Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

fabovazuzana
5. jan 2016

@katren32 A tí si bola ako nezamestnana?lebo na úrade mi nevedela povedat

katren32
5. jan 2016

@fabovazuzana ja som bola nezamestnana

fabovazuzana
5. jan 2016

@katren32 aj si niečo dostávala z úradu?

katren32
5. jan 2016

@fabovazuzana nie vôbec nic

fabovazuzana
5. jan 2016

@katren32 veď to dlho trvá kým sa to vybaví,ja som bola dneska A zaevidovali má na úrad prace

1975renca
20. jan 2016

Zdravím Vás dievčence,vie mi prosím niekto poradit?dnes som bola dat potvrdit formulár E401 a E411 ako každý rok a panička mi povedala že to potrebujem mat najskôr oštemplované z Rakúska,vraj je to platné tak od septembra 2015...dufam že tam nepôjdem nadarmo a tam to budú chciet opačne...vie niekto ako to teraz v skutočnosti je?dik za každú odpoved

1975renca
20. jan 2016

už som tam volala,je to tak

wildcat
21. jan 2016

Ahojte chcem sa spýtať, som tehotná, mám hauptwohnsitz v AT, nepracovala som tam ani som tam neni poistená. Otec dieťa má tiež haupt. v AT, aj tam pracuje a je tam poistený(je slovák). V apríli mám termín, myslím že by nemal byť problém aby mi schválili KBG,ak bude mať aj dieťa haupt. v AT. Ale čo ak sa ja s dieťaťom v septembri odsťahujem na Slovensko, otec dieťaťa bude nadalej bývať a pracovať v AT, zostane mi nárok na KBG?????? Chcem najkratšiu variantu 12+2

1975renca
22. jan 2016

@wildcat myslím že by to malo íst pretože ak tam jeden z vás pracuje tak určite nárok vzniká,ale nedostaneš vyplatenú celú sumu,ved si podaj ked sa dieta narodí a oni Ti spätne pošlú vyrozumenie čo máš doložiť a či Ti vzniká nárok,ale určite ano,lebo kamoš pracuje v AT,býva na SK a mal ženu na materskej a teraz to práve vybavujú a ide to...takže si podáte v poistovni u manžela a určite Ti dajú vediet čo dalej...neviem ako je to ak nie ste zobratí...ale ja by som si podala a čakala ako sa vyjadria...do pol roka musíš podat od narodenia bábätka

marcah
22. jan 2016

@wildcat urcite narok mas, zalezi ci ti to bude vyplacat vsetko AT alebo SK a zvysok doplati AT - ty si na SK pred porodom pracovala, takze si akoze na materskej? alebo nezamestnana?

@1975renca inac s tou peciatkou z Rakuska, to uz som viackrat pocula tu na fore od zien, myslim ze to uz je aj dlhsie ako od septembra, dokonca u niektorych to vyslovene chcu aby im to poslali rakuske urady priamo.... zbytocne sa to potom predlzuje vsetko....

1975renca
22. jan 2016

@marcah hej,viem som volala na Finanzamt a ona mi to tam vysvetlila,tam to mám podat a oni to posielajú na SK a z SK sa to zase posiela tam...ano,trvá to pol až trištvrte roka...zhruba,čo mi povedala tam lenže pri malom to trvalo rok a pol...takže super

wildcat
22. jan 2016

@marcah som nezamestnama,matersku nedostavam

lilia9090
24. jan 2016

Chcete si mesačne zarobiť niečo navyše? Ako na to na http://zarabajnainternete7.webnode.sk/

weronika888
24. jan 2016

vie mi prosim niekto poradit .tyka sa to finanzamtu famielienbaihilfe,maju nieku zmenu vo vyplacani? od augusta 2015 mi totiz nic neposlali,ked im tam volalm vravia ze mam vsetko v poriadku ze je vsetko v sisteme ze mi nadalej budu vyplacat davky a ze mam cakat ale na co a dokedy? to asi nik netusi,uz som z nich na nervy alebo je to sposob ako znechutit slovenky,aby sa zdali a zrusili zivnost,2 roky som nemala najmensi problem kazdy mesiac mi posielali peniaze,aj tlaciva na cas a teraz ?nechapem uz som im poslala aj pisomnu ziadost o vysvetlenie a totalna ignoracia.ma niekto podobny problem? ja uz naozaj neviem ako to riesit. dakuejm

balkica
24. jan 2016

@1975renca pri mne to trvalo 3 tyzdne pri fbh

balkica
24. jan 2016

@wildcat aj pridavky si poziadajte..narok mate od narodenia a vsetko z Rakuska, ale ked doberiete tychn12+2 tak na SK uz nemozete brat nic uz potom iba pridavky z Rakuska

ja1985
24. jan 2016

@weronika888 myslim ze aj nasi znami mali takyto problem....cakali na peniaze a stale nic, ale vobec neviem kde bol problem...ale spytam sa a pripadne ti este napisem 🙂

6mia6
24. jan 2016

@weronika888 tiež to tam mame asi od jula 2015, nokeniec tam manžel na moje naliehanie zbehol v novembri, povedali že vštko je ok a máme čakať. V decembri išiel znova a iná teta mu povedala, že všetko majú len žiadosť treba. my sme na ňu akosi zabudli, dali sme všetky papiere len žiadosť nie, keďže išlo len o aktualizáciu na ďalší rok. No a tento piatok tam pojde znova či teda žiadosť dorazila a či niečo nechýba.
Tiež nechápem prečo nedajú nejakú spätnú väzbu a ešte aj keď ide človek osobne tak sa dozvie vždy niečo iné.

weronika888
24. jan 2016

dakujem velmi pekne za radu 🙂 nuz dufam ze uz sa to rozbehne pisala som tam aj ja list tak uvidim ci sa este ozvu a budem tam asi nadalej vyvolavat 😒

weronika888
24. jan 2016

@6mia6 dakujem 🙂 a prosim vas tu ziadost mate oficialne tlacivo alebo ste ju pisali osobne?

6mia6
24. jan 2016

@weronika888 dali mužovi tlačivo a spolu sme ho vypísali. Je aj na nete.

weronika888
26. jan 2016

@6mia6 dakujem pockam este tyzden kedze oni maju pravo odpisovat az po 2 tyzdnoch a uvidim :/ ak zase nezasiju moj dopis a budu hrat mrtveho chrobaka 😠

weronika888
26. jan 2016

@ja1985 dakujem za pomoc 🙂

myvettka
31. jan 2016

@meluela dobrý den, čtu si vás příspěvek ohledně odpovědi :meluela  @sirinka teda 16(20) tyzdnov som sa docitala - to by malo byt 100% z platu, potom ale kinderbetreungsgeld ma narok iba ten, kto ma v AT centrum zaujmu/trvaly pobyt. Slovensky rodicovsky zasa nepatri tomu, kto ma matersku z inej krajiny (neviem ci iba aktivne vyplacanu) ... takze mi po tych 16t uz neda nikto nic alebo mozem mat rodicovsky a pridavky na slovensku a k tomu na dorovnanie este differenzzahlung z rakuska? A su tam nejake obmedzenia ze sa po max. 30mesiacoch treba hned vratit do povodneho pracovneho pomeru inak budu vyzadovat naspat peniaze? Lebo nerada by som utekala povinne do prace skor nez to bude pre rodinu vhodne ...
A chci se zeptat, jsem ve 27tt, uvolněná ze zamestnani z AT od uradu, jelikož jsem pracovala v kurackem prostředí. Odvadim již skoro druhý rok vše v AT a mateřskou WG si zadám v AT, ikdyž mám trvalý pobyt v ČR, ale jsem nastávající svobodna matka, která bude živit a mít jen mě jako rodiče v RL nebude uveden otec ptz nemá zájem tak mi cesku veškeré příspěvky a přídavky zamitly z důvodu, že jsem jediný vydelecny rodič a moje centrum zájmu je jen v AT. Tak jsem dost na vážkách jestli mám opravdu nárok na KBG a FB z AT? Můžete mi poradit?

sirinka
31. jan 2016

@myvettka v prvom pripade je dolezite, pokial mas trvaly pobyt na sk, ci bude aj nadalej trvat tvoj pracovny pomer v at a bude na oficialnej karenzurlaub, toje nutne potom dokladovat na FA a GGK a na zaklade toho mas narok na ausgleichzahlung.
V druhom pripade plati rovnako nutnost trvania pracovneho pomeru toho casu na karenzurlaub, potom by mal byt narok na plnu davku ako samozivitelka.
Vyplacanie davok ani dorovnavacej nie je nijako viazane na nasledny nastup do predchadzajuceho zamestnania.

myvettka
1. feb 2016

@sirinka dobrý den, trvalý pobyt mám v ČR, nadále jsem zaměstnaná v kavárně, jen pouze uvolněna ze zaměstnání (freistellung) a pobírám momentálně dle slov na pojišťovně v AT frühkarenz. Co je přesně mysleno výrazem ausgleichzahlung (vyrovnávací platbou)? Jakým způsobem budu jinak dokazovat, že jsem samoživitelka krom RL je třeba ještě nějaké prohlášení nebo něco podobného?

weronika888
1. feb 2016

PROSIM VAS MAMICKY!!!!! KTORA MA RAKUSKU ZIVNOST AKTIVNU A ZIJE NA SK A POBERA DAVKY 3 ROK Z RAKUSKA KBG FMB .MAME VOBEC NAROK NA DAVKY ALEBO AKO TO JE PO NOVOM? JA SOM TAM DNES VOALA A TVRDIA MI ZE MAME NAROK LEN 2 ROKY NA KBG AJ FMB, A POTOM SA MUSIME ZAMESTNAT V RAKUSKU ABY SME MOHLI NADALEJ DOSTAVAT RODINNE AKO TO VLASTNE JE? MA S TYMTO NIEKTO SKUSENOST? KED NA ZMLUVACH MAM ZE NA VSETKO MAM NAROK NA 3 ROKY A ZRAZU SU Z TOHO LEN DVA???? JE TU NIEKTO KTO POZNA NASE PRAVA V RAKUSKU ALEBO NAS VSETKYCH O...JU A TAHAJU Z NAS IBA ENERGIU A PENIAZE NA ZIVNOST???

sirinka
1. feb 2016

@myvettka ano, dorovnavacia davka je ausgleichzahlung alebo aj differenzzahlung. Po porode treba zo zamestnavatelom podpisat dohodu o karenzurlaub a to treba dolozit k ziadosti o FB a KBG. Ze ste samozivitelka netreba nejako extra dokazovat myslim, staci, ze uvedies, ze si slobodna a otec je neznamy, teda nie je v RL.

1975renca
1. feb 2016

@myvettka ,nie,netreba,v tlacivach to uvediete ze ste samozivitel a bez partnera a v RL bude otec neudany,to staci

6mia6
3. feb 2016

Tak nam dnes dorazilo vyrovnanie prídavkov za 2015