Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

janka0408
5. jún 2014

@duska88 ahoj.najprv ziadali nejake papiere este a ked som im to poslala tak sa uz od februara neozvali...

majka1992
5. jún 2014

@duska88 dakujem ti velmi pekne za info, a matersku mozem teda dostavat potom zo SK, tak papierovacky budu na nervy, este raz ti pekne dakujem🙂

duska88
5. jún 2014

@majka1992 noo ak mas odpracovanych tych 270 dni ?? tak matersku zo sk a potom po skonceni materskej podas tu ziadost na rodicak v at 🙂
@janka0408 ahaa a ziadost si kedy podavala?

janka0408
6. jún 2014

@duska88 ziadost sme posielali niekedy v novembi ci decembri ☹

zuzicka1982
11. jún 2014

Baby prosim vas je tu este niekto komu sa neozvali ohladne pridavkov za rok 2013? Ja som davala ziadost este v nov. a doteraz ziadna odpoved. Volala som v marci, ze ziadost maju a mam cakat...No dokedy, to mi nepovedali.. ☹

macik662
13. jún 2014

@zuzicka1982 treba ich tam stale otravovat,oni maju na to pol roka,my sme si v januari podavali a teraz nam boli vyplatene za 2013, a vyplaitili uz aj pol roka z tohto roka lebo to maju vyplacat uz kazdy druhy mesiac na sk ucet

zuzicka1982
13. jún 2014

@macik662 no super,aspon nie som jedina. Ozvem sa im opäť.

macik662
13. jún 2014

@zuzicka1982 je nas viac :D

marienka1703
13. jún 2014

@zuzicka1982 ozvi sa im, pretoze podla zakona maju na vybavenie pol roka, a od novembra uz ubehol

iva87
30. jún 2014

Ahojte baby vedeli by ste mi niektora povedat ako to je: manzel pracuje v AT uz rok, ja kedze som doteraz nepracovala nedostavam na SK nic, mame podanu ziadost na pridavky aj rodicovsky v AT, zatial bez odozvy. Ak by som teraz v auguste nastupila do roboty, na co z AT mame narok?? Zoberu nam rodicovsky? Aj pridavky? Dakujem 🙂

duska88
30. jún 2014

@iva87 ako dlho mate podanu ziadost? FA ma 6 mesacnu lehotu... ak zacnes pracovat, budes dostavat davky zo sk a z at raz rocne dorovnanie

iva87
30. jún 2014

@duska88 ziadost bola posielana v marci, a dorovnanie by sme dostavali za pridavky aj rodicovsky? A este otazka, je tam hranica 16000 eur/rok na rodicovsky, to je prijem pre oboch spolu alebo pre jedneho?

duska88
30. jún 2014

@iva87 zda sa mi, ze pre 1, ale tymto som si neni ista.. ano dorovnanie by ste dostavali na obe davky..

sirinka
30. jún 2014

@iva87 to je hranica pre ziadatela, prijem partnera sa do toho nezapocitava

iva87
30. jún 2014

@duska88 dakujem velmi pekne 😉

iva87
30. jún 2014

@sirinka dakujem, a mozem ziadat aj ja? Aj ked nerobim v AT, lebo manzel tych 16000 prekroci :/

sirinka
30. jún 2014

@iva87 ja neviem aky je uplne presny postup v tomto pripade, ale kedze ty si na RD a poberas davku na SK, tebe pojde dorovnavacia davka, takze sa pocita tvoj prijem. Do ziadosti by si mala byt teda asi uvedena ty ako ziadatel, ale baby ti tu iste napisu ako presne je to.

iva87
30. jún 2014

@sirinka momentalne na SK nedostavame nic, kedze ja osm este nepracovala,a le keby sa v tom auguste zamestnam tak by som zacala dostavat tu na SK, nie? A potom by mi doplacali ten rozdiel...

sirinka
30. jún 2014

@iva87 rodicovsky prispevok nie je zavisly na tom, ci si pracovala alebo nie. Na ten mas narok v plnej vyske, preco nedostavas nic, ani detske pridavky? Snad nie ste 4 roky bez akychkolvek pridavkov?

duska88
30. jún 2014

@iva87 ozaj teraz pozeram ako sstare mas deti, ako to, ze nepoberas nic? Ja som dostavala na sk a pritom somtiez nepracovala... a ziadost ste preco tak neskoro podavali?

meluela
30. jún 2014

Ahojte, ma niekto prosim cerstve info ako je to momentalne s materskou z rakuska v pripade byvania v Bratislave? Na SK som mala matersku z dobrovolneho poistenia ako studentka, momentalne zatial po skonceni rodicovskej ziadne nemocenske poistenie nemam. Rozmyslam (zatial teoreticky) nad pracou vo W. Ako to funguje - po akej dlhej dobe budem mat narok na matersku a ci vobec? Su tam nejake dalsie podmienky a obmedzenia? Aby som nahodou nedopadla tak, ze si par rokov odpracujem tam a nakoniec nedostanem nic v rakusku ani na slovensku ... Dakujem velmi za akekolvek rady!

iva87
30. jún 2014

@duska88 my ked sme ziadali na SK mi povedali, ze nakolko som tu nikdy nepracovala narok nemam 😒 Ziadost sme podavali tak neskoro lebo mm nemal zmluvu, az ked mu dali normalnu zmluvu tak sme to zacali riesit 🙂

duska88
30. jún 2014

@iva87 to je co za blbost, jasne, ze si narok mala 😠 aj na pridavky aj na rodicak, jedine na matersku nie

iva87
30. jún 2014

@duska88 praveze matersku som mala lebo som si platila dobrovolne a potom ked som isla na urad mi povedali toto 😒

sirinka
30. jún 2014

@meluela pokial v case nastupu na matersku budes zamestnana v At a budes tam odvadzat vsetky poplatky, tak narok na matersku mas bez ohladu na to, ako dlho trva pracovny pomer. Jedina podmienka je teda mat tam platnu pracovnu zmluvu a odvadzat dane a poistenia.
http://www.arbeiterkammer.at/beratung/berufundf...

sirinka
30. jún 2014

@iva87 lenze potom mal tvoj manzel ziadat v AT plnu sumu a vyplacanu kazde dva mesiace. Pokial v tom case ani on nemal oficialnu pracovnu zmluvu v inom clenskom state, tak jednoznacne si mala dostavat plnu sumu na sk.

duska88
30. jún 2014

@iva87 tak preco ja som na narok mala aj ked som nepracovala... a poznam viacej pripadov... narok by si nemala len v tom pripade ak by tvoj mm bol uz vtedy zamestnany v at.., ale pises, ze zmluvu dostal neskor... 😕 beztak tu je rodicak slaby a este aj na to ti povedia, ze nemas narok..to potom z coho si mala akoze kupovat jedlo, plienky atd...

iva87
30. jún 2014

@sirinka @duska88 neviem baby, proste tak ma odbili, ze pokial som tu nepracovala a ani mm nema zmluvu na SK tak narok nemame 😒 Ja uz rok nedostavam absolutne nic, a teda uz by bodlo keby mi niekto, nieco poslal 😒 V marci ked sa podavala ziadost sme ziadali aj o spatne vyplatenie a vyplacanie pravidelne, tak snad nieco vybavime 🙂

duska88
30. jún 2014

@iva87 spatne dostanete od tej doby co ma mm zmluvu urcite, ale co predtym? Ja by zasla na upsvr a ziadala sparne vyplatenie od narodenia dietata po dobu, kym mm dostal pracovnu zmluvu..

sirinka
30. jún 2014

@iva87 a mate na upsvar aj riadnu ziadost? Ci len ustne? Lebo pokial si neziadala odicialne, tak rp ti spatne ani nevyplatia. Inac by som aj podala staznost na konkretnu osobu, co ta takto odbila 😠