Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

daimon
23. máj 2013

@blackcat na socialke na slovensku mi to povedali, ale oni oficilane nič nedostali, že baby čo tam chodia tak im to povedali

blackcat
24. máj 2013

@daimon To je sila! nemohli by uz konecne zacat spolupracovat?! 😠 Ja viem, ze tie nase väcsinou az tak dobre nevedia po nemecky, ale to am naozaj nemoze niekto kompetentny zavolat a oficialne sa opytat. Nas vzdy len odbiju so vsekymi platbami. Ako keby to platili z vlastneho vrecka...

bublina83
24. máj 2013

@daimon FB sa vyplacaju kazdy druhy mesiac uz davno, nie je to zavedene od noveho roka. Narok mas pokial si tu v AT riadne zamestnana alebo tvoj manzel.

bublina83
24. máj 2013

@iwa27 Urcite to posli postou.

bublina83
24. máj 2013

@xlolax80 A rodit budes kde ? Na SK ?

xlolax80
24. máj 2013

@bublina83 no to este neviem. som sa objednala k zenskemu v rakusku o 2 tyzdne, tak uvidime, co mi povie/odporuci. ale kedze byvam v sr, tak skor asi v sr prip. hainburg

bublina83
24. máj 2013

@xlolax80 Tak to asi budes musiet riesit ako ja - po porode. Je to zdlhave, lebo si najprv musis vybavit pridavky na finanzamt a potom mozes ist ziadat o matersku na poistovnu.

xlolax80
24. máj 2013

@bublina83 fuuha, to fakt takto? ja som pocula, ze pridavky su zdlhave. ale ze materksa by mala chodit automaticky. staci mat Mutter-Kind-Pass a potvrdenie od lekara o tehotenstve. ty si chodila k lekarovi kde? a robila si kde? inak je to pravda, ze tie vysetrenia v Mutter-Kind-Passe staci potvrdit aj slovenskym lekarom?

daimon
24. máj 2013

@bublina83 vsetky mine kolegyne dostavaju Len differenz,tie ktore pracuju v Rakusku,tak presto sa pytam,ze co sa Nuevo zmenilo a hlavne co Mam zakruzkovat aby som to dostala dvojmesacne.

bublina83
24. máj 2013

@xlolax80 Ja to mam ine, u nas je pracujuci len moj manzel a ja som pripoistena k nemu. Ale ak si vybavis pass a dodrzis tam urcity pocet tych prehliadok tak podla mna by nemal byt problem si to nahlasit tu na poistovni, ved asi bude najlepsie ked si tam priamo zavolas. Ja som rodila este na SK, nemala som na vyber lebo sme tu este neboli prestahovany a vzdy by som musela otocit 1000km kvoly jednej prehliadke.

lacoorban
24. máj 2013

ahojte! Mal by som taku jednu otázku: robím v rakusku, mojk syn má dva roky, na minulý rok som chcel vybaviť matersku, kedže som dostal informáciu na sociálke na slovensku, že ju musíme poberat z rakuska. Chcu od nás mutter-kind pass, no ale ako ho zoženiem, ked tu knižku čo mala moja žena, odovzdala pri porode pred dvoma rokmy?? Vie mi niekto poradit? Dakujem!

radka1188
24. máj 2013

Ak chcete poberat rodine pridavky kazdy druhy mesiac musi tu dieta chodit k lekarovi! Tu v AT schvalia rodine na urcitu dobu potom staci len preukazat vysetrenia a ze ste dieta prihlasili do skolky.A predlzia ho zasek ale tiez len na par rokov

radka1188
24. máj 2013

Caka ta vela vybavovania....ja som si mutter kind pass zohnala od gynekologa tu v AT takze ak pojdes k nejakemu a pekne ho poprosis da ti ho bez problemov.A tvoja zena nech ide do porodnice po tehotensku knizku oni jej ju prefotia bez problemov lebo aj to budete potrebovat.Robte si zo vsetkeho kopie pre istotu lebo niekedy chcu to iste aj dva krat.

duska88
24. máj 2013

@lacoorban ja som poprosila svojho gyndoša, že ak bude mať službu v nemocke, nech mi tehu knižku prefotí a donesie.. nech sa skúsi spýtať jej lekára a ak nie, tak tam bude musieť ísť osobne si vyžiadať kópiu.. 🙂

lauraa
24. máj 2013

@lacoorban normalne staci ak ti gynekolg tvojej zeny potvrdi ze bola na min. 6 kontrolach pred porodom (najlepsie by bolo keby isla do porodnice a skusila by okopirovat slov. matersku knizku)a ze s dietatom pravidelne naustevujete detskeho lekara , myslim ze je predpisanych 6 kontrol do 18 mesiacov veku dietata, normalne staci okopirovana zdr. karta dietata.....ten MK ziadaju preto ze tieto kontroly su povinne na vyplacanie davok ..... na to aby ti vyplacali aj rodinne pridavky nepotrebujes chodit s dietatom k lekarovi v at aa ani tu nemusi mat trvaly pobyt alebo nieco podobne.... pokial tvoja manzelka nema narok na vyplacanie tychto davok na sk , teda nepracuje staci ked ty pracujes v at a odvadzas tu dane a je povinnostou rakuska tieto davyk vam vyplacat..... ak manzelka ma narok na vyplacanie davok na sk , poziadas raz rocne (kalendarny rok) o rocne zuctovanie (teda doplatok rozdielu rodicaku a rodinnych pridavkov) daufam ze som to napisal zrozumitelne ..... 🙂

lauraa
24. máj 2013

@bublina83 ano to ma spravdu , len je rozdiel kde byvas, kde platis dane ( teda v ktorom state ) , niektore dievcata maju narok len na doplatok takze vyplacanie zavisi od vela faktorov .....

blackcat
24. máj 2013

@daimon teraz som o tom citala. v jednej skupine na FB si pisali baby o novom vyplacani... vraj uz niektore dostali automaticky s vyplatenim Differenzzahlung. a v niektorych mestach zase musis extra poziadat. tak cakat na vyplatenie 2012 a ked nepride automaticky, napisat ziaost ;)

maca82
24. máj 2013

@dada200
ahoj. Chcela by som sa spýtať či si poberala plnú sumu rodičovského v AT. Ja tam pracujem, teraz som na materskej a dostávam len vyrovnávaciu davku. Myslela som ze vyrovnávacia davka je rozdiel medzi AT a SVK rodičovským príspevkom ale poslali mi na mesiac len nejakých 100e. Ďakujem

daimon
24. máj 2013

@radka1188 no ale mne skončilo poistenie, po vyplatení posledneho Wochengeldu, tzak k AT lekárovi nebudem chodit,stačí mat pečiatky v MKP od slovenského lekára

lauraa
25. máj 2013

@daimon presne tak , staci ked budes mat tieto kontroly a je jedno kde .....

lauraa
25. máj 2013

@maca82 to je dost malo nie?

radka1188
25. máj 2013

@daimon no neviem jak je to ked tu nemas poistenie. no mne to nestacilo ja som potrebovala original nalepky ktore lepia pri ockovaniach tu v at do mutter kind passu.na prve ockovania ktore mala moja mala na sk kukali na danovom jak puk a zasek v poistovni chceli vyplnene strany 76 a 77 z mutter kind passu s peciatkami od lekarov ale asi to zalezi od viacerych faktorov 😒

lauraa
25. máj 2013

@radka1188 tu nejde o ockovania , navyse co by robili rodiacia ktori nedali deti zaockovat, v at nie je povinne ani jedno ockovanie ale odporucane, tu ide o predpisane kontroly 6 v tehu a 6 do 18 mesiacov veku dietata..... 😉inak ti mozu skratit KBG

radka1188
25. máj 2013

@lauraa mozno je to ine nakolko ja tu uz s malou zijem 😨 no mne prave ze ockovania kontrolovali na danovom 😖 dokoca ich aj prefocovali.a niektore ockovania su tu povinne lebo ak dieta nema napr. (nepametam si presne) infarix hexa alebo mumps ockovanie nevezmu ho do skolky a ani do skoly pri zapise si to ziadaju a kontroluju to.preto uz ockuju deti aj na magistratoch lebo tam je to lacnejsi jak u pediatra.aby sa rodicia nevyhovarali na nedostatok financii.ale nastastie ja uz mam po rodicovskom a rodine mam schvalene na 5rokov tak mam klud 🙂

maca82
25. máj 2013

@lauraa no ved to.....ma to nastvalo....

dada200
25. máj 2013

@maca82 do 3.rokov dcéry 450 € mesačne

lauraa
25. máj 2013

@radka1188 do skolky som nedavala ziadne potvrdenie o ockovani a do skoly som podpisala prehlasenie ze som si vedoma nasledkov ......nic ine.....ockovania sa neplatia ani u pediatra , su zadarmo , plati sa len hepatida , proti kliestom, a menigokoky..... pneumokok a roatvirus je tiez zadarmo.....

rencsike
26. máj 2013

@lacoorban v nemocnici musia archivovať na 15 rokov, vypítaj si tam kopiu.

kikoslawa
27. máj 2013

Baby Familienbeihilfe sa vypláca na rakúsky účet či na SK? Píšem už druhý krát žiadost, lebo mi neodpísali neviem či som to dobre poslala. Našla som si finančný úrad v meste kde som pracovala a kde mám živnost, malo by to byt ok. Dakujem.

jankako
28. máj 2013

@kikoslawa ja myslím že na Rakúsky.