Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

julka
20. nov 2007

ešte som našla niečo na nete:

Dávka rodičovskej dovolenky
Rodičovská dávka (Kinderbetreuungsgeld, KBG) – opatrovné na dieťa
vám bude vyplácané, ak ste hradili sociálne poistenie, resp. ak aspoň
jeden z rodičov dieťaťa je oprávnený poberať rodinné prídavky. KBG sa
vypláca všetkým deťom, vrátane nevlastných a adoptívnych, ktoré sa
narodili po 1.januári 2002. Dávka rodičovskej dovolenky sa vypláca
matke alebo otcovi po zastavení vyplácania dávky v materstve (od 9
týždňa po pôrode). Rodičia sú oprávnení na dávku rodičovskej
dovolenky, pokiaľ dieťa nedosiahne vek 30 mesiacov, alebo za určitých
okolností do 36 mesiacov. Dieťa môže vychovávať tak otec ako aj matka
alebo obaja súčasne – otcovia sú taktiež oprávnení na dávku počas
čerpania rodičovskej dovolenky (Karenzgeld). Poskytuje sa v priebehu
jedného mesiaca nasledujúceho po zastavení vyplácania dávky
v materstve. KBG prináleží vo výške € 14,53/deň, alebo € 436/mesiac (rok
2005). Príslušné orgány: fond zdravotného poistenia (Krankenkasse).

Kontaktujte:
E-mail: hauptstelle@noegkk.at
E-mail: info@noegkk.sozvers.at

Rodinné prídavky
Rodinné prídavky (Familienbeihilfe) sú vyplácané daňovým
úradom, výška dávok závisí od veku dieťaťa. Ak dieťa dosiahne vek 18
rokov, vyplácanie prídavku závisí od príjmu dieťaťa, maxim.je vyplácaný
do 27. roku veku dieťaťa. Rodinná dávka sa vypláca len na písomnú
žiadosť a vypláca sa každé dva mesiace. V prípade, že pracujete
v Rakúsku a vaša rodina žije na Slovensku, potrebné informácie
ohľadom poberania rodinných dávok vám poskytnú na Oddelení
štátnych dávok (koordinátor rodinných dávok pre migrujúcich občanov
v rámci EÚ) na príslušnom ÚPSVaR. Po zadaní doplňujúcich otázok vám
zodpovedia, či máte nárok na výplatu štátnych dávok v SR alebo či vám
vzniká nárok na vyrovnávaciu dávku v krajine EÚ. Podľa miesta výkonu
práce v Rakúsku vás upriamia na príslušný daňový úrad (Finanzamt)
v Rakúsku, kde sa vybavujú prídavky na dieťa. Zároveň vás usmernia
približne aké doklady budete potrebovať, vrátane overených prekladov.
Na webovej stránke rakúskeho ministerstva (http://www.bmsg.gv.at,
http://www.bmf.gv.at) nájdete príslušné E-formuláre (E411, E401), ako aj
komentáre typu kto má nárok a čo k tomu potrebuje, vrátane príslušnej
výšky prídavku na dieťa (cca 154 Euro/1 mesiac, rok 2006).Ďalšie
informácie: http://www.bmsg.gv.at/cms/site/liste.html?chann...

www.knupsvr.sk/ciel/LW_conditions/Rakúsko/AT-ma...

vlastulka
autor
20. nov 2007

Aj ja som našla toto na nete:
Viete o tom niekto, že ked jeden z rodičov pracuje v zahraniči/ v štátoch EU/ a druhý je nezamestnaný, tak o rodinné prídavky musíte požiadať v tom štáte v ktorom pracuje jeden z rodičov na prislušnom úrade ? A ake doklady je potrebné predložiť?
Jednej menželke zamestnaca pracujúceho v ČR firme totiž prišlo rozhodnutie z ÚPaSV Spišská Nová Ves, pob.Gelnica, že jej pozastavujú vyplácanie rodinných prídavkov, nakoľko jej manžel pracuje v zahraničí a zdôvodňujú to tým, že podľa EHS 1741/74 má vyplácať rodinné prídabky ten štát, v ktorom má sídlo zamestnávateľ daného zamestnanca. !!!

vlastulka
autor
20. nov 2007

Ešte toto:

Môj manžel tiež pracuje v zahraničí, ja som zamestnaná v SR a poberám rodinné prídavky tu, ale keď manžel pracuje konkr. v Rakúsku, máme nárok na rodinné prídavky v tej výške, ktorá je vyššia.
Teda ja poberám v SR 540,-Sk na dieťa a v Rakúsku manželovi doplácajú do sumy aká platí u nich.
Vybavuje sa to v Sociálnej poisťovni ale treba mať podklady zo zamestnania toho z manželov, ktorý pracuje v zahraničí (pracovnú zmluvu, občiansky preukaz - kópia), potvrdenie druhého z manželov o príjme v SR, tiež kópia občianskeho preukazu, rodný list dieťaťa(detí).
Na základe toho vypracuje pracovník Soc. poisťovne formulár E411, ten spolu s ostatnými hore uvedenými dokladmi treba dať preložiť do jazyka tej krajiny, v ktorej je žiadateľ zamestnaný teda kde žiada o rodinné prídavky a toto predloží u svojho zamestnávateľa alebo priamo na úrade pre sociálne zaležitosti. Ja mám skúsenosť, že v Rakúsku sa rodinné prídavky vyplácajú podľa toho o akú sumu ide, nám ich vyplatili cez zamestnávateľa manžela na konci roka.

vroni
21. nov 2007

Stracam sa v texte 🙂 Rodinne pridavky su jasne, tak ako si to napisala vcera o 23:00 Problemom je rodicovsky prispevok, teda ten prvy julkin odsek, na ten musis mat trvaly pobyt v AT a byt pripoistena u manzela. Ale v pripade, ze ma tvoj muz vyplatu nizsiu ako 1200 eur cisteho (bez 13. a 14. platu) moze poberat rodicovsky prispevok on (aj ked asi tiez budu vyzadovat trvaly pobyt)

mirka414
21. nov 2007

vlastulka to si nasla v nejakej poradni tie texty?posli link,prosim.julinka prosim nevies aj nejaku stranku link ohladom svajciarska?ak ano posli prosim.dakujem.

vlastulka
autor
21. nov 2007

vroni: Hej to viem, manžel má už má vybavený trvalý pobyt v AT a aj s malou už som pripoistená u manžela, to sme si už pozisťovali.

mirka414: neviem už presné tie adresy, ale našla som to cez googl, treba sa v tom troška pohrabať, cez to nájdeš všetko

vroni
21. nov 2007

Tak potom by to malo vyjst. Drzim palce a nechaj si (alebo tvoj muz alebo ako) rodicovsky prispevok vyplatit aj so spatnou platnostou (vybavuje sa to naraz, peniazky potom dostanete aj za poslednych sest mesiacov - cize nie od narodenia dietata...)

vlastulka
autor
21. nov 2007

Prídavky dostaneme od narodenia dieťaťa a rodičovský príspevok od pol roka veku dieťaťa?

vroni
21. nov 2007

Nie celkom. Pridavky dostanete spatne aj za tri roky (tolko vasa mala este nema 🙂 ), rodicovsky prispevok sa da spatne ziadat len za poslednych sest mesiacov, cize nie od pol roka velku dietata, ale jednoducho sest kalendarnych mesiacov dozadu. Rata sa odo dna podania ziadosti (na prve peniaze cakas cca 5 - 6 tyzdnov)

vlastulka
autor
21. nov 2007

Tak ked malá bude mať 10 mesiacov, rod. príspevok nám vyplatia iba za 6 mesiacov, čiže 4 mesiace nám už nevyplatia nikdy?
A ked som tu pol roka brala materskú z úradu, aj za to obdobie mi to vyplatia? Lebo už som z toho akosi vedľa, za 2 dni je to na mna privela info.. Ale aj tak veľmi dakujem

vroni
21. nov 2007

Tak ako vravis. Tie styri mesiace vam uz nevyplatia ☹ Za obdobie, ked si este brala slovensku matersku a uz spada do tych siestich mesiacov (rataju to presne na dni) ti daju alebo vyrovnavaci prispevok (tj. rozdiel medzi slovenskou a rakuskou materskou) alebo vyplatia celu matersku - zalezi od toho, ktoreho paragrafu sa chytia...

julka
21. nov 2007

Ahojte babulky,mne vyplatili vsetko od narodenia, len treba doniest vysku materskej ktoru si poberala na Slovensku ak je nižšia ako tá kt. by si dostávala v Rakusku vyplatia Ti rozdiel...

julka
21. nov 2007

Z Gebietkrankenkasse mi dosiel papier kde mam obdobie od narodenia dietata az do konca roka vypocitane sumou na den ( po odrátaní Slovenskej materskej- 1. polroka a rodičovskeho prispevku, čo som zaslala pravdaže preložené v nemčine, ale ako som už spominala ja poberam vyrovnavaciu dávku teda poberam rodičovsky na Slovensku a doplacaju mi aj 1 x ročne z rakuska

vroni
21. nov 2007

Julka, kedy ti to vyplacali? Mna pred cca mesiacom zvlast upozornili, ze bacha na sestmesacnu lehotu, lebo nepreplatia ani o den viac. A to som tam bola s pravnikom (rakuskym)...

vlastulka
autor
21. nov 2007

Julka a koľko mala dcérka, ked si si to vybavovala?

julka
21. nov 2007

V roku 2006 koncom februára spätne za rok 2005, možno sa niečo zmenilo, ale ja som ten prípad čo dostávam z Rakuska vyrovnavaciu davku, vybavoval nam to tiež pravnik (rakusky)

julka
21. nov 2007

Vlastulka, teraz ked si spominam, nejake papiere sme zasielali hned po narodeni malej, ale riadne sme to zacali vybavovat asi koncom roka 2005 (preklady, potvdenie o spoločnej domacnosti...)v polovici februara 2006 dosli rodinne pridavky z Finanzamtu na ucet a kopiu, z uctu sme nasledne zaslali na Gebietkrankenkasse az potom nam zaslali vyrovnávaciu dávku rodičovskeho príspevku (koncom februára)

vroni
21. nov 2007

Hm, neviem, ci sa nieco menilo alebo je to tou vyrovnavacou davkou, ale v kazdom pripade teraz nam dali taketo infosky priamo na Krankenkasse.... Inak dost zakonov sa menilo za posledne dva roky....

julka
21. nov 2007

Vroni rakusania sa brania vyplacaniu tychto davok, aj pracovnicka na ÚPSVaR mi hovorila, ze je s nimi velmi zla spolupraca, ale ja som to vybavovala este v zaciatkoch v maji 2004 sme vstupili do EÚ a odvtedy platia tieto vyhody pre nas

Mirka 414 o svajciarsku som nasla, ze rodicovsky prispevok sa tam neposkytuje len rodinne pridavky aj tie su rozne okolo 120 Eur na mesiac

vroni
21. nov 2007

Ved ja viem. A vramci tej obrany "kopu nohami" a menia zakony, aby mohli obist, co sa len da. To su tie zmeny, ktore sa stali od r. 2006. Napriklad zakon, ze deti narodene od 2006 a maju rodica(ov) cudzincov, musia mat povolenie k pobytu (aj v pripade cudzincov z EU) Zadarilo sa im uz aj par odmietnuti pre obcanov EU (len pre deti, rodicia tu boli uz davno a ziadne povolenie nepotrebovali), riesilo sa to aj v parlamente a nic.... Deti su tu este stale "nezakonne" a rodicia nedostavaju rodicovske... A pomenili toho viac, aby sa cudzinci "neprizivovali" na ich socialnom systeme (ale poistnym a danami ho podporovat smu 😠 ) A tak neviem, ci tam nespada aj ta sestmesacna lehota (plati aj pre miestnych)

julka
10. dec 2007

Vlastulka:
Dnes som bola na ÚPSVaR a vysvetlili mi tam, ako je to s tým, rodičovským prispevkom. Keď si počas materskej a rodičovskej dovolenky nezamestnaná, tak sa poberá rodičovský príspevok len z Rakúska. Ak si na rodičovskej dovolenke a maš pracovnu zmluvu na dobu neurčitú poberáš rodičovský príspevok v SR a z Rakúska poberáš raz ročne vyrovnavací príspevok.

natasa1
24. júl 2008

ahojte,ja mam tiez problem z vyplatenim rodic.prispevku z rakuska.mala bude mat 11mes a nepoberam peniaze ani na slovensku ani v rak,prac.pomer nemam nikde.otec dietata pracuje,odvadza dane a plati si poistenia v rakusku cize peniaze mam mat odtial.nezijeme spolu je teda len otec dietata...on vravi ze to chce vybavit ale akosi sa mi to nezda.pridavok na dieta mi vybavil aj to mi ho nedal cely neviem preco a rodicak stale nic.najnovsie mi povedal ze mu tam povedali ze nan nemam narok ze mam poberat davky na slov.lenze ja som tu nikdy nepracovala.neviem co mam robit.chcem si tam sama poslat ziadost na rodic.prispevok len neviem co k tomu treba.vioete mi prosim vas niekto poradit?este sa chcem spytat ak sa odvolam na to ze ich urady nepostupoval podla nariadeni eu vyplatia mi peniaze spatne?inak mala ma u otca aj nejaku myslim e karticku k comu to vlastne je?

vroni
24. júl 2008

Natasa, nepoteším ťa. Ty nemáš nárok na nič. Ak som správne pochopila, otec dieťaťa nie je tvoj manžel, nie si pri ňom pripoistená a nemáš trvalý pobyt v Rakúsku. Čiže nespĺňaš ani jednu z podmienok na vyplácanie rodičovského príspevku v Rakúsku. E-card je zdravotná karta, malá je zrejme pripoistená u otca (za to sa neplatí) Možno otec dieťaťa vie vybaviť, aby si dostávala rakúske rodinné prídavky (156 Euro na mesiac a dieťa), ale všetko ostatné - smola... ☹

natasa1
25. júl 2008

lenze na slov.uradoch tvrdia ze mam brat vsetko tam pretoze tu som nebola zamestnana,neplatila som odvody nic...volala som aj na ustredie do ba a tam tiez povedali ze vsetko mi ma byt vyplacane odtial podla nariadeni eu.a ze nezalezi ci ste al nie ste manzelia atd.inak zameldoval mna aj malu u nho ale povedali mi na urade ze to je blbost.ked by som mala poberat davky tu musela by som ist na sud a dat si zverit malu do opatery aby mi tu mohli byt vyplacane.tak neviem.a este tu hovorili ze ked som dostala pridavky na dieta tak uz mi musia dat aj rodicak.chcem si tam poslat ziadost ale neviem co vsetko k nej treba,nech mi odpisu ci teda mam nemam al co ale nech to mam na papieri.

siskas199
3. okt 2008

Ahojte, ja som tu nová. Potrebovala by som poradiť, pracujem v zahraničí ako opatrovateľka na živnosť, odvádzam do sociálnej poisťovni mesačne peniažky. Neviete mi poradiť koľko by som dostávala materskú a čo na to vybavenie potrebujem. Pozn. pracujem tam polroka.
ďakujem za radu pekný deň Siska

akires
14. okt 2008

Dobry den prajem- moze mi niekto pomoct poradit?Pracujem ako opatr.v rakusku na zivnost od aprila tohto roka2008. Zacala som si vybavovat rodinne pridavky a neviem ako dlho to vybavovanie trva.Mam tri deti vo veku 15,12,10r-asi kolko vychadza rodinne ? Ak niekto z opatr.uz rodinne dostal a za aku dlhu dobu nech da vediet .Dakujem

sirinka
14. okt 2008

ahojte...baby ktore ste na materskej, mate zamestnavatela v rakusku a trvaly pobyt na sk, museli ste sa prihlasit do socialnej poistovne na sk, ked ste boli na materskej?

hipka
28. jan 2009

Ahojte žienky. Mam takýto problém. Moj muž má živnost v Rakúsku už 3roky. Pred dvomi rokmi sa nám narodil syn. Slovenská strana mi zamietla akekolvek vyplácanie rodinných pridavkov a materskej. Vo februári roku 2007 sme o to požiadaali v Rakusku. Najskor nam to zamietli s tým že nemáme v poriadku papiere, druhýkrát vraj nemáme nárok, lebo ja a moj syn žijeme v Polsku. Ani nie na Slovesnsku, ale v Polsku. Papiere už nemáme na finanzamte ale na nejakom druhom stupni uradu. Vraj na spetné vyplácanie dávok majú čas 5rokov. Už som z toho zúfalá. Nemám žiadny príjem a rakúska strana má čas. A to ani neviem, či nám to vobec schvália. Co mám robiť? Kde by som sa mala obrátiť?

dada200
9. feb 2009

Ahojte zienky ktore poberate matersku aj rodinne z rakuska.
Mam jednu otazocku uz ste dostali za tento mesiac matersku? rodinne uz na ucet nabedli 31.1. co sa nestava,lebo vsetko chodilo vzdy v 4-5 den v mesiaci a materska este stale nie,tak sa pytam ci vy ostatne mate vsetko OK.
Dakujem
DADA

budocka
10. feb 2009

ahoj toto čo ti tu pišu su obyčajne hovadiny.môj partner pracuje v rakusku neni sme ani zobraty a dostavam odtial aj matersku aj pridavky.všetko sa da len si musite zajst na prislusný urad v rakusku pre formulare na slovensku orazit na socialnom urade a prvykrat sa potrebujeu nejake doloženia napr. od obvodnej doktroky dietata že ju pravidelne navštevujete rodny list a tak dal.ale určite sa to da vybavit a jeto ovela ovela viac penazi ako na slovensku stoji to zato