Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

dasa2804
26. okt 2010

@lauraa rodila som v Hainburgu a tam nič nedávajú.

lauraa
27. okt 2010

@dasa2804 normalne pri prepusteni z nemocnice dostanes aspon potvrdenie o pobyte v nemocnici, prepustaciu spravu(to mas akoze v MKP)a pri porode oznamenie pre krankenkassu geburtsmeldung....podla toho ti vyrataju dalej wochengeld...mozno Burgenland to ma inak, zavolaj na krankenkassu a spytaj sa ....a ake papiere ti dali na rodnny list? musela si sama odniest na matriku alebo prisli z matriky do nemocnice?

sirinka
27. okt 2010

caute...tak idem vam zvestovat...absolvovala som teraz 31 minutovy telefonat do wgkk...najprv ma 3x prepojili, kym som sa dostala ku niekomu kompetentnemu. chcela som sa informovat, co je s mojou ziadostou s konca januara tohto roku, ku ktorej som im este koncom jula doposielala posledne dokumenty...pred mesiacom mi povedali, ze sa ziadost spracovava...mno ale uz mi to nedalo, skusila som sa opat informovat a na prekvapenie som sa dozvedela, ze tam ziadnu ziadost neeviduju... 😨 a mam si ju podat nanovo...
az po niekolkonasobnom ubezpeceni, ze som tam bola minimalne 2x osobne s dokumentami a ozrejmeni si, s kym som presne hovorila, sa ziadost zazracne nasla....ale uz doposielane dokumenty nie...takze snad po roku sa dopracujeme aj k nejakemu dorovnaniu... 😝
podobnu situaciu som zazila aj pri vybavovani materskej pri druhej dcere, kde ma najprv 3x ubezpecili, ze na nic nemam narok az zrazu zazracne som ten narok mala...
povedzte mi...robia to schvalne alebo tam maju skutocne taky bordel....mne sa este ani jednu ziadost nepodarilo vybavit na prvy sup...

baluderi
27. okt 2010

Ahojte vsetky,ja sa len chcem opytat ci ma niekto skusenosti s poberanim materskej z Rakuska.Kde pracovala ako opatrovatelka,pocula som,ze je nutne navstivit dr.aspon 5 ,Je to prauda.DAKUJEM VAAM ZA ODPOVEDE

lauraa
27. okt 2010

@sirinka ty mas teda ale stastie......ale aspon ze tu matersku dostanes
@baluderi musis mat 5 potvrdeni v materskej knizke o nausteve lekara v tehotenstve, ci ich budes mat od sk lekara alebo raksukeho je jedno , rovnako ako je jedno ci mas sk matersku knizku alebo rakusku MK.

baluderi
27. okt 2010

ANO ,TAK TO JE SUPER,SOM SI MYSLELA,ZE MUSIM,MAT LEN Z AT,NIE JA NEVIEM CI JU DOSTANEM,ANI ESTE NIE SOM TEHOTNA,LEN SA INFORMUJEM,AKO TO VLASTNE JE

baluderi
27. okt 2010

@baluderi TO som len citala,na rakus,internetovych strankach 🙂 ale bolo by hlupe,kedze tu davam peniaze, anic by som z toho nemala,no nie

sirinka
27. okt 2010

@lauraa veru...ved hlavne je, ze nakoniec vyplatia...podla mna aj trochu skusaju, ze komu rupnu nervy a vykasle sa na to... 😝

lauraa
27. okt 2010

@sirinka neviem ale ty si stale zamestnana takze matersku ti doplatit musia ..... nezabudni si dat ziadost na wochengeld ....

sirinka
27. okt 2010

@lauraa no ved ja to uz viem, len ich musim o tom kazdy rok presviedcat 😀
wochengeld je v pohode...na magdu mi vyplatili az teraz v lete...to uz mala 15 mesiacov

gatamata
7. nov 2010

Ahojte baby. Potrebovala by som poradit ohladom KBG, poziadala som si o najkratsi model tj. 15+3 a tie posledne 3 mesiace sa zevraj musia opät poziadat na otca. Prosim Vas ak ste to uz niektora absolvovali aky formular nato potrebujem a kde to mam dat potvrdit? Musi to dat potvrdit manzel v praci na SK, kedze pracuje na Slovensku? Alebo ako to mam vlastne vybavit? Dakujem pekne za kazdu pomoc!

gatamata
7. nov 2010

@sirinka Ahoj. Vsimla som si, ze ma v tom celkom prehlad. Nevies mi prosim ta poradit ako je to s tymi poslednymi mesiacmi pri KBG. Akosi tomu nerozumiem. Bolo mi len povedane, ze musim opät podat ziadost a to na otca dietata. Mam v tom uz riadny zmätok. Dakujem ti za kazdu odpoved.

lauraa
8. nov 2010

@gatamata normalne v rakusku staci ked manzel poziada zamestnavatela o rodicovsku dovolenku(partneri sa mozu dvakrat vymenit a jeden blok musi trvat najmenej 2 mesiace), manzel si musi podat taku istu ziadast o KBG ako ty a poslat ju mininalne 4 tyzdne pred predpokladanym nastupom na matersku ,,svojej,, krankenkasse...kedze pracuje manzel na sk a plati aj odvody na sk najlepsie bude ked zavolate priamo na krankenkassu u ktorej si poziadala o KBG a opytas sa priamo tam ako je to medzi statmi EU.... mozno moze manzel poziadat o rodicak na sk (teda nastupi na rodivcku dovolenku na sk ) a rakusko poziadate o doplatok KGB(teda za tie mesiace ked je manzel na rodicaku)....

lily1983
8. nov 2010

@sirinka ..len by som chcela pridat moju skusenost, lebo vidim, ze všade na svete s tym asi robia problemy..ja som zila 5 rokov v irsku, aj som tam porodila, a vsetko poberala..nie, oni mi nerobili problemy s detskymi ani s ničim na dieta..ale akonahle môj manzel stratil pracu, a potrebovali sme socku, tak to bolo o hubu..no ja som tam bola asi dva krat tyždenne..nejde ani o to, ze su neschopní, čo teda sú!!!...ale ide o to, ze oni tak KLAMU až sa hory zelenaju..vazne, oni vas normalne oklamu, aby nemuseli vyplacat, nejde im to z vlastneho vrecka, ale asi maju nariadenia z hora..proste ked tam nepridete s tym, ze si na to narokujete, lebo viete a ste si isty, ze na to mate narok, tak vas oklamu a poslu domov..treba vsetko vediet, inak sme v prdeli.a s tym stracanim dokumentov, to sa mi neraz stalo, a dokonca mojmu otcovi trvalo 2 roky kym dostal prašule.takze len pevne nervy na nich 😝

lily1983
8. nov 2010

a ked uz som tu, este by som sa rada spytala na to, či neviete čo treba vsetko splnat, ake podmienky na rodičovský príspevok, ak manžel pracuje v rakusku na živnosť, a ja som doma v sr s malou. je tam poisteny, my nie este, a ma aj papiere o povolení na pobyt. začal tam pracovat začiatkom sepembre tohto roku..
dakujem sirinke za odpoved do IP. ak mate este niekto skusenosti, dajte mi vediet prosim vas..dakujem pekne za pomoc.pekny vecer.

aschenputtel
8. nov 2010

ahojte žienky, vedeli by ste mi niektorá poradiť, ktorá ste už všetkými týmito nekonečnými vybavovaniami v Rakúsku prešli... potrebujem na schválenie Kinderbetreuungsgeld aj trvalý pobyt v Rakúsku alebo nie? Lebo čo úradník, to iná odpoveď a túto vec som sa nikde nedočítala.... ďakujem...

sirinka
8. nov 2010

@aschenputtel nie, pokial mas platnu pracovnu zmluvu...

aschenputtel
8. nov 2010

@sirinka Ja nepracujem. Pracuje manžel v rakúskej firme, ja som pracovala predtým na živnosť, tú som si pozastavila, som pripoistená s dieťaťom pri manželovi. Bývame tu všetci traja a máme tu iba vedľajšie pobyty... Nemáš prosím s týmto skúsenosť? Ďakujem...

sirinka
8. nov 2010

@aschenputtel ja nie, ale kamarat pobera v rakusku na deti pridavky, jeho zena je na RD, obidvaja maju pobyt na sk...
takze tvoj manzel musi zaziadat o pridavky v rakusku a ty zrejme budes musiet vydokladovat, ze nemas ziadne z sk...

aschenputtel
8. nov 2010

@sirinka ďakujem... Myslím si ale, že o prídavky musím požiadať asi ja... Teda žiadosť by mala byť na moje meno, keďže ja budem na RD a manžel pracuje... Pripoistení sme cez formulár E106, keďže to inak nejde, lebo tu nemáme trvalé pobyty... tak dúfam, že v tomto nebude problém. Totiž na tomto formulári vyznačujem, že stredisko mojich životných záujmov je na Slovensku... A podmienkou získania prídavkov na dieťa v Rakúsku je stredisko životných záujmov v Rakúsku... Takže dve veci, ktoré sa úplne vylučujú... Ale ako sa to dá ináč vyriešiť? 🙂

sirinka
8. nov 2010

@aschenputtel tak v tom ti neporadim...

aschenputtel
8. nov 2010

@sirinka nevadí, už to musíme nejako preskákať, mám podobné skúsenosti ako ty, volať do krankenkassy, to je hodinová záležitosť a ak nenatrafím na kompetentného človeka, tak po tej hodine telefonovania musím iba skonštatovať, že vlastne nič nové neviem... čo už...

lily1983
9. nov 2010

ahojte baby, neviete mi prosim vas poradit ako sa presne povie po nemecky žiadost o rodičovsky prispevok?
dakujem pekne za odpoved. L

gatamata
9. nov 2010

@lily1983 Antrag auf Kinderbetreuungsgeld

lily1983
9. nov 2010

@gatamata dakujem pekne:o)

lily1983
9. nov 2010

babulky este jedna otazočka, ako sa vola presne inštitút, kde sa rodinne pridavky žiadaju?? dakujem pekne

gatamata
9. nov 2010

@lily1983 Rodicovsky prispevok - Kinderbetreuungsgeld / SVA
Rodinne pridavky - Familinbeihilfe / Finanzamt

lauraa
9. nov 2010

@aschenputtel podmienkou na priznanie KGB je priznanie rodinnych pridavkov cez Finazamt. takze tu musis zacat.... kedze tvoj manzel je zamestnany poziada o rodinne pridavky manzel(v rakusku je jedno kto z manzelov ziada o pridavky alebo kto je na materskej.)Ked vam schvalia rodinne podas ziadost o KBG, ked vam ich neschvalia podate si ziadost o vyrovnavaci prispevok raz rocne.to znamena ze poziadas slovensko o vyplacanie pridavkov a rodicovskeho prispevku a poziadas Rakusko cez formular E..... o vyrovnavaci doplatok raz rocne...... jednoduchsie by bolo sa prihlasit na trvaly pobyt v AT, kedze tu tvoj manzel pracuje a potom vybavit ostatok.... vsetko chce pevne nervy a dostatok casu..... 😉

lauraa
9. nov 2010

@aschenputtel este nieco, pokial je manzel zamestnany, ziadas o kinderbetruengsgeld na prislusnej krankenkasse(tam kde je manzel poisteny), pokial pracuje na zivnost na SVA....

aschenputtel
10. nov 2010

@lauraa ďakujem. Zatiaľ som si žiadosť na rodinné prídavky ani na KGB nemohla dať, lebo čakáme na Anmeldebescheinigung. Najprv mi ho nechceli dať, lebo vraj opatrovateľky na to nárok nemajú, lebo tu nemôžeme bývať, keď sa manžel zamestnal, tak to ich uspokojilo, ale povedali, že aj tak nám to nedajú, kým nedonesieme všetky dokumenty týkajúce sa nášho syna - teda hlavne pas. Lenže my musíme čakať, kým sa mu vybaví slovenský rodný list, potom pas, atd... A nakoniec včera manžel prišiel s tým, že mu volali a napálili nám ešte aj pokutu, že meškáme s touto povinnosťou - Anmeldebescheinigung. Pritom všetky naše dokumenty tam už máme, chýbajú iba pre syna a kvôli tomu to nechcú vydať ani nám. Preto si nemôžem dať žiadosť o Familienbeihilfe, lebo tam chcú číslo tohto povolenia na pobyt... Neviem, či by to išlo bez toho, radšej som to ani neskúšala...