Nezamestnaná počas tehotenstva. Dostanem materskú?

pusinka1985
25. apr 2008

Ahojte babi, neviete mi poradit, ci dostanem matersku ked celych 9 mesiacov nepracujem???? 😅 😅 😅

elise
25. apr 2008

pusinka dostaneš iba rodičovský ked si si nedávala odvody do sociálky to je necelých 5000 sk 😒

emjee
25. apr 2008

ak si za posledne 2 roky pred nastupom na matersku mala zaplatenych aspon 270 dni nemocenskeho poistenia (to je to co sa posiela do socialnej poistovne, nie zdravotne), tak mas narok na matersku - cize ak si si aj napriek nezamestnanosti platila dobrovolne nemocenske alebo si bola predtym zamestnana tak matersku dostanes

mamartinka
25. apr 2008

baby ked ste nepracovali vobec este nikde ako niektore potom je to ako z materskou?z coho sa vypocita?

emjee
25. apr 2008

ked nemas zaplatene nemocenske (ak si si neplatila dobrovolne a nikde si nerobila tak nemas zaplatene) tak matersku nedostanes, len rodicovsky prispevok

mamartinka
25. apr 2008

zdravotne si platim sama.som samoplatca.

emjee
25. apr 2008

tak potom matersku dostanes - pocita sa z toho zakladu, z ktoreho si odvadzala - ak si mala nejake zmeny (finty, ze najprv platis menej, potom viac, ...) to ti neviem povedat presne ako ti to vypocitaju, spytaj sa na socialnej poistovni

gapa
26. apr 2008

mamartinka, ale materská sa vypočítava z "nemocenského poistenia" a nie zo zdravotného (z toho sa platí lekár, príp. nemocnica, lieky). Emjee to asi prehliadla, že si napísala "zdravotné"
ak sa len v blízkej dobe budeš snažíť otehotnieť a nemáš prácu, tak sa môžeš sama "dobrovolne nemocensky poistiť" (čo najskôr, každý den je dôležitý). Ak si už ale tehotná a doteraz si ešte nikdy nebola nem.poistená, tak to nestihneš.

gapa
26. apr 2008

pusinka, záleží, či splníš podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
Pozerám ale, ty si už v 36týždni tehotenstva 😨 , takže "žiadosť o materské" si už iste podala. Takže už je neskoro s tým niečo spraviť. Ak si ale celých 9 mesiacov nebola vôbec nemocensky poistená, nemáš nárok na materskú - bohužial. ☹ Lebo dalšou podmienkou je v čase nástupu na materskú byť nemocensky poistená alebo ak nemáš trvajúce nem.poistenie, tak byť v ochrannej lehote z ukončeného nem.poistenia (a tá je najviac 6 mesiacov, ak ti skončí nem.poistenie počas tehotenstva).

emjee
26. apr 2008

gapa vdaka za opravu 🙂 jasne, musis mat zaplatene nemocenske (zdravotne je povinne a plati sa do zdravotnej poistovne, nemocenske je povinne ak si zamestnana, inak dobrovolne a plati sa do socialnej poistovne)

jankando
26. apr 2008

baby, aj ja som cele tehu bez prace , no ale v uk...viete aj o tom nieco ? teda ci a co... 😉 ..infosky

gapa
26. apr 2008

o zákonoch v UK neviem nič 😖 😔 , no ak máš trvalý pobyt na slovensku, mohla si tu mať dobrovolné nem.poistenie a z neho nárok na materskú.
Ty si už v 22tt, takže sa to už s DNP neoplatí. Jedine so zamestnaním na slovensku, ale to len v prípade, že už máš nejaké dni nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Inak by si potrebných 270dní nem.poistenia nedosiahla.
No v prvom rade by bolo ozaj zaujímavé zistiť či by si mala nárok na nejaké dávky v UK.

jankando
26. apr 2008

ja som tuna v uk a tu paltim aj do zdravotky, cize nemam naroky snad na sr..ale ja tu mozem ziadat matersku, to viem, ale az 11 tyzdnov pred terminom porodu..lenze i to ma nejake tie poziadavky, ktore nesplnam asi.. 😖
no len tak som myslela, ze ci tu jedna z vas, co piste nie ste nahodou v gb a ci teda neviete...co a ako..