Neplnoletý rodič. Ako je to s príspevkami?

terezka044
14. máj 2009

Ahoj, mala by som par otazok, som si trosku neista v niektorych veciach, co treba vybavit.
Okolo 10.6. sa mi narodi syn, teda zaciatok juna, narok na poziadanie o prispevok po narodeni a pridavok k tomuto prispevku vznika po 28.dni narodenia dietata a zanika ukoncenim 6.mesiaca. Nakolko 28.7. (Teda viac ako 28dni po narodeni) budem mat 18, mam obavy, ci mi vobec tento narok vznikne. Nasla som toto:
Nárok na príplatok k príspevku nevzniká maloletej matke, ktorá nemá priznané rodičovské práva a povinnosti podľa zákona o rodine (§ 29 ods. 1 zák. č. 36/2005Z.z.).

Mam teda otazku, ci si mozem podat ziadost dovrsenim 18.roku zivota, a ci mam narok na tento pridavok.
Dalej by ma zaujimalo, ci ten 1.5-2mesiace zivota dietata som jeho zakonnym zastupcom ja, alebo moja mama, alebo netreba zak.zastupcu. Ako to bude s papiermi atd?

A este jedna otazka ohladom priznania otcovstva: nasla som toto:
Co potrebujete k vydaniu rodneho listu dietata?
Ak je matka slobodná:

* občiansky preukaz
* ak matka chce spísať zápis o určení otcovstva, musia byť prítomní obidvaja rodičia a zápis sa spíše len v tom prípade, ak sú obidvaja plnoletí.

To znamena, ze dieta nebude mat v rodnom liste zapisaneho otca? Alebo ze na zapisanie otcovstva potrebujeme podpis aj zak.zastupcov(nasich rodicov), alebo ze ho mozem dat zapisat az po dovrseni 18.roku zivota oboch rodicov?

Dakujem za pomoc 🙂

19monika75
24. mar 2015

@filipmarienka0903855537futbali MAS NAROK LEN NA RODICOVSKY PRISPEVOK ALE NIE NA TYCH 826 TAM MAS NAROK LEN NA 160E

macus123456
23. apr 2015

Ahojte, chcela by som sa spýtat ci dostanem prispevok na dieta ak porodim v 16tich? a 17 budem mat o mesiac az 2 ako by som porodila vedeli by ste mi poskytnut info ? 🙂 Dakujem 🙂

macus123456
23. apr 2015

ahojte.... dostanem prispevok na dieta aj ked mam 16rokov ? 🙂 a ako by som to mala riesit ked ja mam 16 a moj priatel ma tiez 16

19monika75
23. apr 2015

@macus123456 asi iba 160e

fidorka7
3. máj 2015

,@filipmarienka0903855537futbali ak v čase narodenia dieťaťa budeš mať viac16 ako a tvoj priateľ viac ako 18 rokov, máte dve možnosti:
1. vziať sa, - ty si potom považovaná za "plnoletú"
2. nevziať sa a žiadať o priznanie rodičovských práv vo vzťahu k dieťaťu - urob to ihneď po narodení lebo inak nebudeš mať ako maloletá matka nárok na pôrodné, rodičovský a prídavky na dieťa. Ak bude priateľ uvedený na rodnom liste ako otec, teoreticky si môže požiadať o rodičovský príspevok a prídavky on, ale o pôrodné on žiadať nemôže.

knikolak
5. máj 2015

Ahojte volam sa nikola v auguste budem mat 17 a som v 2mesiaci tehotenstva moj priatel ma 20rokov.....potrebovala by som radu ze ako to bude s porodnym, materskou a zapisani otcovstva do rodneho listu kedze termin mi vychadza niekedy novembri-decembri a 18 budem mat az v auguste buduci rok......a ako to bude zo zakonnym zastupcom maleho??mohol by ist priatel na matersku??

fidorka7
6. máj 2015

@knikolak prečítaj si moju odpoved vyššie. Platí aj pre teba.

enka451
8. máj 2015

Ahoojte Baby ..mamicky ...chcla by som sa vas spitat ze ako to je s porodnim a s pridavkami kedze v tomto roku budem mat len 18 a som tehotna v 8 mesiaci ...a moj priatel ma uz viacej ako 18 mohol by on prepisat na seba tie prispevky na dieta a porodne dovtedy dokim nedovrsim 18 alebo uz je mozne aby som to ja dostala kedze este nemam 18 ...dakujem

alushka1258
19. máj 2015

Dobrý deň chcem sa spýtať . čakám dieťatko , mám už po 18 . Chcem sa spýtať že či dostanem v poriadku pôrodné a materskú a prídavky . A ak je otec neplnoletý a bohužial nie sme spolu bude platiť na dieťa ? Alebo za neho to budú platiť jeho rodičia ?

alenah31
20. máj 2015

@alushka1258 pôrodné dostaneš v plnej sume ak budeš mať splnenú podmienku (pravidelné gyn. prehliadky počas tehu a dieťa sa dožije 28 dní - na úpsvar dostaneš tlačivo kde ti to 28 dní po pôrode gynekológ a pediater potvrdia). Rodinné prídavky budeš samozrejme dostávať, materskú zrejme nedostaneš nakoľko nemáš odpracované potrebné obdobie, resp. si nebola za posledné 2 roky 270 dní soc. poistená, ale dostaneš rodičovský príspevok, ktorý sa vypláca od narodenia do 3 rokov dieťaťa alebo do 6 rokov ak je jeho zdravotný stav nepriaznivý.
Čo sa týka výživného to môžeš žiadať od otca dieťaťa ak bude zapísaný v RL dieťaťa. Na to, aby bol v RL zapísaný ako otec nemusí byť plnoletý a nepotrebuje súhlas rodičov)na matrike podpíše prehlásenie o otcovstve a súhlas s priezviskom dieťaťa, na ktorom ste sa dohodli - to sa dá vybaviť ešte pred pôrodom). Ale pokiaľ nie je plnoletý máš pravdu v tom, že výživné budú za neho platiť jeho rodičia. Výživné sa vymáha zákonne len súdnou cestou a v žiadosti okrem výživného budeš žiadať aj o zverene dieťaťa do tvojej starostlivosti nakoľko pokiaľ sa tak nestane máte k dieťaťu rovnaké práva (aj povinnosti). Ak ti ho súd zverí stávaš sa zákonným zástupcom dieťaťa a jeho otec bude mať obmedzené rodičovské práva.
Čo sa týka sumy výživného.....v prípade neplnoletosti sa výživné určuje v sume minima - niektoré si mylne myslia, že ak za neplnoletého otca platia rodičia výživné sa počíta z ich príjmu - nie nepočíta. A platiť ho budú nie do dovŕšenia plnoletosti otca, ale do ukončenia denného vzdelania najviac však do dovŕšenia 25 rokov. Okrem iného by si mala vedieť, že od narodenia dieťaťa aj bez rozhodnutia súdu na základe Zákona o rodine je otec či matka povinný prispievať na výživu v sume 30% zo životného minima čo je mesačne cca 28€. Volá sa to "výživné bez rozsudku" - ak ti toto nebude platiť a suma dlžného výživného počas roka prekročí 3-násobok mesačnej výživy môžeš podať trestné oznámenie na polícii za zanedbanie povinnej výživy. Hlavne ti držím palce, zrejme to nebudeš mať jednoduché.

alushka1258
21. máj 2015

@alenah31 môžem vám prosím napísať správu ? Moc by ste mi tak pomohli

alenah31
21. máj 2015

@alushka1258 jasné🙂

mcvally
17. jún 2015

Zdravím vás tu všetkých.potreboval by som radu a tak verím že sa nejaká dobrá duša nájde a poradí🙂 ja som plnolety a priateľka neplnoleta (to už je také klišé na tomto fóre 😀 ) sme tehotni v druhom mesiaci 6 tt3d zistili sme to skoro pretože to bolo plánované.no len problém je v jednom otec priateľky nesúhlasí a tak ani ku gynekológovi nešiel podpísať nejaký potrebný papier že on to určite nepodpíše. A po druhé ako to bude s otcovstvom. Dajú nám to dieťa po pôrode? Alebo nie? Keď on nič nepodpíše atď..čo je najlepšie v takom prípade spraviť? Aby som bol normálne od narodenia dieťaťa jeho otec a preistotu aj zákonný zástupca hneď ja.... Priateľka má 16 v čase pôrodu 17 a 7mesiacov.. Ďakujem za vaše rady.. 🙂

tolvajova
2. júl 2015

Ahojte chcela by som sa spytat čo všetko budem musiet vybavit ak chcem porodit na Slovensku, teras som v CR je mi 16 a mojmu priatelovy je 19 takze by ma zaujimalo co vsetko budem potrebovat 🙂 dakujem

tolvajova
2. júl 2015

A ešte by ma zaujímalo či somnou musí mamina na Slovensko? 🙂

19monika75
2. júl 2015

@mcvally treba ist na matriku tam vam daju vsetky potrebne instrukcie bud sa dohodnete vopret alebo po porode pojdete doznat otcovstvo

mcvally
3. júl 2015

Áno problém už je vyriešený.Ďakujem

picinkavikinka
19. sep 2015

Dobry chcela by som sa spytat mam 17 na rok budem mat 18 a priatel ma 21 a nasa dcerka mesiac chceme podat na sud aby nam povolili mandzelstvo ja som snim asi 2roky unho doma a mam tu aj prechodni pobyt ze ked budem mat sud ci budem musiet tahat rodicou az 60km kvoli sudu a ci mozem podat na sud aj tam kde mam prechodny .. A kolko budem cakat pokym ma predvolaju prosim odpiste dakujem

kamusik123
22. jan 2017

Ahojte dufam ze,mi,tu niekto poradi.... mam 17 a som uz v 8 mesiaci mala sa ma narodit koncom februara a 18 budem mat 20juna az... priatel uz mal davno 18 a byvame spolu. s mamou moc v kontakte niesom nakolko pije a,otca,nemam...
Az teraz som sa,dozvedela ze musim dat,navrh,na,sud o priznani rodicovskych prav aby som dostala prispevok pri narodeni dietata a ten rodicovsky,kazdy mesiac ... chcem sa,opytat aky tam,je postup dam navrh na,sud oni rozhodnu a vyplatia mi az,ked dovrsim,18 alebo kedy??kazdy pise inak tak,uz,neviem :(

senta_sofia
22. jan 2017

@kamusik123 pridavok na dieta dostanes aj rodicovsky prispevok a prispevok pri narodeni dietata mas polroka lehotu, aby si on poziadala. Ak sa ti dieta narodi vo februari, tak to stihas, akurat peniazky dostanes az v tom juni, ako dovrsis 18 rokov. Navrh na sud si dat mozes, ale podla mna je to zbytocne, tebe do 18 vela nechyba. Na sude by nerozhodovali o prispevkoch, ale o priznani rodicovskych prav a povinnosti tebe ako maloletemu rodicovi.

9lf9
22. jan 2017

@kamusik123 navrh na sud na urcenie rodcovskych prav a povinnosti si MUSIS dat inak ti peniaze od narodenia do splnoletosti nedoplatia (s navrhom ti pomozu na kuratele na urade prace). Teoreticky by si o prispevok pri narodeni dietata mohla ziadat do 6mes. lehoty co tebe do dovrsenia 18 vychadza ale dostala by si ho vypalateny az v 7/2017. Pridavok a rodicovsky by mohol ziadat zatial otec dietata a po tvojej plnoletosti si ich dat odnat a ty by si si ziadala uz ako plnoleta matka. Tu je ale riziko to ze ziadatel bude on ak si da zasielat peniaze na svoj ucet a tebe ich neda nemas to ako ovplyvnit a ak si ich nebude chciet dat odnat tak zas jedine sud ( nevravim ze to je vas pripad ale stava sa naoaj vsetko ,preto je vzdy lespie ked si ziada matka o davky). ripadne plnoletost ńadobdnes´uzatvorenim manzelstva aj ked nebudes mat est e18e.

fidorka7
22. jan 2017

@kamusik123 ak nemáš problém s dôverou k priateľovi tak najjednoduchšie bude aby o prídavok a rodičovský žiadal on, ty až po plnoletosti, vtedy požiadaš aj o rpíspevok pri narodení. Samozrejme že môžeš podať návrh na priznanie rodičovských práv, ale záleží od výroku súdu, či ti ich prizná ku dňu narodenia dieťaťa - len vtedy môžeš žiadať o príspevok od narodenia, inak až od právoplatnosti rozsudku a tým pádom stratíš možno mesiac, možno dva.

kamusik123
30. jan 2017

Bola som sa informovat vraj si mam dat navrh na sud az,ked sa mala,narodi a hned,po sude ked mi schvalia tie,rodicovske prava tak mi poslu spatne peniaze :/ takze teraz fakt,neviem ked mi,na sude priznaju rodicovske prava kde mam potom poziadat aby mi spatne vsetko vyplatili?? Dakujem vam kocky za rady ;)

fidorka7
2. feb 2017

@kamusik123 vyššie som ti poradila. Robím s tým, takže viem, že spätne len v prípade, ak ti uznajú rodičovské práva ku dňu narodenia dieťaťa, inak nie.. Ale rob ako chceš len potom neplač že si prišla o pár stoviek eur.

kamusik123
6. feb 2017

@fidorka7. Nemas prosim ta facebook,nevyznam sa tu neviem sa tu orientovat a mala by som este par otazok 🙂 dakujem,krasne

fidorka7
6. feb 2017

@kamusik123 nie nemám, ale kľudne mi napiš do IP

kamusik123
7. feb 2017

@fidorka7. Nemohla som to najst ale nakoniec,som to,nasla a napisala vam 🙂 nevyznam a vtom ale,uz som,napisala dakujem 🙂

kamusik123
17. mar 2017

@lienocka235 ahoj chcem sa aj ja opytat ked ja mam 17 kazdu chvilku porodim a budem mat 18 ked bude mat mala 3 mesiace a otec dietata ma 28 rokov zapisu ho do RL ci ho zapisu az vtedy ked ja budem mat 18 t.j. v juny ??

patricia1235
30. dec 2019

Dobrý večer prajem, potrebovala by som poradiť čo sa týka pôrodného či vlastne mam alebo nemám nárok keďže som nedovršila 18rok života
Partner už plnoletý je teda aké mam možnosti?
A ako je to stým otcostvom? Počula som ze stačí ísť vybaviť potvrdenie o otcovstve na matriku predložiť ho v pôrodnici a normálne malého napíšu na partnera, ale niektoré žienky písali ze pokym nemám 18 tak malý na RL nebude mať uvedeného otca. Tak ako to vlastne je?
Vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď 🙂

mon1212
7. okt 2020

Ahojte, hoci od vašich príspevkov ubehla už nejaká doba a vidím že ste riešili nejaké problémy ohľadom tehotenstva v neplnoletosti ..tak by som sa chcela spýtať či by ste sa niektora nechcela podeliť o skusenosti, problémy v tej dobe..hodilo by sa mi to veľmi do diplomovej práce ..bolo by to všetko anonymné samozrejme a veľmi by ste mi pomohli . Kľudne sa ozvite do správy a všetko vysvetlím. Dakujem