Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

marcah
31. okt 2012

@something ahoj, mala by si mat narok na dorovnanie rodicovskeho aj pridavkov. Na SK by ti mali potvrdit formular E401 a E411 a tym potvrdit kolko poberas na SK, ist s nim v AT na Finanzamt a v AT ti to potom dorovnaju ten rozdiel. Ja som bola na SK evidovana ako nezamestnana, manzel pracoval v AT takze ja som na Slovensku nemala narok vobec, takze mi potvrdili E401 a E411 s tym ze nemam narok a na zaklade toho mi to potom v rakusku vyplatili.

marcah
31. okt 2012

@darozu1 neviem ako ti to dopadlo s tym poistenim ale nedavno som riesila asi skoro rovnaky problem. Otehotnela som v case ked som bola nezamestnana a manzel pracoval v AT, takze na SK nam vraveli ze nemam narok na nic a dostali sme rodicovsky aj pridavky v AT. No prednedavnom mi prisiel papier z poistovne Dovera, ze neeviduju mojho platcu poistneho takze im mam vyplatit poistne ako samoplatca za posledny rok vyse 1200 alebo 1400 eur to bolo myslim - tak som volala, a vraveli mi ze v pripade, ze som na MD tak platcom je urad prace, ale na urade prace mi zase vraveli ze kedze od nich nic nepoberam, oni nie su moji platcom a ze musim byt poistena v AT - nakoniec mi v AT potvrdili ze ano, ze som tam positena od momentu od kedy mi vyplacaju pridavky (podotykam ze karticku poistenca mi nikdy neposlali - iba papier, v ktorom ako spominas bolo uvedene cislo pod ktorym ma eviduju). Nakoniec mi Dovera vravela, ze im musim z positovne AT priniest potvrdeny E104 o tom, ako dlho som positena v AT a tym sa to vyriesilo. Nemusela som nic platit, ale Dovera ma vyraila, na SK zdravotne poistenie nemam a kto zaplati vsetky tie vysetrenia ktore sa udiali v case ked som uz akoze na SK nebola poistena to neviem - mozno mi este pride nejaky ucet.....

jankako
2. nov 2012

Baby,v AT som ukončila poberanie rodičáku.Z At mi prišiel papier že tam už nie som poistená.mám si tu na Sk zrušiť ten Eú preukaz tým pádom,a prejsť znovu na normálne poistenie?dakujem

rencsike
5. nov 2012

@truhlinka009 ja som dostala tiež ovela menej peňazí ako som mala. vysvetlili mi to tak, že odrátali z toho Wochengeld 😠

truhlinka009
5. nov 2012

@rencsike ....podla mna je to dobrá blbost, lebo Wochengeld s tym nema nic spolocnė, a mne zase povedali, ze tych 2,40Euro vyrátali tak, ze mi rozratali rodicak na 4 roky!!!! a to tiez neviem ako na to prisli - blbost, skusaju ako nas oblbnut!!!!!

rencsike
5. nov 2012

@truhlinka009 tak asi 😖 pre prípad: jednej z bývalých kolegín tiež odrátali zostatok ( do 3 rokov, čo dostane doma), druhej zas vôbec nič, dostala celú sumu čo mala. no, neviem: možno závysý od toho, ktorou nohou práve úradník vstal 😠

milacik65
5. nov 2012

ahojte, mozete mi prosim poradit, v auguste sme poziadali o rodicovsky prispevok, ziadame si od januara, od vtedy nam na svk stopli, este stale sme nedostali odpoved a tak sa chcem opytat ci na vyplatia od toho datumu co sme poziadali, spatne 6 mesiacov alebo az od vtedy ked nam pride odpoved, alebo ako to je? prosim poradte mi

kacero
6. nov 2012

ďakujem ešte raz ,ste zlaté , ďakujem ;o))) ibaže rodina mi pomôže iba s Wochengeld, a potom ma odhlásia s pobytu a zrušia so mnou prac.zmluvu .... obávajú sa kontroly ... žiaľ ... a vraj, čo ak to budú prešetrovať spätne a prídu na mini podvod, lebo tak sa vyjadril ujo s SWA, že to je podvod, nechať ma na prechodnom pobyte a s platnou prac. zmluvou, pokiaľ tam nepracujem ... mám smolu :(

odyseana
7. nov 2012

@marcah ahoj 🙂 , pises, ze tu na SK za teba nikto neplatil zdravotku, ze si bola od momentu poberania rodicovskeho a rodinnych poistena v AT (opletacky s Doverou). Nevies ako to je so mnou, ked ja som zivnostnik, ked si popri rodicaku platim zdravotku sama, hadam ju nebude niekto za mna platit v AT. Ci ma tam spolu s detmi pripoistia k manzelovi, ked pracuje v AT na TPP?
A otazka na dalsie skusenejsie maminy: mam narok na Differenzzahlung aj pri rodicovskom aj pri pridavkoch ked mame vsetci TP na SK. Manzel denne dochadza, tak nema v AT ani prechodny pobyt, no dane pekne odvadza v AT. A co dvojnasobny septembrovy prispevok na skolopovinne deti? ten pride automaticky,ci aj on treba ziadat?
Citam, ze treba potvrdit formulare E 401 a E 411, a pod ktory Finanzamt patri Meidling?

Vela otazok.. 🙂
ale dakujem vopred za rady.

kristina1979
10. nov 2012

@rencsike Ahoj, to je zvláštne, že v SVA pýtali od teba potvrdenie o pobyte, riešim totiž práve niečo podobné - či sa odhálisť z prechodného alebo nie no a práve na SVA mi bolo povedané, že ony tu nepotrebujú, aby som mala prechodný pobyt. Vybavujem si veci vo Viedni, možno ty na inom úrade. Ale moja skúsenosť je taká, že aj od úradníka k úradníkovi sa to líši. Napr. jeden mi povedal, že netreba úradné preklady podkladov, čo budem posielať a ženská mi zasa povedala, že treba, lebo oni tomu nerozumejú. Takže asi záleží fakt aj od toho, na koho konkrétne natrafíš. Bude to tuším ešte faaaaakt zaujímavé 🙂

gavslavka
10. nov 2012

baby doplatili mi matersku s rakuska,mala ma už 3,5roka

gavslavka
10. nov 2012

@milacik65 prečo vam tona sk stopli

kristina1979
10. nov 2012

@milacik65 podľa mojich vedomostí rozhoduje dátum podania žiadosti...t.j. keď si to aj podáš a neschvália to do pol roka, ale žiadosť si poslala včas a to je podstatné..

kristina1979
10. nov 2012

@milacik65 resp. vyplácajú 6 mesiacov spätne, tzn. že by ti mali vyplatiť 6 mesiacov dozadu od podania žiadosti.

milacik65
10. nov 2012

@kristina1979 dakujem za odpoved, to by bolo super, keby nam to tak vyplatili, kedze nato mame narok a aj tak prideme o nejake mesiace, ale lepsie akoby sme mali prist o vyse pol roka, pretoze to oni predlzuju

kristina1979
12. nov 2012

Aktuálne info pre opatrovateľky so živnosťou v AT na materskej dovolenke: volala som s Wirtschaftskammer a bolo mi povedané, že od septembra tohto roku vstúpil nejaký nový zákon do platnosti, podľa ktorého už nemusí byť žiaden Nebenwohnsitz na území Rakúska, keď máte platnú živnosť, stačí ak máte pobyt v niektorej z krajín EU.

happy8051
12. nov 2012

@kristina1979 ved ani teraz nemusi byt. aspon ja nemam. inak s tym neplatenim odvodov to nie je pravda....

katarinnak
12. nov 2012

Ahojte, mam otazku ohladom rodicovskeho prispevku v rakusku. Mj muz je zamestnany v Rakusku, ja som na SK. Narodil sa nam syn a muz chce poziadat o rodicovsky prispevok v Rakusku. Ja dostanem tych 20 eur na SK a v Rakusku by nam mali vyplatit ten rozdiel. Chcem sa opytat aj vy ste museli vyplnat tolko tlaciv? Mat potvrdenie od zamestnavatela na SK (mojho), potvrdit prijem ...atd? Na co im to vsetko je? Dakujem za odpovede 🙂

kristina1979
12. nov 2012

@happy8051 no možno to od teba nežiadali doložiť, ale vraj to doteraz bolo v zákone...ohľadom toho neplatenia som ti poslala IP, neviem či si to čítala. Dnes som pretelefonovala pol hodinu s Wko a písala som si s Familienservice (Wirtschaftsministerium), všade ti dajú protichodné info. Podľa nich však na dávky tiež netreba aktívnu živnosť. Ako sama vidíš, realita je iná. Každopádne to ešte riešim, budem sa pýtať minimálne na zníženie štvrťročných platieb. To, ako to platia tebe, je však úplná výnimka. Asi si im bola extra sympatická 😀 Vraj od budúceho roka sa pripravuje nejaký zákon na schválenie, že by sa aj Differenzzahlung vyplácal pravidelne a nie iba raz do roka. Ale to je hudba budúcnosti. Každopádne, ty môžeš byť kľudná, nás tá byrokratická vojna ešte len čaká.

happy8051
12. nov 2012

@kristina1979 byrokraticku vojnu mam za sebou pri prvej dcere,,, 10 mesiacov som nemala ani cent. potom mi konecne vyplatili vsetko aj spatne. ja ta len v dobrom chcem upozornit, ries znozenie odvodov, aj ja som im dnes poslala ziadost. v ziadnom pripade vsak nerus ani nepozastavuj zivnost. ked si to vezmes logicky? nemas tam TP. nemas rakuske obcianstvo. neexistuje zakonny dovod na vyplacanie socialnych prispevkov, ak im neplatis odvody.

kristina1979
12. nov 2012

@happy8051 no veď prečo myslíš, že toľko vypisujem a telefonujem? jedine preto, že to chcem riešiť, než je čas. jasné, že to nezastavím, kým sa nedopracujem k jednoznačnej odpovedi. Ale keby ti na toľkých miestach povedali toľko protichodných info, tiež by si bola v pomykove. Čo sa sociálneho poistenia týka, tak práve na SVA mi povedali, že po dobratí Wochengeld treba pozastaviť živnosť a poistenie preberá za teba SVA. Takto to funguje normálne, keby sme tu žili. Ale trvalý pobyt tiež nie je podmienkou na vyplácanie rodinných dávok. Ani v jednom štáte EU, pokiaľ dobre viem.

happy8051
12. nov 2012

@kristina1979 myslim si, ze pozastavit zivnost mozes len ako statny obcan AT

kristina1979
12. nov 2012

@happy8051 Kamarátka, ktorá tu žije, ju má pozastavenú. Podstatné však vraj nebolo, že tu má TP, ale že jej manžel tu pracuje...tak fakt neviem. Človek sa má problém z toho vysomáriť... každý hovorí niečo iné. Ale asi uvidím až keď to budem aktuálne už riešiť podávaním žiadostí, že ako to bude v mojom prípade.

kristina1979
12. nov 2012

@kristina1979 prepáč - s tým "tu" myslím AT, práve som ešte vo Viedni 🙂

lili177
18. nov 2012

poprosim vas o radu , manzel pracoval a at do 4 2012 a ja som odtial poberala pridavky, kedze som tu nezam.od 11 2012 opat pracuje v at, opat na par mesiacov a ja potrebujem vediet, ci musim na finanzamt posielat opat overene a prelozene rod isty atd.dakujem za info

jankako
19. nov 2012

dievčence,tie čo poberáte rodičák z AT alebo ste poberali,mám si ísť vymeniť na poisťovňu eú preukaz poistenca za normálny,kedže mi prišiel z AT papier o ukončení poberania rodičáku a tým pádom že tam mám ukončené aj poistenie...díky moc 🙂

malinovka333
26. nov 2012

ahojte, chcem sa spýtať že som počula že v Rakúsku sa dostáva tiež materská ako 13 plat,že dostanete jednu materskú navyše je to pravda?poberám materskú z Rakúska ale minulý rok som nič také nedostala. Nie že by som mala málo peniažkov ale ničo navyše vždy poteší 😀

lauraa
26. nov 2012

@malinovka333 nie, nedostava sa ...

kacero
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alexisas
2. dec 2012

@kristina1979 ahoj mohla by som sa s tebou spojiť telefonicky? Termín mam vo februari a pomohli by mi nieake informacia ohladom materskej 🙂