Opatrovateľský príspevok na dieťa

linuska21
9. nov 2013

ahojte maminky, ja by som chcela opytat ze aké máte skúsenosti s priznanym opatrovatelského na vlastné dieta... Máme az 5 diagnóz naraz a chystáme sa do speciálnej skoly kvoli tomu ze sa v normálnej ucit vobec nevie.. Nerozozná pismenká a ani nevie ich normálne napisat ani napodobnit, len niektoré...Máme epilepsiu, ADHD, MR - lahkého stupna, mozgové ocudnenie,OVR - velmi narusená komunikácia.. Co mislite bude nám to priznané??? Viem ze to zálezi na komisijnom lekáry, aké máte s tym skusenosti...

janickacrazy
9. nov 2013

@linuska21 ahojky, ja si myslím, že by vám to mali priznať, mám v príbuzenstve ženu, ktorá má synčeka s podobnými diagnozami, lenže on má naviac aj onkologickú, takže im to priznali hned bez problémov, tiež chodí do špeciálnej školy, treba, aby si mala na všetko čo najviac papierov a záleží aj od lekárov ako ti to tam napíšu, s niektorými sa dá aj dohodnúť aby to tak napísali aby to schválili, ved oni to už poznajú vačšinou....ja som si tiež dávala na staršieho syna, no mne to neschválili, aj ked má vážnu diagnozu, no je na tom zatiaľ celkom dobre chvalabohu, takže preto mi to neschválili....je zatiaľ vcelku samostatný a aj to sa tam posudzuje, ale u vás je to iné, ty ho nemožeš nechať samého ísť do školy alebo tak, takže si myslím, že by to malo byť v pohode schválené, držte sa

linuska21
autor
9. nov 2013

@janickacrazy Ahoj papeir uz mám od neurologicky , od psichológa, od obvodnej detskej lekárky, a asi budeme mat správu z normálnej skoly kam teraz chodi, ze ucit sa nevie ..On je prvák, má 7 rokov a aj psicholüg aj neurologicka povedala a aj vypisala / máme to uz na papiri/ aby sla na opatrovatelské... Neurologicka pytá aj ZTP

janickacrazy
9. nov 2013

@linuska21 tak to je dobre, že to máš všetko na papieri a ZTP preukaz už máš vybavený? Ak nie, tak si to tiež vybav, aj to pomože. Potom daj vedieť, ako ste dopadli, dúfam, že vám to schvália. 🙂

23121980
20. nov 2013

@linuska21 dobri vecer mate narok na opatrovatelski prispevok

levizia
10. jan 2014

ahoj te chcem sa opitat moj maly nevie dobre rozpravat mal bi ist na zapis do chodit do specialnej skoly ale nemozem chodit do roboti mam volaky narok na peniaze ked budem doma

abigael
6. nov 2014

dobry večer chcem sa spytat mala ma diagnozu pareza plexus brachialis na lavej rucke tazko sa jej oblieka cese obuva umyva budem mat narok na opatrovatelsky

bublinka28
14. máj 2016

Ahojte ja sa chcem spýtať my máme od malička atopicky ekzém koli čomu som aj na predlzenej rodicovskej zo zdravotných dôvodov do šesť rokov chcem sa spýtať je možné aby sme aj my poberali potom tento príspevok? Dakujem pekne

orchidea123
14. máj 2016

@levizia ano mas narok na opatrovatelsky prispevpk ak je dieta umiestnene do 20 hpdin tyzdenne t.j.4 hodiny denne ak bide dieya umiestnene nad 20 hodin tyzdenne opatrovatelsky prispevpk sa ti krati okolo 30 euro mesacne

orchidea123
14. máj 2016

@linuska21 ano mqs narok na opatrovatelsky prispevok po dovrseni 6 ho roku dietata chod si po ziadost na Urad prace soc.veci a rodiny vypises a das vypisat doktorke pozvu ta s dietatom na posudkovu komisiu opytaj sa ci mas narok aj na kompenzacie co by si mala mat aj ZTP preukaz ked bide chodit do specialnej skoly budesat narok na prispevok na benzin je to par euro aj to je lepsie ako nic ak chces este nieco vediet pytaj sa keby ti nahodou nechceli schvalit nedaj sa po zamietavom rozhodnuti si daj hned odvolanie a doloz vsetky vysetrenia od doktorov ak mas facebook daj si ziadost do skupiny : opatrovatelsky prispevok kompenzacie a inv.dochodok.zoskas tam vela skusenpsti rad aj do buducna sme tam maminly co si radime co sa podrzime vela zakonov

karolnipca
24. máj 2016

Ahojte mamičky chcem sa spýtať mam 8roc.dcerku ktora trpí selektivnym mutizmom .k tomu aj lachku dusevnu zaostalost mam spravu zo specialneho psichologickeho poradenstva akurad ze papire su z minuleho roka .znama mi spomínala že by som mozno mala narok na opatr.ma tu niekto skusenos vopret dakujem za info.

abigael
8. júl 2016

dobry den chcem sa spytat moja dcerka dovrši na druhy rok 6 rokov sa nam konci predlzeny rodicovsky je ztp ma ochrnutu lavu rucku diagnoza pareza plexus brachialis horny a dolny budeme mat narok na opatrovatelsky sice chodime aj ku kardiologicke ma želez srdca aj kolmo srdce a ešte chodime ku logopedičke rozprava nepravidelne dajte nejake rady alebo kde mamae ist raz sme si vybavovali prispevok na benzin na neuznali tak som sa odvolala a odmietli som sa vykašlala dali jej len ztp preukaz

orchidea123
10. júl 2016

@abigael keď si chcete vybaviť príspevok na kompenzáciu -benzín musíte byt odkázaný na invidualnu prepravu ak dieťa navštevuje školu škôlku ak si chcete vybaviť opatrovateľský príspevok keď dieťa dovŕši 6 rokov bude treba všetky možné vyšetrenia od rôznych lekarov nie staršie ako tri mesiace ...žiadosť o opat.prispevok si podáte na úrade práce sociálnych.veci a rodiny vypisete žiadosť a dáte ju potvrdiť pediatricke a s tou plus so zdravotnou kartou dieťaťa zanesiete na úrad kde dostanete potrebné informácie aj ohľadom komenzacii. Keď vám bude prispevok schválený nezabudnite sa z rozhodnutím o jeho priznaní hlásiť na sociálnej a zdravotnej poisťovni ak chcete vedieť niečo viac pytajte sa ....prajem pekný den

orchidea123
10. júl 2016

@karolnipca áno treba mať čerstvé vyšetrenie skúste s vašou diagnózou nemám skúsenosti zaoberám sa DMO autizmom dawnovym syndrómom

orchidea123
10. júl 2016

@levizia treba navštíviť oddb.lekarov psychologicku aj psychiatrickú ktoré napíšu správu či je dieťa schopné navštevovať školu pre zdravé deti alebo pôjde do špeciálnej bez tých vyšetrení sa nepohnete ďalej ak ich nemáte nemôžete žiadať ani o opatr prisevok ani navštevovať spec.skolu kde sú všetky vyšetrenia o diagnóze dieťaťa potrebné hlavne aj opat.prisevku a kompenzacii

orchidea123
10. júl 2016

@bublinka28 nemám skúsenosti skúste sa opýtať na Úrade práce sociálnych.veci a rodiny tam vám dajú potrebné vsetky informacie

orchidea123
10. júl 2016

@23121980 o akú diagnózu ide neviem???

bublinka28
10. júl 2016

@orchidea123 no to ste nebola u nas na urade :D tam nevedia asi ani preco tam sedia :D keby som necitala modry konik ani by som nevedela ze koli tejto diagnoze mozem byt na predlzenej rodicovskej zo zdravotnych dovodov ale dakujem skusim dalej patrat

orchidea123
10. júl 2016

Ak môžem poradiť na Facebooku je stránka opatrovateľský príspevok kompenzácie a inv.dochodok stránku má Klara Danisova Matyasova určite vam mamičky poradia.

abigael
11. júl 2016

@orchidea123 dakujem vam mala ma 50 percent sice ona chodit vie aj rozprava ale nepravidelne len ma problemy stou ručkou ze ma ju ochrnutu je možne že mi neschvalia mame len tu kartičku ztp na benzin som si vybavovala ale neschvalili a potom som sa odvolala tiez zamietli ale mi prisiel papier ze v roku v 2017 ked dieta dovrsi 6 rokov mame prist na presudenie

orchidea123
12. júl 2016

@abigael tak držím palce nech vám to dobré dopadne nevzdávajte to

sara07
12. júl 2016

@abigael na benzín dávajú príspevok len ak dietata nie je schopné sa prepraviť mhd , vlakom ..........pokiaľ vie chodiť jednou rukou sa pridržať pri nástupe, vie nastúpiť , zvládne v pohode sedieť tak nárok na benzín príspevok nie je len ztp preukaz .........opatrovatelský neviem posúdiť ...

orchidea123
13. júl 2016

@sara07 ano ked dieta nezvlada prepravu napr.vozičkár ťažký psycicky stav vykrikuje všetci ľudia sa pozeraju nevie nastúpiť a vystupiť z autobusu trolejbusu vlakudieťa je nezvládatelne vadi mu keď je v dop.prostriedku viac ľudí zúri kope nespolupracuje s rodičom alebo príbuyným ak vám v posudku scvália že je dieťa odkázan é na individuálnu prepravu navštevujete školu škôlku alebo zamestnanie aspoň dva krát do týždňa máte nárok aj na p íspevok na kúpu motorovéo vozidla všetko závisí od posudku lekára u každéo je to individuálne závisí od dianozy a pridružené dianoz kroré dieťa má naprô DMO kvadruparéza inkontinencia imobilita a pod.

sara07
13. júl 2016

úprimne povedané je to 33 € - príspevok na mesiac za benzín , to sa minie na dve tri náštevy mudr a je to , ano pomôže to len je fakt smutná výška príspevku...........................ja si niekedy myslím že by stačilo keby ludom čo majú problém tohto typu odpustili dane a zdravotné pre oboch rodičov, a nemuseli by po troške dávať cez príspevky , matke dat aspon mininálnu mzdu, vyjde ich to lacnejšie ako keby boli v ústave, tá matka nemôže za to že dieta nemá kam umiestniť, do školy je jedno kolko je rokov musí zaniesť, musí ísť poň, málokedy chodia tieto deti do spádovej školy ,škôlky , doma rehabilitácie, učenie ..... bola som raz na nášteve známej v Marine, no neviem tie matky rozhodne nevyzerali oddýchnuto a v pohode........strhané na doraz škoda že tento problém nik z politikov nevidí a tvária sa že je to poriešené hotovo, v pohode

abigael
13. júl 2016

a je aj nahradna starostlivost dnes som sa dozvedela aky to je rozdiel od opatrovatelskeho

orchidea123
18. júl 2016

Ja len dúfam že vláda sa spamatá píšeme stále petície žiadosti na vládu majú sa meniť príspevky na kompenzácie od budúceo roku začiatok roka aj príspevky za opatrovanie sľubuju minimálnu mzdu ale či to tak bude neviem za tiaľ povedať s istotou ..Bude záležeť od stavu ako je dieťa samostatné aké úkony ovláda či si samo zájde naWC či sa samo nakrmi oblečie aké veci ovláda a čo nie ..Zaslúžime si minimálnu mzdu za 24 odinovú starostlivosť obetu žiadne voľno nevyležaná PN žiadna dovolenka nemôžme si život zariadiť ako by sme radi nemá nás kto zastúpiť a predsa naše deti opatrujeme s láskou a ododlaním...Veď ústav na jedno dieťa mesačne štát stojí 33O euro..Naša socialna politika je na bode mrazu žiaľ....

sara07
22. júl 2016

potrebovala by som info, my sme to hľadali s kamoškou aj sme sa boli pýtať len čakáme nejakú kulehu 😀 😀 😀 😀 ked je priznaný opatrovatelský a dieta ide do školy - tam krátenie nebude lebo bude chodiť menej ako 20 hod týždenne + vozenie do iného mesta dieta atd - a zrovna budú mať bábo ,bude sa jej krátit opatrovatelský ak bud poberať rodičovský príspevok na druhé dieťa ? či je lahšie aby si rodičovský požiadal otec ale ten musí chodiť aj do práce na smeny .......... čo sme čitali tak sa kráti ked je tam prijem ako szoč alebo zamestnanec a ak opatrovaná osoba má nejaký príjem
ale toto sme ako zatial nenašli

orchidea123
24. júl 2016

@sara07 opatrovatelsky prispevok ked je dieta alebo dospely clovek v zariadeni do 20 hodin nekrati sa opatr.prispevok.Vasa kamaratka ak sa bude starat o obe deti bude mat narok aj o opatrov.aj matersky prispevok ktory sa jej kratit nebude ale ked bude mat matersku nech sa nezabudne ist hlasit na soc.poistovnu lepsie odvody sa jej budu ratat z materskej ako z opat.prispevku

sara07
24. júl 2016

@orchidea123 na materskú nemá nárok, určite, nesplna 270 dní, my riešime súbeh opatrovatelského a rodičovského príspevku, čiže staršie s zdrv,prob, opatrovatelský a mladšie rodičovský, lepšiu soc odvody má v tomto prípade z opatrovateľského

saurian
24. júl 2016

@karolnipca @linuska21
skuste sa popytat v skupine https://www.modrykonik.sk/group/2003/ - "Máme dieťa ZŤP" - tam mamicky vedia vela...
co sa tyka mojho nazoru tieto dg ktore uvadzate tak casto OP priznany nie je. treba navstivit okrem psychologov, CSPP ci neurologa aj psychiatra - aj ked ho primarne nepotrebujete - a to najma kvoli spravam ktore skor UPSVaR akceptuje, idealne takeho ktory ma medzi klientmi viacero deti ZTP a vie presne co sa posudzuje na schvalenie ZTP ci OP - vie lepsie "formulovat" spravy... 😉 ). dajte si ziadost aj na ZTP a kompenzacie, to mozete uz aj skor...
oni by mali postupovat podla zakona, kde sa posudzuju viacere oblasti (komunikacia, orientacia, sebaobsluha, hygiena, mobilita....ai) a aku odkazanost vlastne osoba ma (ci potrebuje neustalu pomoc pri vsetkom alebo iba v niektorych ukonoch..., v akom rozsahu denne.....).

swety1
28. aug 2016

@bublinka28 ahoj podaril sa ti na atopicky egzem vybavit predlzeny rodicak dik za info