Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

matkaeu
28. nov 2011

Ahojte, viete mi, prosím, poradiť, aké kritériá treba splniť na získanie materskej v Rakúsku, keď tam budem mať trvalý pobyt, t.j. Slovák sa presťahoval do Rakúska. Doposiaľ som našla len info, že stačí trvalý pobyt matky a dieťaťa v Rakúsku a potvrdené návštevy u gynekológa. Musím byť poistená v Rakúsku alebo môžem byť aj v SR? Musím byť zamestnaná v Rakúsku ako zamestnanec alebo živnostník, alebo môžem pracovať do materskej v SR?
Má niektorá z vás trvalý pobyt v Rakúsku a riešila podobný problém? Ďakujem za pomoc.

zojusenka
29. nov 2011

@lauraa no lebo tu v novych zamkoch na socialnom mi ta pracovnicka povedala ze to nevadi ked je teraz doma ale on si to tam musi vibavit ja som debil stoho nechcem cakat a chcem to vibavit ale nevim kde fakt mi sibe stoho ja jak krava som dosla z porodnice vibavujem to tu a on mi povi ze to muz si to ma v rakusku?jaj ha

jankako
30. nov 2011

takže,moj manžel pracuje v AT.už od mája vybavujeme rodinne a rodičovský.je to zdlhavy proces,ešte stále nemám peniaze schválene a tu na SK mi to stopli od mája,ako sa manžel zamestnal tam.ide mi to už na nervy.stále pýtaju nejaké papiere,ktoré mi ani tu na SK nevedia vydať.malá bude mať v marci dva roky a dovtedy ani nestihneme vybaviť rodičovský.rodičovský v AT je len do dvoch rokov.potom budem musieť prejsť znovu na rodič.pr.tu..

jankako
30. nov 2011

@matkaeu moj manžel dostal trvalý pobyt aj tam.my sme positencami s malou v zahraniči a malá má dokonca aj kartičku poistenca rakúsku aj SK.ja len na SK

buducamamicka
1. dec 2011

@lussymusi Ahoj! Len teraz, v pondelok mi lekar potvrdil, že som tehotná, preto som Ti hned neodpovedala. Ja som len na začiatku, som v 7tt...😀 Ale sa teším veľmi!!! 🙂 Keby som Ti pomôcť vedela, tak veľmi rada, ale neviem, či budem vedieť...Teraz som volala do SVA, potrebujú odomna termín pôrodu, opýtala som sa, či stačí, keď ja napíšem po nemecky, a lekár mi to potvrdí-vraj áno. Ešte mi pani povedala, že mi pošle dajaké papiere, ta, uvidím...Majte sa pekne!!! 🙂

lussymusi
1. dec 2011

@buducamamicka Gratulujem!!!Prajem teda krásne a ničím nerušené tehulkovanie🙂 mne povedali na SVA to isté ale toto všetko treba len na to aby sme dostali wochengeld...

lussymusi
5. dec 2011

@matkaeu Ahoj...všetky otázky týkajúce sa tvojho problému môžeš mať rozdpovedané na čísle 00435522/766427841. Je to kontakt na SVA - sociálna poisťovňa. Samozrejme musíš byť poistená v AT a musíš si pravidelne platiť sociálne a zdravotné odvody (alebo ti ich platí zamestnávateľ). To že máš trvalý pobyt v AT ešte nespĺňa podmienku na to aby si mohla dostávať materskú z Rakúska. Si tam zamestnaná alebo pracuješ tam na živnosť?

lussymusi
5. dec 2011

@rencsike stačímať aktívnu živnosť aktívnu dovtedy pokým ti vyplatia wochengeld...ale dá sa to riešiť aj ďalej bez zrušenia živnosti..

lussymusi
5. dec 2011

@zojusenka je tvoj priateľ v AT poistený?

lussymusi
5. dec 2011

@buducamamicka ahoj, tiež pracujem na živnosť v AT a vybavujem si všetko potrebné na to aby som dostávala peniažky z Rakúska...potebuješ v niečom poradiť?

lussymusi
5. dec 2011

@michala123 Ahoj, ešte stále máš aktívnu živnosť a platíš si poctivo v AT sociálne a zdravotné odvody?Ak na SR poberáš rodičovský príspevok t.j.190.-euro mesačne a máš aktívnu živnosť v AT, máš nárok na Diferrenzzahlung-doplatok z AT, ktorého výška sa odvíja od tebou vybraného kvartálu...

lussymusi
5. dec 2011

Ahojte baby a budúce mamičky, rozhodla som sa že sa pokúsim opäť rozbehnúť túto tému a rada by som s Vami podelila o užitočné informácie...ak si tehotná, pracuješ ako opatrovateľka v AT na živnosť a žiješ na Slovensku, platíš si poctivo sociálne a zdravotné odvody, máš nárok na:

1. Príspevok pri narodení dieťaťa, ktorý dostaneš na Slovensku po narodení dieťaťa
2. Prídavok na dieťa, tiež zo Slovenska
3. Wochengel
4. Rodičovský príspevok zo Slovenska
5. Diferenzzahlung - Doplatok k rodičovskému príspevku z Rakúska podľa výberu kvartálu
6. Rodinné dávky - Familienbeihilfe (Kindergeld)

zojusenka
7. dec 2011

@lussymusi MOJ PRIATEL JE TERAZ NEZAMESTNANY A NENI ANI NA URADE V MARCI IDE NASPET DO RAKUSKA DAJU MU ZMLUVU ZAS DO NOVEMBRA A POTOM ZAS HO ODHLASIA DAJU ZMLUVU A ZAS NASTUPUJE V MARCI,A JA NEVIM KDE SI MAM TEN RODICOVSKY VIBAVIT CI TAM CI TU ALE KED O TAM TERAZ NEROBI TAK JA POCHYBUJEM ZE MU DAJU TEN RODICOVSKY TAM JA NEVIM

lauraa
7. dec 2011

@zojusenka na slovensku, ved priatel teraz nema nic spolocneho s AT, ked bude pracovat , za tieto mesiace moze ziadat o doplatok rozdielu medzi at a sk rodinnych pridavkov ....

lussymusi
7. dec 2011

@zojusenka presne tak ako vravi lauraa....:'

eniii
7. dec 2011

@lussymusi a nevies pls ci v pripade ze mame v AT trvaly pobyt ale pracujeme na SK, mam narok na rodinne davky z AT? Alebo teda na co konkretne mam narok dostavat z AT na babo v takomto pripade? Dakujem 🙂

lussymusi
7. dec 2011

@eniii s takymto pripadom som sa sice este nestretla ale podla vsetkeho je hlavnou podmienkou na to aby si mala nielen trvaly pobyt v AT ale aj aby si si v AT platila socialne a zdravotne odvody...v inom pripade mas narok na vsetko len zo Slovenska lebo tieto davky sa odvijaju od poistenia....znamena to mas narok na prispevok k narodeniu dietatka + priplatok + matersku (60% z platu - 6mesiacov) + rodicovsky prispevok (cca 190.- mesacne)+rodinne pridavky...+rodicovsky prispevok...

lussymusi
7. dec 2011

@zojusenka este chcem zdoraznit ze rodicovsky prispevok nedostanes z AT v ziadnom pridpade...podmienkou na to aby si ho dostala je ten ze musis mat trvaly pobyt v AT, musis si tam odvadzat socialne a zdravotne odvody, a musis tam mat gynekologa a po narodeni miminka pediatra...takze v tvojom pripade NEREALNE!

eniii
7. dec 2011

@lussymusi dakujem 🙂

lauraa
7. dec 2011

@eniii ale kedze tu byvate trvalo tak mozes poziadat o doplatok rozdielu raz rocne , za pokus a pevne nervy to stoji....
@lussymusi nie tak celkom, staci ked odvadzas dane v at ale rodit mozes aj na sk a pediatra tiez mozes mat na sk , dolezite je aby si mala predpisane vysetrenia 6 v tehu a 6 od pediatrado 18 mesiacov veku dietata( tieto musis predlozit krankenkasse a je jedno od su od sk lekara alebo rakuskeho ale musis ich mat)dokonca je jedno ci mas tehu knizku rakusku alebo slovensku...

lussymusi
7. dec 2011

@lauraa ako mne osobne povedali na SVA tak mam narok na rodicovsky prispevok (4 varianty)len za tychto podmienok...a kedze zijem na SK a v AT len pracujem na turnusy tak nemam sancu mat tu trvaly pobyt...asi najma preto ze tu pracujem ako zivnostnicka a som samoplatca a nemam zamestnavatela....

lauraa
8. dec 2011

@lussymusi Happy je rovnaky pripad ako ty a rodila V BS a pediatra ma tiez na sk a peniazky ma z AT... podmienkov je aby si mohla preukazat ze si v tehu chodila k lekarovi a potom s babätkom k pediatrovi.... potrebujes 6 razitok v tehu a 6 od pediatra do 18 mes. veku dietata.... a je jedno ci slovenskeho alebo rakuskeho....

rencsike
8. dec 2011

@lauraa máš 100% pravdu, ja som tiež nechodila len na SK k lekárovi, tu som aj rodila a Wochengeld som normálne dostávala z AT. teraz poberám rodinné prídavky a rodičovský tu, doma, a čakám na doplatenie z AT. podľa mňa je zbytočné chodiť tam k lekárovi.

lauraa
8. dec 2011

@rencsike 🙂

gavslavka
8. dec 2011

baby kto si pameta ktore strany smuterkind passu su doležite musim to odkopirovat.dakujem

lussymusi
8. dec 2011

@lauraa pockat...bavime sa teraz o wochengeld alebo o rodicovskom prispevku...???lebo wochengeld samozrejme dostanem bez problemov z AT...

jankako
9. dec 2011

Baby,prosim poradte,ak viete.manzelovi uz schválili rod.prídavky v at.aký jealšípostup pri vybavovaní rod.prispevku.dakujem

lauraa
9. dec 2011

@lussymusi wochengeld dostanes z AT normalne mesacne( ak si zivnostnik myslim ze je to 26 eur na den) a potom poziads sk o rodicak a dorovnanie z AT ...a je jedno kde porodis alebo kde chodis k pediatrovi hlavne musis preukazat tych 6 v tehu a 6 do 18 mesiacov veku dietata....

lauraa
9. dec 2011

@jankako tak dalej je ziadost o rodicak na krankenkasse......

@gavslavka mas rakusku matersku knizku? niekde vzadu je starna kde ti daval gynekolog peciatky ... je tam priamo napisane ze pre krankenkassu....

lussymusi
9. dec 2011

@lauraa v podstate to co si mi pisala to viem...az na tie navstevy pediatra .....inak ja viem ze wochengeld je jednorazovy a dostanem ho naraz az po porode dietata...(8 pred a 8 tyzdnov po porode)...ale odkedy mam narok na rodicak z SK?Nevies nahodou?