Neplnoletý rodič. Ako je to s príspevkami?

terezka044
14. máj 2009

Ahoj, mala by som par otazok, som si trosku neista v niektorych veciach, co treba vybavit.
Okolo 10.6. sa mi narodi syn, teda zaciatok juna, narok na poziadanie o prispevok po narodeni a pridavok k tomuto prispevku vznika po 28.dni narodenia dietata a zanika ukoncenim 6.mesiaca. Nakolko 28.7. (Teda viac ako 28dni po narodeni) budem mat 18, mam obavy, ci mi vobec tento narok vznikne. Nasla som toto:
Nárok na príplatok k príspevku nevzniká maloletej matke, ktorá nemá priznané rodičovské práva a povinnosti podľa zákona o rodine (§ 29 ods. 1 zák. č. 36/2005Z.z.).

Mam teda otazku, ci si mozem podat ziadost dovrsenim 18.roku zivota, a ci mam narok na tento pridavok.
Dalej by ma zaujimalo, ci ten 1.5-2mesiace zivota dietata som jeho zakonnym zastupcom ja, alebo moja mama, alebo netreba zak.zastupcu. Ako to bude s papiermi atd?

A este jedna otazka ohladom priznania otcovstva: nasla som toto:
Co potrebujete k vydaniu rodneho listu dietata?
Ak je matka slobodná:

* občiansky preukaz
* ak matka chce spísať zápis o určení otcovstva, musia byť prítomní obidvaja rodičia a zápis sa spíše len v tom prípade, ak sú obidvaja plnoletí.

To znamena, ze dieta nebude mat v rodnom liste zapisaneho otca? Alebo ze na zapisanie otcovstva potrebujeme podpis aj zak.zastupcov(nasich rodicov), alebo ze ho mozem dat zapisat az po dovrseni 18.roku zivota oboch rodicov?

Dakujem za pomoc 🙂

lienocka235
14. máj 2009

kedze mas vaic ako 16 tak ti narok na RP a pridavky vznikne do RL si otca mozes dat zapisat ak budete obaja plnoleti

to tzv porodne 25 000 dostanes ked o neho poziadas... po 28 dnoch. lebo ty nie si maloleta matka. na to ti narok vznikne

terezka044
autor
14. máj 2009

aha dakujem a ako to je s tym zakonnym zastupcom? teda ked sa mi narodi dieta, tak az do 28.jula nebude mat zak.zastupcu, alebo budem ja, alebo niekto iny? nebude to problem pri vybavovani nejakych veci?

lienocka235
14. máj 2009

nie problem to nebude.. problem by bol keby si mala menej ako 16, partner je uz plnolety? ci nebudes priznavat otca?

sonicc
14. máj 2009

Ahoj terezka, si sa mohla hned mna spytat 😀
Neboj sa vsetky peniaze dostanes... ale az ked budes mat 18.Ja som mala 17 a pol ked som porodila a ked som dosiahla 18 dostala som vsetko spatne...ale len tych 4tis nieco(neviem presne),kedze som mala narok len na minimum=rodicovsky prispevok. Takze od zaciatku dostavas az po 3 roky stale rovnako.
Maly neude mat zastupcu, ty si normalna mamina zakonne, ale az ked budes mat 18 mozes do rod.listu dat zapisat otca maleho. Moj maly mal do pol roka napisane,,otec neznamy 😀 ,,a ked som mala 18 prisli sme potvrdit otcovstvo na urad a dopisali do RL otca.
Ak chces este nieco vediet ..... pytaj sa

terezka044
autor
14. máj 2009

lienocka partner ma tiez 17zatial ale otcovstvo priznat chceme urcite, najlepsie hned - ale ked sa nebude dat tak pockame no..

sonic dakujem 🙂 🙂 no este by som sa chcela opytat (Zatial) asi poslednu vec 😀 ze kedy si mam dat ziadost o tieto veci - az ked dovrsim 18.rok? a potom to zaniest kam, na matriku, alebo na urad. soc.veci prace a rodiny.?

sonicc
14. máj 2009

Ja som si davala hned,vlastne ked ta dr. vypise na matersku.
Ja som s tym mala veeeelke problemy, mali sme sud,lebo nam to tak odporucili na urade ze, aby mi sud ako neplnoletej urcil ze som sposobila na materske povinnosti, lenze ked prislo predvolanie na sud mala som uz 18.sudca nam povedal ze je to blbost,ze sud vobec nemusel byt a odporucil nam podat staznost na urad soc.veci a rod. Manzel tam urobil potom dost bordel a bola sa nam riaditelka osobne ospravedlnit..🙄
asi tak o nasom systeme v state...
a ked budete mat 18 chodte na matriku tak napises pred nimi ze ano toto je otec a oni ho do RL malemu dopisu, vtedy nam za 50,-Sk

terezka044
autor
14. máj 2009

no mna nevypisoval na matersku lebo na nu nemam narok, a nebolo treba kedze chodim do skoly a nemam zamestnavatela.. takze aj ten prispevok aj to zapisanie staci po 18.roku oki 🙂 a ten rodicovsky mam narok na nahradu za jun a jul, alebo az od augusta sa mi bude vyplacat.?

lienocka235
14. máj 2009

nepotrebujes ist na sud... sud bz bol potrebnz kebz si mala 16
na RP mas narok resp. ja osobne by som si listok na materske vypytal od lekara odniesla na socialnu poistovnu tam ti poslu vyrozumenie ze nemas narok a po porode poziadas na UPSVaR o RP a pridavky.. toto si ale este over u gapy
sud urcite nepotrebujes narok na RP pridavky a porodne mas

odo dna narodenia dietata.. ak sa narodi v juni tak za jun ti vzplatia v juli

na zapis do RL otca pockate kym bude mat otec 18 potom pojdete spolu na matriku a urobite suhlasne vyhlasenie a hotovo..
yle sa mi pise lebo y muyovho notebooku.. tak pardon za chyby

terezka044
autor
14. máj 2009

oka takze staci ked poziadam o ten rodicovsky po narodeni. oki dakujem baby velmi ste mi pomohli, aspon viem na com som 🙂 🙂

a este sa chcem opytat, to mi tak napadlo uz davnejsie - kebyze chcem o takych povedzme 10rokov odist do ineho statu, myslim na trvalo aj so synom tam zit... a nie sme zobrati (ani nebudeme), tak mozu s tym byt problemy? akoze oni si povedia ze ja im zakazujem vidavat syna/vnuka = co urcite nebudem, ale proste moj sen je odist, a ak raz budem mat moznost, nezostanem tu len preto, ze on nechce. on tiez odchadza teraz si plnit svoje sny 😒 tak asi mi nic nemoze, vsak?

terezka044
autor
18. máj 2009

ahojte este by som sa chcela opytat, ci neviete, kde by som nasla Ziadost o zverenie do opatery. Nejaky formular alebo nieco - neviem to najst na internete ☹ dakujem

lienocka235
18. máj 2009

terezka zajdi na UPSVaR tam ti tu ziadost /tlacivo daju - taký vzor/ resp.. ti to pomozu vypísať... ale ma zmysel to vybavovať až po pôrode..
a kedze v RL budes uvedena len ty zatial.. tak to ma zmysel vybavovat az ked bude otec plnolety.. dopisany do RL potom zajdes na urad.. /socialno pravna ochrana deti.. a socialna kuratela.. na toto oddelenie/ a tam ti s tym navrhom pomozu a mozes tam spisat aj dohodu o vyzivnom..atd.. atd.

terezka044
autor
18. máj 2009

lienocka a nemozem poziadat o to zverenie predtym, ci je to zbytocne a potom by sa to muselo obnovit?
dohodu o vyzivnom staci ked spiseme ako co sme sa my dohodli, alebo to treba sudne riesit a nejako vymedzovat.
?

dakujem 🙂

kartis
16. feb 2010

ahojte ja by som sa chcela opytat ked som porodila nemala som 18 a nevyplatili mi spetne matersku...kam mam ist pre papier na rodicovske prava

popoluska147
13. jan 2011

ahojte ja bi som sa chcelaopitat ohladomtoho ze mam 16 rokov porodila som 29.10 ci budemdostavat rodicovsky prispevok dakjem

lukina44
12. feb 2012

Ahojte dievcata chcela by som sa vas nieco spytat.Ak sa niektora tomu rozumiete poradite mi? Mam 16 a som tehotna no rodit budem uz ked budem mat 17nast. Chcela som sa spytat ci dostanem niake peniaze a ako to bude prebiehat..ci nemusim ist na niaky sud alebo podobne? Keby som chcela priznat otca je v tom niaky problem?

mirus101
25. apr 2012

Ahojte potrebovala by som surne pomoc :( mam len 16r a som v siedmom mesiaci tehotenstva v juny mam termin a neviem ci mam pravo na porodny prispevok ak mam len tolko rokov a ci by mohla ist moja mama na matersku za mna aby ja som mohla pokracovat v skole ....a tiez keby sla moja mamka na matersku (keby to bolo mozne) ci by som dostala porodne ...a tiez este co treba vybavit ....prosim potrebujem pomoc ☹ dakujem

nibiru
25. apr 2012

@mirus101 no vezmi mamu a chodte na uradprace sa informovat alebo tam zbehni sama a tam ti to povedia najlepsie ak to stale plati tvoja mama bude zodpovedna do tvojich 18r. a moze ist na rodicovsku za teba ak nie ty na sude poziadas o rodicovske prava ak ti ich priznaju s rozsudkom ides vybavovat prispevky ale pokial je ochotna mama ist na rodičovsky tak je to to jednoduchsie riešenie.pretože o prispevok pri narodeni musis poziadat tusim do 6mesiacou inak zanikne

mirus101
25. apr 2012

jaaj takze keby sla moja mamka za mna na matersku tak mi daju normalne porodne tak nie ?? ....a este ze keby som sla zozaciatku ja na matersku tak neskor by mohla mamka prestupit zeby sla ona na matersku ci musi ostat na materskej ten co bude od zaciatku

piskotyvmraznicke
7. okt 2012

Na prispevky ako neplnoleta matka nemas narok. Len na prispevok po narodeni dietata (152€). To by si musela do pol roka od narodenia dietata dovrsit vek 18 rokov a potom o prispevky dodatocne poziadat (mali by ti byt vyplatene spatne). O tom sa chod informovat na ÚPSVaR prislusny k regionu kde mas trvaly pobyt.
Ak mas vsak viac ako 16 rokov, mozes spisat ziadost na sud (tiez prislusny k tvojmu trvalemu bydlisku), o priznanie rodicovskych prav a povinnosti (kym to nespravis tak tvoje dieta de facto nema zakonneho zastupcu). Trva to vzhladom na nase debilne sudy neskutocne dlho, takze to zacni riesit co najskor. Vypocujes sa ty a tvoji rodicia a prebehne riadne sudne konanie. Tymto sa stanes zakonnym zastupcom dietata a prispevky by ti mali spatne vyplatit.
Ak ma tvoj priatel viac ako 18 rokov a chcel by priznat otcovstvo, je to mozne jedine cez dalsie sudne konanie (normalne sa to robi na pockanie na matrike, ale v pripade maloletej matky sa to robi jedine takto cez sud). Inac bude mat male v kolonke otec: neznamy.. az po dovrseni tvojich 18 rokov sa tam moze ist dopisat a tym mu vzniknu aj prava na to dieta.
Ak ma tvoj priatel viac ako 18 rokov a chceli by ste sa zobrat (zosobasenie je zaroven jediny sposob ako by si dosiahla pred tvojou 18kou pravnu plnoletost), treba podat na sud ziadost o povolenie uzavriet manzelstvo (taktiez to trva strasne dlho, takze cim skor to podas, tym lepsie). Ziadost podavas ty, avsak treba aby ju dodatocne potvrdili aj tvoji rodicia (obaja, aj keby boli rozvedeni). Ucastnikmi konania si ty, obaja tvoji rodicia a priatel. Treba tiez prilozit prilohy (kopia prednej strany tehotenskej knizky, potvrdenie o studiu, potvrdenie o prijme priatela, rodny list, kopia obcianskeho, suhlasne vyhlasenie napriklad tvojich rodicov o tom, ze s nimi budete byvat po narodeni dietata). Predvolaju si vas, vypocuju, a na zaklade toho sa rozhodnu co dalej. Ked bude vsetko v poriadku a nic nebude chybat, tak do 30 dni ti pride rozsudok. Ak ti to sud povoli, pojdes na matriku a donesies im ziadost o uzavretie manzelstva (pre ktoru si musis najprv ist) a k tomu prilozis overenu kopiu rozsudku. Az sa zosobasite, tak budes plnoleta, manzel bude zapisany v rodnom liste dietata a dostanes vsetky prispevky.

andy20_1
11. dec 2012

dobry den nevie mi niekto poradit?mala som dieta dost skoro este som nebola plnoleta tak som do rodneho listu neuviedla otca dietata teraz uz mam 21rokov uz ubehlo par rokov od toho a chceli by sme s priatelom priznat otcovstvo ci by stoho nemal ziadne problemi uz so zakonom poradte prosim dakujem

vendullka
11. dec 2012

Pokud jsi nebyla pod hranici tak určitě ne.

andy20_1
11. dec 2012

@vendullka pod akou hranicou?

vendullka
11. dec 2012

Pod hranicí zákona pod kterou není povolen pohlavní styk, ale to si myslím že ne, nebo jo?

andy20_1
11. dec 2012

asi ano mala som len 15r.takze som otehotnela v 14tych

veruska007
11. dec 2012

@andy20_1 No, musis zjistit, jaka je promlceci lhuta. Radeji bych se poptala pravnika 😉

andy20_1
11. dec 2012

@veruska007 dakujem za radu

sexica123456
8. jan 2014

dobry den ,prosim o radu ,moja dcera porodila v decembri,2013.ma 16 rokov ,zije z priatelom ma 19 rokov, ma narok na prispevky ,na urade prace nam povedali ze spatne nedostane rod. prispevok,niesu zosobaseny .potrebujem dobru radu tak aby neprisli o ziadne korunky ,kedze potrebuju pre malickeho,dakujem 😵

katka1609
16. feb 2014

Ahojte mám taký to problém. Je mi 19 r. a mám dcérku, ktorej je 2,5 ročnú dcérku. Vzrastala som v domove a potom u pestúnov a zase v domove. Bolo to ťažké. Ostala som tehotná a aj preto nechcem priznať ocovstvo. Hlavne to neprípusti otec a jeho rodičia a ja už nemám záujem. Hlavne som chcela poradiť či mám nárok o priznanie pôrodného, rodičovský príspevok. Som v podnájme a neviem či mám nárok aj na nieaké príspevky ako slobodná matka. Viete aké je to ťažké na úrade ak nieste čierna a nikoho nepoznáte. Prosím o radu. Ďakujem

sania_bekim
2. mar 2014

Ahojte ,mam 16 a môj priatel 17 rokov , som tebhotna a neviem ci mam narok na nejaky prispevok . Velmi bi som bola rada ak bi ste mi poradily co mam robit. Dakujem 🙂

Ahojte,volám sa Veronika a mám 15 rokov a v júni budem mať 16.. Priaťel má 18 v októbri má 18...Spolu čakáme bábo ,som v druhom mesiaci..A chcela som sa spýtať či budem dostávať niaké peniaze a ako je to s pôrodným...A či môže priatel za mna podpísať papiere v pôrodnici.. 🙂