Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

sirinka
30. júl 2009

janinkad ano, stacilo iba odvolanie a duplicitne prefotena prac. zmluva a dohoda o karenzurlaub...

moniqq
3. aug 2009

Mila Vroni, dakujem za tvoje odpovede, uplne si ma upokojila ;)

janinkad
4. aug 2009

Mila Vroni,pisala som uz o svojom pripade vyssie,ale chcela by som sa ta opytat,teba tak znalej v tejto nasej problematike 🙂 ci ked som podala na Josefstadterstr.vo Viedni na Finanzamte odvolanie na moje prve zamietnutie(dolozila som potrvrdenie o karenz a prac.pomer(co su uz viac ako 3mes.,od aprila,a kedze tam vyvolavam ze este nemam odpoved a dnes z tej pracovnicky zase vyslo ze na odpoved na odvolanie maju cas do pol roka..Je to mozne???my sa ale musime odvolat do mesiaca 🙂 ze maju toho vela a tak,blabla...kde sa uz konecne dovolat nasich prav....dik.papa

vroni
4. aug 2009

Viem len o lehote 30 dni, o polrocnej pocujem prvy krat, ale dost sa mi to nezda, nakolko KBG mozes ziadat len po schvaleni FB Finanzamtom a za 6 mesiacov spatne.... Este by som uverila, ze do 6 mesiacov musi byt definitivne rozhodnute, ale nie cas na odvolanie... Skusim dozistit, ci maju nejake ¨Sonderregelung¨ alebo kieho paroma....

janinkad
5. aug 2009

Vroni,dik za odpoved,ked nieco zistis daj vediet...ved myslim ze to uz musi byt do tych 6 mesiacov nejake rozhodnutie a na 100% si pockaju do toho pol roka,akurat ze ja uz mam aj vsetky papiere na WGKK aj z dolozenymi vysetreniami a to ako ty hovoris bude po 6 mes.

sirinka
5. aug 2009

janinkad ake vysetrenia? odo mna zatial nic nepytali a to som tam osobne bola, papiere mi skontroloval a nic nehovoril...
a na finanzamte mi na odvolanie tiez povedali, ze to trva dlho...trvalo to 3 mesiace nakoniec...

janinkad
6. aug 2009

sirinka ahoj,aj ja som na WGKK osobne zaniesla papiere a spytala som sa ci potrebuju aj z Mutter-Kinder-Pasu vyš.,nakolko mi kamoska hovorila ze od nej nic nechceli,a povedal ze momentalne nie,ale ak to bude potrebne tak ma vyzvu,a samozrejme ze mi prisli papiere domov,aby som to do 11.mesiaca dietata poslala.Neviem ci si M-K-pass mala,ja nie,nakolko som vsetko absolvovala na SK,tak som to poslala oficialne prelozene,a nasledne som zavolala ci to postacuje,a ze ok.....len tie s...e na Financnom to blokuju

sirinka
6. aug 2009

janinkad a co konkretne potrebovali?

nicolkarin
6. aug 2009

aj odo mna dodatocne pytali matersku knizku (ked mala mala uz vyse roka) a kedze som rodila na slovenku, tak som si ju nechala vybrat v nemocnici , nimi potvrdit a tak som im ju poslala. nic som nepreklada. a postacilo im.

sirinka
6. aug 2009

jaaaj no uz sa tesim na dalsiu byrokraciu... 😠

nicolkarin
6. aug 2009

tak sirinka, ak im nedas 5kg papierov, tak ti nedaju ani grosa, teda centa. 😒

janinkad
6. aug 2009

sirinka,veru ta obalka co som posielala bola veru riadne hruba a ked prepasiem tych 6 mes.ako spominala Vroni tak ma asi slahne.mne povedali prelozit,tak som prekladala,ale to asi zavisi na koho natrafis....matersku knizku zo Slov.som ale ani ja neprekladala,ale tych 5 povinnych vysetreni dietata ano,teda vtedy to boli len 4.lebo to bolo do 11.mes.a uz si ani nepamatam co som tam vlozila,ale radsej viac ako menej(som si povedala),

kubinko
9. aug 2009

Ahojte.vidim,ze nas tu je vela, co mame problem s Finanzamtom ☹ ja mam vsak dalsi problem.dufam, ze mi bude vediet niekto poradit.cakam zase babetko,vo februari mam termin porodu,v marci som uz mala nastupit do roboty.teraz neviem,co kde a ake papiere mam poslat,aby mi predlzili matersku.to mi je jasne, ze do roboty a dalej????? mam narok na wochengeld po narodeni dietatka (myslim tych 8 alebo 12 tyzdnov)?na SR mi v Socialnej Poistovni povedali,ze keby som bola zamestnana tu na SR,tak by som mala znovu narok na matersku tych 6 mesiacov.ako to je v Rakusku?ja som vlastne prihlasena tu v poistovni (aj v zdravotnej aj v socialnej), tak pochybujem ze mi nieco rakusania daju....nakoniec nedostanem nic ani z SR ani z AT.vie mi niekto poradit?
PS.Janka, ked budes mat nieco nove daj vediet.pa

sirinka
9. aug 2009

kubinko to idem teraz tiez riesit... 😉

vroni
10. aug 2009

Kubinko, to nie je pravda. Ani na Slovensku (a myslim, ze ani v Rakusku) nemas narok na matersku, resp. Wochengeld, len na rodicovsky prispevok, resp. KGB. V socialnej zase raz pracuju ¨odbornici¨ 😠 Na KGB samozrejme narok mas.
Janka, Finanzamt ma vdaka momentalnemu ¨pretazeniu¨ lehotu 90 dni na odpoved, konanie musi byt do 6 mesiacov uzavrete, inak je dovod na zalobu. Takze nijaka 6 mesacna lehota. KGB mozte ziadat aj s odovzanou ziadostou na Finanzamt (bez rozhodnutia), cim nepresvihnete 6 mesiacov.
Tie prehliadky (gynekologa a vysetrenia dietata) si Krankenkasse pyta 3 mesiace po polovici materskej. Od niekoho staci len kopia, od niekoho chcu preklady, overenia.... Netusim, od coho to zavisi, zrejme od chuti buzerovat.... Ak im to neposlete, budete dostavat len polovicnu sumu KGB

janinkad
11. aug 2009

Vroni dakujem za odpoved,si zlata ze nas tak o vsetkom informujes....ja som na Finanzamt davala odvolanie na zaklade prveho zamietnutia a prilozila som zase kopiu prac.zmluvy a Antrag na Karenz okolo 20.aprila,takze aj tak je to uz viac ako 90 dni...este pockam,uvidim...ked som ich telefonicky ziadala aby si svihli a ze im este zavolam,ze nemusim,maju toho vela ony ze rozhodnutie poslu...a na WGKK sa ta ziadost moze podat na KGB aj bez rozhodnutia z Finanz.aby sa neprepaslo toho pol roka,to som volakde precitala

iva2.6
12. aug 2009

Dobry den§ chcela by som sa opytat. Chcela by som sa nastahovat do rakuska ,pracovat tam ale chcem sa informovat ci by som mala narok na matersku z Rakuska teraz poberam matersku zo slovenska ale predtym ako som isla na matersku som nepracovala a stat zamna platil poistovni. chcem sa informovat ci mam narok na matersku

vroni
12. aug 2009

Iva, nechapem... Doteraz si v Rakusku nebyvala ani ty ani manzel\partner? Ani nepracovala? Potom narok na matersku nemas... Nestaci sa prestahovat do lubovolneho statu aby si mala narok na socialne davky (rodicovsky prispevok je socialna davka). Na matersku nemas narok nikde na svete, nakolko si doteraz nepracovala. Pochopila som nieco nespravne?

i.v.k.a
13. aug 2009

Ahojte....tento rok som zacala pracovat cez jednu rakusku agenturu na zivnostensky list ako opatrovatelka. Od maja si platim aj zdravotne poistenie v Rakusku,pricom som si ho doteraz platila na SK kde mam stale aj trvaly pobyt....zostala som tehotna som v 3mesiaci, agenture som to este neoznamila. Ale tiez by ma velmi zaujimalo ci mam nejaky narok na matersku ci prispevok s tejto krajiny...Ci sa mi vobec oplati po tom patrat!? 😒 Vedel by mi tu s tym niekto pomoct??? Vopred dakujem... 🙂

sirinka
3. sep 2009

jaj tak uz mam odpoved z wgkk...samozrejme ze im treba tu matersku knizku...tak musim do ruzinova, snad ju este budu mat uskladnenu... 😠 a hned vytiahnem aj magdalenkinu, ked uz...

murcos
4. sep 2009

holky,..hlavne tie,ktore poberate kinderbetreuungsgeld v rakusku a zijete na slovensku.
trvaly pobyt je v rakusku...takze nemozete mat trvaly pobyt aj na SK a prip. aj odtial poberat prachy.
moja suseda (z brna) poberala vramci nenasytnosti prachy z oboch republik....rakuska strana jej na to prisla.
jasne, ze musela vsetko do centa vratit.

vroni
4. sep 2009

Suseda dobre obidšla. Poberať príspevky (rovnaké) v dvoch krajinách je podvod. Presne taký istý ako obtiahnuť penzistu na ulici. Takže nech si gratuluje, že stačilo vrátiť peniaze a neskončila v base. Lenže: a) to nemá nič spoločné s trvalým pobytom b) neviem si predstaviť, ako vydokladovala, že v Rakúsku/Čechách nič nepoberá... Trvalých pobytov môžeš mať aj 10 (v každej krajine len jeden), z trvalého pobytu nevyplýva nič.

sirinka
4. sep 2009

vroni ak mas trvaly pobyt, tak nemusis dokladovat nic...lebo uradnici ti slepo veria, ze trvaly pobyt inde nemas...iba ak ziadas peniaze zo statu, kde nemas trvaly pobyt, ziadaju po tebe tieto doklady.
trvaly pobyt podla spravnosti smies mat takisto iba jeden...

vroni
4. sep 2009

Siri, to mi je jasné, ale aj tak ti materskú platia na základe prihlásenia do zdravotného (AT) resp. nemocenského (SK) poistenia a nie trvalého pobytu... A ak máš pobyt na Sk (možno je to v Čechách trochu inak, neviem), tak oni zase majú hlášku, že ty alebo manžel pracujete v AT.... Ale v každom prípade je blbosť pokúšať takto čerta...

murcos
4. sep 2009

dievcata, ja si osobne myslim, ze co sa tych pobytov tyka...nie je problem zistit, ktora je kde na trvaly pobyt hlasena.
prepacte, logicky mi vyplyva, ze trvaly pobyt mozem mat len jeden - v jednej krajine.
prechodnych pobytov si mozes nahlasit x. ako viem, momentalne nastal hodny naval slovace prave do rakuska (statne byty v pohranici)...jasne, ze kazdy sa informuje. rakusania (logicky) sa tiez chcu chranit, preto nevidim problem kontroly....a som presvedcena, ze pred tymi 7 ci 8 rokmi to nebolo z daleka tak prisne, ako je to dnes!
konecne...svedsko ma udajne vypracovany najlepsi socialny system. hmmmm, ked to tak je, pytam sa, preco si chytre europske rodiny nezahlasia trvale pobyty tam...a nepoberaju tie prasule odtial 😀

murcos
4. sep 2009

...a este nieco....o tom spristneni nasvedcuje aj ta nekonecna byrokracia.
pri prvej dcere som vyplnila formular a bolo vybavene,
pri tretom drobcovi som musela okrem vyplneneho formulara pridat potvrdenie o st. obcianstve....co je storry sama o sebe, ale to je skor na sk stranu.

ako som pochopila, holky, ktore su tu "cerstve" to maju hodne horsie

vroni
4. sep 2009

Joj, murcos, s logikou na zakony nechod, tie nemaju s logikou nic spolocne 😝 Isteze logicky (ak nie si prave rozdvojena osonost) mozes mat len jeden trvaly pobyt. Ale zakonne mozes aj viac. Ved si priznajme, keby bol trvaly pobyt tam, kde travime najviac casu, tak musi mat spusta ludi trvaly pobyt u svojho zamestnavatela 😉
Teraz si Rakusania strasne strazia materske - aj pri svojich. Amen tma ak zarobis o chlp viac, nez je dovolena hranica. Tiez hned chcu naspat vsetky peniaze a hrozia ohnom pekelnym 😝
A k tym ¨pohranicnikom¨: kamoske tak stopli rodinne pridavky, vraj ked byva v Rakusku, nech jej platia Rakusania (obidvaja pracuju na Slovensku, aj maly tam chodi do skoly, len dom je holt na opacnej strane hranice). Vadi sa s nimi doteraz (so Slovakmi), ze to je blbost.... Proste vychcanci sa najdu vsade a na kazdej strane barikady.

murcos
4. sep 2009

myslim, ze novy zakon ohladne kbg toho hodne vyriesi / l
ak si citala, co ma nastupit od novembra.... (aj ked nie som si velmi ista, ci by som za kazdu cenu isla makat..a na druhej strane zaplatila veeeela prachov za opateru deti)

pozri, ja som sa vyjadrila aj preto,lebo ma stve to, ze mnoho ludi spekuluje ohladne menenia sa pobytov koli pridavkom. zastavam nazor, ze ked sa rozhodnem vystahovat sa do inej krajiny, tak sa aj integrujem. teda platim dane, poistky, prihlasim si v krajine aj auto - (aj ked to zo zakona je predpisane) - aj ked je to v domovine mozno lacnejsie....no a mohla by som pokracovat

preto ma vytocilo ...pobera niekto prachy z rakuska a byva na sk 😒

sirinka
4. sep 2009

murcos jaaaj, ale ked tam ten niekto robil a odvadzal vsetky odvody a napriek tomu byva na sk, lebo ma moznost dochadzat...co ta na tom vytaca? zo zakona sa musim poistit v krajine, kde pracujem, musim odvadzat dane atd...a ked potom ostanem na materskej mam si pytat peniaze od statu, kde som nic neodviedla? alebo si nemam pytat nic a byt spokojna...alebo?

murcos
4. sep 2009

sirinka, moje slova boli smerovane na ine typy ludi.....predpokladam, ze vies kam mierim.
okrem ineho? ...ako to potom riesis s detmi, ked ti ochoreju? platis im poistenie aj na sk?
prepac, som trosku tejto dvojstatovej reality.
viem len, ze segra (ktora zije v nl) - prisla na navstevu na sk - dieta jej ochorelo...isla na ba kramare, skoro ju tam hodilo (ved som sa jej aj pytala, ze preco nesla skor do hainburgu -spitalu) lebo tam by to bolo jednoduchsie aspon ohadne poistenia........