Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

avinika
11. apr 2013

ahojte kocky,
chcem a spytat, dnes mi prisiel papier z WGKK, ze im mam priniest potvrdenie zo Slovenska, ze nikto z mojej rodiny ( manzel, dcera a ja) nemame trvaly pobyt na Sk. Ak to neprinesiem do 4 tyzdnov zrusia mi matersku, ktoru tu od minuleho mesiaca poberam. Ziadali to aj vas? A kde to mam ziadat pre dceru? ona sa narodila minuly rok tu vo Viedni a na Slovensku nemala nikdy trvaly pobyt, vystavili jej tam lrodny list na specialnej matrike v Bratislave.

zuzana581
11. apr 2013

@malinovka333 Ahoj. Ja som si bola zobrať potvrdenie od gynekologičky aj pediatričky, sme sme u nich sledovaní a že malý má všetky povinne očkovania a vyšetrenia. Nechala som to preložiť a to som im doložila.. (teda ak byvaš na SK a pýtaš sa na to, kde na SK máš ísť).

malinovka333
11. apr 2013

@zuzana581 ano ja byvam na svk, viem kam mam ist len neviem ake tlacivo mi maju potvrdit, takze staci ked pojdem gynekologovi, a detskej a oni mi už nieco potvrdia a to si dam potom prelozit?dakujem za radu 🙂

zuzana581
11. apr 2013

@malinovka333 obe lekárky mi dali potvrdenie na takú tú žiadanku..

kalinka25
11. apr 2013

chcem sa spytat maly sa mi narodil 26.7 2012 a manzel je tam zamestnany.pridavky nam uznali a na vyjadrenie k prispevku cakame:((lenze firma kde manzel pracuje krachla,a v stredu koncia.:(doplatia mi vsetko co mi dlzia??alebo som prisla o vsetko????vyplacaju spatne na SK?alebo dobu co tam manzel pracoval mi doplatia?!ako mame postupovat?treba to niekde hlasit?dakujem ☹

ivco2205
11. apr 2013

Ahojte mam taky mali dotaz. Vraj priatelka nema narok na matersku z Rakuska ak nema odrobenych 270dni. !?!?!? Nevieme sa stoho vysomarit. Je v AT riadne zamestnana od 29,02,2012 To je viac ako tych 270 dni. No roby na dvojtyzdnovky. 14 dni pracuje a 14 je doma. Tak teraz neviem ako to mame ratat. Ci musi mat odrobenych tych 270 dni,alebo musi byt zamestnana viac ako 270 dni. Moc prosim o radu.

lauraa
12. apr 2013

@ivco2205 a to vam kto povedal?

ivco2205
12. apr 2013

@lauraa dobry den. to povedala striedacka mojej priatelky. Neako sa mi to nepaci.prave preto som sem napisal aby mi niekto poradil. Je natom nieco pravda alebo????

pupawka800
12. apr 2013

Baby ktorej z vas chodi pravidelna matetrska z rakuska? jasom zivnostnicka opatrovatelka.

lauraa
12. apr 2013

@ivco2205 ja som sa teda nikde nedocitala ze by musela byt poistena 270 dni...inak normalne sa rata poistnych 270 dni , teda aj ked nepracuje a poistenie plati aj za tieto dni......

lauraa
12. apr 2013

@pupawka800 myslim ze @happy 8051 chodi pravidelne

pupawka800
12. apr 2013

@lauraa Anoma trvaly pobyt na SK?

lauraa
13. apr 2013

@pupawka800 myslim ze ano , skus jej napisat jej nick je @happy8051.....

pupawka800
13. apr 2013

@lauraa a ty poberas?🙂

lauraa
14. apr 2013

@pupawka800 nie....

shailina
15. apr 2013

@pupawka800 ahoj ja nepoberám ale tiež som sa o tom vela informovala lebo by som chcela

lelisa
17. apr 2013

ahojte, chcela by som vas poziadat o laskavost, pretoze ja vobec neviem po nemecky a mam taky problem ze manzel pracoval v rakusku asi polroka ale nepoberali sme ziadne pridavky ani nic z rakuska lennze mne na nasom urade povedali ze ak manzel robil v rakusku tak ja im mam za to obdobie vratit tych 190 eur ako rodicovsky prispevok, zevraj na to nemam narok pokial manzel pracoval v AT. ja som z toho uplne hotova lebo neviem vobec co mam robit a nemám len tak 1200eur aby som vratila upsvaru.

ewkaaa211
17. apr 2013

@lelisa
Myslim,ze je to hlupost,len ked pracuju obaja rodicia v zahranicí tak ti narok zanika..ja som sa tak oklamala..chcela som sa len ist infirmovat u nas na urad ako mam vlastne postupovat ked idem poziadat o pridavky a matersku v rakusku..doposial som poberala u nas..na otazku kde pracuje otec som odpovedala ze mam pocit ze je tiez v zahranici a uz bolo,odvtedy mi od nich neprislo nic..hned mi to zrusila ..s otcom mojej dcerky nezijeme spolu..
takze mam uz naozaj pocit ze to tie uradnicky davaju z vlastných vreciek..nedaj sa elisa🙂

zuzana581
17. apr 2013

@lelisa Ja som tiež poberala z AT rodičovský príspevok, lebo muž tam robí. Tu mi všetko zamietli. Takže podla mňa, to budeš musieť vrátiť. Požiadaj si za to obdobie od rakušanov, myslím, že by ti to mali vyplatiť aj spätne, ale neviem, ako dlho.. to ti musí poradiť niekto kto sa v tom viac vyzná.

duska88
17. apr 2013

@lelisa no z tohto sa vysomáriť ..ale skúsim..ak si zamestnaná na sk, tak Ti nárok nezanikol a môžeš požiadať o dorovnanie dávok do ich výšky za to obdobie čo tam mm odpracoval..(odkedy dokedy tam robil nepíšeš?!) ak si zamestnaná v tom čase nebola, tak je pravda, že prednosť vo vyplácaní dávok za ten polrok malo Rakúsko.. Mala by si vypísať žiadosť na rodinné prídavky a rodičák z at, na úp Ti vypíšu e411 koľko peňazí Ti vyplatili a poslať to tam spolu s rodnými listami a potvrdením o pobyte v nemčine.. (a neviem či aj mm pracovnú zmluvu)trebalo by nájsť niekoho kto vie po nemecky, nech Ti tam zavolá a vyzistí. Len slovákom nič nevracaj, hlavne keď nemáš z čoho ako píšeš..ak bolo Rakúsko prednostým štátom vo vyplácaní dávok za to obdobie, tak slovákom vrátia tie peniaze za Teba + dostaneš dorovnanie.. Oni na upsvr sú fakt bez chrbtovej kosti.. mne v januári stopli dávky a hneď na to chceli aby som im vrátila niečo cez 3 tisíc eur čo mi vyplatili, a pritom vedia, že existuje aj možnosť refundácie z Rakúska.. ale prečo si to neuľahčiť, že?! 😠 .. Nedaj sa odbiť, jednoducho nemáš z čoho vrátiť a hotovo..

sirinka
17. apr 2013

@lelisa a ty a dieta mate trvaly pobyt na sk? A ano, tak narok mas a manzel nech za o obdobie poziada o dorovnavaciu davku. Resp. Rodicovsky vyplacaju iba 6 mesiacov spatne od podania ziadosti, takze cim skor to treba urobit. Ja som v AT zamestnana, moj muz na SK, poberam slovensky RP a z AT mam dorovnavaciu davku.

lelisa
20. apr 2013

ahojte, velmi si vazim vase rady a ochotu pomoct. no ja tu na sr studujem popri materskej a vsetci aj s manzelom mame trvaly pobyt na SR, maly ma rok, a moj muz tam pracoval pol roka iba od juna 2012 do februara 2013 a teraz je zamestnany na SR. a problem je hlavne ten ze neviemme ani ja a ani on po nemecky on iba zaklady pracoval tam totiz so slovakmi na stavbe. viem ze mam vypisat E411 a E401 ale to tusim nie je to na rodicovsku? teda neviem ja potrebujem si co najrychlejsie podat ziadost na rodicovsky prispevok lebo ten mi vyplatia spatne zevraj len polroka. a to prave neviem , ze co je ta ziadost. aky formular...

anjelick
21. apr 2013

ahojte zienky,
velmi prosim o radu, pracujem v rakusku na zivnost ako opatrovatelka, som druhy mesiac tehotna. Teraz som si poziadala aj o pripoistenie, no len neviem ako dalej. Mam si robit pravidelne gyn. prehliadky na Slovensku alebo v Rakusku? A ako je to s materskou a pod.? Dakujem.

jankako
22. apr 2013
jankako
22. apr 2013

@lelisa lenže ako ti dokáže úpsvr že si tam poberala ten rodičák vtedy.ved si ho odtial nepoberala,nežiadala si ho tam..ja viem,neznalosť zákona neospravedlňuje.ale ja neviem či to fakt treba vrátiť,ked si ho odtial nedostávala!!!!!!keby poberáš aj tu aj z AT,tak nepoviem..

sertapulam
24. apr 2013

ahojte zienky ak mozem poradit tak na facebooku je jedna vyborna skupina a ochotne zienky poradit vo vsetkom co sa tyka vybavovania 🙂

sertapulam
24. apr 2013

@sertapulam ja som za tuto skupinu nesmierne vdacnaaaa!!! su to skutocne skvele zienky klobuk dole 🙂)))

cingi
24. apr 2013

ahojte baby,

potrebovala by som pomoct. Obaja s manzelom robime v rakusku ako zamestnanci, ale byvame na sr. Ideme ziadat familienbeihilfe a KBG. Vedeli by ste mi niektora dat zoznam papierov, co ste k tomu dokladovali? Urcite je tu niekto podobny pripad ako my a uz si presiel touto torturou. Dakujem velmi pekne!

dabet44
24. apr 2013

@sertapulam
Ahoj a mozes poradit ako ju najdem😉

sertapulam
25. apr 2013

ahoj skupina sa vola ako si vybavim wochengeld ,ci matersku? tak ju najdes na fcb 🙂