Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

martuska1711
31. jan 2010

ahojte,
pisem vseobecne vsetkym, ktore maju otazky na temu materskej v Rakusku (Wochenhilfe).
Ja som zamestnana v Rakusku, zo slovenskej Socialky som dostala informaciu,ze kedze mam v AT pracovny pomer, narok na matersku si musim žiadat v AT, nakoľko v AT si platim všetky odvody. Oficialne ma prihlasil na Gebietkrankenkasse moj zamestnavateľ (ktoremu som predlozila potvrdenie o nastupe na matersku v slovencine ), ale ak by to aj neurobil zamestnavateľ, na sociálke na Slovensku stači predložiť potvrdenie o materskej (od vasho gynekologa) a poziadat o formular E115 a E116. Socialka to posle do AT na Gebietkrankenkasse. Je to mozno dlhsie, ale tak isto sa dostanete k materskej.
Materska sa vyplaca vzdy mesiac spaetne, t.j. ja som nastupila 28.dec na matersku, a prvu matersku som mala na ucte 29.januara. Samozrejme na rakuskom ucte.
http://www.wgkk.at/portal27/portal/wgkkportal/c...

Vyska materskej sa pocita ako priemer z poslednych 3 platov (pred nastupom na matersku), vypocitaju davku na den a potom je to o tom, že Vam domov pride potvrdenie z Gebietkrankenkasse, kde Vam oznamia dennu vysku materskej. Lahko si to viete potom skontrolovat.
Materska v AT sa pobera 8 tyzdnov pred a 8 tyzdnov po narodeni dietata, cize 4 mesiace.
Potom nasleduje Karenzurlaub, cize by sa mali poberat KBG (Kinderbetreungsgelg). Na tuto davku mate narok tiez, avsak funguje to tak, ze ide o doplatenie rodinn. pridavkov z AT strany, nakoľko primarne davku budete poberat na Slovensku (v pripade ze trvaly pobyt mate na Slovensku), ostatne vam doplatia z AT, na toto treba zajst na UPSVaR oddelenie rodinnych davok pre EU, vyplnite formulare E401 a E411, treba mat kopiu Meldezettlu, pracov.povolenia, prac. zmluvy...pracovnicky tohoto oddelenia Vam velmi fundovane poradia ako treba postupovat. Ja som sa stretla aspon s takymto pristupom.
Ak mate trvaly pobyt v AT, tak automaticky vam prinalezi KBG z AT.
Prispevok pri narodeni dietata dostanete (ak je vas trvaly pobyt na Slovensku) zo Slovenska, na to narok z AT nemate. Tento dostanete az potom co sa dieta dozije 28 dni svojho zivota, ale treba on ziadat na UPSVaRe.
Netreba stracat hlavu, a naozaj ak mate na to narok, treba si mozno trochu viac pockat alebo mozno viac formularov vyplnit, ale peniaze dostanete. Je to len o tom, ze treba viac trpezlivosti s úradmi a podari sa to.

mruzova
31. jan 2010

caute baby ja mam taky problem v maji sa mi narodil maly pracovala som ako opatrovatelka v rakusku wochegelt som brala v pohode ale rodicovsky mi nechceli vyplatit lebo mi finanzamt nechvalil rodine ja som bola doma do oktobra v oktobrysom musela ist naspet do roboty a finanzamt mi schvalil rodine az od oktobra august september mi nezaplatily lebo som nerobila tym padom mi nedali ani rodicovsky za august a september na finanzamte mi povedali pokial nebudem robit tak mi nedaju ziadne rodinne a tym padom nedostanem rodicovsku dalej za tento rok mi rodicovsku vyplatia az v tedy jak budem mar potvrdene rodine a rodine mi potvrdia az na konci roka ja som to vsetko podala na Europsku komisiu na presetrenie preto baby radim vam ktore mate takyto problem podajde staznost na europsku komisiu oni vsetko za vas vybavia len im treba napisat a oni vas budu kontaktovat dalej som volala na slovenske ministerstvo do rakuska tam mi dali kontakt na slovenskeho pravnika ktori sa tymito pripadmi zaobera je to v setko zadarmo tu je telefon na slovenskeho pravnika 004366488525652 on je v rakusku je to nejaky instutut zriadeny pre zivnostnik v rakusku je to bezplatna pomoc mozete mu len poslat sms on vam zavola a povie co od vas bude potrebovat tu je kontakt na europsku komisiu v Bratislave 0257295604 povedali mi cim viac bude staznosti tym viac sa daju veci do pohybu tak drzim palce ja dnes cestujem ak by mal niekto nejake otazky tak sa ozvem az o 2tyzdne

blanika
1. feb 2010

Ahojte,viete mi niekto povedať koľko eur sa dostáva v rodičovskom príspevku v at ? a ako sa nazýva rodičovský príspevok v rakúsku.vďaka.

janka.tom
2. feb 2010

Ahojte, moj druh pracoval minuly rok v Rakusku posledne 4 mesiace, chceli by sme vybavit rodinne davky a rodicovsky prispevok z AT na toto obdobie, viete mi niekto poradit, ci existuje nejaka agentura v SR, cez ktoru sa to da vybavit, alebo poznate niekoho, kto by nam to vybavil, samozrejme za poplatok? Dakujem pekne.

ari
6. feb 2010

viete mi poradit k prídavkom deti...poslali mi z finanzamtu list, kde žiadajú doložit manželov príjem za minulý rok, takisto synov príjem za minulý rok, tento je vysokoškolák...
manžel je od septembra nezamestnaný, takže by som mala pýtat potvrdenie z úradu práce, či sociálnej poistovne?
a dajú mi zo sociálky potvrdenie aj o jeho príjme v zamestnaní? či ho mám pýtat od jeho bývalého zamestnávatela? minulý rok pri vybavovaní prídavkov odo mna toto nechceli...takže to nepoznám...

blau
6. feb 2010

Blanika daj si do googl: familien beihilfe,

janka tom. o agenture neviem. Najlepsie je sa ist osobne opytat, na finanzamt a gebietskrankenkasse.

ari, ja si myslim, ze si si otazkami aj odpovedala. A potvrdenie by som si ziadala od byvaleho zamestnavatela.

danu
7. feb 2010

appy8051 • Dnes o 16:27
ja viem ze uz toho bolo popisane kvantum.....ale ja si stale nie som ista. pracujem ako opatrovatelka v at. potrebujem vediet, ako dlho (kolko mesiacov) potrebujem byt poistena v at, aby som mala narok na matersky prispevok. aka je povolena dlzka, kolko rokov?

ak si chcem narokovat na prispevok, som povinna chodit ku gynekologovi tu v at a tu aj rodit? potrebujem mat tu v at prechodny, alebo trvaly pobyt a ak mam len prechodny aky pobyt bude udeleny dietatu?

aka je vyska materskeho prispevku a podla coho ju vypocitam? aka je vyska pridavkov na deti a ake ine prispevky si mozem narokovat ako slobodna matka?

pracujem na zivnost a doplacam si 14eur mesacne okrem zdravotneho poistenia este doplnkove, aby som mala narok na pn.

velmi mi pomozete odpovedami na moje otazky... dakujem pekne...

blanika
7. feb 2010

čaute.už mam vybavené aj Familienbeihilfe aj Kinderbetreuungsgeld.Nebolo to až také strašné vybavovanie ako to tu píšu poniektoré baby.

opatrovanie.webnode
8. feb 2010

zdravím, chcem Vám dať do pozornosti novú stránku venujúcu sa problematike opatrovania v Rakúsku. Stránka je momentálne vo výstavbe, avšak už teraz na nej nájdete diskusné fórum prehľadne členené do niekoľkých rubrík.
Naša adresa je www.opatrovanie.webnode.sk

timonika
10. feb 2010

zdravím,chcem sa opýtať na to,že poberám rodič.preíspevok aj prídavky z rakúska,teda vyrovnávajú nám to raz za rok,tak to bolo za rok 2009,treba teraz čakáme na dalšie vyrovnanie a nič nechodí,terba to vybavovať každý rok alebo poslať nejaký formular,manžel je zamestnaný v rakusku.

timonika
10. feb 2010

oprava:,vyrovnanie sme dostali za rok 2008,na účet to prišlo v januari 2009,ale zatiaľ vyrovnanie za rok 2009 ešte neprišlo.Prepáčte za preklepy a popletenie.

lucinka293
12. feb 2010

Ahojte, hned na zaciatok musim uznat, ze toto je velmi uzitocne forum. Chcela by som poprosit o radu tych, ktori sa v tom aspon trosku vyznaju. Som slobodna mamicka s 3 rocnou dcerkou.Snubenec zacal pracovat tento rok v Rakusku a my s dcerkou uvazujeme nad tym, ze by sme sa natrvalo usadili v Rakusku. Dcerku by som chcela prihlasit do rakuskej skolky a hladat si tam pracu. Vedel by mi niekto v podobnej situacii poradit, ako to tam prebieha s vybavovanim skolky, ci by som ako nezamestnana a slobodna matka, kedze nie sme so snubencom este zobrati,mala narok na rodinne pridavky. matersku som poberala tu na slovensku a pridavky na dcerku stale este poberam tu. snubenec si prave vybavuje prechodny pobyt, budeme ho potrebovat aj my s dcerkou? ako je to s poistenim? prosim poradte. dakujem!!!

happy8051
12. feb 2010

ako sa postupuje v pripde, ze som tehotna ako slobodna matka, opatrujem v AT na zivnost amam len prechodny pobyt? potrebujem bezpodmienecne trvaly?

bambulka333
16. feb 2010

presne suhlasim s martuskou, kedze som teraz tehotna a pracujem v At, ale byvam na SK, tak si prave vsetko vybavujem.
mne pomaha jedna znama z nasich odborov, ale aj same si vsetko vybavite, len to chce klud.
jedine, co tam martuska neuviedla, je nutnost mat tzv. mutter kind pass, co je nasa tehotenska knizka, kde za zapisuju prehliadky pocas tehotesntva a aj dietatka pocas prvych mesiacov. je nutne mat dokopy 10 peciatok a podpisov od lekara, 5 z toho su detske prehliadky. Bez toho vam skratia KBG na polovicu.
Mutter-Kind pass mi bez problemov vydali (dnes) na gesundheitsamt-e prislusnom, da sa zistit z netu.
Prave teraz zistujeme, ze je mozne ze tieto podpisy a peciatky mi moze dat moj slovesnky doktor, ktory s tym nema problem....lebo mam lekara na slovensku, tam budem rodit a nechcem to teraz menit.

trochu vybavovaciek stoji za to, predsa len je ta sumu podstatne vacsia akona Slovensku 😖

roth
16. feb 2010

Ahoj martuška 1711, volám sa Jana. Prosím ta mohla by som ti napísat a opýtat sa ešte niečo ohladom materskej z Rakuska, ale pre živnostníčky ???? Prezrela som si aj stránky, ale aj tak mi nie je všetko jasné ohladom živnosti. No neviem či mi budeš vediet poradit, ty si asi bola zamestnaná v normálnom pracovnom pomere. Dakujem, Jana

bambulka333
16. feb 2010

a este prispejem:

prave som volala s mojou krankenkasse, ze ako to je s tymi prehliadkami a tam mi bolo povedane, ze ten mutter-kind-pass nepotrebujem 😀 ze stzaci moja tehotenska, tak som z toho jelen...

ale povedlala, ze ked mi tam moj lekar potvrdi tych 5 prehliadok, ze to kludne moze, ak s tym on nema problem 😀

ja som sa rozhodla, ze mu poviem, nech mi to podpsie clovek nikdy nevie co budu chciet po 2 rokoch 😅

roth, ja by som na tvojom mieste zavolala do tvojej prislusnej krankenkasse, tam ti vsetko poradia...

lucida11__2
19. feb 2010

ahojte! aj ja potrebujem poradit 😅 tiez som pracovala 3,5 roka v rakusku,resp. este pracujem ale uz som oznamila vypoved a od 1.4. sa chcem vratit na slovensko. caka nas svadba a chceme sa pokusit o babatko 🙂 cele tie roky som mala riadne platene vsetky poistenia a odvody,mala by som narok nieco poberat z rakuska ak by sa to babatko podarilo? pocula som ze len v tom pripade ak by som mala stale trvaly pobyt v rakusku aj s babatkom. co nechcem 😖 viete niekto nieco viac? dakujem!

maja911
20. feb 2010

caute, chcem sa opytat, mam narok na poberanie materskej ak som nahlasena v Rakusku na trvaly pobyt, ale som nezamestnana, zijem s Rakusanom. Ak sa za neho vydam, mam narok na vsetko ako by som bola Rakusanka? Odvody si platim na SR, ale rodit chcem v Rakusku. Da sa to?

bambulka333
22. feb 2010

lucida, ja som trochu iny pripad.

-som tehotna
-pracujem v rakusku, byvam v Bratislave, dochadzam kazdy den
- narok mam na vsetko, uz som si zistovala, ale vyplacam mi buddu ten rozdiel medzi slovesnkymi a raksukymi davkami...

-ale co je dolezite: bolo mi povedane, ze vyplacane to bude len do momentu, dokedy budem mat pracovnu zmluvu, ak dostanem vypoved, alebo dam vypoved, v tom momente o vsetko pridem
-to by mohla byt aj odpoved na tvoju otazku ☹ ☹

opatrovatelky.com
24. feb 2010

Aj tuto tému a aj veľa ďalších nájdene na http://www.opatrovatelky.com
Fórum - Poradňa - Katalógy Práce - kurzov, dopravy, chat, info články, súťaže - to všetko na jedinom informačnom portály pre opatrovateľky kde nájdete naozaj všetko pod jednou strechou.

🙂

S pozdravom Martin, Opatrovatelky.com

martuska1711
24. feb 2010

ahoj Lucida, jasne, ak budem vediet poradit, rada pomozem, lebo sama viem co to je, ked mas vela otazok a ziadnu riadnu odpoved nieto z netu ale aj z uradov. napis mi mail.
Marta

emia
26. feb 2010

ahojte, chcela by som sa spýtať ako sa treba pripoistiť, keď pracuje len manžel na živnosť a čo všetko treba platiť v akej výške aby som mala nárok na rodičovský príspevok v rak. s tým že by som tam mala len prechodný pobyt. a do koľkých rokov sa poskytuje rodičovský príspevok. 🤐
mám ešte jednu otázočku keď mi vie niekto poradiť kto býva vrakusku, či je možné žiadať o príspevok na bývanie ak by sme tam mali len prechodný pobyt? a kde sa to žiada?
ďakujem. 😎

murcos
26. feb 2010

do pozornosti rodinam, ktore su a nie su v at...a mali by zaujem byvat v pohranici (konkretne edelstal, parndorf atd)
maju zaujem o druzstevne byty, sa ozvite na ss. dam info

lucias26
1. mar 2010

Ahojte, neviete mi poradit ake doklady a tlaciva potrebujem na vybavenie rodicovskeho prispevku? Podla toho co tu pisete nan narok mame... len neviem donutit muza aby sa siel na to spytat tak skusam takto, aby som ho tam poslala s komplet papiermi... 🙂

happy8051
10. mar 2010

prosila by som nejaku opatrovatelku, ktora ma/mala v AT zivnost a je uz doma s babatkom, aby mi napisala IP, na co napokon mala narok z AT strany, ci rodila doma, alebo tu v AT... dakujem...

pantina
10. mar 2010

Ahojte ja mam tiez problem s rodicovskym prispevkom v rakusku . Robila som ako opatrovatelka a otehotnela som. Maly ma skoro 5mesiacov a zatial nepoberam nic ani na sk ani v at. Povedali mi ze ak neberiem rodinne v at tak nemam narok ani na rodicovsky prispevok . Pobyt tam tiez nemam ale zivnost mam otvorenu. Prosim poradte

emia
12. mar 2010

happy8051, pozri na strúnku: www.opatrovanie-rakusko.sk , tam najdeš v stlpčeku dávky na čo maš nárok, 😉 a čítala som niekde na stranke eures, že ak si v AT tehotná a aj keby si nebola tam poistená, máš nárok na bezplatné ošetrenie, takysto aj pôrod. 😎

emia
12. mar 2010

pantina, ak už nie si v AT a nemaš nárok na rakúske prídavky, ale ak žiješ na Slovensku a maš tu trvalý pobyt maš nárok na rodičovský príspevok 😉 , a ak úradníci robia problémy obrať sa na Verejneho ochrancu práv. 😠

emia
12. mar 2010

pantina, nevšimla som si že maš živnosť. Ak maš otvorenú živnosť berú to že robiš a maš príjem. ☹

gatamata
19. mar 2010

Tak ahojte zivnostnicky. Citam, ze kazda tu pise nieco ine, ale z mojich skusenosti si vybavit familienbeihilfe nie je vobec jednoduche, lebo aj ked mate dalej otvorenu zivnost, neznamena to ,ze vam to priznaju a beru to ako keby ste pracovali. Lebo si ziadaju honorarnoten, co je zdokladovanie prijmov. A ak poviete, ze ste s dietatom doma, tak vam povedia, ze nemate narok (uz o tomto probleme bolo pisane a spominala to prenedavnom mruzova). Ja mam taky isty problem a uz rok sa pokusam si vybavit FBH a teraz uz momentalne cakam na odpoved. Ak mi to podari vybavit, tak dam vediet. Prajem pevne nervy pri vybavovani.