Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

dieteufelin
23. jún 2015

@hokajdo ja by som ich terorizovala telefonatmi, fakt, necakala by som kym uplynie tych 6 mesiacov Entscheidungspflicht.., ked sa odvolas zasa maju 3 mesiace cas na rozhodnutie

hokajdo
24. jún 2015

no to je hroza fakt dnes som to tam v zakonoch hladala kdesa spomina lehota 6 mesiacov ale nenasla som to

balkica
24. jún 2015

@dieteufelin mozete im aj kazdy tyzden volat, aj kazdy den, ked chcu, tak to bude trvat aj rok

hokajdo
25. jún 2015

no ved to ze si mozu robit co chcu a ziadne terminy u nich neplatia ak to je teda dost nespravodlive ze toto s nami robia

dieteufelin
25. jún 2015

@hokajdo mal by sa na to vztahovat zakon BAO § 311, ktory je podla vsetkeho, ale k dnesnemu datumu neplatny (pise tak na nete), neviem ci sa na to vztahuje zakon zo spravneho konania § 73 Abs. 1 AVG, zajtra by som mala byt so znamou, ktora robi v pravnom kancli, spytam sa jej na to, ked nezabudnem. A ked si volala na FA, rozpravala si sa so svojim Sachbearbeiter alebo len s tetuskou na tel.?

@balkica my mame inu skusenost, volala som po 2 tyzdnoch, pani na tel. mi povedala, ze to je este skoro, ze ziadost zvyknu spracovavat 4-6 tyzdnov, po 3 tyzdnoch volal mm, pytal si Sachbearbeiter-a, ten mu povedal, ze sa nasa ziadost este nedostala na rad, na to mu mm povedal len tolko, ze on viac ako mesiac nemieni cakat na peniaze, ktore patria jeho decku a opytal sa ho, ze ci mu ich vyplati on, kym sa nasa ziadost nedostane na rad alebo si to ma s nim na FA prist vydiskutovat osobne.. do tyzdna sme mali rozhodnutie aj peniaze. Niekedy je treba byt aj drzi, mm je vzdy 😀, ale este ani raz sa mu nestalo, ze by nieco nevybavil 😕

hokajdo
25. jún 2015

no ked sme volali tak nas prepli do brucku kde patrime a pani ktora zdvihla si vypytala cislo , nasla nas, povedala ze papiere su v poriadku a ze mame cakat ze toho maju velmi vela ale ze kolegyni povie nech to pourguje no jasna vec ze po zlozeni telefonu to viac neriesila. ked sme sa spytali ze kedy asi mozeme ocakavat ze prideme na rad povedala ze toho maju vela a len cakat treba. tak maju este dva tyzdne do pol roka co sme podali tak uvidim. tento tyzden uz konci a zasa od pondelka nic. a ako zistim Sachbearbeitera ktoremu patríme? no keby ste sa popytali tej znamej velmi by ste mi pomohli lebo takto neskoro nam este nikdy neposielali. do troch mesiacov sme to vzdy mali.Balkica aj osobne uz manzel 3 krat bol no za dvere ho nikdy nepustili. No ja som sa drzeho jednania vzdy obavala aby mi skor neuskodilo.fakt neviem ako postupovat

dieteufelin
26. jún 2015

@hokajdo zavolas na FA do Brucku kde teda patrite, povies jej SVnr. a, ze chces rozpravat so svojim Sachbearbeiter/Sachbearbeiterin, ona ta prepoji.

8pete9
15. júl 2015

@hokajdo Ja som s prvym dietatom cakal od maja a az koncom januara nam to poslali. Takze nic nezvycajne. Trva im to.

petra407
3. aug 2015

Dobrý deň chcela by som poradiť od niekoho kto má skúsenosť s poberaním materskej a rodičovského príspevku z rakúska. Moja situácia je takáto: Som v 5 mesiaci tehotenstva pracujem v rakúsku mám pracovný pomer na dobu neurčitú na 40 hodín týždenne s prechodným pobytom.Moj manžel pracuje na Slovenksu.Obidvaja máme trvalý pobyt na Slovensku. taká doležitá otázka, ktorá ma zaujíma može ma zamestnávatel prepustit počas materskej?Ja si myslím že by mi mal držať miesto po dobu dvoch rokov inak by som stratila nárok na poberanie príspevkov z at.Potom také dalšie otázky po vyčerpní materskej ak mi bude pracovný pomer pretrvávať by som mala mať nárok na rodinné prídavky a rodičovský príspevok? Ak áno ako mi bude vyplácaný ?mesačne alebo ako doplatok rozdielu? Kedy a aké formuláre treba žiadať na príslušných orgánoch?a je prosím Vás nutné absolvovať prehliadky u gynekologa v rakúsku či stačí na Slovensku?lebo zatial absolvujem všetky prehliadky na Slovensku aj tehotenský preukaz mám slovenský. Prosím viete mi niekto zodpovedať moje otázky?

katarinka576
4. aug 2015

Zamestnávateľ ta nemôže prepustiť počas materskej dovolenky. Spravidla máš,nárok na prídavky aj rodičovsky. V tvojom prípade sa vypláca mesačne. stačia tehotenske prehliadky na slovensku. 8 týždňov pred termínom pôrodu treba oznámiť na príslušnom sva formou žiadosti o materskú a treba doložiť potvrdenie o termíne pôrodu od gynekologicky.

lauraa
5. aug 2015

Kedze manzel pracuje na SK a je pre vas primarny stat slovensko, bude ti wochengeld teda 8 pred 8 po porode vyplacat rakusko, potom prechadzas spolu s dietatom do SK systemu, a ziadas o rodicak a rodinne pridavky na SKa dpoplatok diferenzzahlung v At. Zdravotne poistenie tiez riesis na SK, pocas tehotenstva ta nemozu prepustit, pracovne miesto ti musi zamestnavatel drzat do 2 rokov veku dietata bez rozdiel aku variantu si zvolis. Moze ta p

lauraa
5. aug 2015
petra407
6. aug 2015

Ďakujem aj keď neviem teda niektorí píšu ,že po novom sa vyplácajú prídavky aj rodičák mesačne ale samozrejme som tu narazila aj na odpovede že sa mi bude vyplácať ako doplatok rozdielu.
aj som čítala že je vlastne jedno akú variantu si vyberiem, lebo tým že budem v SK systéme sa mi bude počítať rodičák na tých 36 mesiacov. Kolko vlastne robí ten doplatok? a naozaj by bol taký rovnaký aj keby som si vybrala variantu príklad 24 alebo 30 mesiacov? Ja mám doma aj certifikát, ktorí mi dali policajti v Korneuburgu Anmeldebescheinigung myslíte že mi v niečom pomože?Je to nejaká výhoda ho mať?

petra407
6. aug 2015

@katarinka576 Prečo si myslíš že by mi mal byť rodičák aj prídavky vyplácané mesačne? Si tu spomínala že ponúkaš pomoc s vybavovaním týchto záležitostí ...Lebo mi tu lauraa odpísala a napísala že mi bude rodičák aj prídavky vyplácaný u nás na Slovensku a v AT len doplatok.

katarinka576
6. aug 2015

Áno, doplatok k slovenskému. Ale mesačne, ak matka dieťaťa má pracovný pomer v rakúsku. Ročný doplatok je vtedy, keď otecko pracuje v rakúsku.

petra407
6. aug 2015

@katarinka576 Ďakujem pekne a prosím ťa ako je to s tými variantami? Bude sa mi automaticky počítať varianta 36 mesiacov? alebo si možem zvoliť aj menšiu? a ako je to s tým doplatkom? Príklad keby som si vybrala variantu tých 30 mesiaccov tak to robí vlastne nejakých 436 eur mesačne. Ja by som teda mesačne dostávala zo Slovenska tých 200 eur rodičák a mesačne potom doplatok k tým 436 eur z at?A prídavky sú prosím ťa kolko? Viem že u nás nejakých 23 eur a doplatok z at by som potom kollko dostávala?

katarinka576
6. aug 2015

Prídavky sú cca. 109 eur na dieťa do 3 rokov, teda z at ti doplatia nejakých 86 eur + daňový bonus 56 eur, ak máš 1 dieťa. Co sa tyká varianty, to si vyratala správne. Môžeš sa vybrať zo 4 variant.

petra407
6. aug 2015

@katarinka576 Keď mi uplynie doba 30 mesiacov a vrátim sa do zamestnania v at tak možem aj popri práci ešte dobrať toho pol roka rodičovský príspevok zo Slovenska?Prídavky mi budú pokračovať.

sirinka
6. aug 2015

@petra407 ano, mozes nadalej poberat.

xlolax80
9. aug 2015

@katarinka576 ahoj, toto neni uplne pravda. Ja mam prac.pomer v at, muz v sr a momentalne som na rodicovskej , ale doplatok mi vyplacaju iba raz rocne. Udajne lebo dieta sa narodilo v sr. Jedna znama to poberamesacne, lebo dieta sa narodilo v at, aj ked byvaju v sr.

katarinka576
9. aug 2015

Vidíš a ja poberám mesačne a dieťa sa mi narodilo na slovensku. Tam je dôležité akú žiadosť odošleš. Existuje viac druhov žiadostí. Takže “údajne“ to nieje tak ako píšeš.

katarinka576
9. aug 2015

@xlolax80 Vidíš a ja poberám mesačne a dieťa sa mi narodilo na slovensku. Tam je dôležité akú žiadosť odošleš. Existuje viac druhov žiadostí. Takže “údajne“ to nieje tak ako píšeš.
A okrem toho ako prvé po Wochengelde sa riešia prídavky na finanzamte a tí nemajú žiadne info o tom kde matka rodila. Takže ani logicky to nedáva význam.

xlolax80
10. aug 2015

@katarinka576 a aky druh ziadosti si si podala? Ja som to tam s nimi riesila telefonicky aj osobne a zakazdym mi povedali, ze to mozem ziadat o doplatok iba raz rocne.

marcah
10. aug 2015

@xlolax80
@katarinka576 no pokial ja viem ziadost na doplacanie rozdielu pridavkov je len jedna - beih 38. Na rodicak je tiez len jedna ziadost pre vsetkych nezavisle na tom ci ide o doplacanie alebo riadne vyplacanie....
Ja ked som sa predbezne emailom informovala tak mi odpisali ze to dostanem raz rocne. Ked som to uz osobne vybavovala tak sa ma panu uradnicka na finanzamt spytala ci to chcem mesacne, vravela som ze ano a iba na ziadosti v kolonke ZEITRAUM dopisal od "datum" do "Laufend"... a dostavam mesacne, i ked maly sa sice narodil v rakusku ale nepocula som este zeby toto bolo kriterium.
Inac na finazamt samozrejme vedia kde sa dieta narodilo, kedze sa ziadosti priklada rodny list.
@petra407 pridavky v AT su cca 176 eur, takze by si mala dostavat mesacny rozdiel cca 150 eur.

marcah
10. aug 2015

@petra407 este k tomu Anmeldebescheinigung - to ze ho mas znamena ze si hlasena v Rakusku k dlhodobemu pobytu to znamena ze zijes v AT - ak by si to chcela vyuzit, tak teoreticky nemusis riesit pridavky a rodicak na SK a brat rovno cele davky v AT. - ibaze pobyt si oni mozu preverovat, tak neviem .....
Inac ti tento doklad velmi nepomoze

petra407
10. aug 2015

@marcah velmi pekne dakujem no riskovať to s tým pobytom radšej nebudem aj keď mám ten certifikat ale určite sa v at počas materskej zdržovať nebudem radšej budem žiadať o doplatok. A pokúsim sa žiadať o mesačný ked to pojde ako tak čítam z vašich odpovedí tak najlepšie bude asi osobne rovno o to zažiadať

petra407
10. aug 2015

Možem potom poprosiť budete niekto ochotní mi poradiť s príslušnými žiadosťami, ktoré treba si zohnať a vyplniť. Viem že ako prvú žiadosť si musím vytlačiť Wochengeld vyplniť a spolu s potvrdením od lekára s termínom porodu odovzdať na Krankenkasse?Túto žiadosť by som mala už odovzdať 8 týždnov pred nástupom na materskú.Ale neviem ako presne dalej postupovať hned po porode... Najprv zájdem na UPSVaR zažiadam tam o rodičák a prídavky a tam si musím vypýtať nejakú žiadosť pre rakúske úrady teda najprv Finanzamt viem že najprv si musím zažiadať o prídavky ...Aké tlačivo mám pýtať? Poradíte mi niekto ako postupovať hned po porode?

marcah
10. aug 2015

@petra407 co sa tyka wochengeld, tam ti ja velmi neporadim, to som nikdy nepoberala.
Ale po porode si jednoznacne zaziadaj o pridavky na UPSVR, akonahle ti ich uznaju daj si na UPSVR potvrdit formulare E411 a E401, vezmi maleho rodny list, tvoju prac zmluvu, tie dva spominane potvrdene E- formulare a ziadost beih 38 a chod s tym na Finanzamt.
Tu je link na formular beih 38 http://formulare.bmf.gv.at/service/formulare/in...
Este k tym E-formularom, je mozne ze na UPSVR budu chciet aby si mala na tlacivach peciatku od Rakuskeho finanzamtu, takze je mozne lepsie, ak zajdes najprv na Finanzamt, vyziadaj si tlaciva opeciatkovane a rovno sa ich spytaj co vsetko musis prilozit k ziadosti, oni totiz mam pocit ze nie kazdy finanzamt ma rovnake poziadavky....

petra407
10. aug 2015

a na čo treba nezabudnúť čo sa týka nejakých potrvdení k žiadostiam pre rakúske úrady? Neviem či to je všetko: tehotenská knižka prefotená , rodný list dieťaťa moj rodný list, prehliadky dieťaťa po porode potvrdené det.lekárom, kopiu pracovnej zmluvy, potrvdenie od zamestnávatela o karenzurlaub,alebo meldezettel ešte niečo?

petra407
10. aug 2015

@marcah dakujem