Odvody platím v Rakúsku. Kde dostanem materskú?

gavslavka
23. jan 2009

posledne dva roky som pracovala v Rakusku.v maji čakam babätko .dostanem matersku s Rakuska ke tam nemam prechodny pobyt.alebo zo Slovenska kde trvaly pobyt mam.ale si odvody platim vRakusku.poradte niekto.D

vroni
24. jan 2009

matersku (16 tyzdnov) dostanes z Rakuska. Potom vdaka idiotskemu EU zakonu nie je podstatne, kde si poistena ty, ale manzel. Ak pracuje v AT, dostanes rodicovske z Rakuska, ak na Slovensku, smola...... Ak manzela nemas, dostanes matersku podla trvaleho bydliska.

vroni
24. jan 2009

V poslednej vete - rodicovske, samozrejme, nie matersku.....

gavslavka
autor
24. jan 2009

bola som sa pytat na urade rodiny.povedali že oni mi môžu vylatit matersku až ked mi to rak.strana zamietne.no fajn len kym vybavim rodny list n slovensku.ubehne pol roka a nebudem mat narok na nič

blau
24. jan 2009

Gavslavka, ja som pracovala v Rakusku ostala som tehotna muz rakusan nie sme zobraty. Mam tam trvaly pobyt, musis tam byt poistena a absolvovat gyn.prehliadky v rakusku inak nemas narok na matersku a potom ked sa ti babo narodi musis s nim chodit na kontroly povinne inak dostanes len polovicu prispevku. Kde budes rodit?

blau
24. jan 2009

Ked sa male narodi v Rakusku musis vybavit malemu trvaly pobyt a ŕodny list potom s tym ides na Sk na matriku v tvojom mieste bydliska. Oni to posielaju na osobnu matriku do blavy trva im to vecnost . Jaj a este to musim mat prelozene. No neviem vlastne co chces? Chces peniaze z rakuska alebo zo slovenska, lebo ak chces prispevok zo Sk, tak musis mat trvaly pobyt na sk, poistena na slovensku a prehliadky od gynekologa teda potvrdenie. A ak sa male narodi v rakusku, tak potvrdenie z rakuska ze tam nic nedostavas

gavslavka
autor
25. jan 2009

k lekarovi chodim vo W iedni.Teraz nepracujem zo zdrav. dôvodov.beruffrie.dostavam peniažky z Krankenkassy.do pôrodu do maja.Wochendgeld.rodiť by som chcela v Rakusku .chcela by som vediet čo potom či mam narok na nejake penniažky z Rakuska.

lauraa
25. jan 2009

po porode donesies potvrdenie na krankenkassu a vyplatia ti este 8 tyzdnov wochengeld.a inak tak ako ti napisala vroni.kde porodis je jedno nema to vpyv nato ci nieco dostanes alebo nie.Otec dietata zije v rakusku? Alebo?

gavslavka
autor
25. jan 2009

otec dietata pracuje na slovensku aj býva.

vroni
26. jan 2009

Blau, lenze ona pise, ze nema v Rakusku trvaly pobyt. Muz byva a pracuje na Slovensku. Takze na rakuske rodicovske nema sancu. Materska (Wochengeld) ide z matkinej zdravotnej poistky, cize 8, resp. 12 tyzdnov (po lekarsky indikovanom cisarskom) bude dostavat peniaze z Krankenkasse. Kinderbetreuungsgeld (rodicovske) jej zamietnu do 4-6 tyzdnov od podania ziadosti (staci poslat postou), takze ti mozno na mesiac-dva peniaze vypadnu, ale nie na viac. Na ziadost do Krankenkasse nepotrebujes slovensky rodny list. Uplne ti staci rakusky (ten ti vydaju hned po prepusteni z nemocnice na miestnej matrike, niekde dokonca uz priamo v nemocnici)

sirinka
26. jan 2009

rodicovksu si vybavis na sk a v rakusku si potom vybavis vyplatenie rozdielu medzi ich a nasimi priplatkami.
potrebujes k tomu ziadost a formular e401 a e 411. ten ti potvrdia u nas na socialke a s tym pojdes do tvojej krankenkassy.

matresku ti celu v rakusku, treba cim skor poslat prelozeny rodny list babatka.

finanzamt vybavis rovnako s tymito dvoma formularmi plus ich ziadost.

sirinka
26. jan 2009

gaslavka, netreba mat trvaly pobyt v rakusku, staci, ze si tam nadalej vedena ako zamestnanec.

sirinka
26. jan 2009

a pre istotu si pred porodom prefot svoju tehotensku knizku...

lauraa
26. jan 2009

Sirinka ja neviem ale na finacnom urade vybavujes pridavky na deti(fam.beihilfe) a nato maju narok len deti ktore trvalo ziju na uzemi Rakuska. To je gaslavka mino.A len rodicia ktorym su priznane fam.beihilfe maju narok na rod. prispevok(to je predsa podmienka ze dostavas fam.beihilfe a az potom mozes dat antrag na rodicovsky prispevok.)Bez toho ho nedostanes.

sirinka
26. jan 2009

lauraa no tak to je aka blbost...vsetky moje sk kolegyne poberaju v rakusku pridavky na deti a ziju na sk 😉
ako som uz pisala, treba ti tie tri papiere a ide o vyplacanie rozdielu medzi slov. a rak. davkami. ziadost sa dava raz rocne - spatne a raz rocne ti to aj vyplatia...ale musis byt zamestnana a poistena v rakusku...trvaly pobyt nemusis mat...teda pendler.

no a od toho sa odvija potom aj rodicovsky prispevok 😉

vroni
27. jan 2009

Sirinka, nie je to blbost. Musis mat alebo trvaly pobyt v Rakusku ty aj dieta (co este neznamena, ze tam aj byvas, vsakano 😝 ) alebo pracuje a je poisteny otec dietata v Rakusku. Vtedy mozes mat trvaly pobyt na Slovensku a napriek tomu mas narok na rakusky rodicovsky prispevok. Ze si ty (alebo tvoje kolegyne 😉 ) pracovala pred tym v Rakusku je pre RODICOVSKY prispevok irelevantne (co je sice idiotske riesenie, ale zial, tak je to zakonne ustanovene) Pendler ma narok na matersku (cize Wochengeld), nie na rodicovske.

gavslavka
autor
27. jan 2009

rodinne pridavky teda rozdiel medzi slov a rak. mi vyplacaju raz rocne.pravdaze musim na financny urad ku ktoremu patrim podla zamestnavatela.poslat antrag tlacivo e411 e401 potvrdenie zo skoly dietata.vcera som tam bola pytala som sa ako je to skinderbetroungs geld povedali ze sa mam opytat nakranken kasse.jedno dieta uz mam.

lauraa
27. jan 2009

Vroni ja sa priklanam k tebe ved som tym vsetkym preskakala ani nie pred 2rokmi a pochybujem ze by sa ten zakon zmenil.A famieliebeihilfe ti rozdiel vyplatia len vtedy ked otec pracuje v rakusku. lenze gaslavka sa teoreticky uz ani na trvale bydlisko tu nemoze prihlasit lebo tu trvale bydlisko nikdy nemala comu moc tiez nerozumiem.ale asi bude naj ked sa obrati na krankenkassu a urcite jej podaju informacie.Pri najblizsom termine u lekara tam zajdi a spytaj sa.tak ci tak tam musis odniest potom potvrdenie ze sa ti dieta narodilo aby ti mohli vyplatit este 8 tyzdnov wochengeld.

sirinka
27. jan 2009

lauraa paneboze, ved teraz to vybavujem...a viem na sto percent, ze ani ja ani ziadna z mojich kolegyn tam trvaly pobyt nemame, dokonca ani prechodny... manzelia su zamestnany na sk...tak asi si v nejakej divnej casti rakuska, ale vo viedni to takto bez problemov funguje 😉
staci, ze poberatel je zamestnany v rakusku, aj ked je na rodicovskej dovolenke a je poisteny v rakusku, co je zo zakona, takze ked je oficialne zamestnany, urcite je aj poisteny....len treba trochu viac papierov a vyplacaju to iba raz rocne...odkedy sme v eu, kazdy ma narok dostavat rodinne a detske pridavky z toho statu, v ktorom je to pre neho vyhodnejsie. ten zakon je dost nezrozumitelny, ale ked najdes ochotnu osobu, tak ti to pekne vysvetlia. inac zo skusenosti, ked som sa na to bola par krat pytat v rakusku vo wgkk, tak ma samozrejme vsade odbili, ze bez trvaleho pobytu nemam narok nanic a viac sa so mnou nebavili, proste germanska povaha hnusna, ale na sk socialne pracovnicky vedia dobre, na co mame narok a su ochotne poradit.
na finanzamte som stretla prijemneho chlapika, ten bol ochotny vsetko vysvetlit a poradit.

gaslavka, ty si uplne nezamestnana, alebo na rizikovom?

vroni
27. jan 2009

Ja som vybavovala kamoske Kinderbetreuungsgeld presne pred rokom (aj s pravnikom) a toto bol statut, ktory som sa dozvedela (jej muz pracoval v AT, takze ich dostala). S Familienbeihilfe som si nie celkom ista, lebo gaslavka vlastne v Rakusku pracuje (teda predpokladam, ze ma pracovnu zmluvu na dobu neurcitu) a z tej jej vyplyva narok na rodinne pridavky v AT (cisto teoreticky moze poziadat aj o spatne doplatenie rp po navrate do prace) Ale Kinderbetreuungsgeld vidim cierno, nema sa na co odvolat (ani trvaly pobyt ani manzel zamestnany v krajine) Povazujem za svinstvo, ze nie je podstatne, ze ONA pracovala v krajine a platila odvody, rataju len "zive" - tj. aktualne platene poistenie (cize manzelovo). Ale asi s tym vela nenarobi....

vroni
27. jan 2009

Sirinka, mam aj skusenost, ze ti prave na Slovensku nakecaju spusty bludov, len aby mali pokoj (nie vsetci, ale zadari sa) Ja mam tiez dobre skusenosti s Financamtom (fuj, za tento vyrok by ma mali zavriet 😀 😀 😀 ) a menej dobre s Krankenkasse, ale skusit to rozhodne treba. Len tak teoreticky by ma zaujimalo, co sa stane, ked si v AT zaziadas o najvyssiu matersku (tu na 12 mesiacov) a tie zvysne dva roky si nechas doplacat zo Slovenska... (lebo 30 mesiacov z AT a 6 zo Slovenska platia...)

sirinka
27. jan 2009

vroni no vidis, to je divne...a moje zname co ru na rodicovskej na sk to dostavaju...teda im vyplacaju rozdiel medzi slovenskou a rakuskou rodicovskou...a aj to je potom divne, ze na kazdom socialnom urade maju rovnake informacie....na sk myslim a zrazu v rakusku to neplati?

gavslavka
autor
27. jan 2009

to by bolo fajn keby mi vyplatili rozdielmedzi slov. rak materskou.ako je potom zo zdravotnou poistovnou pre dieta ked sa narodi v rakusku.

lauraa
27. jan 2009

tak sirinka asi mas pravdu lebo teraz som nasla ze zakon od 1.1.2008 umoznuje rakuskym obcanom zijucim v inych statoch Eu a Schweiz poziadat o doplatenie rodicovskeho prispevku v rakusku(je to jednorazovo doplatene) pokial v state v ktorom zije je rodic. prispevok nizsi ako v Rakusku. Takze mozne je ze sa to stahuje aj na clenov vsetkych statov Eu.A kedze je Sk v 😵 .vroni kukni aj ty nato niekde mozno najdes aj ty nieco. Inak rodicovsku dostanes na sumu tu istu ci uz vezmes 12mes alebo 30 mes. Zdrav.poistenie vybavis na krankenkasse dieta je pripoijtene k tebe ci sa narodi v Rakusku alebo na SK.

sirinka
27. jan 2009

lauraa 😉

vroni
27. jan 2009

Laura, tak to teda nie!!!! 😀 Rodicovske je diferencovane podla dlzky (myslim, ze od 1.1.2008), ak si zaziadas len o 12 + 3 mesiace, dostavas mesacne okolo 1000 (ale len 12 + 3 mesiace, jasne), pri 20 +4 mesiace mas okolo 600 euro a pri klasike 30+6 okolo 400. Presne sumy su na stranke krankenkassy, ale mam doma len kriplavy pocitac, ktory nezobrazuje vysledky vyhladavania, tak dohladam zajtra 😀 Ak sa od 1.1.2008 menil zakon, tak musim zaktualizovat informacie, hladala som tie papiere z minuleho roka (tam bol ten zakon presne citovany) a je to z 15.12.2007 🤐

lauraa
27. jan 2009

Vroni za 12 mes.mas 12000, za 20 mes. mas 12000 a za 30 mes mas12000 takze len ked sa vytriedate na rodicaku s manzelom mozes dostat este k tomu ten 3,4,6 mes. ale sumu penazi ti vyplatia tu istu len ty si vyberies ako dlho chces zostat doma s miminkom.

vroni
27. jan 2009

No ved, vyplatia mi rakuskych 12000 za rok a potom uz v AT nemam narok. Ale na Slovensku mam narok na tri roky materskej, takze mi bude slovenska socialka vyplacat zvysne da roky? Ak ratam, ze je slovenske rodicovske cca 150 euro, pri zinkasujem dokopy 12000 +3600 z SK. Ak ostanem na rakuskej materskej 30 mesiacov, zinkasujem len 12000 + 900. Cize ak si vyberiem kratky model materskej, ziskam 2700 euro? (nie ze by z toho jeden zvlast zbohatol, ale lepsie nez dratom do oka) V kazdom pripade je tam rozdiel a nie prave maly....

vroni
27. jan 2009

pri rocnom modeli zinkasujem, chcela som napisat.....

sirinka
27. jan 2009

varianta 30+6 14,53 na den, 20+4 20,80, 15+3 26,6

nechce sa mi to veru pocitat, ale pri najdlhsej variante by to malo vyjst najviac... a tie plus mesiace sa vztahuju iba ak si zoberie rodicovsku druhy partner.

sirinka
27. jan 2009

ale jednemu nerozumiem...ja som sa dozvedela a tak mi aj zamestnavatel povedal, ze mam narok byt doma maximalne do dvoch rokov mojho dietata. ale medzi tymito variantami som taku nenasla...ako to je? v podstate mi to je jedno, lebo v maji nastupujme dalsiu matersku, ale ma to zaujima kvoli buducnosti...