Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

janinkad
19. jún 2012

@lauraa ahoj,vidim ze tu to mu rozumies ohladom FA,chcem sa spytat,uz som konecne dostala Differenz.FBH za minulý rok,a september som nemala doppel zaplatený ako minulé roky.Nezmenilo sa nieco?Chcem sa takto najskor informovat,skor ako tam zavolam,lebo ony rady odpinkavaju...a kedze mam mesacne babo,tak akosi do Viedne nemam cestu🙂)dakujem za info

lussymusi
19. jún 2012

@michaelachanel pôvodne som tomala v pláne ale nakoľko si nemám platiť z čoho odvody tak to asi vzdávam:(okrem toho som počula, že vraj musím ísť !!!aj s malou!!! pracovať zase do AT aby som mala na všetky dávky nárok:( tiež si na živnosť v AT ako opatrovateľka, žiješ s maličkou doma a máš aktívnu živnosť alebo stále chodíš pracovať?

michaelachanel
19. jún 2012

@lussymusi to aj mne tvrdili, že musím ísť pracovať naspäť tam...ale som doma a už som ,,skončila ,, pracovať.. áno som ako opatrovateľka na živnosť asom s malou doma..... noo jas om mala našporené aspoň na odvody aj keď ich mám vysoké 800€ ☹ ale pôrodné odišlo tiež na odvody ☹

lussymusi
19. jún 2012

@michaelachanel to je predsa choré...z čoho to mám platiť?mala som niečo našetrené aj ja ale už mi to na pokrytie odvodov nestačí keďže ja platím kvartálne za 3 mesačne 1280.- euro!!!a to si myslím že je vážne veľa...to by mi ani wochengeld nestačili na 7 mesiacov:(ty nedostávaš vôbec žiadne peniaze okrem už dostaných wochengeld?

gedzid
19. jún 2012

@lussymusi presne mne na UpaSv povedali to iste ze mam doniest papier ze mi neuznali rodicak v AT tak veru neviem co dal bo za jun nemam zadne peniaze a neviem ci prerusit zivnost ci si platit odvody dalej ale ked nioc nedostavam tak z coho a ja uz rodinu nemam bo zobrali inu a rozmyslam ze keby som nieco na tyz. nasla a druha by bola 3 tyz. tak to by aj slo ale kde najdem nieco to neviem a hlavne este v meste by to bolo najlepsie bo treba potom vybavovat vsetky veci ohladom rodicaku pridavkoch hlavne najskor ja som z toho fakt uz v koncoch

gedzid
19. jún 2012

@michaelachanel ano manzel pracuje ale ked mi neuznaju pridavky v AT tak mi vyplatia aj ten differenzahlung? vdaka

lauraa
19. jún 2012

@janinkad ano zmenilo sa, na tieto maju narok len skolopovinne deti .....

janinkad
19. jún 2012

@lauraa dakujem...

adrika78
19. jún 2012

@michaelachanel ahoj, poslala som nove ziadosti na FA, napisala som do zaidosti , ze manzel je nezamestnany, aj zo socialky mi dali potvrdenie, ze mame vyplatene iba za tri mesiace, a potom uz nie, tak som zvedava co z toho bude, uz ma unavuje si s nimi tolko dopisovat, na nervy trva to nekonecno , a este aj z SVA ma prehanaju s papiermy, do pol roka maleho som musela poslat papiere , ze mal pravidelne poradne, a aj ockovanie a s nozickami sme boli, a teraz zase chcu , moj tehotensky preukaz a prepustaciu spravu , no na nervy, este ze som si nechala kopie, tak im to znova poslem, uz tam musia mat tolko papierov a stale chcu tie iste sto krat, no ale nech ich maju

gedzid
20. jún 2012

@michaelachanel a prosim vas potvrdenie o pobyte ste posielali zo SR Vas a malej ci? bo ked ja mam este aj v AT a mala len v SR

gedzid
20. jún 2012

@michaelachanel a prosim Vas este potvrdenie o Wochengeld vam dali na SVA ci kde? bo mne ziadne rozhodnutie o prideleni Wochengeld nedali

gedzid
20. jún 2012

@michaelachanel a tie honorarnote ste ako dokladovali ked ste uz boli na materskej a nepracovali ste

zuzicka1982
20. jún 2012

@lauraa
@janinkad
Ale my sme dostali za september dvojnasobok..A maly este nie je skolopovinny..

michaelachanel
20. jún 2012

@lussymusi nič so nedostávala...žiadne peniaze...celých 7mesiacov...fuuu to máš riadne odvody :(

lauraa
20. jún 2012

@zuzicka1982 Achtung!
Die 13. Familienbeihilfe in der bisherigen Form wird eingestellt.

Ab September 2011 wird mit der Familienbeihilfe ein zusätzlicher Betrag von 100 Euro als Schulstartgeld ausbezahlt, und zwar für Kinder zwischen 6 und 15 Jahren (d.h. ab dem 16. Geburtstag gibt es das Schulstartgeld nicht mehr).
toto je uzakonene od roku 2011, mozno ti vyplacali za rok 2010 ale inak si to urcite nedostala.....

lussymusi
20. jún 2012

@gedzid o wochengeld som žiadala na SVA, oni mi poslali žiadosť a tú som poslala po narodení malej späť aj s rodným listom...do pár týždňov mi poslali korunky a ešte jednu časť mi pošlú...kde si rodila?

lussymusi
20. jún 2012

@michaelachanel to sa predsa nedá prežiť ak nemáš ani korunu...ty nedostávaš nič mesačne?veď ak sa nemýlim tak ak si platíš odvody, by si mala dostávať každý mesiac korunky a to toľko, aký kvartál si si vybrala...teraz tomu nerozumiem:(

michaelachanel
20. jún 2012

@gedzid ohľadom Wochengeld to by si mala mať aj ty, to je to rozhodnutie, že ti ho priznávajú. Á no SVA ho pdáva. honorarnoten - to som im ja vlastnorucne po nemecky napísala, že od kedy do kedy som robila v rodine akedy som nastúpila na materskú a slušne som im vysvetlila, že kedže od vtedy som bola na materskej nemám im ako zdokladovať honorarnoten...a ten papier im stacil, ved keď budeš potrebovať napíšem Ti to presne. Ty máš trvalý pobyt v At či SK? ja mám At prechodný a im som posielala môj a malej Slovenský pobyt.
Keďže manžel pracuje budete asi dostávať ten diferenc lebo môj nerobí preto mi ich vyplácajú každé dva mesiace.

lussymusi
20. jún 2012

@gedzid ja mám ukotvenú sumu v zmluve...ale nakoľko nemám chuť a financie platiť obrovské odvody a behať celé dni po vybavovačkách tak to vzdávam:( radšej pozastavím živnosť!

michaelachanel
20. jún 2012

@lussymusi teraz už dostávam, lebo tento týždeň mi prišlo, že mi schvaľujú tie prídavky teda...a teraz som do SVa poslala toto rozhodnutie z FA do SVA a oni by mi mali vyplatiť rodičák..ale doteraz som ani korunu nedostávala...chlap nás živil a na odvody som našťastie mala odložené. a vieš, že ani neviem aký kvartál som si to vlastne zvolila 😝 buď 15+ alebo 20+ neviem fakt 😝

michaelachanel
20. jún 2012

@adrika78 SVa zatiaľ tieto veci odomňa nažiadali..ale ešte mi môže prísť od nich pozdrav, že to mám doložiť. tým pádom, že máš manžela nezamestnaného by Ti mali vyplácať pravidelne tie dávky... aj ja som čakala 7mesiacov a 2 týždne a dožila som sa konečne.... je to o držku ale oplatí sa aj keď som aj ja už niekoľko krát vravela, že sa nato vytoto....

happy8051
20. jún 2012

@michaelachanel Miska, napises mi honorarnoten ak to budu odomna chceiet? ja vobec neviem co tam mam dat....

gedzid
21. jún 2012

@lussymusi to viem mne uz vsetko poslali Wochengeld rodila som v SR

gedzid
21. jún 2012

@michaelachanel ja mam este aj prechdny pobyt v AT neodhlasila som sa a napises mi ako si im to posielala ohladom toho honorarnoten, a mam istotu ze mi ten differenzahlung daju toho sa obavam ze odvodyy budem platit a potom nic a kedy mam poslat ziadost na ten differenz.a pridavky uz mam teraz? a vlastne si mam normalne v SR vyziadat rodicak a potom z AT differenzahlung ano vdaka

gedzid
21. jún 2012

@lussymusi to urobim asi aj ja a budem brat len to zo SR rodicak 196 ci kolko plus 22 pridavky

ildicka
21. jún 2012

Ahojte kocky, uz som tu davno nebola, mam taky problem a potrebujem sa poradit. Malej sa urobil na spodku matracu pleisen, tam kde spi. Nie na vrchu kde ma telicko ale az na spodku na dreve postielky a od nej to chytil aj matrac. Mate s tym niekto skusenosti? Matrac som vyhodila a kupila novy a po 2 tyzdnoch uz aj ten ma otlacok na spodnej strane. Akokeby ta vlhkost klesla na spodok a odrazila sa od dreva naspät do matracu. Pravidelne vetram spalnu a aj matrac zvyknem vyklopit. Mate s tym niektora skusenosti? Viete mi poradit???? dakujem vam a prajem krasny slnecny den 🙂

michaelachanel
21. jún 2012

@gedzid ak chceš poberať dávky z At ani by si sa nemala odhlasovať z prechodného aspo§ ja tak viem, že prechodný musí byť v AT. Neviem presne ako je to s Diferenz ale asi sa to vypláca len raz ročne, tak neviem či budeš vládať platiť odvody. S diferenz Ti ja veľmi neviem pomôcť aby som netrepala blbosti. ale mám jednu kamošku, ktorá poberá diferenz tak jej napíšem a potom Ti dám vedieť aby som netrepala sprostosti 😝

michaelachanel
21. jún 2012

@happy8051
@gedzid
a chcete to po slovenksy alebo nemecky ?????? 😀 som mimo trocha 😀

gedzid
21. jún 2012

@michaelachanel dakujem to mi pomozes ked sa opytas vdaka

gedzid
21. jún 2012

@michaelachanel ako mate moze byt aj po nemecky ked mate dakujem