Nárok na materskú, keď som bola nezamestnaná?

cactus
6. okt 2006

Ahojte babenky chcela by som od Vás radu, keďže od 1.1.2005 som bola evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná a zamestnala som sa až teraz od 1.9.2006 takže by som chcela vedieť kedy môžem zostať v druhom stave aby som mala nárok na materský príspevok.
Ďakujem za všetky rady.

gapa
26. okt 2009

je to v druhom čítaní v NR SR a výbory sa majú k tomu vyjadriť do konca nov.resp. 1.12.09, t.j. skôr ako v 12/09 schválenie nepredpokldaám.

vejinka
9. nov 2009

ahojte dievcata tiez by som rada nieco vedela: od novembra 2007 do juna 2008 som bola nezamestnana v auguste som porodila ..ale od augusta 2007 si platim DNP od januara 2008 z maxima ...teraz si platim z minima a som zvedava ci mam narok na ten vyssi prispevok..dakujem za odpisanie 😉

gapa
9. nov 2009

vejinka,
je jedno, že teraz si platíš DNP. Dôležité sú dva roky pred narodením dieťaťa, na ktoré poberáš RP.
Takže čo si bola od 27.8.06 do novebra 2007? (ak si od nov.2007 do 8/08 bez nem.poistenia= nezamestnaná) zamestnaná a pracovala si? Materaké si predpokladám nepoberala.

vejinka
9. nov 2009

pracovala som od roku 2004-2007

petkamh
9. nov 2009

Bry den vsetkym, dievcata a zienky 🙂
neviete prosim, ci je pravda, ze ak necele dva mesiace pred nastupom na MD ukoncim stary prac. pomer a nasledne uzatvorim novy u toho isteho zamestnavatela, tak za RO na vypocet materskeho sa budu povazovat len tieto dva mesiace v novom PP? V sucasnom zamestnani som uz od 2002 roku. Predpokladam, ze materske a rodicovsky plati stat /blba otazka, viem, ?/ Len tak sa pytam, ci nahodou niekto neporadi. Nadrzovku dakujem 🙂

gapa
10. nov 2009

petka,
je to skoro tak, záleží na dátume zač.PP a nástupe na MD. Ale určite to bude rátané z obdobia "od začiatku nového PP" a ak nenastúpiš hned ten istý mesiac na MD, tak z obdobia "do konca mesiaca predchádzajúceho meisacu nástupu na MD"

petkamh
10. nov 2009

gapa,
dakujem 🙂

kukulik30
9. dec 2009

ahojte, neviete mi poradit..
do prace som nastupila po uplynuti rodicovskej dovolenky v septembri 2009 k tomu istemu zamestnavatelovi, ale z dovodu castej choroby u maleho uvazujem o tom, ze prejdem na polovicny uvazok..aky to bude mat vplyv na dalsie materske, kedze by som rada male dalsie babo v blizkej buducnosti...bude sa rata z polovicneho uvazku??? 😕

standa82
9. dec 2009

Kukulik, určite. Lebo materská sa ráta z VZ za predchádzajúci rok. Čiže ak budeš mať VZ za mesiac 200 eur, z tohoto ti budú rátať materskú, samozrejme spočítajú VZ za mesiace v kal.roku a urobia priemer.

kukulik30
9. dec 2009

standa dik, no tak to nebude ziadna slava... 😖 yatial pracujem na plny uvazok, ale ktovie, velmi vazne uvazujem nad polovicnym, aj tak som v dost casto s malym na OCR..alebo si zacnem priplacam dobrovolne nemocenske, len ci to stihnem 😒

standa82
9. dec 2009

Kulik, ak rozmýšľaš na DNP, tak musíš aj tu splniť podmienku 270 dní do pôrodu. Stačí ti začať si platiť z minim. a keď zistíš, že si tehotná (najneskôr do 8 t.t.), tak z rozdielu VZ (ak budeš pracovať) alebo z max.VZ )pokiaľ budeš nezamestnaná.

kukulik30
9. dec 2009

standa, tak to , aby som co najskor sla do SP a zacala platit 😉 hej viem, ze je tam podmienka 270 dni...
a ake mi k tomu treba papiere, to mi asi bude musiet vystavit nasa mzdova uctovnicka a s tym pojdem na SP, ze?alebo maju na to svoje formulare a tie vyplni mzdarka 😕 ?

standa82
9. dec 2009

Kukulik, mzdová s tým nič nemá. To je tvoje dobrovoľné rozhodnutie. Ty sama si určís VZ. Treba ti jedine občiansky. 😉

kukulik30
9. dec 2009

aha, takze nic netreba , super, som myslela, ci nejako nechcu vypocitavat podla mojej mzdy...tak ok 🙂

standa82
9. dec 2009

Nie, je na tvojom rozhodnutí aký VZ si tam napíšeš. Tlačivo majú na SP. 😉

emia
19. dec 2009

mam kamarátku, ktorá je tehotná rada by vedela ako je to s materskou že ak by odišla za manželom do zahraničia, či má nárok na materský príspevok tuna 😒 aj keď bude ošetrovaná v zahraničí a porodí tam. 🤐 Pretože tu ma nárok na materský príspevok ak by neodišla, čo v prípade ak odíde? Dostane materske? aako je to s vybavením papierovačiek, ja jej v tom neviem poradiť. Ďakujem

felixko
26. jan 2010

ahojte babulky,
neviete kedy posiela Soc.poisťovňa rozhodnutie o materskej, je to až po narodení dieťatka po predložení rodného listu však?

am2006
26. feb 2010

Ahojte mamičky aj nemamičky,rada by som od vás "prijala" radu :
Mám takmer 4-ročné dvojičky. Už som od 2/2009 zamestnaná. Syn chodí do MŠ a dcérka začala tiež ako integrovasná ale ešte nám nerozpráva a máme na predpis cez neurológa plienky lebo sa nevypýta.....Do škôlky s ňou chodí moja mama a je tam 1/2 s ňou. Mala by ona nejakým spôsobom nárok? Nakoľko je dcérka úplne nesamostatná

lucka1987
6. okt 2010

ahojte. mozem sa spytat? som len na zaciatku teh. pracujem na dobu urcitu od marca do marca 2011 , no porod mi vychadza asi na koniec maja. a v marci mi zrejme zmluvu nepredlzia (mam len na rok)cize budem pracovat 12 mesiacov .a od konca marca budem musiet ist az do porodu (koniec maja) ist na urade prace.. mam narok aj tak na matersky prispevok?

heni79
12. okt 2010

@felixko
Nie. Rozhodnutie o materskej musíš dostať skôr. Nastupuješ na ňu predsa 6 al. 8 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu.
Rodný list dieťaťa posielaš, keď sa dieťa narodí. Teda jeho fotokópiu, samozrejme. 😀

heni79
12. okt 2010

@lucka1987 Na materské nárok máš, nakoľko si (budeš) zamestnaná rok, čiže splníš podmienku 270 dní nemocenského poistenia. Neviem kedy presne máš stanovený tertmín pôrodu - ako to je časovo medzi skončením prac. pomeru a násupom na MD. Ten nástup je 6 al. 8 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu.
No nech je to už akokoľvek, keď ti skončí zmluva a naozaj ti ju nepredĺžia, IHNEĎ choď na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne, konkrétne na register a tam svoju situáciu rieš. Vyplníš Registračný formulár FO a oni ti už povedia, čo ďalej.

monika633
12. okt 2010

kocky chcem sa spytat...z akeho zakladu sa pocita MD?z 30 kalendarnych dni alebo z odpracovanych dni v mesiaci?tych 55 percent.

kaktusik007
12. okt 2010

@monika633 zalezi na dlzke rozhodneho obdobia... ak si zamestnana, a tvoj pracovny pomer vznikol pred rokom 2010, tak sa ti materska (nastup mas v roku 2011) pocita z dni v roku 2010 - zo vsetkych dni, okrem tych, kde si poberala pnku....
ak si sa zamestnala v roku 2010, napriklad v juli, tak sa za rozhodne obdobie povazuje od nastupu do prace do konca kalendarneho roku 2010...... asi tak 🙂 v kratkosti

kaktusik007
12. okt 2010

@lucka1987 budes mat narok na matersku, pretoze porodis v ochrannej lehote - do 6tich mesiacov od skoncenia nemocenskeho poistenia 😉

monika633
12. okt 2010

@kaktusik007 pracujem tam 9 rokov ale teraz som na rizikovom som na pn ke...

kaktusik007
12. okt 2010

@monika633 tak rozhodnym obdobim je rok 2010 - ale len dni, kedy si na pnke nebola, a zaratava sa sem plat, a odmeny, z ktorych bolo platene nemocenske poistenie..... tento prijem sa za rok 2010 spocita a vydeli poctom dni, za ktore to prijmom je.... a mas denny vymeriavaci zaklad, z neho potom budes mat 55% matersku

monika633
12. okt 2010

@kaktusik007 dakujem..ja som mala asi 13 000 tisic hrubeho..ziadna slava s toho nebude ze?

kaktusik007
12. okt 2010

@monika633 orientacne cca 7100skk... vies si to spocitat ak si najdes vsetky vyplatne pasky, zratas, podelis.... 🙂

vies si to este zvysit, ak by si so zamestnavatelom rozviazala pracovny pomer a opatovne uzavrela - pozor, je dolezita prihlaska a odhlaska v socialnej poistovni - tak si to vies dat aj na 20€ materskej na den... co vychadza na cca 620€ mesiac, ale chce to ochotneho zamestnavatela..... co asi nebude, ze??? 😖

monika633
12. okt 2010

to veru nie..su to svine...,a ked som sama pridaju mi nejaky prispevok zo socialky ked platim byt 4500 sk?dik za odpovede 🙂

nya
12. okt 2010

Neviete niekto ako je to s neskorsim nastupom na matresku?
Presnejsie povedane, chcela by som nastupit na MD o 2 tyzdne neskor. Viem, ze o tie 2 tyzdne pridem, ale niekto mi povedal, ze mozem prist o celych 6 tyzdnov, ktore su pred porodom kvoli neskorsiemu nastupu.
Viete mi niekto poradit?.... bol tu niekto v tejto situacii?