Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

ziza55
10. okt 2016

@fabovazuzana a edte im treba poslat potvrdenie ze rodinne v plnej vyske vyplaca rakusko

fabovazuzana
10. okt 2016

@ziza55 ved to tam majú

ziza55
10. okt 2016

@fabovazuzana tak odvolanie treba napisat alebo osobne ist nech vam daju vysvetlenie preco nemate nsrok podla nich

fabovazuzana
10. okt 2016

Že aj keď pošlem tehotensku knižku aj tak budem mat stále 3.50 že nemáme na viac narok
@ziza55

ivka707
10. okt 2016

@ziza55 a to este plati?lebo s tou pani co mne riesili papiere a povedala ze sa menili zakony ci co a vychadza to privlizne tak ako na slovensku...

fabovazuzana
10. okt 2016

@ivka707 aj nám to dneska povedala

ziza55
10. okt 2016

@ivka707 co ja viem plati , na slovensku vyplacaju do36mes veku dietata , vy ale ked si zvolite variantu12+2 tak vyplacaju okolo1000eur

ziza55
10. okt 2016

@fabovazuzana
@ivka707
baby toto je z 2016teho vyska pri variante 12+2 cca33eur na den
http://www.finanzer.at/karenzgeld-karenzmodelle/
su tam nejake zmeny kto moze poberat a kto nie..ale nie vo vyske KBg

dominini
10. okt 2016

Baby, viem ze nazov je z Rakuska, ale chcem sa opytat ci je to mozne aj v Nemecku, priatel tam pracuje rok, v aprili porodim babatko a chcem sa spytat ci sa da nejako vybavit aby som mala matersku z Nemecka? Vdaka😊

evittam
10. okt 2016

@dominini No to asi ťažko - ani keby priateľ pracoval u nás, tak nemáš na základe toho, že on pracuje nárok na materskú. Nárok na MD máš len v prípade ak máš za posledné 2 roky pred pôrodom 270 dní NP a aktívne NP alebo si v ochrannej lehote. Určite aj v DE sú nejaké podmienky pre poberanie materskej a nielen to, že tam pracuje otec tvojho dieťaťa - budete mať nárok tak akurát na rodinné prídavky.

eliskaevicka
10. okt 2016

@dominini pracuje tam priateľ nie ty , tak by on musel ísť na materskú

ivka707
10. okt 2016

@ziza55 dakujem...aj na ravion.sk som nasla tiez je 33 eur na den,tak uvidime...

fabovazuzana
10. okt 2016

@ivka707 ten ravion nieje dráhy keď to vybavujú?

marcah
10. okt 2016

@dominini mozno si sa len dle vyjadrila. Narok budes mat na pridavky a rodicovsky prispevok - tu plati EU ariadenie vsade rovnako (akurat sumy su vsade rozdielne). Na matersku asi nie, ta je vacsinou zavisla na odpracovanych dnoch . . .

ivka707
11. okt 2016

@fabovazuzana neviem ja som ich nekontaktovala,len som hladala aktualny rok 2016 a toto mi vyhodilo..

dominini
11. okt 2016

@marcah Ano zle som sa vyjadrila, dakujem za opravu. Mala som namysli tie pridavky na dieta a rodicovsky prispevok ci sa da vybavit z nemecka

marcah
11. okt 2016

@dominini tak to potom urcite ano. Neviem ci si na SK pracovala. Pokial ano, tak si budes z Nemecka ziadat iba doplatok (neviem kolko to je v nemecku ale predpokladam ze to bude viac ako na SK takze nejaky doplatok by tam mal byt). Ak si ale na SK nepracovala, tak si budete ziadat celu sumu pridavky aj rodicak z Nemecka.

dominini
11. okt 2016

@marcah môžem ti napísať IP? nechcem to riešiť verejne

xmilix
11. okt 2016

Kocky z toho KBG odratavaju aj wochengeld po porode ( vyplatene za 2 resp.3 mesiace). Preto je taka nizka suma na den. A po odratani rodicaku zo sk uz moc neostane na dorovnanie

ziza55
11. okt 2016

@xmilix a nemylis si to? ved wochengeld 2mesiace po porode co vyplacaju je predsa vyratany z platu...nesuvisi to s KBG

xmilix
12. okt 2016

@ziza55 zial nie. Preto tak malo doplacaju. Viem to od viacerych

dada200
12. okt 2016

Ahojte,chcem sa len opýtať,ci je veľa zmien odkedy som poberala naposledy rodičovský príspevok. Poberala som ho pred 6 rokmi 36 mesiacov v sume cca 450€. Teraz čakáme druhé a situácia je rovnaká ako vtedy. Ja nepeacujem manzel pracuje stále v AT už 15r v kuse. Tak by som mala mať opäť nárok tak ako predtým? Dik za každé nové info.

janinkad
13. okt 2016

@xmilix ak to tak je ,potom chapem preco dorovnaju po skonceni poberanie zo SK tak malo.moj pripad po druhej materskej,oproti prvemu dietatu to bolo strasne malo.rozdiel 4 roky

katy213
16. okt 2016

Kočky,prosím,má niektorá skúsenosť so službami ravionu s.r.o?

haepinka
3. nov 2016

@dada200 ano, tvoj manzel ma narok na dorovnanie, ty mas narok na tvoju rodicovsku - ty poziadas na Sk a on v AT. Viac info je na fb v skupine Ako si vybavim wochengeld. 🙂

dada200
3. nov 2016

@haepinka už mám všetky potrebné info,dakujem. Ja nepracujem,tak všetko budem poberat z AT a na Slovensku nemôžem žiadať o nič,jedibe iba príspevok pri narodení mi dajú z SK.

haepinka
3. nov 2016

@dada200 ahoj Dada, tak to ma tesi. Byvate v Rakusku? Lebo to cele meni situaciu. Ak byvate na SK, tak si musis poziadat o rodicovsky na Slovensku a manzel si ziada doplatok z Rakuska. Neviem, ako to je, ked byvas v At. Ja zijem na SK a pracujem vo Viedni. Pred 2 rokmi sme to vybavovali, takze co vyslo mne: moj priatel podal ziadost o rodicovsku a rodinne pridavky na SK (ziadal moje peniaze!!!!) a ja som ziadala z rakuska o doplatky (samozrejme, ze finanzamt v pohode, ale rodicovsku si dali nacas- rok som nevidela peniaze, na ktore mam narok). Eu je v tomto postavena na hlavu, okorem toho mi spatne zrusili poistenie zdravotne s vyplatenim doplatku v septembri od februara daneho roku s tym, ze sa mal stat o mna postarat, takze sme to spatne nahadzovali. Po materskej uz ale su nove nariadenia a dcera uz nie je pri mne pripoistena, ostala slovenskou poistenkynou. ...

dada200
3. nov 2016

@haepinka NIE BYVAME NA SLOVENSKU. Tu máme trvalý pobyt Obe s dcérou sme pripoistenie na manželovu poistku v AT,slovenska poisťovňa je len sprostredkovateľ a mame nárok na plnu zdravotnu starostlivosť. Ked sa bábo narodí tiež si ho manzel pripoistiť k sebe do AT ako ďalšieho nezaopatreného ridibneho príslušnika. Ja nemôžem žiadať na SLOVENSKU rodičovský,kedze som dobrovoľne nezamestnaná a manžel ako jediný živiteľ rodiny má nárok na rodičovský z AT. Rodinné prídavky poberame tiež mesacne z AT. Na Slovensku budem podávať iba žiadosť na rodicovsky prispevok a rodinne prídavky ,ale ken na potvrdenie pre AT ,ktoré nám to bude vyplácať.

vroni
3. nov 2016

@dada200 ,36 mesacna materska (rodicovske) v Rakusku neexistuje a nikdy neexistovalo. Maximum je 30 mesiacov, viac ani skrt. Ale narok mas.
@xmilix , neodratavaju sumu, odratavaju len cas. Cize ak dostavas klasicku slovensku matersku 34 tyzdnov a mas variantu 12+2, tak ti odrataju tych 34 tyzdnov a vyplatila len 18 (52 tyzdnov do 12 mesiacov) minus sumu, ktoru dostanes na Sk po dobu troch rokov. Cize nula. Pri najdlhsej variante 30 mesiacov to vychadza okolo 4 euro doplatku (Slovensko rata na mesiace, Rakusko na dni, takze ta suma sa mierne meni)