Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

zuzkatehulka
2. jan 2010

ahojte baby ešte sa chcem opýtať na založenie účtu v Rakúsku potrebujem v každej banke aj meldezettel? mne pred mesiacom zomrela babka o ktorú som sa starala a tým pádom som aj odhlásená z jej bydliska nestačí len živnostenský list?Ďakujm

zuzkatehulka
2. jan 2010

ahojte baby ešte sa chcem opýtať na založenie účtu v Rakúsku potrebujem v každej banke aj meldezettel? mne pred mesiacom zomrela babka o ktorú som sa starala a tým pádom som aj odhlásená z jej bydliska nestačí len živnostenský list?Ďakujem

murcos
3. jan 2010

...zuzkatehulka, adresu urcite budes potrebovat.
inak som chcela upozornit vsetky uz netehulky a tie, ktore maju vacsie deti a poberaju familienbeihlife,
kontrola sa sprisnila. mne prvy prat - za osem rokov prislo od finanzamtu leister, ze mam predlozit komplet skopirovany muki pass (maly ma dva roky) a od starsich potvrdenia o navseteve skolky a skoly.

dendula22
4. jan 2010

ahojte ja som tu nová chcem sa spytat ja tiež poberám matersku z Rakuska už rok manzel mi to vybavil ale teraz mi prišlo že som ešte neposlala potvrdenie od gynekologa ze som pravidelne navštevovala poradnu počas tehotenstva už je to rok neviem aky formulár alebo čo si mam vlastne vypytat. dakujem

gatamata
4. jan 2010

Ahojte.dendula22 staci len ak ti lekarka napise, ze si pravidelne navstevovala poradnu. Musi tam byt peciatka a viditelny podpis. Mne to lekarka napisa po anglicky, ale moze to byt aj po nemecky (ak lekarka ovlada nejaky ten jazyk). Myslim, ze aj po slovensky by to malo stacit. Formular na to neexistuje staci papier. pa

gatamata
5. jan 2010

Ahojte. Chcem sa spytat na to co sa uz dadka338 pytala, ale akosi som sa nedocitala odpovede, ci viete niektora povedat ako ste si vybavili familienbeihilfe, ked od vas ziadali honorarnoten. Ja som tiez samozrejme s dietatom doma a nemozem preto dolozit honorarnoten.Ja mam momentalne tento problem a neviem si poradit. Vsetko mam v poriadku len potrebujem potvrdenie familienbeihilfe, aby som uz konecne mohla od SVA dostavat KBG. Uz to trva 10 mesiacov, mohli by ste niekto poradit, kto mal takyto isty problem a uz vie co s tym. Dakujem velmi pekne za kazdu pomoct, lebo som uz z toho zufala.

murcos
5. jan 2010

familienbeihilfe ma na starosti finanzamt. asi by som sa obratila priamo na nich....vyplnila si uz formular? teda ziadost, ked ti vsetko odobri finanzamt lajstra posles na poistovnu a zaplatia si aj spatne kbg

gatamata
5. jan 2010

...murcos, ja viem ze familienbeihilfe sa vybavuje na finanzamte, ved prave tam ma natahuju a oni si ziadaju honorarnoten, ktory nemozem vystavit, kedze som momentalne s dietatom doma. Vsetky papiere som im uz poslala aj ziadost. Na SVA mam uz tiez vsetko podane len cakaju za potvrdenim familienbeihilfe s finanzamtu, ktore nemam koly tomu honorarnoten. Neviem ako to riesit dalej. Dakujem

murcos
5. jan 2010

zavolaj im tam, nezabudni si poznacit aj meno pracovnicky, s ktorou budes hovorit a povedz im presne to, co si napisala sem. myslim, ze by to bolo najrozumnesjie riesenie....vela stastia

gatamata
5. jan 2010

Tak to nie je zasa take jednoduche ako si myslis. Niekedy nemaju ani zaujem rozpravat so slovackou, nieto este jej aj pomoct. Ja som sa zatial nestretla s milymi pracovnickami na finanzamte. Najradsej by boli keby sme nic nedostavali.

murcos
6. jan 2010

gamata, prepac, ale je to ich povinnostou. prirodzene, zalezi od urovne tvojej komunikacnej neminy, ci sa das, alebo nedas odbit. su na cudzincov zvyknuty - kedze je ich plne rakusko. - a nielen v rakusku su cudzinci.
konecne, ked by sa neochota ukazala, mas vzdy moznost sa obratit na sefa oddelenia. nezabudaj, ze prave uradnici su plateny z dani. preto som ti odporucila si zapisat meno uradnika, s ktorim komunikujes.
vela stastia.
zijem tu 9 rok a mozem povedat, ze sa mi s miestnymi omnoho lepsie komunikuje a celkovo vybavovanie veci ide omnoho lahsie ako na slovensku...

janinkad
6. jan 2010

ahojte,gatamata,aj murcos,ale aj ostatne s tymto problemom..aj ja mam rovnaky problem ze nemožem dostat potvrdenie od Finanzamtu uz od marca 2009,zamietli mi ze nemam pracovný pomer,ok,moja chyba nedolozila som formular na Karenzurlaub,v aprili som dala odvolanie,a odvtedy nic.milion telefonatov,ze kde to viazne a vzdy len trpezlivost,mamé toho vela,aj oficialne list som napisla,ziadna odpoved,a myslim ze tak korektny mozu byt a napisat odpoved.kamarat co studuje vo Viedni mi to isiel osobne zistit,teda aj nemcina perfektná,ze ony nevedia ,mám volat...kolký to uz raz🙂)opýtala som sa s kým hovorím,ze to mi nemože povedat...tak ako teda sa más dovolat pravdy.vzdy len ze dostanete písomnú odpoved,a kaslú na cudzincov...v júli uz nastúpim znovu do práce,teraz sapodajú znovanove ziadosti a ja stale nic nemam vyplatene,aby ma niekde nezalozili...Normalne uz idem pisat na Ministerstvo...

murcos
6. jan 2010

janikad, ja nastastie taketo problemy nemam, kedze som tu uz dlshie.
okrem ineho si stojim za svojim, ked si clovek chce nieco vybavit, musi ist za tym.
vypisovanie? ked sa prvy kontakt nevydari, asi by som si zakupila listok alebo nastartovala auto a z uradu by na nedostali pokial by som nedostala konkretnu odpoved - na papieri a s peciatkou!
takze nebojte sa otvorit usta.

gatamata
6. jan 2010

ahojte...janinkad ak sa mozem spytat, tak ty si pracovala na zivnost alebo normalny pracovny pomer? Lebo ja mam zivnost a neviem nic o formulari na karenzurlaub, tyka sa to aj zivnostnikov? A co sa tyka telefonovania na finanzamt, tak presne aj mne rozpravali, ze to dlho trva, lebo oni maju vela prace a nestihaju. A co sa tyka tych ziadosti co si spominala, tak to mam rozumiet, tak , ze kazdy rok musim podavat novu ziadost?

zuzkatehulka
8. jan 2010

Ahoj gatamata Karenzgeld ti vypláca Gebietskrankenkasse a ten formulár dostaneš od SVA treba tam zavolať a povedať nech ti pošlú ten formulár. S týmto formulárom potrebuješ poslať a j materskú knižku a lekárske potvrdenie aký bol pôrod. A termín pôrodu a ešte rodný list. Ja to ešte len budem posielať bábo sa má narodiť 2. marca a tiež mám ten istý problém s honorarenoten. Minulý rok som ešte robila tak mi to vypíše babkin syn o ktorú som sa starala. A keďže tento rok 2010 robiť nebudem ale sa budem doma starať o bábo tak mi kamarátka poradila, že v Rakúsku v papiernictve LIBRO majú tlačivo honorarenoten a to si mám vyplniť a poslať im to keďže nebudem mať žiadny príjem tak im to tam napíšem to je logické neviem prečo to tí rakúsky úradníci nevedia pochopiť. Dúfam že sa nám to podarí. Držím palce.pá

gatamata
8. jan 2010

zuzkatehulka, mas odo mna spravu v IP

murcos
8. jan 2010

formulare dostanete aj v pagro a skuste pozriet aj na nete

gatamata
8. jan 2010

Pagro je nejaka predajna?

murcos
8. jan 2010

ano je to papiernictvo, podla mna lepsie vybavene ako libro

janinkad
9. jan 2010

ahoj gatamata..,ja som mala trvaly pracovný pomer,teda stale mi trvá a aj tak su z toho...hej kazdý rok musis podat novú žiadost,lebo ved ony ti vyplacaju iba Diferenzzahlung.ja som formular na karenzurlaub dostala od roboty a tam som napisala kedy nastupim do prace a ony mi ho potrvdili,ale neviem ako je to so zivnostnikmi,mate to asi inak.

dada200
9. jan 2010

Ahojte,
potrebovala by som poradit,najde sa niekto????
Manzel pracuje v rakusku(9. rokov) Mame dcerku 2,5 rocnu teraz v decembri mala 2,5 roka. Matersku ( cca 450 €) aj rodinne (cca 320 € kazdy 2 mesiac) poberam z rakuska od zaciatku,len v decembri 2008 mi matersku vyplatili 2x v plnej vyske, cize aj za 11 mesiac aj 12 mesiac,ale teraz v decembri 2009 mi prisla za 11 mesiac normalna,ale za 12 uz iba 117 €. Doma co mam pamiere,tak nam priznali matrsku aj s rodinnymi do juna 2010 (vtedy bude mat dcera 3 roky) a moja otazka je,koli comu mi za 12 mesic vyplatili iba 117 € a ci este zvysnych 6 mesiacov budem dostavat matresku,kedze ju mam priznanu ????
Mozno som to napisala komplikovane,ale snad viete asi co cchem vediet.
Velmi pekne dakujem za kazdu odpoved a ak by sa dalo,odpisat na mail dada200slaukova@gmail.com budem rada.
Dakujem

gatamata
9. jan 2010

Ahoj janinkad..., tak to mas pravdu, mame to ine a myslim aj horsie, preto sa cudujem ,ze mas problem si vybavit familienbeihilfe. Tak neviem ci mi zivnostnici mame potom nejaku sancu si to vybojovat tiez. Tak ti drzim palce, nech to mas cim skor. pa

zufalcek
11. jan 2010

Ahojte vie mi niekto poradit, ci mam narok na rodicpvsy prispevok v Rakusku a ak ano, co k jeho vybaveniu potrebujem? Mame s priatelom obaja trvaly pobyt v Rakusku, ale sme obaja zivnostnici pracujuci a odvadzajuci dane na Slovensku. K lekarovi som zacala chodit v Rakusku a vybavujem si aby som mohla v Rakusku aj porodiť. Z viacerych zdrojov, ktore som na internete nasla mi neni jasne, ci je podmienka na rodicovsky prispevok a jednorazovy prispevok po narodeni dietata aj to, aby bol aspon jeden z rodicov zamestnany v Rakusku. vdaka moc za radu.

dendula22
12. jan 2010

dakujem za info gatamata dufam že mi zase niečo nepošlu že potrebuju tie papierovačky to je radosť.

dadka338
12. jan 2010

Ahojte živnostníčky opatrovatelky, ktore sa pokušate dostat z Rakuska Familienbeihilfe a Kinderbetreungsgeld. Mate na to nárok a maju vam to uznat bez nejakých Honorarenote atd.Dokonca možete prerušit živnost.Už je tu prípad kde to uznali,samozrejme že robili problémi a zamietnutia ale na zaklade odvolani ktore im posielal náš Urad práce soc veci a rodiny boli tieto dávky uznané.Takže odporučam tým čo im to zamietli aby sa obratili na príslušný UPSVAR oddelenie Koordinacia rodinných dávok v rámci EU/EHS a Svajčiarska aby vam napisali odvolanie.Prajem vala štastia a kedtak ozvite sa ako ste dopadli.Musime si pomáhat 🙂

gatamata
13. jan 2010

ahoj dadka338... mas odo mna spravu v IP.

murcos
14. jan 2010

dada, podla toho, co pises, tvoja mala mala v decembri 2,5 roka - vek, ked tebe skoncil narok na kinderbetreuungsgeld (predpokladam, ze si sa rozhdla pre najdlhsi model)
"materska"-teda kbg sa vyplaca presne na dni, nejaky 14, nieco €ura. posledny den vyplaty je v den 2,5 roka tvojeho dietata. preto si dostala len spominanu sumu.....presne vypocitanu
co sa familienbeihilfe tyka, mala by si ju dostavat vyplacanu nadalej kazdy druhy mesiac- ta sa rokami navysuju podla veku dietata. je mozne, ze ten papier, co si obdrzala sa tyka famielienbeihlife, ta je odklepnuta vzdy do nejakeho obdobia, potom musis predlozit pozadovane papiere (v mojom pripade to bolo napr. potvrdenie o navsteve materskej skoly (v rakusku) a pod.....

dada200
18. jan 2010

murcos,dakujem,manzel to uz vytelefonoval a je to presne tak ako si pisala,rodinne mam priznane do juna 2010 a materska mi skoncila 13 decembra,vtedy mala dcera 2,5 roka,len sa to da este o 6 mesiacov predlzit na manzela.
Teraz by ma zaujimala dalsia vec,ci teraz ja na slovenku niekde plavam,mylsim,ze ma nikde neeviduju,ze som este na materskej a ci si mam nejake urady pobehat,nech ma nenahanaju,ze co bolo somnou pol roka. Myslim aj zdravotnu poistovnu a tak.Po materskej chcem zacat podnikat,tak neviem,ci mam ist teraz na urad prace,alebo si poistovnu mam platit sama,alebo ju bude platit stat??? Milion otazok,ale nase uradnicky su vzdy take ochotne poadit,ze som z toho ako debil.
Dakujem

janikovce
27. jan 2010

ja by som sa chcela opýtať či náhodou neviete ktorý deň v mesiaci vyplácajú v Rakúsku rodinné a materský príspevok????

blanika
30. jan 2010

🙂 Ahojte živnostníčky,opatrovateľky.Chcem sa niekoho opýtať kto už mal vybavený rodičovský príspevok.Aký doklad okrem potvrdenia o vyplatení prídavok na detí/Familienbeihilfe/ je potrebný.Sú potrebné zase tie všetky doklady /preložené v nemčine/ ktoré boli potrebné pri vybavovaní prídavok? Ako sa nazýva rodičovský príspevok v rakúsku?
Prosím Vás pomôžte mi niekto,kto to už vybavoval.ďakujem. 😵