Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

sirinka
10. jan 2012

@truhlinka009 aj ja mam pracovny pomer vo viedni. ale tym, ze som na RD nikto za mna neodvadza v AT poistenie. a trvaly pobyt mam na sk a som aj obcanom slovenskej republiky, rovnako ako moje deti, tak pocas RD prebera tuto funkciu SR a zdravotne ma poisti samozrejme na slovenku a nie v AT. preto aj na socialne davky mam vzniknuty narok na SK
ale na zaklade trvania pracovneho pomeru a dohode o RD s mojim rakuskym zamestnavatelom mam narok na doplatenie FB aj KBG do ich vysky.
to, ze mam narok na doplatenie ale neznamena pre nich, ze som tam aj zdrav. poistena, ako je to u domacich mamiciek, ktore maju narok tam na plnu vysku a tym padom su teda aj poistene....

bobova
10. jan 2012

@6duda6 ahoj, ja som sa minuly rok informovala u SP cez internetovu poradnu a odpisali mi, ze nebudem mat narok na matersku zo slovenska. Som opatrovatelka v rakusku a preto ma to zaujimalo. Ak tebe pani zo SP povedala nieco ine, tak ja neviem. Ak mi das mail, preposlem ti co mi napisali. Radsej chod za nou este raz.

zuzanapd
10. jan 2012

a čo ak ma doktorka dá na rizikové tehotenstvo? spomínala mi to, najmä kvôli môjmu veku a zdr. problémom, čo som mala v súvislosti s gynekologiou... mám vtedy nárok na nejaké peniažky z AT? už pred wochengeld???

sirinka
10. jan 2012

@bobova pokial si v rakusku platis odvody a si zdravotne poistena, tak tam mas aj narok na matersku...wochengeld.

bobova
10. jan 2012

@sirinka to hej, ale wochengeld je len 16tyzdnov a z toho musim odvadzat odvody, kedze treba zachovat aktivnu zivnost, tak sa mi zda materska u nas vyhodnejsia

gabcsika85
10. jan 2012

Ahojte! Mala by som takú otázku...Na vybavenie FBH z AT potrebujem mať prechodné bydlisko? Som opatrovateľka v AT, na živnosť...Teraz som dozvedela, že rodina nechce dovoliť aby som tu ostala na prechodnom...V SVA povedali, že oni nepotrebujú, ale KGB by som mohla dostať len vtedy, keď mi uznajú FBH... 😒 Poraďte mi, prosím...

sirinka
10. jan 2012

@bobova a u nas si bola poistena?

sirinka
10. jan 2012

@gabcsika85 ja nemam v AT ziadny pobyt, ale ja som normalne zamestnana na rodicovskej dovolenke...

bobova
10. jan 2012

@sirinka uz 4 roky som poistena len v rakusku. Najlepsie by asi bolo ist sa opytat osobne na pobocku SP, potom ked to bude aktualne. Ja sa este neotehotnela, ale pytam sa dopredu, aby som nezostala bez penazi, ked na to pride.

vero1602
10. jan 2012

ahojte,chcem sa opytat.Po dobrati wochengeldu v rakusku pravdepodnobne teda nebudem mat narok na slovenksu na matersku,ale len na rodicovsky prispevok...Znamena to teda,ze ziadost do socialnej poistovni podla vas ani nemusim posielat a mam hned posielat ziadost na UPSVaR na rodicovsky prispevok?A bude mi ten vyplacany normalne do 3rokov dietata?Dakujem...

lauraa
10. jan 2012

@gabcsika85 nepotrebujes ziadne bydlisko, dostanes doplatok raz rocne pokial nezrusis zivnost, teda musis platit odvody dalej....
@vero1602 po dobrati wochengeld prejdes na rodicak na sk, zalezi len na tebe ako dlho zostanes doma s dietatom , rakusko poziadas o doplatok spätne raz rocne, vyska doplatku zavisi od varianty ktoru si zvolis ale nesmies ukoncit zivnost , teda musis platit odvody dalej ...
@bobova na matersku nebudes mat narok zo slovenska len na tych 16 tyzdnov wochnegeld z AT potom prejdes na slovensky rodicak.....

lauraa
10. jan 2012

@happy8051 skus opatrovanie.sk alebo opatrovatelky .sk na niektorej stranke som videla slovenske preklady vsetkych potrebnych formularov... 😉

sirinka
10. jan 2012

@bobova no a z coho by ti mali vyplacat matersku na sk, ked tu neodvadzas ziadne peniazky??? bez poistenia ako slovenka mas narok na rodicovsky a detske pridavky, ale nie na matersku...to by si si musela zacat na sk platit to doplnkove pripoistenie, co teraz nejako menili a to neviem, ci sa ti oplati...ako to vychadza po novom...

gedzid
10. jan 2012

ahojte kocky idem 31 janu. na matersku tie Wochengeld vybavim urcite ale co potom mate niekto skusenosti s tym ci sa daju vybavit FBH a nasledne KBG aj bez prechodneho pobytu a ci doplatia po roku vsetko bo ked mam zo sloven. rodicaku platit odvody tak to nas bude musiet manzel zivit najde sa tu daka kocka kt. je na materskej z rakuska vdaka

milcus1
10. jan 2012

@lauraa ahoj ja sa chcem len informovat, to pocas celej materskej musis mat otvorenu zivnost a platit odvody do SVA?

janinkad
10. jan 2012

@lauraa tak neviem ako je to teda s matkami samozivitelkami,ale ja som bola vtedy slobodna,otca som sice uviedla a aj mame rozdielne trvale bydliska,vtedy este s priatelom,a aj tak som dostala iba dorovnanie a to mam trvaly prac.pomer,ziadna zivnostnicka!tak neviem

janinkad
10. jan 2012

@sirinka krasne si to vysvetlila,aj ja som takto rovnako postupovala ked som bola na RD.a onedlho ma to caka opät

truhlinka009
10. jan 2012

@sirinka ...ja to všetko chápem, ale prečo mi u nás na USVaR stále tvrdia,že ak som samoživiteľka a s otcom dieťaťa máme rozdielne trvalé bydliská /nežijeme v spoločnej domácnosti/ mám to riešiť v AT?

sirinka
10. jan 2012

@truhlinka009 no to neviem..

truhlinka009
10. jan 2012

@sirinka .....ty si asi vydatá a manžel pracuje na SK, ale ja som slobodná....poznám jednu známu a tej vyplácajú plnú dávku KBG aj FBH a má tiež trvalí pobyt na SK. nechápem ako je to možné,že niekomu to priznajú a niekomu nie.....

sirinka
10. jan 2012

@truhlinka009 aj ja taku jednu poznam a tiez nie je vydata, ale dlho jej trvalo vybavit...

lauraa
11. jan 2012

@truhlinka009
@janinkad normalne matkam samozivitelkam vyplacali mesacne KBG, ale zakony pomenili a aeste len zmenia takze tazko povedat.... dajte ziadost o KBG a uvidite , ked zamietnu tak vam aspon vyplatia diferenzzahlung raz rocne spätne.....
@milcus1 ano musis platit odvody aj pocas KBG lebo inak nemas narok na nejake davky z AT

gedzid
11. jan 2012

a tie FBH sa daju tirz bez prechodneho pobytu a zmluvy s rodinou vybavit....a ked uznaju tie KBG tak sa musia platit odvody dalej ale z coho ked dostanem len 196 e rodicak zo SR a nikde nemam istotu ze mi to za rok tie KBG vyplatia na isto

lauraa
11. jan 2012

@gedzid ano daju bez akehokolvek pobytu ale len diferenczahlung raz rocne späatne, rovnako ako KBG, zivnost nesmies ukoncit a odvody musis odvadzat.....

milcus1
11. jan 2012

@lauraa este mam otazocku, mozem byt evidovana na urade prace na SK a zaroven mat otvorenu živnost v AT, aby som poberala matesku a vsetko co s tym suvisy ak chcem zit a porodit dieta na Slovensku? Alebo mam zrusit zivnost a prihlasit sa na urad prace na SK s tym, ze vypocet materskej aj rod. prispevku mi vyrataju z AT alebo bude sa to uz brat ako nezamestnana na SK a vypocitaju mi to potom z minimalnej mzdy ? Pytam sa pretoze som bez prace stale mam otvorenu zivnost a platim si okrem pripoistenia na PN v AT. Pripoistenie som si priplacala iba na slovensku.

bobova
11. jan 2012

@sirinka ja to viem, preto som pisala 6duda6, aby sa na to spytala este raz u SP pre istotu.
Odvody sa nedaju platit v 2 statoch eu subezne, inak by som si u nas platila nemocenske dobrovolne.
Este je jedna cesta, ale nie pre kazdeho- zamestnat sa aj u nas na skrateny uvazok alebo si otvorit zivnost aj u nas a tak presunut platenie odvodov do SR. Ale to nie kazdy chce a moze.
Materska z rakuska je velmi nevyhodna vzhladom na dlzku poberania a na to, ake vysoke su mesacne odvody.
Pripada mi to ako diskriminacia, ze ich treba odvadzat, ked je zena na MD.

bobova
11. jan 2012

@sirinka o pripoisteni nic neviem, tak to este zistim...

lauraa
11. jan 2012

@bobova nejako to miesas, ked budes platit odvody na sk tak je povinny stat kde odvadzas dane vyplacat aj tvoje KBG a FBH... takze nic nevyriesis tym ze sa zamestnas na sk....na KBG mas narok len vtedy ked odvadzas dane v AT a mas aktivnu zivnost, jedine ze by si sa niekde v At zamestnala ako zamestnanec tak potom nemusis odvadzat .....
@milcus1 s tymto skusenost nemam informuj sa na urade prace na sk....

bobova
11. jan 2012

@lauraa ja som o KGB a FBH vobec nehovorila...platenim odovdov na SK dostanem matersku a rodicovsky prispevok na SK a o to mi cely cas ide

lauraa
11. jan 2012

@bobova aha tak som tomu nerozumela, ale rodicak dostanes na sk aj bez toho aby si nieco platila , ine uz je materska....