Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

gedzid
21. máj 2012

@michaela12324 dobry ja akurat riesim co robit bo mi koncia Wochengeld a mne na finanzamte povedali ze mi rodinne pridavky nedaju ked nebudem pracovat a ked mi nedaju pridavky tak mi nedaju ani rodicak a to dorovnanie tak tiez neviem co robit vela bab to skusalo ale velmi dlho cakali a nikdy nie je istota ze to dorovnanie daju a ja zaplatim odvody za cely rok a nik mi to nevrati

janula022
24. máj 2012

@ela2710 ahojky chcem sa spytat kde zozeniem preklad tlaciva Beih 38? chcela by som to do slovenciny . da sa to?

ela2710
24. máj 2012

@janula022 my sme ho zial prekladali sami 😒 nikde som to nevedela najst a ked sme to nahodili do google prekladace, tak nam vznikli uplne sprostosti...tak sme museli pekne so slovnikmi vsetko postupne

janula022
24. máj 2012

@ela2710
dakujem pekne za odpoved uz som to nasla vsetko prelozene! chvala bohu nemusime to prekladat tiez cez slovnik.. este raz dakujem pekne 😉

anaxamon
25. máj 2012

ahojte, chcem sa spytat na jednu vec, je vsak mozne ze sa tu spominala, no vyhladavac nenasiel a citat 52 stran nemam kedy, ak budete niektora vediet pomoct budem vdacna.

Moja otazka, vybavujeme matersku z rakuska, kedze manzel tam uz nejaky ten rok pracuje, avsak sokoval ma informaciou, ze ak ju aj vybavime na dcerku a ja nahodou teda otehotniem, tak nam tu matersku buduci rok nevylatia vobec a prideme o nu a aj o ten cas co venujeme vybavovaniu. Ako to je? bolo by mi logicke, ze vyplatia matersku dovtedy kym nenastupim na dalsiu ale nie uplne vezmu...viete mi niektora napisat ci uz z vlastnej skusenosti alebo ak poznate rakuske zakony ako to je. Manzel do rakuska dochadza kazdy den a byvame na svk. Vdaka za pomoc

happy8051
25. máj 2012

@anaxamon v case, kedy poberas rodicovsky prispevok na jedno dieta nesmies otehotniet tak, ze by si v case porodu este bola na RD s prvym dietatom. teda sucasne smies poberat davku len na jedno dieta. to sa tyka rodicaku, s pridavkami problem nie je.

happy8051
25. máj 2012

@janula022 ak si nasla niekde prelozene dokumenty, daj sem prosim link, pomoze to aj ostatnym

anaxamon
25. máj 2012

@happy8051 dakujem a este teda doplnujuca otazka, rata sa rodicak od datumu podania alebo do veku dietata? dcerka ma teraz 9 measicov ziadost sme dali ked mala 6 mesiacov, vyplacany bude do 20mesiaca ci 26mesiaca?

lauraa
25. máj 2012

@anaxamon podla toho aku formu rodicaku si zvolis,ak chces ist za chvilu na dalsiu matersku zvolila by som najkratsiu formu, ziadate o mesacne vyplacanie asi nie? tak to vyplacaju 6 mes. dozadu od podania ziadosti, inak doplatok len jeden krat rocne spätne.....

milacik65
26. máj 2012

ahojte, moze mi prosim niekto poradit, ja poberam rodicovsky a pridavky na svk, priatel pracuje v rakusku a teraz sme sa ku nemu prestahovali, tak by sme chceli poziadat o rodicovsky a pridavky tu, mozem o to poziadat aj ja alebo len priatel, mame tu haupt wohnsitz a synceka sme uz pripoistili, ale ja som sa este nedala, lebo v poistovni na svk povedali, ze ak sa prepoistim uz nebudem mat narok na peniaze, tak co mame spravit? chceli by sme si vybavit tak aby nam nic nedoplacali, lebo potom by sme museli vracat na svk,. iba aby nam normalne zacali davat napriklad od dalsieho mesiaca, prosim vas o radu, kto mi vie akokolvek poradit, budem velmi vdacna.

happy8051
27. máj 2012

@milacik65 problem vidim v tom, ze aktualne poberas peniaze z SVK a mas teda narok len na doplatok z at raz rocne. najprv si podaj ziadost o rodinne pridavky a potom o rodicak.

happy8051
27. máj 2012

caute, mam otazku. dnes mi volala byvala kolegyna opatrovatelka a tvrdila, ze ked nepracujeme, treba pozstavit zívnost a aj tak dostaneme rodicak nz at. mne sa to zda byt blbost, ona tvrdila, ze je to nejaky novy zakon, ale ja pocjybujem, ze by at strana bola ochotna nieco vyplacat bez toho, aby sme platili odvody...

janula022
28. máj 2012

@happy8051
na facebooku si treba dat slovenske opatrovatelky a tam http://www.facebook.com/slovenskeopatrovatelky a tam najdete cely preklad Beih 38.

milacik65
28. máj 2012

@happy8051 ale ja by som to chcela na slovensku zrusit a chcela by som dostavat tu, mozem sa spytat ci to kazdemu priznaju, lebo som pocula, ze uz aj nepriznali a potom co?

happy8051
28. máj 2012

@milacik65 je to velmi tazky a dlhy proces.... myslim si ze ked mas uz priznany rodicak a pridacky na svk, mozes ziadat len o doplatok a nie rusit

milacik65
29. máj 2012

@happy8051 a to si musim ist pre papiere na svk alebo mi ich daju tu ?

gedzid
29. máj 2012

@milacik65 vsak prave mne koncia Wochengeld a ani rodicak nejdem skusat bo pridavky mi nedaju ked nepracujem a platit odvody a cakat ci mi to vyplatia je velke riziko

milacik65
29. máj 2012

@gedzid ja by som to chcela vybavit na muza on tu pracuje, a co je to wochengeld? a ty si rodila tu? dostavala si nieco na svk?

milacik65
29. máj 2012

mam otazku... na svk vo vseobecnej my povedali, ze ked sme dali syna pripoistit k priatelovi v rakusku tak mozem prist o peniaze, vie o tom niekto nieco, prosim poradte

lauraa
29. máj 2012

@milacik65 zajdi na krankenkassua a finanzamt, neviem ako to je v tvojom pripade ale keby ste boli manzelia a mate tu trvaly pobyt, dostavala by si rodinne a rodicovsky tu bez problemov, zacnite vybavovat rodinne pridavky na dieta na finanzamte na priatelovo meno ( dufam ze je otec dietata).

milacik65
30. máj 2012

@lauraa dakujem za radu 🙂 na krankenkassu mame ist naco? a mame tu trvaly pobyt a v oktobri sa ideme brat tak by sme to chceli vybavovat potom alebo to mame zacat hned na jeho meno? ano je otec.

gedzid
30. máj 2012

@milacik65 ja som rodila v SR a Wochengeld je ako u nas materska dostava sa 8 tyz. pred porodom a 8 po mne to akurat konci a idem prerusit zivnost bo na rodicak z AT nemam nerok ze nepracujem tak budem dostavat len zo SR a dostala som zo SR este porodne ale to je iba ked rodis v SR

milacik65
30. máj 2012

@gedzid a zijes na svk? a kde ste poisteny?

lauraa
31. máj 2012

@milacik65 najskor pojdes na finazamt kvoli rodinnym pridavkom , nech si poziada on ako otec rodiny o rodinne pridavky, potom pojdes na krankenkassu a poziadas o rodicovsky prispevok, teda KBG, rodicak je vsak v at len do 2 1/2 veku dietata....takze este pol roka mozes dostavat peniazky, zial na sk budes musiet tieto pridavky zrusit lebo inak ti nebude at vyplacat nic len raz rocne mozes poziadat o doplatok .....najlepsie bude ked s abudete informovat priamo na krankenkasse a finanzamte , kazdy pripad je inak posudzovany, niekedy mi to pripada ze to zalezi odtoho ako sa kto na urade vyspal....

milacik65
31. máj 2012

@lauraa si strasne mila velmi pekne ti dakujem za pomoc, ale vo vseobecnej mi povedali, ze ked som prepoistila syna sem do at tak uz na svk nedostanem nic, tak tym padom by som uz nic nemusela rusit, a tie papiere co budeme vypisovat mi daju tu alebo budeme musiet ist na svk?

gedzid
31. máj 2012

@milacik65 poistenie si platim v rakusku ale idem prerusit zivnost tak uz v SR a mala je v SR

kikoslawa
31. máj 2012

Ahojte som v 6 mesiaci tehotenstva a pracujem v AT na zivnost ako opatrovatelka. Dlho tu citam takmer vsetky prispevky a chcem sa predsa este poradit so skusenejsimi. Ako prvé som poslala doklad o gravidite spätne mi poslali Antrag na Wochengeld kt. posielam naspät vyplnený. Potom mam cakat ci mi schvalia WG a po porode poziadat o KBG a FBH ??? Dakujem mamicky..ako vidim bude to riadny boj :/

lauraa
31. máj 2012

@milacik65 formulare stiahnes aj z netu a len zanesies vyplnene, len budes musiet doniest povtrdenie za na sk nepoberas tieto prispevky....

milacik65
1. jún 2012

@lauraa a ktore formulare potrebujem?

gedzid
1. jún 2012

@kikoslawa no wochengeld dostanes urcite len potom rodicovsky je zavisly od toho vi ti uznaju pridavky ale tie ti bez zmluvy s rodinou a honorarnote neuznaju ja tiez riesim co dalej bo mi skoncili wochengeld tak asi prerusim zivnost bo nevybavim nic v rakusku len keby som teraz nastupila od 2 mes. baba do prace