Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

zuzicka1982
9. aug 2011

@alex2107 ahoj. Na Sk poziadas o rodicovsky prispevok a rodinne pridavky a tiez o jednorazovy prispevok pri narodeni dietata na Urade prace soc.veci a rodiny. Vsetko az po porode. Potrebujes predsa rodny list babatka. 🙂 V AT budes ziadat o dorovnanie.

lauraa
9. aug 2011

@alex2107 na sva si posles ziadost o wochengeld spolu s potrvdenim o predpokladanom termine narodenia dietata a nastupe na matersku teda 8 tyzdnov pred predpokladanym porodom..... v zapäti ti poslu pisomne vyjadrenie o dlzke a vyyske wochengeld... po narodeni dietata posles oznamenie SVA o narodeni a od tohto datumu ti vyrataju dalsich osem tyzdnov alebo 12 ak porodis cisarskym...potom poziadas na sk o rodinne a rodicovsky prispevok ktory ti bude vyplacany podla sk zakona, a neskor poziadas rakusko o doplatok rozdielu.... tento je vyplacany raz rocne spätne....na vsetko mas cas, len naustevy lekara nemusis odkladat a samozrejme mala by si domacim oznanit ze si tehotna...

happy8051
9. aug 2011

no baby ja neviem uz co... robila som opatrovatelku na zivnost. ktoru mam stale aktivnu. poberala som wochengeld odvtedy ani cent. poslala som ziadost o KGB, odpisali mi po dvoch mesiacoh ze mam dokladovat asi 6 papierov. poslala som to v maji. odpoved doteraz ziadna, tu mi nevyplatia rodicak kym nebudem mat vyjadrenie z at ci mam alebo nemam narok na KGB tam. ake mate skusenosti??

alex2107
10. aug 2011

dakujem velmi pekne🙂prosim vas,kvôli požiadaniu o" doplatok rozdielu" z AT,musim mať ešte živnosť stale aktivnu?viem,že kým budem poberať Wochengeld,tak musí byť aktívna...ale či aj neskor,kvoli dorovnaniu? vy ste museli davať prekladať mater.knižku na SVA,ked vam ju vydali?a ešte...ked budem chodit dalej na kontroly,stačí in tu stranu len prefotiť a poslať poštou,alebo osobne?mate niektora skusenosti ako je to pri rizikovom tehotenstve,čo a kde sa musi vybavovat?mam totiž 38r. čakam 1.dieťa,a môže sa stať,že ma gynekolog aj kvôli tomu bude chcieť vypisať...neviem.dakujem za pomoc🙂

alex2107
10. aug 2011

ahojte,takže ak sa bábo narodí v r.2012,požiadať o "dorovnanie rozdielu" v AT treba v januari 2013,dobre som to pochopila?🙂ste milé,že takto trpezlivo odpovedate🙂

lauraa
10. aug 2011

@alex2107 narok na doplatok mas len vtedy ak mas aktivnu zivnost ved inak nie si v at zamestnana a nemaju dovod ti rozdiel doplacat...matersku knizku nemusis prekladat , staci okopirovana... k wochengeld potrebujes potvrdenie od lekara o predpokladanom termine nastupu na matersku... je to samostatny papier, nie kopia materskej knizky... risikove teh. to bude horsie... potrebujes vaznu diagnozu aby ti uznali risikove, lekar ti musi napisat spravu pre posudkoveho a ten to zvazi ci ano alebo nie...ak si priplacas mohla by si ist par dni na pn....,

alex2107
10. aug 2011

@lauraa diky moc🙂ja si priplacam Zusatzversicherung

alex2107
10. aug 2011

@alex2107 mne na SVA povedala,že mam dať maters,knižku z SK preložiť do nemčiny...

rencsike
10. aug 2011

@happy8051 no,to je sviňstvo!u mňa s tým nebol žiadny problém.len tu potrebovali potvrdenie z SVA, dokedy som dostala Wochengeld.ináč mne pani z SVA navrhla, keby mi tu odmietli, mám im pripomenúť predpis č.883/2004.a už s tým nebol problém, peniaze mi poslali spiatočne a rýchlo.len keby to tak bolo aj Rakúska!!!

alex2107
12. aug 2011

ahojte baby!🙂tak to sa mam na čo "tešiť " !ako keby sme toho nemali tak či tak dosť,ešte tieto nepodarené vybavovačky!držme sa!🙂

vero1602
12. aug 2011

ahojte baby! Tak sa pridávam aj ja k Vám, som v 2.mesiaci tehotenstva 🙂 Prečítala som si celé fórum povinne od začiatku do konca, aby som tu zbytočne nezaťažovala otázkami, na ktoré tu už bolo odpovedané... Takže, ja pracujem ako opatrovateľka (živnostníčka) vo Wiedni a odvody si platím od roku 2008. Chcela by som pracovať čo najdlhšie, pokiaľ sa len bude dať a aj potom si samozrejme ďalej platiť odvody a nerušiť živnosť. Včera som sa dohodla s domácimi, že aj potom mi tu ponechajú prechodný pobyt, ak budem chcieť. Takže si to prosím zhrňme na čo všetko a za akých podmienok by som mohla mať nárok...
Wochengeld 8 tyždňov pred a 8 týždňov po pôrode (za normálneho priebehu tehotenstva a pôrodu). Do SVA pošlem formulár + doklad od lekára o plánovanom termíne pôrodu. Po pôrode im pošlem prefotený a preložený rodný list dieťaťa alebo oznámenie o narodení dieťaťa.
Rodinné prídavky (Familienbeihilfe) si žiadam na príslušnom Finanzamte.
Kinderbetreuungsgeld žiadam na SVA, až po schválení rodinných prídavkov. Tu predkladám aj kontroly u lekára. Tu by som asi mala zároveň požiadať aj o Beihilfe zum pauschalen kinderbetreuungsgeld. Ale tu by som potrebovala poradiť, lebo som čítala k tomu viacej názorov a už vážne neviem čomu veriť... Na to, aby som poberala mesačne rodinné prídavky ,stačí spĺňať len hore uvedené podmienky (odvody,platná živnosť,prechodný pobyt,poprípade aj čestne prehlásenie rodiny,že som u nich stále zamestnaná?), alebo mam nárok len na Differenzzahlung raz do roka? A nárok na KBG mám normálne mesačne a tú variantu, ako si ja zvolím, alebo aj tam sa to rieši nejakým dorovnaním??
Známa poberala všsetko z rakúska, ale že po roku jej povedali, že už na viac nemá nárok, keďže nemá muža rakúšaka a neni tam ani ďalej zamestnaná alebo nemá aspoň prehlásenie od rodiny, že je u nich aj naďalej...tak teraz absolútne neviem, ako sa mám zariadiť. Čo mi poradíte vy??

alex2107
12. aug 2011

@vero1602 ahoj,aj ja som sa doplietla po prečítaní všetkých príspevkov,čo som tu čítala.potom mi baby poradili(na začiatku tejto strany),čo mam robiť a prišlo mi to jednoduchšie,aby som v AT požiadala o Wochengeld a "differenzzahlung" 1x do roka-spätne,a ostatné si vybavila na SK.sice neviem,kolko budem dostavat penazí, či budem mat na to platiť odvody a živnosť v AT alebo si začnem rýchlo ešte na to odkladať bokom peniažky ...?sama neviem...Ozi,budeme musieť požiadať o potvrdenie z SVA,že sme tu posled.roky platili poistenie-kvôli rodič.priplatkom a rodin pridavkom,čo požiadam na SK?

vero1602
12. aug 2011

@alex2107 ahoj, no veru, aj som si myslela, že už v tom mám ako tak jasno, ale potom vždy niekto niečo dopísal, počom zase neviem na čom vlastne som 😒 No,ja rozmýšľam, že ja si najprv požiadam o všetko v AT a pokiaľ mi to neschvália, tak môžem začať vybavovať na SK. A áno, myslím, že potom budeme potrebovať potvrdenie z SVA, že sme si tu platili poistenie. Ozaj, kde zistím, keď robím vo Viedni, že na ktorú pobočku SVA a Finanzamtu mám ísť? Lebo asi je ich tu viacej, či sa mýlim? ...a s tým odkladaním peňiažkov na bok úplne súhlasím, pretože potom ako som čítala, že aj ostatným kočkám koľko trvalo kým im vyrovnali alebo začali vyplácať peniaze - no hrôza. A zo slovenskej materskej by som asi ťažko vládala platiť odvody + ostatné výdavky...

lauraa
12. aug 2011

@vero1602
@alex2107 nato aby se mali narok na rodinne pridavky a KBG musite mat trvaly pobyt a hlavne zit spolu s dietatom v at, nestaci tu byt len prihlasena, takto len ziadate o vyrovnavaciu davku raz rocne.... je vyplacana spätne....
@alex2107 kolko sa platia odvody a ako casto?

vero1602
13. aug 2011

@lauraa no ja neviem, pokial ja viem, staci mat prechodny pobyt, platit si odvody a nemat odhlasenu zivnost. Ale moze byt, ze sa mylim... A to potom aj KBG je vyplacane spatne a to tak dlho, aku variantu si zvolim?? To znamena, ze ked si dam napriklad varinatu s 30mesiacmi, tak mi kazdy rok poslu prislusnu sumu po dobu 30mesiacov?? To by teda znamenalo, ak som dobre pochopila, ze si musim poziadat na SK o matersku aj rodinne pridavky a potom v raksuku ziadat o vyrovnanie, ano??
Ja platim odvody kvartalne a uz mam tie vyssie (po 3rokoch sa zvysuju) to znamena, ze za kvartal platim okolo 600eur

lauraa
13. aug 2011

@vero1602 presne tak , nato aby ti vyplacali rodinne musi byt stredisko tvojich zaujmov a teda tvoj trvaly pobyt v at ... precitaj si ,co vsetko musis splnat na priznanie rodinnych pridavkov.... bez toho aby ti vzinkol narok na rodinne ti nepriznaju KBG ale len na vyrovnavaci prispevok, a k tomu je samozrejme potrebne aby si platila zivnost , lebo inak nemaju dovod ti vyplacat vyrovnavaci prispevok , nakolko nemas pracovny pomer v at... komplikovane, alle ked porozmyslas tak to ma logiku....

vero1602
14. aug 2011

hmmm ano, ma to svoju logiku 😒 Ale chcem sa opytat, videla som tlacivo na dorovnanie rodinnych davok, ale nevidela som tlacivo na dorovnanie KBG. Len tam proste napisem, ze ziadam o dorovnanie davok? A to urobim potom kazdy rok, po tu dobu, aku variantu som si zvolila? No dobre, a co mi teda odporucate, kde zacat? Asi by som si mala poziadat v SVA doklad o tom, ze som tu bola poistena. Potom asi budem potrebovat dokalad o tom, ze nemam narok na rodinne davky v AT. A asi az potom mozem ist zacat vybavovat matersku a rodinne davky na slovensku. Alebo je to inak? Poradte mi prosim...

rencsike
14. aug 2011

@vero1602 ahoj!SVA je pre celý Viedeň, Finanzamt má každý Bezirk.ked požiadaš v Rakúsku, aj tak ťa odmietnu, že máš nárok len na dorovnávaciu dávku a zatiaľ si máš vybaviť doma (aspoň u mňa to tak bolo).a na SK ti nemôžu odmietnuť, lebo si občanom SK.na KBG je len jedna žiadosť, neni extra na Differenzzahlung.na dorovnávacie dávky stačí aj prechodný pobyt.

vero1602
15. aug 2011

@rencsike dakujem baby, veľmi ste mi pomohli... Takže aj teba zamietli?? No, tak ako vidím, tak na 100% môžem rátať potom aj ja s tým zamietnutím. No čo už, aspoňže tie dorovnávacie dávky sú v pohode. A ty si si aký variant KBG zvolila?? A vlastne si to urobila tak, že si si riadne zažiadala aj o KBG, aj po odmietnutí rodinných dávok a po zamietnutí KBG si si na konci roka požiadala o differnezzahlung alebo si si len priamo zažiadal o differenzzahlung??

alex2107
15. aug 2011

čaute baby🙂už sa zasa začínam pliesť v tom...🙂baby,ked tu budem poberať najprv Wochengeld,doma vybavim rodinné prídavky a rodič.prispevok,potom požiadam o Differenzzahlung(spravne chapem,že v januari 2013,ak sa babo narodí v r.2012?)....tak si tu,v AT,vyberám variantu,ako dlho budem na materskej?

vero1602
15. aug 2011

@alex2107 áno, pokiaľ som to aj ja dobre pochopila, tak je to tak, ako si to aj ty napísla

lauraa
15. aug 2011

@rencsike pobyt nepotrebujes vobec ziadny 😉

rencsike
15. aug 2011

@lauraa ale áno, stačí prechodný, ale to aj žiadajú k FB.

rencsike
15. aug 2011

@vero1602 áno, žiadala som aj po zamietnutí (ale mňe zamietli doplatenie, tým, že mám žiadať budúci rok, lebo malá bude mať teraz 7 mesiacov).ja som zvolila 15 mesačnú variantu a som žiadala priamo Differenzzahlung. ale to všetko mám ešte aj ja pred sebou ☹

vero1602
16. aug 2011

@rencsike to znamená, že keď si si dala 15mesačnú variantu, tak ti tú sumu vyplatia až po 15mesiacoch?? Takže ja by som mala napríklad rodiť v marci a som si myslela, že požiadam na konci roka o differnezzahlung a potom ďalší rok o zvyšok... ale to tak teda asi nefunguje?? 😒

alex2107
16. aug 2011

žienky,oplatí sa to vobec...platit živnost,ktora nas vyjde cca.2000,Euro a aj viac/ročne,a čakať na Differenzzahlung,ktorý mi aj tak vyplatia o rok neskôr?neviete,kolko to asi približne vychádza ten rozdiel?lebo ak je to menej,ako ja zaplatim za živnosť..tak to velký význam asi nema...alebo ak mi to ma len akože pokryť vydavky na živnosť..lebo ak si aj vyberiem napr.variantu 20+4,mala by som teda po tych 20 mes.nastupiť do prace,ale kde by som nechala také male babo,to sa nedá. a podobne je to aj pri 30+6 variante,lebo fakt neviem,či budem mať na taku dobu peniaze na odvody...ja som už z toho jeleň,čo sa oplati a čo nie...☹

vero1602
16. aug 2011

@alex2107 no ja som si urobila taku mensiu statistiku na 2roky do predu.Moje vydavky,aj prijmy., tak zo slovenskej strany, ako aj rakuskej... Mne vyslo, ze prvy rok by som mala vyjst tak akurat a ten dalsi by som uz mala byt v pluse,pokial by mi teda vyplatili ten differenzzahlung...Ja si o to teda urcite poziadam a nenecham im tam tie peniaze!

lauraa
16. aug 2011

@alex2107 ved ked ti skonci KBG po 20 mes. zostanes doma len na slovenskej materskej do 3 rokov alebo do 5...

rencsike
16. aug 2011

@lauraa mňe bolo povedané to isté, tak dúfam že sa to dovtedy nezmení!!!

rencsike
16. aug 2011

@vero1602 žiadosť môžeš poslať len po narodení dieťaťa s 1000-mi papierov čo k tomu všetkému žiadajú.ale ked ti uznajú, peniažky uvidíš len dakedy po roku.