Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

sirinka
23. júl 2011

@bianitka ahoj, je jedno, kolko odrobis, dolezite je, aby ti pracovny pomer trval aj pocas poberania rodicovskej...teda aby si mala oficialnu karenzurlaub.
narok na rizikove mas, ak tvoj lekar uzna, ze je na to dovod, v rakusku to udajne dost sleduju, ale mas narok na zvlastny rezim ako tehulka, ziadne sluzby, nocne, vikendy, takmer ziadny kontakt s pacientmi, ja som "na vlastne riziko" podavala lieky a subkutanky, inac ani to by som nemusela, iba praca s pc a tak....
prechodny pobyt netreba, ani lekarov ani rodit tam nemusis, jedine dolezite je skutocne aby trval tvoj pracovny pomer....

vikazv
24. júl 2011

Ahojte, chela by som sa informovat, co sa tyka poberania Wochengeld, KBG,Familienbeihilfe.
Ako je to so zivnostou po porode???....Treba ju nechat aktivnu pocas celej doby poberania davok??,..vie mi niekto poradit???...trvaly pobyt mam na SK, manzel tiez pracuje na SK...pocula som uz rozne nazory,,, ze musi byt aktivna po celu dobu poberania davok,,,a na socialke v Badene mi bolo povedane, ze po porode ju mozem prerusit, neviem comu mam verit, hmmmm...vie mi niekto poradit???.dakujem

luckalucka83
25. júl 2011

@lauraa Dakujem za odpoved 🙂 no my zijeme uz vyse roka v Rakusku, ale manzel pracuje na slovensku zmluvu v Rakusku (taka zamotana situacia 🙂 teda dane odvadzame obaja na Slovensku, uvidime, co a ci sa nam nieco podari vybavit 🙂

duska88
25. júl 2011

Ahojte,
s priateľom čakáme bábätko. Ja mám trvalý pobyt a poistenie na Slovensku a on zasa v Rakúsku (je občanom rakúskej republiky). Chcela by som sa spýtať, či bude mať priateľ nárok a môže požiadať v Rakúsku o nejaké prídavky na dieťa. Budem moc vďačná za rady a skúsenosti..som z toho celá domotaná.. Ďakujem

lauraa
25. júl 2011

@luckalucka83 opytaj sa na finanzamte ci mas narok na fam. beihilfe( rodinne pridavky), inak budes musiet poziadat na sk a potom o doplatok v at... ten je zial len raz rocne a to este aj spätne....

luckalucka83
26. júl 2011

@lauraa Dakujem za radu, pojdem na Finanzamt a zistim to, popytam sa tam, na co vsetko mam narok a zavolam aj na to Ministerium fur Familie und Jugend, je tam bezplatna linka 🙂

adrika78
28. júl 2011

ahojte, potrebovala by som poradit, koncom novembra mam termin porodu, pracujem ako opatrovatelka uz treti rok vo Viedni, mam uz pripravene papiere na Wochcengeld, a na Kinderbetreuungsgeld, a Famillienbeihilfe, len mi nie je jasne , ze ak som zivnostnicka, ako je to s odvodmi pocas doby co budem na materskej , pretoze z toho sa to neda platit, su vysoke tie odvody, je nejake oslobodenie pocas doby co budem poberat matersku alebo ako to je, a este by som chcela radu, co este mi treba aby mi vyplatili tu matersku, a kde to mam vsetko poslat? dakujem

bianitka
28. júl 2011

@sirinka dakujem za odpoved si velmi zlata a urcite ak sa to bude dat to vyuzijem..a prosim ta nevies ako je to potom s rodicovskym prispevkom??

sirinka
28. júl 2011

@bianitka pokial budes mat trvaly pobyt na sk a v rakusku budes oficialne na karenzurlaub, budes dostavat pridavky na sk a raz rocne si spatne poziadas o doplatenie detske pridavky na finanzamte a nasledne v krankenkasse rodicak....

zuzicka1982
28. júl 2011

@bianitka Ahoj,tiez robim v heime sestricku vo Viedni. Sirinka ti vsetko pekne popisala. Ja som bola na rizikovom v podstate od zaciatku. Potrebujes k tomu len prelozenu spravu od tvojho gyndoša, kde ti rozpise ake mas problemy, prelozenu matersku knizku a priamo na Arbeitsinspektorate kde ti tento tzv. Freistellung daju vyplnis jeden formular, kde su len otazky typu v kt. si tyzdni tehotenstva, kde pracujes, ci uz si bola tehotna...Len od januara trosku sprisnili podmienky,tak ti musi doktor napisat fakt dobru diagnozu, aby ta nechali doma. Mne dali Freistellung najprv na 8 tyzdnov, potom som tam sla znovu a to uz mi dali dokonca.

janinkad
29. júl 2011

ahojte baby tak ak chcete mat freistellung nech vam doktor napise fakt dobru diagnozu,lebo ony nieco sprisnili od 1.1.Zuzicka 1982-nasa Helenka z 3. je tehu a stale to nemoze vybavit ,prvykrat zamietliteraz tam ide znova a boji sa aby si ju nedali vysetrit nejakym svojim lekarom,co myslim ze je blbost,a na PN tiez nemoze byt vecne,aj zamestnavatel ju uz bombarduje,ze jej uz nepreplati viac PN,co je uz 3 mes..a z pocutia uz viem o viacerých sestrickach co to nedostali.aj u nas na tretom su 3 tehot.a a ni jedna nema freistell-

zuzicka1982
29. júl 2011

@janinkad Jani ale jej napisala doktorka len ranne nevolnosti.To sa mi zda trochu malo na to aby ostala do porodu doma. Helenka mi volala a meni teraz doktora, tak snad jej napise nieco lepsie 😉

bianitka
29. júl 2011

Babenky moc vam vsetkym dakujem,a napisali by ste mi niekto kolko je to asi eur to poberanie tej materskej a kolko rodicovskej? dakujem vam velmi pekne🙂

rencsike
29. júl 2011

@adrika78 Wochengeld ti platia 8 týždňov pred a 8 po pôrode.žiadosť sa posiela na SVA.odvody treba nadalej platiť, ináč ti neplatia, vtedy by si dostávala len doma prídavky, čo je oveľa menej.okrem Wochengeld na iné žiadosti máš ešte dosť času, najprv to bábo ;))) a potom žiadosť tu na Slovensku, potom dorovnávacie prídavky z Rakúska.

adrika78
31. júl 2011

@rencsike takze nadalej musim platit odvody, no tak to je odveci, mesacne cca220€ za odvody je dost, to zivnostnicky nie su oslobodene od platenia odvodov ked su na materskej?

rencsike
31. júl 2011

@adrika78 no, môžeš pozastaviť platenie, ale v tom prípade máš nárok len na nejakú "základnú sumu", čo sa podľa mňa neoplatí. ale ja by som si to rozmyslela na tvojom mieste...ja tiež platím a ked som už kročila na tú cestu, pôjdem až ku koncu!

adrika78
31. júl 2011

@rencsike a kolko dostavas materskej, a ktoru verziu si si vybrala? len ja mam tie zvysene odvody uz a este si priplacam aj nemocenske, to by som zrusila , tak by to bolo okolo cca 200€ mesacne, no len ci sa to vyplati , podla toho kolko mi ostane, a rodinne pridavky vyplacaju iba raz rocne, tak neviem co dalej

adrika78
31. júl 2011

@rencsike a na Slovensku si aku ziadost davala? to je riadny chaos

adrika78
31. júl 2011

@rencsike ake doklady si este davala k tomu wochengeld?co vsetko tam treba dolozit?

lauraa
1. aug 2011

@adrika78 wochengeld ti budu vyplacat mesacne(teda tie dva mesiace pred a 2 mesiace po porode), potom poziadas o rodicak a rodinne na sk a ked si zivnost v at nezrusis mozes poziadat raz rocne o doplatok rodicaku a rodinnych pridavkov v at....
@rencsike aku zakladnu sumui myslis neviem asi tie wochengeld , lebo ak pozastavis zivnost v at nemas ani narok na doplatok rodinnych a rodicaku, na mesacne vyplacanie nemas narok pokial ty s rodinou nebudes zit trvalo v at....

rencsike
1. aug 2011

@adrika78 Materskú som normálne dostala 26 Eur/deň.Ja som si vybrala najkratšiu variantu a mám tiež už zvýšené poistenie+nemocenské ale podľa mňa sa to aj tak oplatí.No, nehovorím že z SK materskej by som vedela žiť ale odvody si platím z toho, čo som dostala materskú z Rakúska. Na SK som len išla na Sociálku a tam som vyplnila normálne žiadosti aj na rodinné, aj na rodičovský. Ku ktorej pani ja tu u nás patrím je veľmi zlatá ;))) K Wochengeld som každý 2. týždeň musela poslať PN od gyndošky, lebo som mala rizikové tehu.Potom odfotenú tehu-knižku s predpokladaným dátumom pôrodu, po pôrode potvrdenie o pôrode a spôsob pôrodu.Lebo ak rodíš cisárskym rezom, tak po pôrode Wochengeld dostávaš 12 týždňov.Zatiaľ ma napadlo len toľko.

rencsike
1. aug 2011

@lauraa Presne ani ja neviem kolko by to vychádzalo, ale na SVA mi bolo povedané, že môžeš pozastaviť platenie odvodov ale v tom prípade máš nižšiu sumu.Podľa mňa by to bolo asi toľko, koľko vychádza ked im nepošleš všetky potrebné potvrdenia od lekárov, ale si nepametám koľko som čítala na fore.

lauraa
1. aug 2011

@rencsike a ty uz si na materskej? alebo mas wochengeld? a finanzamt ti uz priznal rodinne? alebo si ziadala len zatial na sk?

adrika78
1. aug 2011

@rencsike zatial ti velmi peken dakujem za informacie, ak nieco tak sa ti este ozvem , dik

rencsike
2. aug 2011

@lauraa Ano, malá už je 1/2 ročná, takže Wochengeld som už "vyčerpala".Rodinné a rodičovský už dostávam z SK, v Rakúsku len žiadosti odovzdané, ale oni aj tak platia rok dozadu.

nelynka
5. aug 2011

ahojte zienky..
naskyta sa mi praca opatrovatelky v rakusku, lenze..mam jeden problemik..
chceme babetko, lenze nemam jasno v tom, kolko clovek dostane matersku a rodicak v rakusku..a ako dlho to trva..a ake vsetky vysetrenia tam potrebuje mat u gyndosa aby som na to mala narok..
tu na slovensku si platim DNP a materska by mi vysla okolo 640e mesacne..

tak ci sa to oplati tam ist alebo radsej ostat na slovensku..
DNP si platim prvy mesiac..

dakujem pekne za kazdu odpoved

zuzicka1982
6. aug 2011

@sirinka Ahoj.Chcem sa spytat,ked ti vyplatili rodicak z AT na starsie dcerky,doslo ti to nejak rozpisane z WGKK? Lebo mne zatial nic nedoslo.Ale mam uz peniazky asi mesiac na ucte, tak aspon ze tak 🙂

sirinka
6. aug 2011

@zuzicka1982 rozpisane nie, len oznamenie od kedy do kedy mi odsuhlasili a aku sumu na den...pytaj si to, budes potrebovat k pripadnej dalsej materskej alebo aj k dochodku mozno...

alex2107
7. aug 2011

ahojte baby🙂mam na vas prosbu..ako ste postupovali od momentu,ked prisli na to,že ste tehotné?ja som opatrovatelka,mam živnosť,pred par dnami som zistila,že som tehotna (zatiaľ len tehoten.testom)...čo mam robit?navsteva gynekologa..a čo potom?kedy ste začali vybavovat wochengeld,rodin.pridavky,rodič.prispevok?ja mienim podstupit vyšetrenia aj pôrod na SK...kedže tam bývam.dakujem 🙂

alex2107
9. aug 2011

ahojte,este sa chcem spytat,či si možem požiadat aj na SK o nejake davky,alebo matersku,alebo čo...?a kde sa to u nas vybavuje a kedy?ked už mam maters.knižku alebo po pôrode?dakujem🙂