Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

kvetinka1
26. jún 2011

Ahojte kočky,
prosim Vas neviete či možem poberat rod,pridavky aj na nevlastne dieta? Pripadne ak je muž nezamestnany či mam v Rakusku daky bonus ?
Dakujem

sirinka
26. jún 2011

@kvetinka1 hm, urcite musi byt vas vztah nejako upraveny, zverene do tvojej starostlivosti....neviem...

sonsiiik
6. júl 2011

ahojte.som tehu v 20tt a teraz idem na posledny turnus.rodina volala na SVA a tam im povedali že mam narok na ochrannu lehotu 8tt pred pôrodom a 8tt po pôrode....ale si musím na dalej platit živnost...ked mi skonči ta ochranna lehota tak zruším živnost a prihlasim sa na slovensku kde budem pokračovat dostavaním rodičovskeho príspevku.....chcem sa vas opytat neviete ake papiere potrebujem na tu ochrannu lehotu-Mutterschutz?alebo vybavovaliste si to už niekto???ak môžem poprosit o radu????

kattarinka
7. júl 2011

Ahojte baby, poviem vam nasu skusenost s rodicovskym prispevkom aj s pridavkami z rakuska. Manzel tam pracuje ako opatrovatel na zivnost, ja som predtym ako som otehotnela chodila na VS, tak mi na slovensku nevznikol narok na rodicovsky ani na pridavky, lebo centrum zivotnych zaujmov je tam (hlavny zivitel rodiny pracuje v Rakusku, tam plati odvody). Vsetko sme vybavili tak, ze aj ked zo slovenska nepoberame ziadne pridavky schvalili nam len differenzzahlung,,,darmo sme im dokladovali asi 3krat ze na slovensku naozaj nic neberieme. Vyplacaju nam ich rok pozadu z Finannzamtu na slovensky ucet. Naopak, pri rodicovskom nam schvalili plnu vysku, lebo tiez na slovensku nic nepoberame, ale v SVA sme doteraz z schvalenych penazi nic nedostali. Tam su na vyber rozne varianty vyplacania (mozete si ich pozriet na tejto adrese: http://www.eures.sk/materstvo-a-rodinne-davky-4...
my sme si vybrali variantu 20+4. Syncek mal 20 mesiacov akurat vcera. Neviem ci nam to vyplatia az teraz, ked dovrsil tych 20 mesiacov, ale nemali by. Museli sme si zriadit ucet v rakusku, lebo oni vraj nie su povinni vyplacat rodicovsky na ucet v cudzine. Chcem tymto vsetkym povedat, ze vela zalezi aj od uradnikov, my sme mali na SVA na nich smolu, ale vy mozno budete mat stastie.
Chcem sa vas este opytat, ci je mozne teraz poberat rodicovsky na slovensku do 3 rokov veku dietata, ked z rakuska nam ho vyplatia len do 20 mesiaca. Pani na urade mi povedala, ze pokial budem mat rozhodnutie o tom, ze z rakuska poberame rodicovsky len do 20 mesiaca, tak to rozhodnutie mam prelozit a na zaklade toho si mozem uplatnit vyplacanie na slovensku. Len neviem ci je to mozne, ked sme si zvolili tu variantu 20+4. Nechcem brat zo slovenska co mi nepatri, lebo oni aj tak na to pridu a budeme to musiet vratit. Dakujem za odpovede. 🙂

deximix
8. júl 2011

@lamia1 ja som teraz bola na urade, stacil im zdravotny zaznam, tam na prvej strane je aj udaj o prehliadkach pocas tehotenstva a stacilo im...

deximix
8. júl 2011

taakze, boli sme na krankenkasse, z tade sme museli na Bezirkshauptmannschaft s formularom antrag auf ausstellung einer anmeldebescheinigung für EWR-Bürger na ktorych sme vsetci museli dolozit fotky. tam nam vystavia v pondelok doklad s ktorym treba na krankenkasse. vlani v juny sme podali ziadost, slecna pri okienku nam povedala, ze spatne dostanem od marca (nechapem inak, ako odratali od juna marec, logicky by to mal byt januar nie?)variantu 30+6 (3.2010- 8. 2011)to bude mat v auguste 2a pol. takze sa mi davky aj koncia ak som dobre rozumela..a este ze vraj overia zo slovenskej strany ze nic nepoberam, co dufam ze to nebude trvat dlho, trepala 2 mesiace. takze peniaze dostanem pravdepodobne uz davno po tom co mi skonci rodicovsky prispevok..a kedze sme sa nahodou nahlasili na trvali pobyt formulare E411 a E401 nie je uz nam treba len ich F an das wohnsitzfinanzamt tak sme to teraz poriesili za 2010....behom 10 minut. straaasne som zvedava, a inak som tu musela vsetko dopodpisovat, nestacil manzelov podpis, hadam uz sem nebudem musiet cestovat.len nech to uz mame za sebou, a inak ak nenatrafim na tuto diskusiu tak sa na to uz davno vykasnel, skodaze som ju nenasla este pred porodom, ale no co uz, pred dalsim dietatom (ak sa necham nahovorit)sa radsej pripoistim na slovensku a budem poberat doma(:

deximix
8. júl 2011

a este sa chcem spytat, ked sa mi v at v auguste konci akoze rodicovsky prispevok a dostanem o tom daky doklad z rakuska mozem poziadat o rodicovsky na slovensku??? a mozem si dat predlzit rodicovsky do 6 roku veku dietata ked ju mam choru oslabenu imunitu a doklad od obvodnej????????? a napr, kamoska robila v madarsku, na dceru poberala stade, potom ked sa jej to znizilo tak si dala prepisat na slovensko a predlzit kvoly eksemu...tak toto tiez nechapem ://

tinka0807
14. júl 2011

Ahojte...viete mi poradit co vsetko potrebujem na vybavenie materskej dovolenky v rakusku,ake formulare a kam s nimi ist. A ake podmienky musim splnat. Viem ze je tu toho dost popisaneho, no bola by som rada o nejake cerstve informacie.Dakujem

moniqa1979
15. júl 2011

Ahojte baby. V stredu som bola vo Viedni. Mám nárok na wochengeld. Do konca júna som robila ako opatrovateľka v Rakúsku. Vedel by mi niekto poslať alebo poradiť, ako vyplniť formuláre k wochenggeld-u? Lebo už som zo všetkého úplný jeleň. 🙂 Ďakujem vopred.

moniqa1979
15. júl 2011

Ešte chcem vedieť, či potrebujem mať konto v Rakúsku alebo si to môžem nechať posielať peniažky na slovenské konto, prípadne poštou na adresu. Ďakujem

sonsiiik
16. júl 2011

peniažky k wochengeld ti budu chodit aj na slovensky učet......a Kattarinka asi preto ti nevznikol narok na rodičovsky prispevok na slovensku lebo manžel pracuje v rakusku....ja som sa bola pytat tak vzhladom na to že manžel pracuje na slovensku,aj trvaly pobyt mame na slovensku a aj dieta bude byvat a žit na slovensku budem dostavat normalne rodičovsky prispevok na slovensku a tu z rakuska budem mat wochengeld 4 mesiace a potom rodičovsky prispevok s rakuska.....takže za aktivnu živnost mi budu platit rakušania lebo budem stale ako tu nahlasena a za dieta mi bude platit slovensky štat pretože budeme žit na slovensku......no tak uvidíme.......len rakusko plati len tých 20 mesiacov a slovensko 3 roky......ale aj tak po 20 meiacoch by som chcela ist zas do prace ale už na slovensku.....

happy8051
16. júl 2011

dlho som tu nebola ale uz ma zufalstvo chyta... wochengeld som dostavala nacas a v pohode..potom som zaziadala o rodicak... vecnost sa neozyvali v maji mi poslali zoznam dokumentov ktore som im obratom poslal...odvtedy nic... neviem kolko budem este cakat aspon na vyjadrenie

lauraa
17. júl 2011

@happy8051 v podstate si mala poziadat sk o rodicovsky a rodinne a rakusko o doplatok rozdielu....ten doplacaju jedenkrat rocne spätnea ...ktore formulare treba vyplnit najdes na nete 😉

happy8051
17. júl 2011

@lauraa ano to znie logicky... problem je ze miu tu na urade povedali ze kym nemam vyjadrenie z rakuskej strany, nemoztu mi vyplacat... tak neviem uz co...hlavne ze som poslala podklady uz v maji a doteraz sa neunuvaju odpovedat, ale rechnung za kvartal podnikatelsku dan mi nezabudli poslat...

lauraa
17. júl 2011

@happy8051 jedno nema s druhym nic spolocne.....

jack_daniels
19. júl 2011

Ahojte baby,
som sice clap. ale rad si ujasnim moju situaciu. Ja pracujem v AT, manzelka je nazamestnana, takze nema narok na SK na rodinne pridavky (tak nam to bolo objasnene na socialke) a mam si poziadat AT Finanzamt o FBH. Zijeme na SVK a ja denne dochadzam do prace v AT. Na vybavenie potrebujem:
1. Antrag an FAMILIENBEIHILFE
2. pracovnu zmluvu
3. sobasny list
4. rodny list
5. E401
6. E411
Pochopil som to spravne?

Druha vec su KBG od WGKK. S manzelkou sme zili viac ako rok v AT a mame obaja ANMELDEBESCHEINIGUNG für EWR-Bürger (jeho platnost nie je casovo obmedzena). Momentalne ale nezijeme v AT a nie sme tam ani prihlaseni na pobyt. Moze si manzelka poziadat o KBG na WGKK hoci nie je poistena ani pripoistena v AT? Ak ano, co vsetko na to budeme potrebovat?
Vdaka za odpoved.

andrea1221
19. júl 2011

@kattarinka Ahoj. Takže ti priznali rodičovský aj keď máte trvalý pobyt na slovensku? Ja si teraz budem vybavovať rodičovský príspevok , ale vraj ak nemám trvalý pobyt v rakúsku peniaze mi nepriznajú napriek tomu že mám trvalý pracovný pomer na dobu neurčitú v rakúsku. A všetky odvody aj poistenie som platila v rakúsku.

rencsike
20. júl 2011

@happy8051 Podľa mňa netreba z Rakúska nič k tomu, aby ti na SK uznali veci.aspoň odomňa si nepýtali tu vôbec nič, len v Rakúsku mi pripomenuli paragraf 883/2004, aby som to tu na úrade povedala vybavujúcej a nebol žiaden problém.asi ten bude teraz, lebo Rakúsko mi ťahá všetko, stále potrebujú iné papiere aj k rodičovskému, aj k rodinným.kedy už budem mať pokoj???

rencsike
20. júl 2011

@kattarinka ja som sa na to tiež pýtala, povedali že potrebujú len potvrdenie že ti končí vyplácanie prídavkov a tu ti majú uznať a platiť dalej do 3 rokov.

deximix
21. júl 2011

@jack_daniels no moj muž zobral na krankenkasse moju zdravotnu kartičku, tu modru uniovskú, kukali po nom že čo chce, poslali ho za šéfom a ten mu povedal, že v pohode platí.....

deximix
21. júl 2011

@andrea1221 ja som tam trvalý pobyt nemala (teraz už hej) a rodičovský nám hned priznali, horšie to bolo s KGB.....

deximix
21. júl 2011

@rencsike to je nejaký osobytný doklad??? lebo mne v auguste vyplatia jednou sumou všetko, a určite tam bude nejaké vyučtovanie, proste odkedy dokedy..... aj ja by som potom šla dalej si to riešiť tu na SK.

lauraa
21. júl 2011

@deximix rodicovsky a KBG je to iste....

rencsike
21. júl 2011

@deximix To asi len také potvrdenie, čo mi poslali aj o materskej, odkedy-dokedy a koľko.Aspoň myslím...

rencsike
21. júl 2011

Baby!Ináč u vás ako to bolo s FB, lebo mne to teraz zamietli tým, že mám žiadať znovu budúci rok.A ked mi to vtedy neuznajú???Alebo ked aj áno, dúfam že nemusím poslať zase všetky papiere...

luckalucka83
22. júl 2011

@borisbobo ahoj 🙂 chcem sa opytat, ci mas nejake informacie o naroku na matersku v Rakusku pripadne dorovnavaciu davku, moj manzel pracuje tiez v At, tiez cez slovensku firmu, ktora ho tam vlastne poslala. Obaja tam mame nahlaseny pobyt a v novembri na nam ma narodit babatko a neviem, ci mam na nieco narok z AT, kedze tam nie sme poisteni. Idem to skusit pozistovat, ak budem nieco vediet, napisem 🙂

borisbobo
22. júl 2011

Ahoj, ja to tiez este stale zistujem, ale nic neviem. Tak mi daj potom vediet ak nieco ty zistis. Vies kazdy vravi nieco ine, tak som z toho jelen zatial. My uz babo mame 7 mesacne, takze ani len vycestovat s manzelom neviem aby som to tam pramo pozistovala. Tak potom informujeme jedna druhu. Pekny den prajem....

deximix
22. júl 2011

@lauraa myslela som decké prídavky a KGB.... ja už mam z toho gulaš čo to vybavujeme... 🙂 🙂 🙂

lauraa
22. júl 2011

@borisbobo
@luckalucka83 cisto teoreticky o davky sa ziada v state na uzemi ktoreho trvalo zijete aj dietatom a o dorovnavaciu davku moze poziadat manzel v at ked tu odvadza dane....
@deximix rodinne pridavky a rodicovsky prispevok....

bianitka
23. júl 2011

Babenky,mozem sa spytat? prosim vas pracujem na zmluvu vo viedni ako sestricka v heime,ak by som isla na matersku ,kolko musim mat odrobenych mesiacov?mam narok na rizikove?musim mat prechodny pobyt v At?musim tam aj porodit?byvat planujem na sk,s tym ze pracovny pomer budem mat nadalej vo viedni,je to mozne??kazdemu dakujem za odpoved!!