Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

michaela12324
7. aug 2012

zeni prosim ktore poberate dorovnanie z rakuska ozvite sa mi ohladom pridaiek bo neviem co robit bo vraj za tento rok nedaju mi ked nemam nic odpracovane

adrika78
7. aug 2012

@matkoakubko ahoj , to sa ti ako podarili, ze ti posielau, rodinne kazde dva mesiace, lebo mne to stale zdrziavaju, aj ked manzel nedostava z SK nic lebo je nezamestnany, a tak nema narok poberat z sk nic, iba ja z AT, a oni to sviniari nechcu vyplacat kazde dva mesiace, iba raz rocne, a nezaujima ich, ze nemame z coho zit, a treba aj odvody platit, dik

lauraa
8. aug 2012

@darozu1 popri poberani KBG v Rakusku si zdravotne poistena v AT....

lauraa
8. aug 2012

@darozu1 prepac nedocitala som aj tvoju druhu odpoved ze vsetko poberal manzel......a ty nie si pripojistena k nemu v at? staci zajst na krankenkassu a nechat ta pripojistit k sebe.... aty si ako co na sk ? dobrovolne nezametnana alebo ????

matkoakubko
8. aug 2012

@adrika78 ahoj,neviem ako sa to podarilo,ale asi tym ze dost zalezi na tom,ze v akom si okrese a ja som sama doma s tromi detmi,neviem,ale som rada ze sa to podarilo...

katush25
8. aug 2012

Ahojte babenky! Rada by som sa poinformovala o ohladne tych vsetkych veci okolo materskej a RP. Vsade pisu nieco ine, a tak uz naozaj neviem coho sa mam drzat, a bola by som velmi vdacna ak by mi niektora z vas presne povedala co a ako ..vopred velmi pekne dakujem. S priatelom cakame miminko, priatel je rakusan, posledný rok a pol som pracovala na slovensku ale bohuzial bez zmluvy, cize zo SR mam narok len na cca 200eur, tym ze som v rakusku nepracovala je mi jasne ze ja odtial nedostanem nic, hlavna otazka: ci moze priatel (rakusan) poziadat o matersku, tak ze by nadalej ostal v pracovnom výkone /tak ako je to mozne na SR, pretoze poberanie materskej nezavazuje rodica aby zostal s dietatom doma, materska sa rozumie aj ako zabezpecenie opatery pre mimi z materskeho prispevku/. Pýtam sa preto, lebo ako som uz spominala mne by zo SR vyslo len nieco okolo 200eur, a priatelovi podla jeho platovej triedy cez 850eur, co je uz pekny rozdiel. Ideme kupovat byt v rakusku, cize trvaly pobyt budem mat V rakusku, na gynekologicke vysetrenia chodim v rakusku a male tu bude mat takisto aj pediatra.Bola by som velmi rada ak by nasla nejaka dobra dusa a poradila by mi ..dakujeem 🙂

lauraa
8. aug 2012

@katush25 odkial si prisla nato ze by priatel dostal 850 eur?

darozu1
9. aug 2012

@lauraa no ved to neviem či som k nemu pripoistena....ja som otehotnela po skole a mne povedali ze nemam narok poberat zo slovenska ale z rakuska a kedze tam robí manzel tak sme poberali na dieta z rakuska...lenze uz nam vyplatili za vsetkych 20 mesiacov a teraz riesim tu zdravotnu a neviem sa pohnut....ked sme vybavovali prispevok tak poprichadzali nejake papiere a aj mna tam vedu pod nejakym čislom,ale neprisiel mi ziadny papier ze som pripoistena...tak sa obavam,ze musim vsetko uhradit...ja som bola akoby na materskej , len sme to dostavali z rakuska na muzove meno....rodila som na slovensku , len sme poberali aj prispevok aj pridavok z rakuska....

lauraa
9. aug 2012

@darozu1 tak uplne jednoducho , manzel zajde do prislusnej poistovne vypyta ti potrvdenie o poisteni v at pre slovensky stat a budes vediet ci si alebo nie si poistena..... normalne ked si poistena mala ti prist karticka poistenca.... neboj nic nebudes vracat lebo tvoj manzel pracuje a odvadza dane v at takze ma narok na vyplacanie tychto prispevkov , skor ide o to ze keby sa ti nieco stalo kto by zaplatil za tvoje osetrenie......

darozu1
9. aug 2012

@lauraa tak taketo spravy sa dobre pocuvaju...tak asi tam bude volat a dufam, ze teda niečo vybavime...lebo mi tu v poistovni povedali, ze to budem musiet uhradit pravdepodobne....ale tak dufam,ze to dobre dopadne...dakujem ti pekne...a pekny večer :D

katush25
10. aug 2012

@lauraa Ked som hladala info ohladne tej temy, tak na jednej stranke okrem ineho bola vymera materskej podla platovej triedy.

lauraa
11. aug 2012

@katush25 uz viem to je ta nova varianta tych 80% z platu ale to mas potom lepsie tu 12 mes. lebo dostanes 1000 eur mes. a takto dostane podla tvojich vypoctov len 850 eur mes. len pozor pokial bude o KBG ziadat tvoj manzel znamena ze je na materskej on, moze zarobit k KBG len urcite peniaze mesacne

katush25
11. aug 2012

Ono to tam nebolo pisane percentualne, ale priamo vymedzenie vysky platu a vyska materskej, ak by to bolo tych 80% bolo by super, lebo priatel ma 4-5tis mesacne. Ale to je uz jedno, ja som hlavne chcela vediet ci by on mohol poberat matersku a zaroven ostat pri plnom pracovnom vykone, a na to si mi odpovedala, dakujem 🙂 Cize v nasom pripade mame narok vlastne len na rodinne pridavky a rodicovský príspevok? Dakujem Laury..

milacik65
11. aug 2012

Ahojte, chcem sa spytat ako dlho moze trvat kym mam schvalia rodinne pridavky, ziadali sme ich pred tromi tyzdnami, musime len cakat, alebo maju nejaku dobu za ktoru musia poslat odpoved, dakujem za vsetky rady 🙂

jankako
12. aug 2012

@milacik65 myslím že čakať,potom bud pošlú peniaze alebo budu ešte žiadať nejaké doplňujúce informácie..

milacik65
12. aug 2012

@jankako Dakujem za odpoved, takze nieco poslat musia, ano? Aj vy dostavate peniaze? a ako dlho trvalo kym schvalili? dakujem 🙂

anw
12. aug 2012

@milacik65 na moje uz cakam 8 mesiacov

jankako
13. aug 2012

@milacik65 hej dostávame.zdlhavy proces pokial sme doložili všetko čo pýtali.myslím že na všetko maju lehotu 30dní,preto to trvalo pol roka,pokial sa to vybavilo.

milacik65
13. aug 2012

@anw 8mesiacov? Ved to je strasne, ale bez rodinnych sa neda vybavit rodicovsky, kym mi to schvalia, tak uz na rodicovsky nebudem mat ani narok.

milacik65
13. aug 2012

@jankako no tak to je riadne dlho, mne tiez jedna pani hovorila, ze maju lehotu 30dni, tak som si myslela, ze im to bude trvat 30 dni, a teraz si nemozeme poziadat ani o rodicovsky.. na svk nam vsetko stopli, lebo priatel pracuje tu a tak musime este pol roka vracat, co sme dostali zo svk...

anw
13. aug 2012

@milacik65 No ono je to u nas tak. JA zijem s muzom v Madarsku a on robi v AT. Dali sme ziadost o Kinderbetreuungsgeld (to mozes dat hned) ale tam cakaju kym nam priznaju Familienbeihilfe. Z Finanzamtu si ale overovali ci nedostavame nejake pridavky v inej Europskej krajine (SK, HU) . Slovaci to poslali dost sikovno ale madari to drzali 3 mesiace....tak stale cakam....Kinderbetreuungsgeld mi ale vyplatia spätne nakolko som podala ziadost uz v septembri

anw
13. aug 2012

@milacik65 ziadost o rodicovsky podaj co najskor

jankako
13. aug 2012

@milacik65 30dní,ako každý úrad.jedna babena podala skor žiadosť o rodičák aby stihla tú lehotu 6mes.pre spätné doplatenie rodičáku.my sme to tiež stihli ltt,posledný deň

milacik65
13. aug 2012

@anw
@jankako tak mozme ist podat hned? Lebo na finanzamte som sa spytala ci si mozme ist poziadat aj o rodicovsky a oni povedali, ze nie, ze najskor sa musia schvalit pridavky. A ked pojdeme poziadat o rodicovsky zajtra, tak sa to bude ratat este spatne pol roka? a pridavky tiez doplacaju len pol roka?

jankako
13. aug 2012

@milacik65 No,my sme to nepodali hned,lebo aj nám to povedané takto ako aj tebe.ale jedna baba si bola podať skor,ako mala rozhodnutie o prídavkoch,a bolo to OK.Evidovali to,ale aj tak sa čakalo na to rozhodnutie,ale proste išlo o to,aby to stihla,zrejme brali potom do úvahy to prvé podanie žiadosti..neviem.my sme to tak nerobili.ona hej..skúsim ti nájsť jej nick a pošlem ti ho do IP,možeš sa jej spýtať.ona sa mňa pýtala vela krát ked potrebovala poradiť.potom už sama komunikovala s úradmi cez maily..prídavky sa tuším spätne vyplácaju viac ako pol roka..

milacik65
13. aug 2012

@jankako Dakujem velmi pekne za radu, zajtra tam pojdeme, hadam nas neodbiju, budem velmi rada ak mi posles jej nick, este raz velmi pekne dakujem za radu, bez odpovedi by som len cakala kym schvalia pridavky...

jankako
13. aug 2012

@milacik65 no skús.ale nemusíš sa náhliť zase.ak by to horelo,že má ubehnúť 6 mes.od podania rodinných prídavkov,tak podaj žiadosť na rodičák,kvoli tomu stihnutiu.lebo rodičák ti aj tak nevyplatia pokial nebudeš mať schválené prídavky..

anw
13. aug 2012

@milacik65 Ano mozes to podat hned...behni pekne do Krankenkasse a povedz ze ziadost na Finanzamte si uz podala...Mimochodom esteze som sa postazovala...Presne dneska mi prislo potvrdenie o schvaleni Familienbeihilfe....Juchuuuuuuuuuuuu...budeme bohati...lebo mi spätne vyplatia aj pridavky za 1 rok

milacik65
13. aug 2012

@anw dakujem za radu, tak gratulujem k uspesnemu koncu 🙂 to je super, ze pridavky doplacaju viac nez rodicovsky, naozaj dakujem este raz za radu 🙂

milacik65
13. aug 2012

@jankako ved mne ide len o to aby nas evidovali, ze sme o to poziadali, lebo nam by mali doplatit od januara, lebo od vtedy musime vratit na svk, takze takto bez odpovede nam utekaju mesiace, ja nechcem hned peniaze na tie si pockame, ale zase nechcem aby sme o vela prisli, len preto, ze to oni natahuju 😠