Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

vroni
27. sep 2017

@betka2020, ale co ma narodenie dietata s tvojim trvalym pobytom? Narok na matersku, rodicovske a pridavky ti sice vznikne, ale na urad prace nie. A vybavovaciek budes mat podstatne viac. Preco sa ma dieta narodit na Sk (jasne, ze je to vasa vec, len som zvedava)

wildcat
6. okt 2017

Mam otazocku,otec dietata pracuje v AT, ja poberam Fbh na dietata,otec nema rovnake bydlisko ako dieta. Ked bude otec na AMS, budem mat stale narok na Fbh? Otec ma hauptwohnsitz v AT,ja s dietatom sme na SR. Vdaka

elisa24042017
7. okt 2017

Uz dlhsie sa chystam napisat moje zistenie a verim ze tym pomozem aj ostatnym hladajucich odpoved.
Mali sme variantu 15+3 tie 3mesiace moze poberat iba partner avsak on moze pracovat a poberat tie 3mesiace ale musi splnat nie len hranicu 16200€ rocne ale taroven musi splnat polozku ktoru najdete na vyplatnej paske a je to 1040€ mesacne -uz si nepametam nazov polozky ale je to sima ani brutto ani netto je to suma nachadzajuca sa na vyplatnej paske
Nakolko sme druhu cast nesplnili 3mesiace nam prepadli
Asi by som si v tejto dobe zvolila najrychlejsiu variantu pride mi to najvyhodnejsie

balkica
7. okt 2017

@elisa24042017 akoze maximum 1040€ alebo presne 1040€ ?

elisa24042017
9. okt 2017

@balkica maximum

judita34
11. okt 2017

Ahojte baby! Som tu nová😃,a mala by som pár oitázok čo sa týka vybavovačiek v At..som tu zamestnaná v rak.firme a som tehotná..rodiť chcem na SR ale k ženskému chodím sem,a mám tunajšiu mutter-kind pass..otázka je či budem môcť poberať kbg a fbh aj keď budem už od decembra na SR? Potrebujem tu mať nejaký pobyt aj naďalej?alebo to nie je podmienka?

lauraa
12. okt 2017

@judita34 pokial bude trvat tvoj pracovny pomer budes mat narok na rodinne pridavky a matersku bez toho aby si tu mala nejaky pobyt a jej jedno kde budes rodit alebo kde mas lekara

judita34
12. okt 2017

Ďakujem za odpoveď lauraa😃..pracovný pomer bude trvať..len som sa bola u nás popítať na ÚpSVR že ako to je keď som tam zamestnaná a že či si mám žiadať odtiaľ rodičovské a odtialto potom differenzzahlung(lebo takto mi to povedali u nás v kanc.vo firme)..tak teraz neviem presne že ako to mám riešiť..a čo ďalej?mám sa tu niekde osobne hlásiť myslím gkk alebo finanzamt?

judita34
19. okt 2017

Baby a čo rodičovský príspevok?..

lauraa
20. okt 2017

@judita34 ten budes poberat v state ktorom trvalo zijes , teda na sk a Differenz budes ziadat v at ...

lauraa
20. okt 2017

Samozrejme ti treba na gkk podat ziadost o doplatok rodicaku... rovnako ako doplatok rodinnych pridavkov.

judita34
7. nov 2017

Ďakujem dievčatá za odpoveď😘

dede155w
27. dec 2017

Ahojte mam otazocku ak mame s malym prechodny pobyt vo viedni trvaly na SK tam mam narok na matersku aj na rodinne ? Viete mi poradit co vsetko mi treba vybavit? Ja som iba v rakusku robila na sk nic nemam odrobene.

balkica
27. dec 2017

@dede155w a otec dietata robi kde ? V Rakusku mate narok na vsetko, wochengeld 8tt pred aj po porode cca52€ na den a potom KBG podla varianty od 400€ a pridavky FBH okolo 170€ na mesiac..KBG-rodicak sa vybavuje na soc.poistovni a pridavky FBH na finanzamte, a wchg tiez na soc.poistovni

dede155w
28. dec 2017

Ja som slobidna mamicka takze nebude tam problem ak mam prechodny pobyt. A potrebuhem anmeldebescheinigung pre maleho musi tam byt pritomny na urade

balkica
28. dec 2017

@dede155w ak otec nie je v rodnom liste tak ziadatr vsetko iba z AT..Na SK netreba nic ziadat, akurat si vypytajte na soc.poistovni potvrdenie,,ze ste nemali narok na matersku

dede155w
29. dec 2017

Akoze ved ja mam narok na matetsku ci? Ked som pracovala iba v rakusku ci?

dede155w
29. dec 2017

@balkica to mi chcete povedat ze ja nemam narok na matersku? Ak mam prechodny pobyt vo viedni? Ved som odrobila 6 rokov v rakusku .

dada200
29. dec 2017

@dede155w na sociálnej poisťovni na Slovensku si vyžiadajte papier,že z SK nemáte nárok. Inak máte nárok na všetko z AT

balkica
29. dec 2017

@dede155w Nerieste nic s pobytom to s tym nema nic spolocne...Na Sk nemate narok na nic tak si poziadajte na Slovenskej socialnej poistovni papier ze nemate narok na Slovensku matersku na SLOVENSKU. A vsetko ziadat v Rakusku, lebo v Rakusku mate odrobene roky, v RAKUSKU mate odvadzane odvody, tak ziadajte vsetko v RAKUSKU

dede155w
2. jan 2018

To je vlastne E115 formularr a to treba na krankasse zaniest?

atlantisl
1. feb 2018

Ahojte baby, prosim musi byt rodny a sobasny list pri ziadosti o FBH uradne prelozeny? Niekde som sa docitala ze by mali akceptovat aj bez prekladu, len som chcela overit ci nemate aktualne skusenosti (vieden) 🙂 dakujem

balkica
1. feb 2018

Mne vzdy vsetko bez prekladu akceptovail a musia akceptovat

atlantisl
1. feb 2018

@balkica super, si ma potesila 🙂 dakujem

bosorkabb
1. feb 2018

@atlantisl tiež mi akceptovali bez prekladu.

drobcek88
8. feb 2018

Dobry večer, chcela by som sa opýtať, ak manžel pracuje v AT, ja som momentálne na rodičovskej na SK a z AT poberáme prídavky +rodičovský (doplácajú nám rozdiel), je možné, aby si mna a syna manžel pripoistil a pri ďalšom dieťati by som mala nárok aj na wochengeld? A ak sme pri žiadosti o rodičovský uviedli ako žiadateľa manžela pri variante 30+6, môžem potom tých 6 mesiacov žiadať na seba? Ďakujem za odpovede 🙏

dada200
8. feb 2018

@drobcek88 pripoistiť si vás manžel môže na to treba tlačivo E 106 na krankenkasse vyplniť , je tam kolónka rodinný príslušníci a dôležité je aby ste vy aj deti boli v rovnakej poisťovni ktorá Vám bude sprostredkovávať poistenie na Slovensku ako manžel . Wochengeld nedostanete , keďže ste v AT nič neodrobili pred nástupom na rodičovský. Tých 30 mesiacov poberate vy a zvyšných 6 mesiacov môže poberať manžel , ale jeho ročný zárobok nesmie presiahnuť 16200€

balkica
8. feb 2018

@drobcek88 Ak bol do teraz ziadatel on, tak teraz ziadate plus 6 mesiacov na seba...Ale nemozete zarobit viac ako 16.200€ v hrubom za rok, a manzel uz moze zarabat kolko chce 😀 A wochengeld nemozete brat aj keby ste sa k nemu poistili to s tym nic nema spolocne

drobcek88
8. feb 2018

@balkica ďakujem veľmi pekne za odpoved, tiež som si myslela, že wochengeld nemôžem, aj keď mi pár ľudí tvrdilo opak, preto som sa chcela uistiť 🙂 ďakujem ešte raz 😉

drobcek88
8. feb 2018

@dada200 ďakujem veľmi pekne za odpoved 😉