Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

shebnem
18. nov 2011

viete aj mne poradit?mám 2 deti.3ročnú a 22mesčnú dcérku.Od 1.oktobra tohto r. som začala pracovať v rakusku ako opatrovatelka.chcela by som začať vybavovať papiere na rodič.príspevok pre malú a aj prídavok pre staršiu.ktoré žiadosti mám stiahnuť?E4O1,E411 a ešte ?som slobodná mamička.deti sú u mna po rozhodnutí sudu.ked som v rakusku na slovensku sa o moje deti stara ich otec-nezamestnany.u nas na SR som už musela zrušit všetky dávky na UPSVaR aj v SOCIALNEJ POISTOVNI.neviem kde mám začať.čítam že ked predložim doklady o kontrole u lekara v tehotenstve a potom u pediatra možem ziadat do 36mesiacov veku dieteta?tie doklady musim overene preložit do nemčiny?a ešte čo všetko mám preložit do nemčiny?nenájde sa tu niekto s podobným príkladom aby mohol aj mne poradit. ☹ ?dakujem

lauraa
18. nov 2011

@shebnem zacnes na finnazamte najskor zo ziadostou o rodinne pridavky...formular stiahnes z netu alebo priamo na finanzamte...

anabelka83
21. nov 2011

ahojte prosim vas vedeli by ste mi niektora poradit ako to bude v pripade ze by som sa rozviedla, manzel pracuje v rakusku,poberá tam pridavky na deti, ja poberám odtial matersku,ale nas vztah je na bode mrazu,vobec si nerozumieme a uvazujem nad rozvodom, ako to bude potom, pocula som ze pridavky budem dostavat nadalej ale si to musim ist sama vybavit pretoze jemu ich už nedaju a o materskej neviem, pretoze to chodi vsetko na jeho ucet, zanikne mi materska a budem ju poberat dp 3rokov už tu na svk?dakujem pekne

lauraa
21. nov 2011

@anabelka83 ani len rodinne nedostanes , lebo vy uz nebudete rodina a ty budes musiet ziadat o rodinne na uzemi statu ked trvalo s detmi budes zit, tvoj manzel ti bude posielat len vyzivne na deti....materska je len podla formy najdlhsie do 30 mesiacov veku dietata....

anabelka83
21. nov 2011

@lauraa ano yvame na svk,matersku som si dala na 3r.

lauraa
21. nov 2011

@anabelka83 materska 3 roky nie je len 30 mesiacov teda do 2 1/2 veku dietata

anabelka83
22. nov 2011

no ja som mala na papiery si vybrat ci 12mesiacov,24mesiacov alebo 36
@lauraa

lauraa
22. nov 2011

@anabelka83 nejako si nepochopila su 4 varianty 12 mesiacov , 12+3,20+4,30+6
ak by si chcela variantu 30+6 teda to co ty pises , musite sa s manzelom vymenit a na materskej zostane manzel a ty pojdes pracovat....inak materska 36 mesiacov nie je....

boba254
22. nov 2011

@happy8051 ahoj, no mne stačil jeden štempel od rakúskeho gynekológa

malinovka333
22. nov 2011

nejak tomu aj ja nechapem aj moj manzel robi v rakusku poberam matersku aj pridavky, matersku mám tiež na 3 roky 36mes,a manzel stale robi a nemusle ostat nikdy doma a ja aby som isla pracovat..... 😨 😖

boba254
22. nov 2011

@lussymusi Ahoj, áno, živnosť mám aktívnu a som doma. Mne materskú vyplatili normálne, o prídavky som už aj volala, tak mi sľúbili, že dostanem z Rakúska. A čakám aj odpoveď o rodičovský príspevok, ale zatiaľ mi nikto nepovedal, že nič nedostanem, tak som zvedavá, ako to dopadne. S SWA mám dobré skúsenosti, vždy mi všetko pani vysvetlila, poradila, aj mailom.

lussymusi
22. nov 2011

@boba254 ja dnes večer akurát cestujem do Rakúska do práce a idem sa informovať o všetkom na čo mám nárok...zatiaľ viem že dostanem materskú cca 4tis euro a ak ostanem pracovať stále v AT aj pôrode tak mám nárok na rodičovský na 12 mesiacov (ako si sama môžem vybrať) po tisíc mesačne,ktoré dostanem ako diferrenz k slovenskému rodičovskému...snáď to vyjde všetko ako má....

happy8051
22. nov 2011

@lussymusi nemusis pracovat. musis len mat aktivnu zivnost

lussymusi
22. nov 2011

@happy8051 po pôrode môžem ostať doma a aj tak mám nárok na rodičovský príspevok?

happy8051
22. nov 2011

@lussymusi pracujes na zivnost?

vroni
22. nov 2011

@malinovka333, to je veľmi jednoduché. Budeš dostávať rodičovské do 30. mesiaca života dieťaťa a dosť. Ak budete chcieť dostávať aj tých posledných 6 mesiacov, bude o rodičovské musieť zažiadať manžel (otec dieťaťa) Ak má dostatočne nízky plat, nemusí zostať doma, ale automaticky a dobrovoľne nedostaneš od 30. mesiaca ani cent (rodičovského, rodinných prídavkoch sa to netýka!)

lauraa
22. nov 2011

@vroni aspon niekto to chape, to by ale manzel musel velmi malo zarabat, myslim ze to vychadza pod 1000 v cistom mesacne...aspon nam to tak nejako vyratali ked som chcela ist popri materskej do prace...

vroni
22. nov 2011

@lauraa, ee, musel by mať menej než 1350 euro mesačne mimo 13. a 14. platu, to zase nie je tak málo (približne, viem, že sa to počíta individuálne 😉 )

lauraa
22. nov 2011

@vroni ano nejako to pocitaju , mne to vyslo len nieco pod 1000 v cistom mesacne aj s 13 a 14 ...

buducamamicka
22. nov 2011

Ahojte! Žienky...vyzera to tak, že budem mať babätko...(Ešte som u gynekologa nebola, až buduci tyzden).Som opatrovatelka v Rakusku na zivnost. Citam tu vase prispevky, ale mam taký mischung... 😖 PROSIM VAS!!!Pomozte mi, ako s tym vsetkym zacat...Samozrejme, idem k lekarovi, on mi potvrdi, ze som tehotna, co potom??? Mam prist do Rakuska na SVA? Ako to tam funguje? Mam im zatelefonovat, a s niekym termin dohodnut? Jajjjj, tak sa bojim...Prosim vas pekne...pomozte mi...

vroni
22. nov 2011

@lauraa, nieco ratali zle, hranica je 16400 euro cisteho rocne, sonderzahlung (13. a 14. plat, odmeny a pod) sa zaratavaju len selektivne resp. za zvlastnych podmienok (su na to tabulky)

rencsike
22. nov 2011

Baby! mať aktívnu živnosť... dobre, ale dokedy: pokiaľ ti trvá zvolený KBG, alebo pokiaľ ti nevyplatia peniažky???

boba254
24. nov 2011

@buducamamicka Ahoj, prosím, napíš mi emailovú adresu, čo si pamätám, napíšem Ti. Ja som doma už rok, čiže všetko som si pred rokom prešla. Ja som si zavolala SVA, že som tehotná, ako postupovať. Pani mi všetko povedala, napr. jednu návštevu rakúskeho gynekológa potrebuješ, prechodný pobyt v Rakúsku( poslať im kópiu), aj kópiu tehot. preukazu...Pozriem sa čo ešte, napíšem Ti. Nie je to nič strašné. A gratulujem k tehotenstvu!!!

buducamamicka
24. nov 2011

@boba254 Ďakujem Ti aj tu, poslala som Ti internú poštu...🙂

lussymusi
25. nov 2011

@happy8051 ano robim na zivnost...

lussymusi
25. nov 2011

@buducamamicka ahoj...ja som na to rovnako ako ty ale uz niektore veci vybavujem a informujem sa..v ktorom si tyzdni a kde pracujes?mozno si pomozeme navzajom...

happy8051
25. nov 2011

@lussymusi dolezite je ci si vydata alebo nie

lussymusi
26. nov 2011

@happy8051 nechápem aký to má vplyv či som alebo nie som vydatá...inak áno som vydatá a manžel pracuje na Slovensku...to znamená že teraz nemám nárok na wochengeld alebo na KBG?

zojusenka
27. nov 2011

ahoj vie mi niekto poradit?moj pritel robi sezone v rakusku takze od marca ma zmluvu do novembra a pisany je ako pendler,narodila sa nam malicka a ja nevie ci ja si tu mam vybavit rodicovsky prispevok alebo on tam?ale on je teraz odhlaseni na styry mesiace a nastupuje az v marci?dakujem

lauraa
27. nov 2011

@zojusenka samozrejme ze na sk, kedze teraz nepracuje,