Nezamestnaná v zahraničí. Mám nárok na meterskú?

zoja2011
20. júl 2009

ahojte,neviem ci tu tato tema je,,,?som monentalne nezamestnana,zijem v zahranici...neviem,ako sa ideme zariadit..ideme mat svadbu onedlho...chcela by som ist ale rodit domov,predsa len ,a osobne ani nemam zaujem tu rodit,este opletacky ohladom,rodneho listu a pasu a bla bla bla..
chcem sa len opytat,ci niekto ma s ttym skusenost?alebo ako to je u nas,mam narok n amatersku ak som bola v zahranici a pridem porodit domov?lebo uz som zistovala ako to je tu..tu nanu nemam narok,a v porovnani so slovvenskom dostanem na babo ovela menej ako domka..
dakujem

alexandrah
20. júl 2009

nie som si ista, ako dlho si bola v sr? alebo mimo? moze sa stat, ze ak si tu neplatila zdravotne poistenie alebo tak, ze nemas narok ... ale neviem, nemam to nastudovane ...a kde zijes?

vefi89
20. júl 2009

k tejto odpovedi by som sa aj ja rada dostala, som nezamestnana, ci mam narok na matersku, lebo daka zenska vravela, ze si musim dobrovolne platit soc. poistenie. ☹ ak by ste vedeli, prosim poradte mi

alexandrah
20. júl 2009

baby, skusim sa popytat a ak budem veidet, napisem

lubkaeck
20. júl 2009

narok na vyplacanie materskej mate len ak mate odrobene suvisle tri roky na Slovensku, alebo si platite dobrovolne do socialky, inak mate narok len na rodicovsky prispevok 😉

ale myslim, ze vam poradia aj na stranke socialky 😉 alebo tu na fore 😉

lubkaeck
20. júl 2009

skuste v paragrafoch 😉

mhas
20. júl 2009

Ja som tiež bola dobrovoľne nezamestnaná a keďže som si neplatila to zdravotné poistenie do sociálky, tak mi nevznikol nárok na materskú, len na rodičovský príspevok. Spolu s prídavkom na dieťa je to okolo 185 E mesačne.

lucyy01
20. júl 2009

ahojte, ja som tiez bola v zahranici a ako tehotna som sa vratila na slovensko. tu som uz nepracovala. narok na matersku nie je a ak sa babinko narodi, tak mas narok len na rodicovsky prispevok 😉

mirka183
21. júl 2009

Nárok na matersku je len vtedy ak mate v poslednych dvoch rokoch zapletených 270 dní nemocenského poistenia v sociálke. Platí sa 4,4% z vymerivacého zálakladu, ktorý si určite. Max. vymer. základ je 1000€ Keby ste chceli platit nemocenské z maxima tak to vyjde na 44€ mesačne, a materská by mala byť 16000 sk. Inak sa vypláca 55 % vymerivaceho základu, 6 mesiacov.

zoja2011
autor
21. júl 2009

no dakujem...
takto j asi platim, zdravotne na sk..a poistovnu mam platenu aj tu...uff,som nemyslela ze to bude take komplikovane....
dakujem este raz

mirka183
21. júl 2009

lenže je rozdiel v zdravotnom a nemocenskom poistení. Zdravotné sa platí do zdravotnej, to je povinne.,teda v nezamestnanosti ho platí štát. Nemocenske je v nezamestnanosti dobrovoľné.

cetera
21. júl 2009

ja to mam asi takto ze aj ked mam narok na matersku lebo mam 270 dni za posledne 2 roky odrobene a platene ale kedze som podpisovala minimalnu mzdu lebo ostatne slo bokom tak je to menej ako je vyska rodicovskeho prispevky a tak musim poziadat o doplatok rozdielu......inak je to nefer voci tym ktory pracovali lebo poniektore mamicky este nikdy nerobili, takze do statnej pokladnice neprispeli ani korunu z dani a teraz by chceli matersku a neviem ake davky.....a ti ktori aj ked prispeli hoci troskou dostanu takisto peniaze ako ti ktori nepracovali nikdy

loginka
21. júl 2009

ja som z tychto veci jelen, ja som nezamestnana od marca, predtym som suvislo robila 4 roky, budem mat narok na matersku?, nemam si teraz doplacat to nemocenske?

emjee
21. júl 2009

loginka
termin mas vo febr.2010, na md nastupis najskor zaciatkom najneskor v polovicke januara 2010, nezamestnana si od marca 2009, v obdobi poslednych 2 rokov pred nastupom na md (cize januar 2008 - december 2009) budes mat odrobenych (a teda zaplatene nemocenske poistenie) viac ako 270 dni co je podmienka pre narok na md, takze md by si mala dostat, otazne je v akej vyske, ci sa ti oplati alebo neoplati si teraz este platit dobrovolne nemocenske a v akej vyske, skus temy o dobrovolnom nemocenskom alebo sa opytaj uzivatelky gapa

loginka
22. júl 2009

dakujem za radu 🙂

lienocka235
22. júl 2009

loginka pozri posledne prispevky tu

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

ak chces matersku tak sa treba aspon na jeden den zamestnat s co najvyssim základom lebo ti narok na materske nevznikne.. nie si uz v ochrannej lehote

emjee
22. júl 2009

ups to som nevedela, takze dalsia podmienka je byt zamestnana alebo v ochrannej dobe? parada 😝 loginka prepac za polovicnu info

gapa
22. júl 2009

loginka,
je to tak, nie si v ochrannej lehote. Ale vzhladom na to, že si v 9tt a v ochr.lehote vzniká nárok na materské 6týžd. pred pravdep.termínom pôrodu, tak s tým prac.pomerom ešte chvílu počkaj. Aby ti od ukončenia tohto PP do 6týž. do pôrodu neuplynulo viac ako 6mesiacov. Myslím, že ak budeš v 11tt, tak by to malo byť OK, aj ked radšej prerátaj, lebo som to rátala dávno a vtedy som myslela, že sa dá nastúpiť aj 8týž.pred tremínom.

No a radšej aspon 2dni PP z istých dôvodov, čo nebudem rozoberať, lebo sú to slovíčka a neviem aká je v tomto prax.

loginka
22. júl 2009

dik za odpoved, super, uz len maly problem, len kto ma zamestna na 2 dni 😖 😵

loginka
22. júl 2009

gapa a este ohladom toho dobrovolneho nemocenskeho - je to nejaky problem 9 ci 8 tt ? niezeby som chcela podvadzat , ale ako sa to dokazuje? papier od dr?
a keby aj som platila - vychadzala by mi po tom nejaka materska, resp. iny vyssi prispevok? stoji to za to sa o to pokusit?

gapa
22. júl 2009

loginka,
do 8tt,preto, lebo od prihlásenia na DNP do nástupu na MD musí uplynut aspon 26týždnov. A nástup na MD je 6týž. pred prav.termínom pôrodu, nie neskôr! A to by už v 9tt nevychádzalo.

Ak by ti pred nástupom na MD trvalo DNP menej ako 26týždnov, tak je materské rátané len z minimálnej mzdy a to je cca vo výške rodič.príspevku. t.j. presne mesačné materské 295,5eur :30 x 55% x počet kalend.dní v jednotlivom mesiaci.