze som nebola poistena 270 dni. Termin porodu 2 dietata je 4. 12. dovtedy tych 270 dni poistena budem. mam teraz narok na matersku? a s rodicovskym prispevkom na druhe dieta je to ako?dostanem nieco, ci len ten bonus na dieta 510 Sk a rodicovsky prispevok nezavisi od poctu deti? Dakujem za odpovede baby

alexandra
18. apr 2008

Na matersku budes mat narok v case nastupu na MD, teda v 32-34tt. Dostavat ju budes 28 tyzdnov (37 ak si slobodna matka, alebo porodis dvojcata, ci viacercata)
Ked zacnes dostavat matersku, prestanes dostavat rodicovsky prispevok, budes dostavat iba rodinne pridavky na prve dieta, co je 540sk. Po skonceni MD s druhym dietatom zase budes dostavat rodicovsky prispevok + rodinne pridavky na 2 deti.

gapa
19. apr 2008

cilka, súhlasím s alexandrou, len rodinné prídavky (540Sk na dieťa) budeš poberať na obe deti hned od mesiaca narodenia druhého dieťaťa, tak isto ako nárok na dan.bonus na obe deti bude mať manžel tiež hned od mesiaca narodenia (555Sk na dieťa)
rodičovský príspevok a materská sú viazané na rodiča a nie na dieťa, preto počet detí ich neovplyvnuje (u materskej ovplyvnuje len jej dlžku=37t, ak sa narodí viac detí) a nemôžu sa poberať súčasne.

alexandra
21. apr 2008

gapa presne tak, ale v case, ked uz bude na MD (34tt-40tt) bude dostavat matersku + rod. pridavky na 1. dieta. Nie?

gapa
21. apr 2008

áno. 🙂

kika12
21. apr 2008

ahojte,chcela by som vas spytat ci mam narok aj ja na matersku,ked som po skonceni skoly odisla do zahranicia,prestala som si platit poistku,a vsak po 2rokov som si vsetko vyrovnala,teraz som stale v zahrani ale uz bez prace,pretoze som tehotna a nechem nic riskovat pretoze prve dieta som potratila.za mesiac sa chem vratit domov na Slovensko uz na stalo a neviem ako to chodi ci sa mam ist evidovat na urad,ci si musim sama platit poistku,a ci budem dostavat nejake peniaze do porodu alebo naco mam narok.ak niekto vie viac mohol by ma kontaktovat na kika12@azet.sk dakujem

alexandra
21. apr 2008

Dolezite je aku poistku? Zdravotnu, ci socialnu?

lienocka235
21. apr 2008

predpokladam ze pojde o zdravotnu poistku na urad sa musis zargistrovat alebo si sama platit zdravotne poistenie z minima ak cches vyuzivat zdravotnictvo tu..
narok na peniaze pred porodom na SVk nemas.. iba ak by si bola v hmotnej nudzi, zavisi kde budes byvat ak s rodicmi a maju prijmy tak ti narok nevznikne ak by si bola v hmotnej nudzi tak mas okrem soc. davky /neviem kolko to presne je ale da sa vygooglit je to vsak smiesna suma/ mas narok na 350 Sk mesacne ak si slobodna mamicka
otazka je ci ti vobec vznikne narok na matersku tu na SVK ak si neplatila dobrovolne poistenie do Socialnej poistovne /nie zdravotnej / tak nevznikne.. posudzovat sa bude ci nemas narok na matersku v tej krajine kde si teraz.. bude treba podklady odtial a ak ti narok nevznikne co bude prav. aj tento pripad tak mas narok na sumu tych cca 5000 na mesiac je to aj s pridavkami na dieta.. a na porodne to je tych 25 000 ak ide o prve dieta as plnis tie ostatne podmienky..
urcite sa cosi dalo riesit ale u teba to uz velmi neprichadza do uvahy lebo uz bude neskoro dat sa dobrovolne poistit..
moje doporucenie
zvaz svoje rozhodnutie ak si v UK, v irsku a pod... tak tam su prispevky statu pre deti a pre rodiny a aj pre slobodne mamicky omnoho vyssie ako tu a ak si tam aj pracovala tak mas na ne narok. na porodne 25 000 mas narok aj ked budes byvat tam

seki
23. apr 2008

ahojte neviete mi poradit chceme sa s muzom striedat na rodicovskej dovolenke. co je potrebne obehat na urade prace a na socialke? dakujem za kazdu radu. ide o to aby jemu pokracovali nejak tie biedne odvody..

alexandra
24. apr 2008

seki mozete, ale kazdy musi byt na RD minimalne 2 mesiace..

juana21
24. apr 2008

ahojcek.neviete niekto kolko dni musim mat odrobenych aby mi vznikol narok na matersku dovolenku 6 tyzdnov pred porodom?????????dakujem 😀 😀

gapa
24. apr 2008

juana,
nejde o odrobené dni, ale o kalendárne dni, počas ktorých si bola nemocensky poistená (nemusí to byť súvislá doba). Potrebuješ dosiahnuť minimálne 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, ak je pôrod napr. 1.9.08, tak v období od 1.9.06 do 31.8.08. Ak napr. trvá tvoj PP cca 9mesiacov (co je cca 9x30dní=270) a nemala si počas tejto doby neplatené volno alebo očr dlhšiu ako 10dní, tak by si to mala splniť.
A tiež musíš mať trvajúce nem.poistenie alebo byť v ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia.

jaja25
25. apr 2008

Chcem sa spýtať. Čítala som niečo v takom znení, že keď si budem prispievať do sociálnej poisťovne 500 Sk mesačne, budem mať materskú 15 000. - čo sa mi zdá divné.... Asi som to nepochopila...

katty22
25. apr 2008

jaja, jedná sa o dobrovoľné nemocenské poistenie 😉 skús pozrieť na stránke www.porada.sk , tam ti poradia, hľadaj tému materské 2008

seki
29. apr 2008

alexandra no chceme to urobit tak ze polku budem doma ja a potoms a vystriedame s muzom a bude do konca doma zas on. Len rodicovsky prispevok v pohode bude vyplacat aj na moje meno ked nedavam dieta da skolky, ale co potrebuje urobit chlap aby mohol odist na rodicovsku dovolenku on. aby tam mal daku kontinuitu na socialke? pls poradte

gapa
29. apr 2008

seki,
myslím, že musí on požiadať zamestnávatela o poskytnutie rodič.dovolenky (jeho zamestnávatel je povinný vyhovieť), ty s tvojím zamestnávatelom sa dohodneš zase na nástupe do práce, nech vám termíny nadväzujú,
- potom na UPSVaR predpokladám prepíšete poberanie rodič.príspevku na manžela (možno sa bude robiť nová žiadosť???) a asi bude aj podpisovať prehlásenie, že sa stará o dieťa a nedáte ho do štátom dotovaného zariadenia.
- no a na SP sa ty musíš odhlásiť (do 8dní) ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov a za ktorú štát platí dôchodkové poistenie a manžel sa musí prihlásiť (predpokladám, že ho zaregistrujú najskôr v den, kedy podá prihlášku) s potrebnými prílohami.
Treba sa na tých úradoch radšej poinformovať popredu. 😉

miruncek
5. máj 2008

ahojte. chcela by som sa spytat, ci sa da z nejakej web stranky stiahnut tlacivo, ktore budem potrebovat podat , aby som dostala matersky prispevok po narodeni prveho dietata.

gapa
5. máj 2008

marunček:
- na soc. poistovni vybaví nárok na materskú tvoj zamestnávatel alebo ak nie si zamestnaná ale splnaš podmienky na jej priznanie, ty sama. Potrebuješ "žiadosť o materské" od svojho lekára a ak si uplatnuješ nárok zo zamestnania v ochrannej lehote od zamestnávatela vyplnené a potvrdené "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku", to si odnesieš do SP.

na UPSVaR si po narodení dieťaťa vybavíš (alebo manžel):
- rodinné prídavky (t.č. 540,- na mesiac od mesiaca narodenia dieťaťa)
- príspevok pri nar. dieťaťa (t.č. 4560,- jednorázovo)
- príplatok k príspevku pri nar.dieťaťa (ak ide o prvé dieťa, ktoré sa dožije tuším 28dní = 20440,- sk jednorázovo)
tu sú tie tlačivá: http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

ak nebudeš mať nárok na materské zo soc.poistovne, tak si vybav aj rodičovský príspevok odo dna narodenia dieťaťa (budeš potrebovať nejaké papiere zo SP o tom, že nemáš nárok na materské). Ak nárok na materské zo soc.poist.budeš mať, rodič.príspovok si vybavíš až po ukončení poberania materskej

!!! a nezabudeni na prihlášku do soc.poistovne s potrebnými prílohami do 15dní od narodenia dieťaťa, aby za teba štát odvádzal dôch.poistenie