Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

lauraa
31. júl 2012

@anduska1111 16200 brutto rocne

dadush
31. júl 2012

ahojte chcem sa VAs spytat, mozno sa bude opakovat ak ano tak prepacte ale nasla som tuto temu len teraz a je to vela prispevkov dozadu chvilu mi to potrva kym si ich precitam. Neviete poradit o co treba poziadat, ked manzel pracuje v rakusku a zena zije s dietatom na SR. Na UP povedali ze pridavok na dieta aj rodicovsky prispevok sa musi zrusit, bez ohladu nato ze zena zije v SR aj s dietatom . zalezi od toho kde robi manzel, co je teda rakusko a tam treba ziadat.dakujem za odpovede

matkoakubko
31. júl 2012

@happy8051 ahoj,ja sa tomu velmi nerozumiem,mne to vsetko robila jedna mila pani ,ktora sa konkretne tomuto venuje,ale ja som vybavovala na tri deti a naraz a mne to vyplacali spatne dva roky,mysli ze je tam surodenecky priplatok pri 2 a viac detoch,a danovy bonus na kazde to ide automaticky...ako vravim ja som len dala podklady a jedna pani mi to vsetko prelozila,vypisala papiere a ja som iba popodpisovala,resp.manzel,lebo on pracuje ako opatrovatel a ja som zostala tesne pred tym nez sme zistili ze cakame mimco bez prace a kedze on ako jediny zarabajuci odvadza dane v rakusku,tak tu sme stratili narok na vsetko a vybavovali sme to vsetko 10 mesiacov,lebo my sme vlastne cakali kym sa narodi najmladsi aby sa to poslalo na vsetkych naraz...aole trvalo a oplatilo sa...

happy8051
1. aug 2012

@matkoakubko vedela by si mi dat na tu pani kontakt? mozes poslat do IP

kikoslawa
1. aug 2012

Prosim vas, ako dlho je potrebne mat prechodny pobyt v Rakusku pri poberani materskej ?? Moja babka ide do domova a neter pravdepodobne predá dom. Bojím sa, ze mi to zrusia. ☹ 😒 Dakujem za odpoved.

happy8051
1. aug 2012

@kikoslawa netreba mat

kikoslawa
2. aug 2012

@happy8051 Joj som sa zlakla,dakujem ti pekne, dufam to je pravda. Pekny dnik 😉

happy8051
2. aug 2012

@kikoslawa no ja uz nemam ani prechodny a v pohode som dostala WG aj KGB na prve dieta, teraz idem ziadat rodicak na druhe

anduska1111
2. aug 2012

@lauraa Ahoj ,a ked budem pocas materskej pracovat par hodin tak mi aj znizia rodic.prispevok?Nevies nahodou ci sa za skolku v Kittsee plati?a kolko?

987654
2. aug 2012

Ahojte akurat som to tu citala lebo tiez planujeme babo....som opatrovatelka v rakusku,platim odvody a s tou materskou je to tak ze si musite platit nejake pripoistenie tak ako pri pn-ke,je to pravda?a po lopate,oplati sa poberat z rakuska alebo radsej zo slovenska?ja uz som z toho jelen ....

gedzid
2. aug 2012

@happy8051 a bez zmluvy s rodinou si vybavila pridavky aj rodicak bo mne ho nexu tak nechapem preco jednej daju a druhej nie

happy8051
3. aug 2012

@gedzid mam stale zmluvu 🙂 ja som mala uzasny vztah s rodinou, som doma od juna 2010 ale stale sme v zivom konbtakte, teraz na jesen sa chystam ich navstivit 🙂

happy8051
3. aug 2012

@987654 nepotrebujes si priplacat. v pripade, ze by si isla na rizikove, mas sice potom narok na pn, ale lekar mi povedal, ze je velmi tazke vydobit si rizikove tehotenstvo, kedze vsetky opatrovatelky sa nan snazia ist bez ohladu na to, ci maju zdravotne problemy, alebo nie. ja som s prvou dcerou pracovala do 6teho mesiaca tehu potom som musela ostat doma, ale nenarokovala som si na pn.

987654
3. aug 2012

Ja asi na 99 % budem na rizikovom lebo mame vrodenu ochorenie v krvi a budem pod dohladom gynekologa a hematologa tak preto sa pytam....takze nepotrebujem ziadne pripoistenie?
@happy8051 takze sa aj tak oplati matersu brat z rakuska?a inac,skusam sa dovolat na SVA ale nik mi to tam neberie....na slak trafenie...

blackcat
3. aug 2012

Ahojte, ja mam tiez podobne problemy a dnes mi na BGKK povedali, ze poslali papier na UPSVaR na vyplnenie a ten im este neprisiel spät. Oni pozaduju od UPSVaR, aby im potvrdili, ze mi vyplacaju RP. Lenze ja som od 10/2011 nic zo SK nedostala, pretoze mi tu vsetko pozastavili, kedze od 09/2011 pracujem v AT. Musela som dokonca zaplatit spätne 2 mesiace (10-11/2011). No a vtip je v tom, ze na SK chcu zamietnutie z AT, aby zacali nieco robit a v AT chcu potvrdenie z SK, ze vyplacaju. Z Finanzamtu som uz dostala vyrovnanie a na papiery je tiez uvedena suma, ktoru mi ma platit SK. Na UPSVaR chceli tento papier a potvrdenie o zamestnani od otca dietata. Idem im to tam zaniest v utorok, ale mam na nich take nervy, ze si vlastne dovolili pozastavit mi od 10/2012 vsetky pridavky, ked podla uradnikov AT na to nemali pravo!! Otazka teda znie: vie mi niekto poradit, ci mozem ziadat na SK na zaklade tohoto, aby mi okamzite zacali vyplacat, co mi patri a oplatili vsetko spätne? Dalsia vec - Krankenkasse zaplati Differenz tiez len za 2011? Budu to platit tiez len raz rocne? Narok mam podla 30 plus 6 do 02/2013. Ospravedlnujem sa, ak uz to tu vsetko niekde je. Snazila som sa naozaj hladat, ale asi som to prehliadla.

happy8051
3. aug 2012

@987654 nepovedala som, ze pripoistenie je zla vec... ak chces vyuzit moznost pn, musis si nejaky cas priplacat, teraz neviem, ci rok alebo pol roka. ale nie je to podmienkou pre poberanie kgb. chcela by som ta na zaciatku upozornit, ze dockat sa vyplatenia je beh na dlhuuuuuuuuuuu trat! ja som sa pri prvej dcere docakala po 10tich medsiacoch, teraz som zvedava kolko budem cakat...
zakladnou podmienkou je, aby si bez prerusenia mala aktivnu zivnost.
kgb variant si vyberies sama podla toho, aky ti vyhovuje.

gedzid
3. aug 2012

@happy8051 tak to mas super ale k pridavkam a tu zmluvu potrebujes ci nie bo vo Wien ju xu

happy8051
3. aug 2012

@gedzid nechceli odomna....zatial 🙂 ale nikdy nevies...

gedzid
3. aug 2012

@happy8051 ja som pred mesiacom poslala ziadost na pridavky nevies este kolko mam cakat kym sa vyjadria

happy8051
3. aug 2012

@gedzid moja... ja som cakala 10 mesiacov pri Natalii.... teraz som este len podala, tak som zvedava

987654
3. aug 2012

@happy8051 a to preco az tak dlho?to je normalka?

happy8051
4. aug 2012

@987654 😀 poznam baby co cakali aj dlhsie

gedzid
4. aug 2012

@happy8051 a teraz si podala uz o pridavky ci?

happy8051
4. aug 2012

@gedzid tento tyzden som poalsla ziadost. kgb ani nejdem posielat kym mi fbh neschvalia....

kikoslawa
4. aug 2012

@happy8051 A na WG si cakala dlho pri prvom dietatku ?? Jooj citam aj dalej co sa tu pise,KBG a FBH nato si asi pockam ak vlastne budeme vladat platit odvody...

gedzid
5. aug 2012

@happy8051 a to ked pridavky schvalia tak poslu taky papier? a to dlho trva ci nie? a vlastne pridavky vyplatia az buduci rok nie? a zo SR dostavate nieco?

happy8051
5. aug 2012

@kikoslawa WG nie je problem ten ti v pohode poslu aj na svk ucet hned. len ostatne davky su problem.... veru najvacsi problem byva platenie odvodov... drzim palce a pevne nervy....

@gedzid ja nepoberam z svk ani cent. pridavky a rodicak som pri natalii dostala na ucet naraz. cize po 10tich mesiacoch mi doslo na ucet nieco cez 8000€ ale dovtedy veru biedaaa
ano, ked ti schvalia pridavky, dostanes o tom papier. ak budes poberat doplatok, poslu ti to raz rocne. ja poberam mesacne

darozu1
6. aug 2012

ahojte...nooo ja sa chcem tiez spytať ci by ste mi nevedeli poradit....my sme si vybavili vsetko aj prispevok aj pridavky z rakuska...prispevok nam uz ukončili lebo sme si dali 2 variantu..ciže sme poberali 20 mesiacov príspevok z rakuska...pridavky chodia aj nadalej...mne neuznali na svk matersku,lebo po skole som ostala tehotna a povedali nam,ze mame narok z rakuska...a teraz mam taky problem...lebo neviem či za mna niekto odvadzal tych 20 mesiacov odvody do zdravotnej poistovne...teraz sa bojim ze to musim ist vsetko uhradit...neviete mi poradit, či to nahodou nevyplacali za mna z Rakuska?? lebo fakt neviem..ak s tym mate skusenosti,dajte mi vediet prosim....

happy8051
6. aug 2012

@darozu1 poberala si peniaze ty alebo manzel/partner?

darozu1
6. aug 2012

@happy8051 peniaze poberal manzel a bolo vsetko na neho...lebo tam ma prechodny pobyt a pracuje tam...tak vsetko sa vybavovalo cez neho...