Oplatí sa viac poberať materskú na SK či v Rakúsku?

v.vivien
30. jún 2008

Ahojte! 🙂 chcela by som sa len informativne spytat ako to prebieha ak si od 4/2007 platim DPO z max. vym. zakladu a mozno budem od 1.8,2008 pracovat ako zamestnanec nie ako zivnostnik (pflegerin)v rakusku,pretoze co najskor by som chcela otehotniet.Odkial dostanem matersku aj zo slovenska aj z rakuska ?Ma niekto nejake skusenosti s tym to ?velmi by som mu bola povdacna.Mam moznost sa zamestnat aj v rakusku aj na slovensku len neviem co je pre mna vyhodnejsie.ak nahodou niekto viete tak vam voprad dakujem. 😉

blau
7. júl 2008

No musis mat odpracovane aspon 3mesiace a byt poistena,potom trvaly pobyt.Potom by ti to mohli aj priznat vybavuje sa to na finanzamt.Ale az po porode a v prislusnej zdravotnej poistovni.Takze potom nemas pravo na matersku na slovensku.Sme v eu a to znamena ako v jeden stat a ty mozes poberat peniaze len z jedneho statu.A asi hlavne aj porodit v rakusku.Ja som to tak mala ale priatel je rakusan takze to bola aj vyhoda.Ale este pred tym ako som dorobila v rakusku robila som len jednu sezonu som musela ist na urad a tam predlozit vkladnu knizku najmenej z 10 000euro na ucte aby mi dali neobmedzene povolenie na pobyt.A musela som to vybavit aj ked sa maly narodil.Keby sme boli zobraty nemuselo to tak byt aj ´maly by mal rakuske obcianstvo.Ale nie sme zobraty a mame dostatok prostriedkou aby sme neboli ako prizivnici teda respektive ja rakuskemu statu.Takze ak mas muza slovaka tak ta cesta k materskej a pridavkom bude trochu trnista.A este som si musela platit do porodu mesacne poistne zdravotne a musis mat aj v mutter kind pase povinnych 5prehliadok od gynekologa inak nemas narok a potomked sa dietatko narodi aj s nim musis absolvovat povinne prehliadky a ockovania inak ti nevyplatia plnu davku matersku.Tak si to dobre rozmysli.Drzim palceky

ma2712
29. sep 2010

Ak by ste chceli poberať materské dávky z Rakúska, podmienkou je, aby ste boli počas celého tehotenstva i po pôrode stále sociálne poistená. To znamená, že ani živnosť by ste nemali zrušiť. Potom by ste mohli čerpať dávky v materstve, ktoré sa vyplácajú 8 týždňov pred pôrodom a 8 týždňov po pôrode.
Ak by ste živnosť zrušili a presťahovali sa do SR, nároky z Rakúska nebudete mať.
Nárok na materský príspevok na Slovensku budete mať, hoci ste neboli 270 dní za posledné 2 roky pred pôrodom poistená v Sociálnej poisťovni. Musíte ale dokladovať od SVA obdobie poistenia v Rakúsku.
Viac konkrétnych informácií na túto tému nájdete tu:
http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-r......
alebo
http://www.eures.sk/zivotne-a-pracovne-podmienk......

0

0
0
Pridané: 30.8. 2010, 17:46 Reagovať
Nahlásiť spam

adka77
6. okt 2010

ahoj vivien, chcela by som ti len povedať, že ak máš možnosť zamestnať sa v AT tak to určite využi, oplatí sa to určite viac ako poberať materskú na Sk. ja som zamestnaná v AT a žijem na Slovensku.rodila som na Slovensku, do rakúska som chodila len raz do mesiaca na tie povinné prehliadky a mesiac pred pôrodom som chodila už len na Slovensku .
Všetko sa dá v pohode vybaviť, dokonca som nemusela ani cestovať do at ale som všetko odosielala mailom alebo poštou. Dostávam normálne materskú aj prídavky na dieťa.je to trocha papierovačiek ale neni to nič hrozné. Väččšie nervy mám keď musím ísť niekde na úrad tu na Slovensku.

marci76
28. nov 2010

ahoj adka77 a nemohla by si prosim napisat podrobnejsie kde treba zajst a co vsetko pozaduju zdokladovat,moc diky

herecka1041
31. jan 2011

adka77 prosim ta napis mi na email rada by som sa ta neico opytala prosim dakujem lucia
herecka1041@azet.sk