Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

alenka9530
6. aug 2010

Ahojte, neviete mi niekto poradiť?V rakúsku si platím odvody mesačne 143 Eur, rodiť budem na Sk, tak neviem či mám nárok na tú vyššiu materskú, alebo len na 160Eur...Ďakujem

mullerova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katrenka111
7. aug 2010

@mullerova no všade sa pise inak a každy hovori inac.... ale mala by si narok tu na Slovensku kebyže si platis DNP podla mna tých 270dni....
A s davkami z Rakuska je to fakt zložite....

mullerova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
michi83
9. aug 2010

ahojte kočky!ja vám popísem ako to bolo so mňou.precovala som v rakúsku ako opatrovateľka na živnosti 3 roky.otehotnela som..tak som začala s vybavovaním čo všetko bolo potrebné ohladom materskej v at.išla som na SWA tam som vyplnila potrebné formuláre na wochendgeld..boli tam milí ľudia ,ktorí mi poradili aby som išla k posudkovej lekárke v rakúsku ktorá mi dá potvrdenie na predčasný nástup na materskú dovolenku...tak sme to vybavili a od 15teho mája som zostala doma..od tej doby som poberala wochendgeld až po dobu 3mesiace po pôrode..rodila som 17teho septembra 2009..mala som cisársky rez preto o mesiac dlhšie mi platili wochendgeld..1.1.2010 som posielala žiadosť na famieliebeihilfe na finanz amt..no ato sa začali problémy..poslali my dopis,že na to nemám nárok s ich odpovedou,že udané mesiace za ktoré si žiadam príspevok na dieťa som už bola doma a nevykonávala pracovnú činnosť v rakúsku.. a to som bola stále prihlásená na živnosti a platila si odvody až do 1.apríla 2010..už som sa odhlásila..lebo len všetko predlžovali azbytočne som tam platila tak dlho odvody...no ,ale ja som sa na ich odpoved odvolala ..napísala som im ,že ich rozhodnutie ktoré som dostala nebol tam uvedený žiadny paragraf podla ktorého mi zamietli prídavky..nebolo tam žiadne meno,podpis kto vydal to rozhodnutie ani pečiatka proste nič, ahlavne to,že v ich zákonoch sa píše ,že karenzzeit sa u nich ráta ako zamestnanie! to som im poslala a k tomu som im priložila potvrdenie,že som poberala wochendgeld..potom o mesiac po mojom odvolaní mi poslali rozhodnutie,že peniaze mi pošlú na účet a aj mi poslali.teraz čakám na doplatenie kinderbetreunsgeld..tak že tak ..netreba sa dať..lebo ani to na nás skúšalú kto sa dá a kto nie...majú v tom poriadny bordel a žiadny zákon prečo by nám to mali zamietnuť,ked sme prihlásené a platíme si všetko ako máme..baby ak chcete vedieť niečo konkrétnejšie kľudne mi môžte napísat na poštu adám moje t.č. tak držím všetkým palce a hlavne sa nedajte odbiť ich rečami,že na nič nemáte nárok ..to nie je pravda!!!!!!!!!!!!!!!

michi83
9. aug 2010

@alenka9530 máš nárok určite na tú vyššiu materskú aj som ten istý prípad..poberám tú vyššiu

alenka9530
11. aug 2010

@michi83 ahoj, prosím Ťa a ako si si to vybavila? Mne povedali,že k tomu potrebujem nejaký formulár, ak mi ho potvrdí rakúsko, tak dostanem tú vyššiu materskú.Nevieš náhodou aký je to formulár?

michi83
12. aug 2010

@alenka9530 ahoj,ak teda budeš z rakúska poberať tie wochendgeld tak im dáš to potvrdenie,že od kedy do kedy si ich poberala to si vyžiadaš v SWA.mne na základe tohto papiera dali tú vyššiu.pozri si na webe nárok na rodičovský príspevok od 1.1.2010 tam to píšu bud si musela byť poistená tých 270dní pred narodením dieťaťa,alebo im dáš toto potvrdenie čo ti píšešm,že si dostávala materské z rakúska to sú tie wochendgeld.

mullerova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
happy8051
20. aug 2010

baby ako to je s porodom? je nevyhnutne kvoli materskej rodit v rakusku, alebo nemusim?

zuzicka1982
20. aug 2010

@happy8051 ahoj.Nie nemusis rodit v Rakusku. Ja rodim na Slovensku a matersku dostanem z Rakuska.

happy8051
20. aug 2010

@zuzicka1982 a ake dokumenty si potrebovala k tomu? pracovala si na zivnost?

zuzicka1982
20. aug 2010

@happy8051 nie nie som zivnostnicka. Normalne som zamestnana. No s papierovackami zacnem az po porode.Nastastie mam Slovenky - kolegyne, ktore rodili nedavno, takze mi poradia co a ako. Zatial viem,ze potrebujem prelozit rodny list maleho do nemciny a prepustaciu spravu z nemocnice a mam to poslat do Krankenkasse. Tiez mam poslat prelozeny rodny list aj zamestnavatelovi..Urcite sem napisem ako som dopadla..

tatiana1234
20. aug 2010

nerozumieim to ze mate take problemi. s mojej skusenosti vam mozem napisat len tolko. pracujem v at momentelne som v 3. mesiaci a uz sa idem dat vypisat na freistellung to znamena ze budem doma ale budem poberat brutto z vyplaty, a to az dva mesiace po porode a potom si chcem zvolit dva a pol rocnu matersku. ked ste doteraz boli zamestnane nemate ziadne problemi pretoze ak otehotniete pocas zamestnanie sef vas nesmie prepustit na to je zakon. napr. ja som uz 5. tyzdnou na choprej. moje kamoska nikdy nepracovala v rakusku a aj tak pobera matersku a to len preto lebo otec dietata je rakusky obcan a to niesu ani zobraty. neviem preco sa tak strachujete v at su tieto veci potporovane tu vas nikto neodstavi z dietatom bez penazi.

michi83
20. aug 2010

@mullerova ahoj teraz som si spomenula ,že som ti mala zavolať..prepáč zabudla som a nemám už čislo,kludne mi zavolaj už som doma nikde necestujem 🙂)

dasa2804
23. aug 2010

Ahojte, vidim, ze sa tu svorne diskutuje, ale nik sa v tom poriadne nevyzna. Mozno by bolo dobre sem napisat realne skusenosti matky, ktora rodila najskor 1.10.2009 (odvtedy zmena zakona v AT), pracovala v rakusku (opatrovatelka, vo forme, to je jedno) a byva na slovensku a nema ziaden prechodny pobyt v rakusku, ani manzela/partnera rakusana - tam su ine podmienky. Kedze KBG a FBH by sa mali podla zakona odvyjat od miesta zaujmu matky a dietata, neviem, ci na ne ma narok zena, ktora pracovala v rakusku ale byva na slovensku, nie v rakusku. pretoze ked byvam na slovensku s dietatom, centrum mojich zivotnych zaujmov je slovensko a tym padom mi prinalezia pridavky a rodicovske zo slovenska. Alebo je to inak?
Tiez ide o ten porod, ci je podmienkou na poberanie KBG a FBH z AT porod v rakusku a nastevy pediatra. Ak s tym mate skusenosti a viete v tom chodit, prosim piste, radte. Je to v tom chaos. Diky.

macka01
23. aug 2010

@dasa2804 no ak môžem prispieť svojou skusenosťou.Mna sa Rakusko síce netýka,ale to nevadí,ide o EU ako taku.Mna sa konkretne týka ČR.Som nezamestnaná,muž pracuje v ČR takže prídanky aj Rodičák len z ČR,pretože na SRneprispievame do systému.Ja som v ČR nikdy nepracovala ani tam nemám prech.pobyt,len muž.A žijem v SR.Na Slovensku nemám nárok na žiadne dávky.

zuzkatehulka
26. aug 2010

Ahojte mamičky ktoré poberáte rodičovský príspevok z Rakúska čiže KBG, chcem sa spýtať museli ste zaslať aj potvrdenia o očkovaní detí alebo prehliadky vašich detí koľko toho bolo a do kedy to treba poslať. A ešte vyzvali vás z SVA alebo ste to posielali automaticky ďakujem za odpovede.

sirinka
26. aug 2010

@zuzkatehulka ja posielam automaticky...prefotena tehu knizka a karta od detskej dr v prvom roku...zatial im to stacilo

denisa1977
28. aug 2010

Ahoj Sirinka.A predtym si pracovala v Rakusku?Ja robim ako opatrovatelka a neni mi jasne,ako to vlastne bude,ked porodim,ci musim rodit v Rakusku a tak,co vlastne musim splnat na uznanie KGB.

sirinka
28. aug 2010

@denisa1977 robila som tam a stale mi trva pracovny pomer, toho casu som na materskej dovolenke. nemusela som chodit do rakuska ani ku gynekologovi, ani som tam nerodila a ani s detmi tam nechodim k pediatrovi...vsetky potvrdenia mam zo slovenska...

sirinka
28. aug 2010

@denisa1977 na uznanie KBG je dolezite, aby si stale mala prac. pomer v rakusku, resp. netreba, ak mate ty a dieta trvaly pobyt na uzemi rakuska...
priznanie KGB je zavisle od priznania detskych pridavkoch z finanzamtu...

sirinka
28. aug 2010

@mullerova ak mas trvaly pobyt na sk, po ukonceni poberania karenzgeld z rakuska mas pravo v kazdom pripade na detske a rodinne pridavky zo slovenska...tieto davky nie su zavisle na plateni poistenia ale na trvalom pobyte....

serena123
31. aug 2010

Ahojte, som na tejto stránke nová a chcela by som sa informovať o vybavení rodinných prídavkov v Rakúsku.Rozviedla som sa, opäť som sa vydala a s prvým manželom mám 1 dieťa. Potom od marca 2010 robím v Rakúsku ako zdr. sestra. Dieťa s mojím druhým manželom žijú na Slovensku, manžel na Slovensku pracuje. Na Slovensku som chcela
poberať rodinné prídavky a v Rakúsku poberať peňažný rozdiel. Ale keďže som rozvedená a dieťa bolo súdne zverené
mne do opatery, na toto nemám nárok, musím si vybaviť celé rodinné prídavky na dieťa v Rakúsku. Neviem sa od nikoho dozvedieť, aké tlačivá a formuláre si mám vypísať, preložiť a kam to mám zaslať, lebo každý mi radí rozdielne. Ak má niekto takýto prípad, prosím, nech mi poskytne informácie. A ešte niečo sa chcem spýtať. Vraj tie formuláre treba vypísať na počítači a nie písať rukopisom, je to pravda? Ďakujem.

sirinka
31. aug 2010

@serena123 zajdi na odpovedajuci urad krankenkassy podla adresy tvojho trvaleho bydliska...tvoje dieta este nema 2,5 roka?

serena123
31. aug 2010

Ja mám vo Viedni prechodný pobyt, trvalý na Slovensku a dcéra má 15 rokov a chodí do školy na Slovensku.

sirinka
31. aug 2010

@serena123 takze mas narok na detske pridavky, tie vyplaca finanzamt...ale podmienka je, ze musite mat rovnaky trvaly pobyt s dcerou... myslim, ze prechodny nema na to vplyv...ak teda ste obidve prihlasene na sk na trvaly pobyt, na urade prace, soc. veci a rodiny by ti mali vyplacat normalne detske pridavky na dcerku a raz rocne ti vydaju potvrdenie, spravidla na zaciatku roku sa dava za minuly kalendarny rok a ziadas si na finanzamte dorovnanie...
urcite si najdi amt prisluchajuci k tvojmu obvodu, kde byvas a opytaj sa, co vsetko od teba potrebuju...
mozno ti v rakusku budu moct vyplacat celu davku v dvojmesacnych odstupoch, ale skor si myslim, ze by si mala dostavat na sk a ziadat o dorovnanie...
inac tu je formular http://formulare.bmf.gv.at/service/formulare/BM... a staci ho vypisat rucne...

denisa1977
31. aug 2010

@sirinka Ahoj.Ale ja robim na zivnost,takze neviem ako to je v mojom pripade.

denisa1977
31. aug 2010

@sirinka nemam len prechodny pobyt u rodiny v ktorej robim opatrovetelku a ta mi ho urciite zrusi,pokial uz nebudem pracovat u nich,takze pravdepodobne na kgb nebudem mat narok,pretoze mi nedaju familien beihilfe,lebo sa nebudem vediet preukazat s Rechnungami od rodiny.Takto som to pochopila,je to sprave?

denisa1977
31. aug 2010

@sirinka a este k tomuto prispevku,mne na Slovensku zrusili detske pridavky,ze si mam pytat tam kde robim v zahranici a tu sa ma za pytali preco mi ich neplatia na Slovensku.