Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

1975renca
29. júl 2017

@wildcat hej,akonahle sa ziada o davky v AT,tak je pridelene tym co nie su poistení identif.číslo,namiesto cisla poistenia,keby ste boli obaja pripoisteni tak len cez manžela,to sa ziada extra na formulari a za to by odchadzala aj ista suma z platu manezela za vas oboch,čiže len tak osoby poistene nie sú ☺

marcah
1. aug 2017

@1975renca pri poberani KBG je matka automaticky poistena v AT pocas celej doby poberania. je to uvedene aj na rozhodnuti. ale nie pokial ide o differenzzahlung.
@wildcat

katlinkamt
1. aug 2017

@elisa24042017 mne sa stal taky pripad, ze ako mi zacal kbg , tak mi prisiel list z dovery, ze mam odovzdat karticku aj maleho, odovzdala som a ked sme isli na svk k doktorovi, tak sme si platili, ked som sa pytala v dovere preco musim odovzdat, ze niektore staty EU , ked zena ide na matersku, nemaju narok na poistenie , iba tam kde sme pracovali pred materskou, ale ze si mam zavolat do rakuskej poistovne, volali sme a tam povedali, ze mam poslat nanovo formularE109, este som neposlala

1975renca
1. aug 2017

@marcah ano,ale ona ma diferenz sa mi zda a pisala o malom,myslela si ze je poisteny maly,hoci ho nikto nepripoistoval

wildcat
1. aug 2017

@1975renca ja mam na SR stopnute davky. Variantu som.si davala 15+3 ktora mi teraz v july skoncila,ale este mi Kbg neschvalili. Takze mam.skoncene poberanie.ale.este neschvalene. Neviem nacom som. Takze uz by som mala byt normalne na SR aj s malym poistena?

1975renca
1. aug 2017

@wildcat v podstate ano,poistena ste tam len pocas poberania davok,potom si treba napísať žiadosť o vystavenie formularu myslim ze E104,tam je presne napisane kedy vas odhlasili a na zajklade toho vybavit tu kartičky poistenca,ale mocv tomto domanie som,pockaj na vyjadrenie ostatnych kociek ☺

elisa24042017
2. aug 2017

Chcem sa opytat ako to je s variantou 15+3 skoncilo mi uz poberanie 15mes a vraj na tie 3dalsie musi ist partner na matersku? Teda podava sa nova ziadost na neho na tie 3mesiace a on by mal ist na matersku? Ale co ak nemoze? Vraj existuje formular kde ziadam aby to odtalo cele na mna kedze partner nemoze ist z prace na materdku mate s tym skusenost? Inak mi tie 3mes prepadnu

elisa24042017
2. aug 2017

@katlinkamt mne nic nedoslo
Len vyzva na ubradu zo vseobecnej kde odomna za mna ani nie za malu ale za mna ziadaju uhradu aj porodu zda sa mi to chore ale riesim to
Zaroven som vypisala na partnera formular 106 kde by sme mali byt doplnene aj ja s dcerou aby sme mohli vyuzivat šuzby aj na sr
Som zvedava co s malou kedze hlavne s nou som chodila k doktorom ona sa vraj javi ako poistenec vszp aj napriek tomu ze bola podomnou pripoistena
Nerozumiem celemu tomuto a som zvedava ako sa to dorovna

dada200
2. aug 2017

@elisa24042017 môže žiadať partner na 3 mesiace,môže aj naďalej pracovať, ale jeho ročný príjem nesmie presiahnuť sumu 16200€

ziza55
2. aug 2017

@dada200 ano moze

marcah
2. aug 2017

@elisa24042017 taky formular neexistuje. na teba moze ist iba tych 15 mesiacov

dada200
3. aug 2017

Baby,prečo NŐGKK žiada od mňa doložiť daňové priznanie za rok 2016,keď som im posieľala na základe ich žiadosti z daňového potvrdenie,že som za uplynulý rok nevykázala žiadnu zárobkovú činnosť? Rodičovský aj rodinné mám už schválené aj vyplatené,malý sa narodil v apríli, všetky papiere sú v poriadku,tak nerozumiem načo mi poslali žiadosť o doložené daňového priznania?

balkica
3. aug 2017

@elisa24042017 na 3 mesiace moze ist druhy partner...cize ak tych 15 mesiacov bolo celych na Vas, tak 3 moze ist iba manzel/partner...A moze popri tom kludne aj pracovat len nemoze mat zarobok.vyssi ako 16.200€ rocne v hrubom

elisa24042017
3. aug 2017

@balkica naozaj sa to da ? Je to ok ak som vyplnila tu istu ziadost ako na seba len on je teraz ziadatelom? Amoze normalne pracovat a poberat plat a plus nam pojdu tie 3mesiace? Lebo on nemoze odist z prace

Vdaka za rady velmi pekne

balkica
3. aug 2017

@elisa24042017 ano, ta ista ziadost ale on je ziadatel a vy ste ten 2.elternteil...A moze pracovat kludne..len pozor aby nepreziahol ten zarobok lebo od Vas vypytaju naspat tie peniaze

elisa24042017
5. aug 2017

@balkica dakujem velmi pekne overime si to
este sa chcem opytat prosim ak Vam skoncila varianta 15 mesiacov mozem sa nahlasit na poberanie rodicovskeho na sr? budu mi to uhradzat do 3 rokov dalej?
A ak som na partnera - teda on je ziadatel - vyplnila formular 106 aby sme sa a dcera boli pod nim pripoistene je potrebne ist na zdravotnu aj u nas alebo nam nieco dodaju oni?

dada200
5. aug 2017

@elisa24042017 na SK si už nemôžeš požiadať o rodičovský,celú sumu si vybrala za 15.mesiacov. Budeš dostávať už iba rodinné prídavky

1975renca
5. aug 2017

@elisa24042017 ano,ak by vznikol nejaky rozdiel v sume,doplati slovensko ale inak si požiadať uz na sk nemôžes,da sa to jednoducho vyratat a budeš vedieť,ci je tam nejaký rozdiel

balkica
5. aug 2017

@elisa24042017 A partner ma aj slovensku karticku EU na Slovensku alebo je ako samoplatca ?? No ak mate narok na davky iba v Rakusku tak beriete iba v Rakusku a na Slovensku uz nie..Ak Vam niekto tvrdi nieco ine, tak Vam bud vedome alebo nevedome klame..Lebo na SK by Vam aj schvalili ale tu sumu by si potom vypytali v Rakusku 👍 Nemozete brat v jednom state plnu sumu(vyssiu) a este potom aj v druhom state dalsie peniaze

1975renca
6. aug 2017

@balkica
Ahoj,v aprili mi skoncila varianta 20,tie 4 mesiace som na priateľa neziadala,dalo by sa to aj spätne?ten prijem 16200€ ročne je v hrubom?ďakujem

balkica
6. aug 2017

@1975renca da sa aj spatne, len cim skor aby si nepresvihla tych 6 mesiacov 🙂 Ano, v hrubom 👍

wildcat
6. aug 2017

@elisa24042017 mozem sa spytat kolko vam vyplacali mesacne? Tych priblizne 800€?

wildcat
6. aug 2017

@balkica
Ja som ziadala o variantu 15+3,ale poberat budem.len 11mesiacov,lebo otec maleho tam zacal pracovat ked mal maly 4mes. Este mi neprislo schvalenie. Myslite ze tiez nemozem potom poberat na SR rodicovske?

elisa24042017
6. aug 2017

@wildcat ano 26€ na den cize cca 800€ mesacne 15mesiacov -teda ten posledny len do 23.4 lebo mala sa narodila 24.4
Cize uz nemam dalej narok na poberanie na sr?

elisa24042017
6. aug 2017

@balkica partner tam je riadne zamestnany ma len ecard nevybavoval si nikdy eu kartu

elisa24042017
6. aug 2017

@balkica toto som nasla na nete tak neviem teraz...

elisa24042017
6. aug 2017

Este by som potrebovala radu ako to je s rodinnymi pridavkami? My poberame len z at tych cca 109€ mesacne mam si k nim vybavit aj slovenske? Alebo o sumu slovenskych mi potom budu chodit menej z at? Alebo to bude 109€ plus sr pridavky? Daju sa aj spetne vybavit? Dakujem

1975renca
6. aug 2017

@balkica ďakujem,ale ako je to potom s potvrdzovanim,na upsvr ked rodicak poberam stale ja,nie on od tych 20.mesiacov?jemu nebudu mat co potvrdiť,len ten príjem z prace,a to ako berú rok prijmu od mesiaca uplatnovania si dozadu alebo od ukoncenia 4.mes rok dozadu?

balkica
6. aug 2017

@elisa24042017 pridavky mozete poberat len do vysky ktora je vyssia...Kedze na SK je cca 23€ a v Rakusku je cca 168€ uz spolu aj s danovym bonusom..Tak nemozete brat viac ako je..Cize ked Vam daju na SK 23€ Tak v Rakusku daju 168-23=145€ A to iste plati aj pre rodicovsky...Ked v AT mate narok.na cely rodicovsky prispevok..A Vy si zvolite kratsiu variantu, tak zoberiete vsetko z Rakuska a inde uz nemate narok..Slovenske zakony to sice nezakazuju, a aj Vam to urcite schvalia ked si o to poziadate..ALE europske nariadenia su jasne...Nemozete brat v dvoch alebo viacerych statoch rovnaky prispevok v plnej vyske...Ked Vam na to pridu v Rakusku tak si od Vas vypytaju vsetky peniaze, ktore Vam vyplatili na Slovensku 👍👍👍 To z niekde nieco pisu neznamena, ze je to aj pravda...Ti co pisu take rady Vam potom nepomozu ked od Vas bude Rakusko pytat 3000€ aby ste vratili
...Tak ja by som to na Vasom mieste neriskovala...Ale je to na Vas 👍👍

balkica
6. aug 2017

@wildcat a od narodenia do 4och mesiacov ste brali kde rodicovsky a pridavky?