Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

lauraa
2. feb 2013

@lili177 ten link mi nejde otvorit.... takze skus dat znova....

rencsike
2. feb 2013

@janinkad neodrátali ti z toho celého Wochengeld? lebo ked to vychádza tak, tak si dopadla ako ja 😠

janinkad
3. feb 2013

@rencsike tak tomu nerozummiem,ako ze Wochendgeld ?odkedy?mozes mi to vysvetlit?mozes aj do IP.ved wochendgeld som poberala do 9.7.osem tyzdnov pred a po porode,predtym som bola freigestellt.

daimon
3. feb 2013

@janinkad oni sú pekne neférový, kolegyne mi hovorili, že je jedno akú si variantu zvolíš, vždy nás budú vyplácat postupne do 3rokov,lebo u nás poberáme 36 mesiacov rodičovský príspevok a dokonca, aj museli niektoré aj okolo 2000 euro vracat po tých troch rokov.

lili177
4. feb 2013

@daimon tak to nesuhlasim, ja som mala variantu do 20 mes a presne tak mi aj posielalai, cca 600 mesacne

daimon
4. feb 2013

@lili177 tak si mala šťastie,mam pocit,že oni sami nevedia a každá pobočka to inak robí,ja som bola tiež prekvapená,no uvidím ako sa ku mne zachovajú,ja si dám variantu 12+2,tak som zvedava.a v akej si poistovni v AT?

lili177
4. feb 2013

@daimon tak to uz neviem, ale manzel tam robi na zmluvu a nam to vyplacali Tiroler Gebietskrankenkasse, komunikovala som s nimi aj mailom, cakali len na potrdenia ze mam pridavky a hned posielali

daimon
4. feb 2013

@lili177 a dostávaš ich mesačne, či len differenz.,?

lili177
4. feb 2013

plnu sumu len z rakuska, nie diff, a dostavala som to min rok, tusim kazde dva mesiace, problem bol vsak s pridavkami, tie chceli len raz rocne poslat ale ked som ich listom poprosila, bez slova ich poslali na ucet

daimon
4. feb 2013

@lili177 aha, tak ty si iný prípad, ja sa chcem pokúsit si to tiež takto vybavit, aby som len z Rakúska dostávala, ale moc tomu nedávam.Pri differenz. nám len ten rozdiel doplácajú a ty dostávaš plnú sumu.

janinkad
4. feb 2013

@daimon uz som nieco take pocula ze vymyslaju do 3 rokov ako berieme na Slovensku,lenze aj tak mi to nevychadza.to uz budem davno robit kedze ja uz v 2 rokoch dietata idem spät do prace.keby to teda vyplatili do 3 rokov ale vsetko tak nech,ale nijak to nepasuje.pri prvom dietati som mala variantu 20+4 a dali na chlp presne.tak ci tam nieco nezmenili.Ja mam trvaly prac.pomer,skor so zivnostnickami robili problem,ale nijak to nevychadza.musim tam napisat ze co a ako.

janinkad
4. feb 2013

@daimon to dostanes mesacne,alebo dvojmesacne ak si samozivitelka,nie slobodná ,nesmie tam nejak figurovat otec dietataa,alebo je otec dietata nezamestnaný.ale kolegyna je ten pripad a od marca to este nevybavila nevidela od FA este ani euro,stale to niekde stoji

daimon
4. feb 2013

@janinkad ja pracujem tiež na TPP a moje kolegyne tiež a vlastne oni mi to povedali, že nech sa moc neteším, lebo nám to postupne budú vyplácat, síce slovenským úradom sa to zdá byt dot divné, že čo s nami robia.Ale v AT im to je jedno, platit nech platíme, ale ked niečo chceme tak im to trvá a robia problemy, mne natahovali Wochengeld, ale teraz už načas vyplácajú.Moja kolegyna mala 20+4 a ten tretí rok musela do KK vrátit 18OO e viem ešte o jednej čo musela vrátit 2000e.

daimon
4. feb 2013

@janinkad vraj sa nesmie do RL uviest otec, ale to určite neurobím, ja by som si chcela nadalej platit poistenie v AT a od septembra nastupujem znova do práce,tak by mi to mali teoretický vyplácat. V sterdu mám stertnutie s jednou AT.danováčkou, tak sa jej skúsim spýtat ako sa to daá na výnimku, inak to trvá minimálne polroka, kým sa to vybaví, oni majú čas 😠

janinkad
4. feb 2013

@daimon dam vediet ked vyzistim co a ako.s Wochendgeld aj Freistellung som nemala problem,chodilo pekne mesacne.a aj pri prvej materskej bolo ok

daimon
4. feb 2013

@janinkad oki 🙂 ja dám tiež vediet, čo som od tej danováčky zistila.

sccarlet
4. feb 2013

@vroni Musím mať trvalý pobyt u rodiny kde som optrovala? nestačí ak je to "Nebenwohnort" ten je vedľajší a my opatrovateľky máme len tento pobyt keď sme prihlásené, či?

milcus1
4. feb 2013

ahojte baby, viete mi poslat v IP ako vyplnit tlacivo Familienbeihilfe. Som uz zufala niektorym kolonkam vobec nerozumiem co tam mam napisat a ci ich mam vlastne vyplnit. Budem velmi rada ak mi pomozete. Dakujem

janinkad
4. feb 2013

@daimon takze dnes mi prislo k prachom aj pisomné vyrozumenie a ze poberam na den "az"3,73 eur doplateneho ,a definitivne skoncenie poberania bude medzi 3-4 rokom zivota dietata.ked skoncim na SK poberanie skor...teda v 3 rokoch tak potom im mam dat vediet a aj ony to ukoncia a doplatia.Uzasné...tak naco chcu od nas zvolit si variantu poberania KBG.ved mne sa to hned nezdalo lebo ony sami na nas urad poslali E401 na potrvrdenie a tam bolo ze Zeitraum pre poberanie 2012- 2016 napisane.ale nejak som to neriesila vtedy,takze uz chapem,neviem teda ci mam aj pisat nejaké odvolanie.

daimon
4. feb 2013

@janinkad no to je presne to čo mi kolegyne hovorili a nechcela som tomu veriť.Tak je úplne zbytočne im nahlasovat variantu,ked si aj robia čo chcú,teda to je sila,ale na základe akej dohody,to takto riešia?

janinkad
4. feb 2013

@daimon na zaklade EU/VO 883/2004a EU/VO 987/2009 tak to stoji v liste.ale co to znamena?neviem kde by sme sa dozvedeli🙂)

daimon
4. feb 2013

@janinkad tak to budú nejaké europske smernice, no ja pôjdem na KK a opýtam sa čo sú to zase za múdre smernice

daimon
4. feb 2013

@janinkad našla som to na nete, je to smernica EU aje toho dost, že 42 strán, ale z toho niečo porozumiet, no neviem 😒

kacero
5. feb 2013

prosím Vás dievčatá , máte počas poberania peňazí s AT aktívnu živnosť a prechodný pobyt? mne už vyplatili Wochengeld, a neviem stále čo ďalej ...mám nárok, či nemám ? som živnostníčka v AT ... ďakujem za odpovede ;o)))

tincus
6. feb 2013

Neviete niekto či sa už začali za minulý rok vyplácať rodinné prídavky?Dostali ste už niektorá z vás?vopred dakujem

tincus
6. feb 2013

neviete niekto či sa už začali za minulý rok vyplácať rodinné prídavky?dostali ste už niektorá z vás? vopred dakujem

lili177
6. feb 2013

@tincus no mne uz poslali, ale len za deceber bo manzel tam robi len odvtedy

terry1988
7. feb 2013

Ahojte zivnostnicky.... Pracujem v AT uz asi 3 roky samozrejme na zivnost a som riadne poistena a vsetko poctivo odvadzam, ale odkedy som sa dozvedela, ze cakam babatko snazim sa docitat alebo najst na ake prispevky mame narok..... ale cim viac citam tak mam z toho v hlave vacsi a vacsi bordel..... ak by sa nasla mila mamicka, ktora tak isto pracovala v AT na zivnost a uz porodila a obehala co mala, ci by mi neporadila..... velmi pekne vopred dakujem..... 😖

leaa131
7. feb 2013

terry1988 ja tiez cakam babätko,som v 8 tt a tiez by ma zaujimalo ako dalej...tiez by som chcela vediet,co nam k tomu vybaveniu vsetko treba a ak by sa nasla mamicka co s tym ma skusenosti,aby nam poradila kde a co treba Dakujem