Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

vladamo
22. júl 2013

Ahojte..uz som raz prispievala s mojou skusennostou tu na MK,ale bolo to v inej teme.Preto napisem svoje otazky aj tu.Pracujem v rakusku od roku 2006 normalne na zmluvu,v decembri 2011 sa mi narodila dcera,do februara 2012 to bol wochengeld a odvtedy len vybavujem a vybavujem☹ v januari 2013 som poziadala o doplatenie pridavkov,to vybavil finanzamt pomerne rychlo a peniaze nabehli na ucet:potom som toto potvrdenie z finanzamtu,ze mi boli uznane pridavky,samozrejme aj s kopou inych papierov zaslala do wgkk a poziadala o dorovnanie materskej za rok 2012.V aprili mi prisla odpved,ze ano,mam narok na doplatenie rozdielu a stanovili dennu davku od 0,29E a ze uplne vyrovanie bude urobene,az ked skoncim z materskou na slovensku.Vybrala som si variantu 20+4,som vydata a zijuca s rodinou na slovensku.Stretli ste sa kocky niektora s takouto odpovedou??nechapem,odkial prisli na sumu 0,29E.Potvrdenia som odovzdala vsetky,co chceli...Mam teraz cakat,ze este nieco vyplatia?alebo sa nejako odvolat??kazdy v mojom okoli mi tvrdi nieco ine a ja uz naozaj neviem,co je pravda....Vyplatili uz niektorej z vas rozdiel materskej z viedne za predchadzajuci rok?? dakujem kocky,kazdej jednej z vas za odpoved a aj pripadnu radu,ako mam postupovat.Ahojte

happy8051
23. júl 2013

@vladamo ake potvrdenia si posieala? napis prosim zoznam

happy8051
23. júl 2013

baby idem po radu. potrebujem zistit, ci zivnostensky list na personenbetreuung obsahuje okrem registernummer aj nieco ako nase ICO a DIC. a kde to najdem? dakujem za pomoc

lauraa
23. júl 2013

@vladamo ano , to robia casto ze doplacaju az po 3 rokoch ked ti skonci rodicak na sk ,ale ziadat musis kazdy rok.... davka 0,29 je smiesna , napiasala by som odvolanie, pokial viem dievcatam popriznavali okolo 6_8 eur na den a doplatok pri skonceni rodicaku na sk.... variantu si vyberala zbytocne ta pre matky zijuce na uzemi uneho statu je neplatna.....

vladamo
23. júl 2013

@happy8051
ahoj..ja som sa informovala este v roku 2012,ze co budem potrebovat a povedali,ze vlastne tie vsetky zakladne dokumenty,ako je ziadost,rodny list,pobyt moj a aj mojej dcery,..som uz odovzdala po narodeni,ze mi bude pri ziadani toho vyrovnania stacit iba ziadost, potvrdenie od finanzamtu,ze mi uznali pridavky a este som musela predlozit potvrdenia od pediatricky,ze malá absolvovala tie povinne prehliadky a este aj tie moje povinne vysetrenia v tehotenstve.Poslali mi potom take papiere,kde stoji,ze splnam narok na vyrovnanie a zacne sa to spracovavat,ako im odoslem jeden papier,ktory bol sucastou toho oznamenia.Poslala som nazad a oni mi obratom poslali ten papier,ze uznali dennu davku od 0,29E a ze uplne dopocitanie bude az medzi 3 a 4 rokom zivota dietata.Ono uz sama mam z toho chaos,ani sama neviem poriadne co som tam posielala,lebo vzdy som reagovala na list,alebo mail,co mi z wgkk poslali.A ako na potvoru nemam v okoli ziadnu kamosku,co je v podobnej situacii ako ja,ostatne tam maju pobyt,alebo rodili v rakusku....ja mam vsetko na slovensku,len v rakusku pracujem...A tebe ako odpovedali?

vladamo
23. júl 2013

@lauraa
ahoj...to som vobec netusila,ze nie je potrebne zadavat tu variantu,ale tym,ze zamestnavatel to chcel som myslela,ze je to dolezite,ale to je vlastne uz jedno.Myslis si ,ze mam este pockat,alebo mam sa odvolat uz teraz??

lauraa
23. júl 2013

@vladamo samozrejme ze sa mas odvolat hned..... zamestnavatel je ti povinny drzat tvoje prac. miesto do 2 rokov veku dietata, potom si musis dat alebo vypoved alebo s apisomne dohodnut o predlzenej rodicovskej dovolenke..... zamestnavatel nema nic spolocneho s variantou....

vladamo
23. júl 2013

@lauraa
ja uz som z toho na nervy,naozaj kazdy mi vravi nieco ine..ja nastupujem do prace uz teraz v oktobri

marika8
23. júl 2013

baby preberte sa
musite poberat rodicovsky aj pridavky na slovensku,lebo inak vam nedoplatia zvysok rakusania
a ziadne po troch rokoch
doplacaju kazdy rok
a vsetko sa vybavuje na SVA alebo Finanzamt
nechcela som reagovat,ale ked to citam je mi s tych prispevkov zle(niektorych(

marika8
23. júl 2013

a co je to za davku tych 0,29 eur??????
to uz naozaj citat nemusim!!!!!

marika8
23. júl 2013

prepacte,maly ma 14 mesiacou a mame vsetko vyplatene
uz aby bol novy rok

lauraa
23. júl 2013

@vladamo takze v 2 rokoch veku dietata, ak uz nebudes poberat ziadne davky na sk , a ukoncis rodiacka na sk mozes ziadat o dorovnanie hned, tu ide o to aby ti sk dalo potvrdenie kolko ti vyplatilo a ze uz nic nepoberas z sk....
@marika8 ano to mas pravdu ze s aziada kazdy rok ale v poslednej dobe priznavaju len 6- 8 eur denne a ostatok az ked sa ukoncio rodicak na sk, pride vyuctovanie..... 0,29 to som este nezazila , to bude urcite zle poratane....

vladamo
23. júl 2013

@marika8
Marika,ale ja poberam aj pridavky a aj matersku zo slovenska,doteraz som nemala ziaden problem,ved som bola freigestelt,vsetko platili ako sa ma a potom aj wochengeld,,,,po narodeni som vsetko odovzdala,co pozadovali.Finanzamt vyplatil vsetko v poriadku za predchadzajuci rok a teraz v roku 2013 mi to uz v 2 mesacnych inetrvaloch posielaju.
Vsetky papiere,co som dostala z wgkk doteraz boli o tom,ze vyplaca sa rok spätne,ako to bolo doteraz.A zrazu si na zaciatku roka poziadam o ausgleichszahlung materskej a toto mi prislo postou domov.Tam nestoji,ze mi to neuznavaju,ale ze mi uznali dennu davku vop vyske od 0,29E a ze to dorovnanie a uplne vyrovnaie az medzi 3 a 4 rokom zivota dietata.Tak ako by si reagovala?

vladamo
23. júl 2013

@marika8
Marika..zase sa nerobm,ze si zjedla vsetku mudrost sveta.Ja som sa sem obratila s prosbou o pomoc,lebo toto mi prislo

vladamo
23. júl 2013

@lauraa
Ved ja si to tam overim a dufam,ze je to naozaj len nejaky omyl🙂)) Len nerozumiem tomu,lebo aj kamaratke,co rodila asi tak v rovnakom case ako ja,prisiel velmi podobny list.Len som si zistovala,ze ci nie je nieco nove vo vyplacani toho rozdielu.A k tym ostatnym komentarom-som rada,ze ostatne baby si to vybavili a ze im to prislo ako ma,ale nie mojou vinou mi prisla takato odpoved a tiez si myslim,ze prave aj tato temy bola zalozena pre to,ze nie kazdej to vybavenie sa podari hned.Keby to tak bolo,tak tu asi nediskutujeme🙂 A tebe uz vyplatili?

daimon
23. júl 2013

Ahojte, dnes som bola na FA, chcela som odovzdat Antrag na FBH differenzzahlung Beih 38, lebo vraj od nového roka vyplaácajú každe 2 mesiace, povedala mi, že ona tú žiadost odo mňa nepreberie, lebo si ju mám dat až v budúci rok a ona o ničom takom nevie že by vyplácali v mojom príade každe dva roky.Povedala som jej, že vo Wien to tak funguje a aj moje kolegyne to tak po novom dostávajú a ona že to určite nie ešte aj šefa zavolala a volalla kolegyni a ona jej povedala, že ažv budúci rok to mám všetko odovzat. Ja som už z toho debil, som si myslela, že ma aspoň zaevidujú ako to robia na GKK.

daimon
23. júl 2013

Pardon každe dva mesiace, nie roky

katie.2906
23. júl 2013

Viete mi niekto prosím poradiť?
Som na MD s mladšou dcérkou a začiatkom septembra prechádzam na RD. Manžel pracuje v Rakúsku. Podal si doplatenie rodinných prídavkov na staršiu dcérku ešte vo februári. Dodnes zatiaľ nič neprišlo. Ako dlho to trvá kým príde aspoň nejaké vyrozumenie?
Mám nárok na doplatenie RD v Rakúsku? Čo treba na jeho vybavenie? Kam sa obrátiť?
Za akúkoľvek radu veľmi pekne ďakujem.

katie.2906
23. júl 2013

A ešte som zabudla?
Ako často vyplácajú RD a RP ak som doma s dieťatom?

janinkad
23. júl 2013

@vladamo ahoj,smiesna suma tych 0,29 eur.ja mam nieco cez 3 eura🙂)rok 2012mi vypaltili uz niekedy vo februari.mam asi 2 ,3 kolegyne ktroym priznali podobne,mali sme v robote taky tehotenský boom,tak sa navzajom informujeme kolko ktorej priznali....ja myslim,ze taketo nieco vymysleli len tento rok,nie je to dlho.Pri prvom synovi co bolo za 2009,2010 mi normalne vyplatili a pekne som si aj variantu zvolila 20+4 a krasne vsetko vyplatili,nacas a presne,uz som aj od 2 rokov robila.a teraz aka som ostala vyvalená ked prislo ze do 4 rokov ti to mozu takto rozratavat,teda pokial budes poberat matersku na SK a potom by mali poslat vyrovnanie ked posles papier ze si ukoncila na SK.ale ako prischadzauju k tej sume?ked kazdy ma inu🙂Este by ma zaujimalo ako to bude ked pojdem od 2 rokov spät do roboty,matersku zo SK mozes brat ,potom diferrenz.a bola tam nejaka suma,tusim 16200 eur ze nemozes rocne prekrocit.pri zarobku..este s tym mozu vymyslat.

vladamo
23. júl 2013

@janinkad
Ja uz som z toho asi pako🙂) tebe za rok 2012 vyplatili a mne zatial nic....Prave si tu chystam nejaky list,co im zajtra poslem,snad budem potom mudrejsia.Finanzamt bol vybaveny hned,tak som si myslela,ze aj wgkk bude rovnako dobre a rychlo pracovat...len nerozumiem,preco je to rozdielne u nas....kohokolvek sa pytam,kazdy mi povie inu sumu...Este jednej veci nerozumiem.Do prace sa vraciam od oktobra,malicka ide do jasliciek a tam mi povedali,ze mozem poziadat o priznanie rodicovskeho prispevku do roku 3 rokov dietata ,kedze nastupujem do prace a to mozem pouzit na platenie toho zariadenia.Takze asi o to vyrovnanie sa bude musiet poziadat az po dovrseni 3 roku dietata...Som naozaj zvedava,ako toto cele dopadne🙂))

lauraa
24. júl 2013

@vladamo len davj pozor , kedze nastupujes d o prace aby si neprekrocila povolenu vysku 16200 bruto rocne , samozrejme ti k tomu zarataju aj rodicak zo Sk.... ak nastupis do prace a ukoncis rodicak na sk mas narok na vyplacanie rodinnych pridavkov raz za 2 mesiace....
@daimon aj ja som to pocula ale zial v realite som sa s tym este nestretla.....

vladamo
24. júl 2013

@lauraa
ahoj...teraz sa mozno mylim,ale ja som to pochopila tak,ze pocas materskej samozrejme,ze mozes pracovat,ale nesmies prekrocit tu sumu,ale ved ja sa vraciam do prace celkom normalne v planovanom case podla variantu,ktory som si vybrala a tym padom sa konci aj moja materska.Ale ako vravim,mozno som to zle pochopila..

lauraa
24. júl 2013

@vladamo takze uz nebudes brat rodicak z sk?

daimon
24. júl 2013

@vladamo na sk ked mala nastupi do jasliciwk mozes poziadat o prispevok na starostlivost o dieta miesto rodicovskeho prispevku,je to lepsie lebo rakusaci ţi potom doplatia rodicak v plnej vyske Kbg.

vladamo
24. júl 2013

mne to jedna znama povedala,ze do veku troch rokov to zo slovenska budem brat,tak ci tak...ale kedze nastupujem skor,ako dovrsi dcera 3 roky,tak prestanem poberat matersku,ktora je okolo 195E,ale mam narok poberat nejaky rodicovsky prispevok,ktory je tusim okolo 220E.A vlastne aj v jaslickach mi to potvrdili,ze je to tak.Takze do 3 rokov urcite budem poberat peniaze zo SK a asi potom sa ma ziadat o to dorovnanie z wgkk,ale to si len myslim.Budem zistovat a patrat dalej🙂)
A co sa tyka poberania pridavkov,uz aj teraz dostavam kazde 2 mesiace z finanzamtu

vladamo
24. júl 2013

@daimon
Takze si myslis,ze ked v oktobri,vtedy totiz nastupujem do prace a dcera do jasliciek,ked predlozim wgkk potvrdenie o tom,ze som skoncila s materskou a poberam tento prispevok,vtedy uz vyplatia ten rozdiel?

daimon
24. júl 2013

@vladamo to neviem ci hned vyplatia,mozno budu cakat kym mala dovrsi tri roky,oni su nevyspytatelni

vladamo
24. júl 2013

@daimon
ved to prave teraz zistujem...je az srandovne citat,ze vlastne len kolko nas je tu na tejto diskusii a kazda ma ine informacie 🙂))

janinkad
24. júl 2013

@vladamo
@vladamo vyplatili mi 2012,ale bolo to len od maja (vtedy sa mala narodila)do decembra...neviem ako sa to zmenilo,ale ked som v 2010 nastupila po materskej so synom spät do prace(on mal vtedy 20 mes)akurat to presne vyslo podla toho variantu.vsetko mi vyplatili,a ja som nadalej poberala na SK matersku do 3 rokov....ale nechodil do ziadneho zariadenia.teraz to asi bude komplikovanejsie,asi si budes musiet ustrazit to brutto.podla mna je lepsie ist pracovat na mensi uväzok,zarobis menej,aj dostanes vsetky davky...z ktoreho mesta poberas pridavy?ked ti davaju kazde 2 mes.a si vydatá?Ja vo Viedni