Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

sirinka
1. okt 2014

@adriana1609 hej, viem, ze to robia, ale v podstate na to nemaju pravo, lebo zijete na sk a narok mate a v at zase narok na dorovnavaciu davku, teraz budete mat starosti vybavovat tam plnu davku a to bez trvaleho bydliska je dost tazke.

lauraa
1. okt 2014

@adriana1609 takze si hned pytaj na sk potrdenie pre AT ze nemate narok na ziadne davky a sup na finacny urad so ziadostou o rodinne pridavky...bez schvalenych rodinnych vam nepriznaju rodicak a ako ti zu @sirinka pisala ten spatne len 6 mes.potrebujes ziadost najdes ju AJ v slovencine na nete. Uradne prelozeny rodny llist

adriana1609
2. okt 2014

@lauraa uz mam preklady,aj uradne potvrdenia o nepoberani davok v sr,to dokonca z aprila,lenze na rakuske urady sa to este neodovzdalo,lebo nam chybali komplet papiere,cakali sme na september kvoli potvrdeniu zo skoly,mala mi nastupovala do 1.r.,a teraz ked to ratam,tak 24.10.uplynie 6 mesiacov a az bud.tyz.to muy odnesie na rakus.urady,a neviem ci mi dovtedy schvalia tie familienbeihilfe,aby sa stihlo ziadat aj o ten rodicovsky.total mi lepi,z toho co som sa docitala,ze to aj nevyplatia ani tam,ani u nas,ak sa to nevybavi fofrom:(

janulkadavinci
2. okt 2014

@adriana1609 my mame ziadost o pridavky na financnom urade podanu od februara 2014, doteraz ich neschvalili, mame cakat. O rodicovsky prispevok treba poziadat do pol roka od naroku ano, treba tam ist cim skor, necakat, vyplnit tam ich folmular, oni nanho daju peciatku s datumom a povedia, ze pridite ked dostanete vyjadrenie z financneho uradu o tych pridavkoch plus nadiktuju, ake ine papiere treba potom doniest ;)

janulkadavinci
2. okt 2014

@adriana1609 co sa tyka nevyplatenia ani u nas ani tam, na UPSVaR mi povedali, ze ak si vsetko podam nacas v At, ak to oni neschvalia, a bude s tym problem, da sa to individualne riesit tak, ze ti vsetko spatne vyplatia v SR. Len Ty nesmies nic zanedbat.

sirinka
2. okt 2014

@adriana1609 necakaj kym budes mat papiere komplet. Ziadost jednoducho podajte a vsetko ostatne doplnite neskor. Dolezite je mat podanu ziadost.

something
2. okt 2014

Baby, mozem na SR pracovat, maly moze byt v skolke a mozem poberat rodicak a ako budu vyplacat pridavky? Maly ma 26mes. Vybrali sme si variantu 30+6

beba025
6. okt 2014

@lauraa nevies mi nahodou poradit ako to je z platenim sva ? poberam wochendgeld od 2 mesiaca tehotenstva a cital som ze od 1.7.2013 je moznost dat zivnost do kludu ( Gewerbe ruhend melden)a neplatit tak sva a nestratit narok na wochengeld.mna ale zaujima co potom neni nejaky problem pri ziadani o rodinne pridavky alebo materskej ?je aj potom moznost nejako sa oslobodit od platenia ?mate s tym niektora skusenosti ?

lauraa
6. okt 2014

@beba025 zial neporadim , nemam skusenost AJ ked som to pocula...mozno ine dievcata alebo skus na FB opatrovatelky v rakusku

malinovka333
7. okt 2014

Prosim vas už sa vyplacaju pridavky v rakusku mesacne?

sirinka
7. okt 2014

@malinovka333 detske pridavky kazde dva mesiace

malinovka333
7. okt 2014

@sirinka ale malo to chodit už kazdy mesiac nie? tak sa pytam ci to už je schvalene

sirinka
7. okt 2014

@malinovka333 ja o tom neviem, mne chodia kazdy druhy, ale vacsinou pokial nemaju trvaly pobyt v at, tak este stale vyplacaju raz rocne. Poznam minimum takych, co dostavaju ako ja.

malinovka333
7. okt 2014

@sirinka ja zas poznam len co im vyplacaju kazdy druhy mesiac a minule hovorili ze budu mesacne tak sa pytam dakujem

lauraa
7. okt 2014

@malinovka333 mali by ale ja som este nedostala a aj na FB baby pisali ze nemaju pridavky na ucte

malinovka333
8. okt 2014

@lauraa
@sirinka minuly mesiac som dostala len polovicu,tak som tam volala povedala ze sa už budu vyplacat mesacne,tak uvidim tento mesiac, tak už aj vy musite mat na ucte, alebo v sept, ste ako dostali?

petullka3
8. okt 2014

dnes nabehli rodinne a len za jeden mesiac takze uz sa budu vyplacat kazdy mesiac

sirinka
8. okt 2014

@malinovka333 musim pockat na vypis z uctu, dam,vediet

draga22
13. okt 2014

ahojte. rada by som sa opytala, ci niektora z Vas prechadzala z jednej materskej do druhej. mala som nastupit do prace 11.12.2014, ale od 9.12.2014 nastupujem na dalsiu matersku. moj zamestnavatel mi povedal, ze Wochenhilfe (davky 8 tyzdnov pred terminom porodu, 8 tyzdnov po porode) si musim vybavit tentokrat sama. pri prvom dietatku mi vsetko vybavil zamestnavat. pracovny pomer sa mi predlzuje, len uz nie som poistena v At od skoncenia Wochengeld pri prvom dietatku (cca Februar 2013). davky poberam zo SR a vo februari sme ziadali dorovnanie. zial este ziadna odpoved. tak ma zaujma, ci vam Krankenkasse uznala Wonchengeld vo vyske vaseho platu (priemer poslednych troch mesiacov) alebo vam ziadost zamietli a ziadali ste v SR. dakujem!

lauraa
13. okt 2014

@draga22 daj si ziadost na prislusnu GKK ... alebo sa obrat na arbeiterkammer a poradia ti....

something
19. okt 2014

Ako je to prosim vas s očr v rakusku?mame choreho maleho a ja som v skusobnej.Moze s nim ostat maly?neviete ako to je?

draga22
20. okt 2014

@lauraa dakujem za radu. ale mozno sa najde niekto, kto mal podobnu situaciu. nech viem na com som. nemecky vela neviem, takze sa telefonicky vela nedozviem.

katinka71
20. okt 2014

@something ano mas narok na 10 dni do roka,detsky dr ta vypise odnesies do roboty,platia ako by si robila,ja pracujem na 4 hodiny porebovala som ocr na 1 nocnu 11 hodin hned mi strhli 2,5 dna ,cize zalezi na kolko percent si zamestnana

bluka2
20. okt 2014

@draga22 Wochengeld ako nahradu za plat v plnej vyske plati zdravotna, takze ak nie si s nimi uz poistena, neviem si predstvit, ze by platili, ale sama som v tejto presnej situacii nebola. Kazdopadne radim poziadat niekoho, nech tam za teba zavola, dozvies sa odpoved za minutu, mne vzdy super ochotne poradili a v priebehu tyzdna aj poslali vsetko co som chcela. Ale fakt si neviem predstavit, ze by ti platili, vzdy si po tf. pytaju ako 1. vec cislo poistenia, tak ak ziadne nemas...

boba2012
23. okt 2014

Ahojte! Chcela by som vas poprosit o radu, lebo ja s priatelom uz nevieme ako dalej. Nas pripad je myslim celkom standardny a to: priatel (otec dietata) bol zamestnany normalne na pracovnu zmluvu v Rakusku od marca 2012 do oktobra 2013. Teraz tam znova pracuje, ale to uz je bezpredmetne. Ja som poberala v tom obdobi na SVK rodicak. Matersku som poberala tu na SVK - kde aj obaja spolu zijeme. Ziadost na rodinne pridavky v Rakusku mame schvalenu a pridavky nam uz aj vyplatili. Kamenom urazu je vyrovnavacia davka za rodicak. O tu sme zaziadali uz v oktobri 2013!!! Bola to varianta 20+5 lebo sme ziadost poslali neskoro... Jedna sa teda o obdobie 01.05.-31.10.2013. Doteraz nam vyrovnavaciu davku za rodicak nevyplatili a ich vyjadrenie je "Derzeit kann kein Kinderbetreuungsgeld in Österreich an Sie ausbezahlt werden, da die vorläufige Berechnung der Ausgleichszahlung derzeit einen täglichen Wert von € 0,00 ergibt. Die endgültige Berechnung erfolgt erst nach Ende des slowakischen Kinderbetreuungsgeldbezuges im Jahr 2015." Stretli ste sa s tym niekto? Neviete o co ide? Inac to ich vyjadrenie sme dostali len mailom, ked sme ich urgovali, pisomne nam nic neposlali... Dakujem za kazdu radu!

janinkad
27. okt 2014

@boba2012 taketo niečo podobne som dostala aj ja,teda dorovnali mi to za 16 mes.,lebo ja som mala tuto variantu a ostatne az po skonceni poberania materskej na SK ,t.j.maj 2016,takze potom to tam poslem a uvidim co vyrataju..lebo za tych 16 mes.to bolo asi 1200 eur spolu co bolo uplne smiesne.

sirinka
27. okt 2014

@boba2012 ano. Cakaju kym ukoncis poberanie RPna SK, kedze dlzka trvania je ina ako v AT a potom to celedokopy zrataju a vyplatia rozdiel naraz. Len treba ist na UPSvaR a poziadat o potvrdenie, ze si ukoncila poberanie davky a zaslat to do krankenkassy.

boba2012
28. okt 2014

@janinkad
@sirinka Dakujem baby za objasnenie! Inac, dokola stale lustruju prijem mojho priatela, akoby to malo mat nejaky vplyv na vysku davky... pokial viem, tak by nemalo mat, ked poberatelom RP som bola ja. Uz som medzicasom znova nastupila v praci (predcasne), tak aspon viem, ze mam ist na UPSVaR a pytat potvrdenie o ukonceni rodicaku. Dufam , ze poberanie prispevku na skolku sa do toho uz nerata. Ci? Moc ste mi pomohli...

boba2012
28. okt 2014

@janinkad
@sirinka Ozaj, este jedna vec. To potvrdenie o ukonceni poberania rodicaku mam mat prelozene do nemciny? ? Dakujem

janinkad
28. okt 2014

@boba2012 myslim ze to nebude treba prelozit,ony ti urcite vytlacia sumu kolko si poberala a napisu aj ukoncenie poberania.Aj ked si nastupila predcasne do prace ale matersku mozes do 3 rokov poberat nemusi ukoncovat rodicak.