Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

dieteufelin
1. apr 2015

@jankaferancova mate narok na pridavky a doplatenie rodicovskeho prispevku do vysky toho rakuskeho, napis mi ip ak chces
@ni13 ani my sme nemali a nebol problem

xlolax80
6. apr 2015

kocky, potrebujem surne poradit, ak viete... krankenkasse ziada odo mna steuerbescheid ( teda aby som si urobila danove priznanie, co je pre mna ale nevyhodne), inak mi vyratali tu sumu na kbg z tej minimalnej rocnej hodnoty 16200 eur. stalo sa to aj daktorej z vas? pritom vsetky moje prijmy hlasil zamestnavatel na finanzamt, takze by si to tam mohli/mali vediet zistit... budem velmi vdacna za akukolvek pomoc, ze co dalej s tym

balkica
6. apr 2015

@xlolax80 ked si vyziadaju, treba podat DP..

janinkad
9. apr 2015

Baby veľa vas tu berie Familenbeihilfe z FA mesačne ci dvojmesačne.Vaši manželia su zamestnaný na SK?ci su živnostnici ci nezamestnaný?lebo ja dostavam zatial len diferenz.ako nevadi mi ked pride len raz za rok,len ked im to vtedy tak strasne dlho trvá poslat.Tak by nebolo odveci dostavat to mesacne.len ci to mam nejako specialne žiadat.Nie som opatrovatelka,normalny pracovný pomer mam,trvalý pobyt na SK.dikes

jankako
18. apr 2015

@marcah ahojky.Chcem ťa informovať ako nakoniec dopadlo to s tým rodičákom na SK.Mne na našom úpsvr tvrdili že z našej str.je to všetko OK,pokial som dopoberala rodičák/v AT/tak možem dalej poberať tu,bezohladu na variantu.ešte mi povedala dalšia pracovníčka,že bežne chodia takto ženy aj z čiech.V čechách sú totižto tiež varianty.Lenže v inom okrese stále ten dotyčný na úpsvr tvrdil tej známej že nie,nedá sa to,a rozčúlený napísal e-mail do BA že ako to teda je.Medzi tým som vystrojila môjho manžela v Rakúsku spýtať sa na to...Tak tam mu potvrdili že všetko je to korekt,že nevidia problem pokial sme dobrali v AT rodičák,tak kludne možme v našej krajine poberať dalej,nie je to protizákonne!!!!!!No tak amozrejme známa,po tejto info,opäť smer úpsvr v Ružomberku.No a tam prišla odpoved,že áno je to tak....
čo je však zarážajuce v tejto veci,čo mňa dosť pobúrilo,že tento zamestanec niekolko rokov,/teda neviem odkedy sa to može/dostával ženy o peniaze,tým že im z fleku povedal že im to neprizná,lebo že to budu musieť v Rakúsku vrcať.Ohradil sa tým,že pred 3 rokmi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! to bolo tak..Volala som kamrátke na úpsvr u nás v okrese a ona bola z toho jeho konania v šoku.že na základe akého paragrafu im vystavil rozhodnutie-zamietnutie žiadosti..Mám pocit že im to z fleku takto povedal a viac neriešil!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😠

Preto by som chcela apelovať,ak je tu nejaká mamina z toho okresu/Ružomberok/ a bolo jej zamietnuté poberanie rodičáku tu na SK po skončení poberania v AT,nech sa opäť obráti na úpsvr....dá sa to spätne vymáhať tri roky dozadu!!!!!!!!!!!!!!!!

marcah
18. apr 2015

@jankako vdaka za info, tak ja to teda tiez skusim 🙂 - poberam rodicak z CR a mam dvojrocnu variantu ktora mi coskoro konci, kedze zijem v rakusku, skusim si tu vydupat este aspon ten jeden rok 😀
Inac, mne toto povedala pani v CR, ze ak mi v Rakusku uznaju nejaky rodicak tak tu sumu im budem musite vratit v CR - ale ked zacala tvrdit ze im budem musiet vratit aj to ked mi uznaju iba differenzahlung tak mi to zacalo byt podozrive. Ved naco ja si mam v Rakusku ziadat differenz, ked to potom musim poslat do CR, aby cesky UPSVR usetril? 😀
Myslim ze to bude podobne ako na SK. Diky 🙂

@janinkad mne tiez bolo povedane ze dostanem raz rocne, a ked som bola osobne odniest ziadost, pani sa ma spytala ci to chcem dostavat mesacne, tak som neveriacky prikyvla, ze ked to ide tak urcite ano a ona tam iba dopisala do kolonky ze za ake obdobie - ze "oktober 2014 - laufend". Priznali mi to do oktobra 2015 a potom si ma asi zase preklepnu. Ak mas na finanzmat nejaku kontaktnu osobu, skus jej napisat - podla mna to je len zalezitost ochoty a ludskosti toho kto to vybavuje.

jankako
18. apr 2015

@marcah No jasné,potom môžeš žiadať dalej v AT.len tam maju len do 2,5roka.dokonca matka do dvoch rokov a potom by si požiadal tvoj manžel.my sme mali variantu 12+3.12mes.som brala ja a tri mes.manžel

strapata2014
29. apr 2015

ahojte chlela by som vas poprosit ci mi viete poradit som v Rakusku v Dornbirne uz 6 mesiacov a cakam na robotu lebo musim byt poistena ale casovo mi to nevyhovuje uz by som mohla davno pracovat lenze moj muz robi a ja musim len stale cakat.a matersku mam stopnutu 6 mesiacov tak ci dostanem spetne mesiace vyplatene tu v rakusku ked napr.budem uz o mesiac pracovat.dakujem ak sa niekto najde a mi poradi.

marienka1703
3. máj 2015

@strapata2014 nepises kde robí manzel,tiez v At? aky je tvoj stav? ak chces poberat nejake davky musis byt poistena,,,tazko vyjst z tvojho prispevku, troska kontkretnejsie napis,,,ak nechces tu,napis IP

marienka1703
3. máj 2015

@marcah OD SEPTEMBRA 2014 je vyplacanie FBh mesacne🙂 🙂 takze sa nato pytajte,

marienka1703
3. máj 2015

@janinkad ano poziadaj si o to,,,ono by to malo automaticky samo nabehnut.lebo je to dane zakonom,ale kazdy FA si robí co chce,,,

marcah
4. máj 2015

@marienka1703 no to ano, niekedy vyplacali raz za dva mesiace a teraz vyplacaju mesacne ale iba klasicke fbh ale differenzahlung vacsinou iba raz rocne, zavisi na uradnikovi asi.

sirinka
4. máj 2015

@marcah aj diferenz vyplacaju uz mesacne

marcah
4. máj 2015

@sirinka ale je to aj zakonom stanovene? mne teda vyplacaju mesacne ale pani na finanzamt sa tvarila teda ze mi to tak sice vypise, ale ze spravne by mi to mala vyplatit iba spatne za rok 2014.....

balkica
4. máj 2015

mne prislo normalne postou ze do kedy mam schvalene a ze mi to budu vyplacat mesacne a mam differenz, do septembra mi vyplacali dvojmesacne

sirinka
4. máj 2015

@marcah vsak by to takto nevyplacali, keby to nebolo mozne, poznam dost ludi, co uz dostavaju dorovnanie kazdy mesiac a raz rocne dokladaju na FA pridavky z SK plus dalsie potrebne dokumenty ako navsteva skol, skolok atd... FA posiela sam tlacivo uz vypisane, staci len skontrolovat, pripadne doplnit, opravit a podpisat.

marienka1703
4. máj 2015

@marcah oboje vyplacaju uz mesacne, aj diferenz aj ausgleich, 🙂

marienka1703
4. máj 2015

@sirinka suhlasim,mne doplacaju kazdy mesiac, a aj tym ktorym platia celu ciastku platia kazdy mesiac, proste vysiel na to zakon v septembri 2014 ze vyplacanie bude mesacne,

balkica
4. máj 2015

ale nie kazdy FA respektuje zakon, su FA kde proste poslu raz za rok, a pokial sa v tom clovek nevrta, tak inak posielat ani nebudu

sirinka
4. máj 2015

@balkica oni hlavne prechadzaju na ten system postupne.

marienka1703
4. máj 2015

@balkica ja by som sa vrrrrtala, 🙂 ked je nato paragraf, tak není o ocm 🙂

sirinka
4. máj 2015

@marienka1703
@balkica povedia vam, ze ste v poradi na spracovanie 😉

marienka1703
4. máj 2015

@sirinka no ked myslis 🙂 🙂

balkica
4. máj 2015

@sirinka
@marienka1703 moj FA je super, nebol ziadny problem zatial..ja som len pocula, ze su vselijake postupy a pristupy..mojej mame vyplatili 2010-2012 iba differenz a dodnes sa nevie doziadat doplatenia...a vrta sa v tom az az 🙂 No ale zalezi vela aj od konkretnej uradnicky

marienka1703
4. máj 2015

@balkica presne ako pisem zalezi od Fa, aj keby mali konat rovnako, na vela Fa si robia co chcu,,

xlolax80
25. máj 2015

Dievcata, mate niekto skusenost, ci mam narok na matersku z rakuska pri druhom dietati, ked som tam pred prvou materskou pracovala, pr.pomer stale trva, ale bola som na materskej so starsim dietatom, potom karenz 2 roky a teraz pocas karenz mi znovu zacne mutterschutz?byvamev sr. Matersku pri prvom mi vyplacali z at. Ale ako to je pri druhom, ked som medzi tym nepracovala?

sirinka
25. máj 2015

@xlolax80 narok mas, pokial si za posledných 24 mesiacov bola poistena...teda u teba ide o poberanie muttergeld... ked nepreslo viac ako 24 mesiacov medzi nástupom na karenzurlaub a teraz zase na mutterschutz, tak narok by si mala mat.

sirinka
25. máj 2015

@xlolax80 jednoznacne si podaj ziadost, pokial ti ju uznaju, vypocitava sa potom z KBG.

balkica
25. máj 2015

na wochengeld je narok ked si platila odvody pol roka pred narokom na WCHG a potom aj na KBG bude narok ak schvalia FBH, ale mali by

xlolax80
25. máj 2015

@sirinka
@balkica dakujem. A musim si podat ziadost ja osobne na wgkk alebo to za mna urobi zamestnavatel ako pri prvom?