Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

lauraa
25. sep 2010

@maxik2 tvoja zena mala poslat potvrdenie o predpokladanom termine spolu so ziadostou o wochengeld uz pred porodom lebo ma narok na vyplacanie 8 tyzdnou pred a 8 po porode.... po porode musis poslat prefoteny rodny list alebo oznamenie o narodeni aby jej vypocitali dlzku dokedy bude dostavat peniazky /wochengeld/, potom si vybavi matersku a rodinne na sk a poziada rakusko cez formulare o doplatok rodinnych pridavkov a materskej.....
@happy8051 ano ked porodis cisarskym mas narok na 12 tyzdnou wochengeld, hned ako porodis posles oznamenie krankenkasse aj s tym ze si rodila cisarskym a automaticky ti pride vypis dokedy budes dostavat wochengeld..... na rodicak v rakusku nemas narok ale raz rocne na doplatok rovnako ako na doplatok rodinnych pridavkov...

lauraa
25. sep 2010

@happy8051 v rakuskej nemocnici dostanes taky papier pre SVA, kde je vsetko napisane , aj to ze si rodila cisarskym, staci to tam len poslat a spätne dostanes potvrdenie ako dlho ti budu vyplacat.....j

dasa2804
25. sep 2010

Ahojte, dufam, ze nepridem o cast Wochengeld ked som o to ziadala neskor ako 8 tyzdnov pred porodom, t.j. 5 tyzdnov pred. Ale myslim, ze to preplatia spatne, mate skusenosti?

lauraa
25. sep 2010

@dasa2804 myslim ze urcite ti to doplatia.........................len nezabudni poslat hned oznamenie o narodeni aby ti priznali tych 8 tyzdnov po porode.... ja som to nespravila a len som sa cudovala preco nemam peniazky na konte.... az ked som im volala ze co sa deje mi povedali ze nemaju od mna doklad o narodeni dietata .....

dasa2804
25. sep 2010

@lauraa diky. Jasne, to spravim, uz ma varovali, ze nemam zabudnut.

dasa2804
26. sep 2010

Ahojte, viete mi poradit, ktore veci sa daju vybavovat s AT rodnym listom. Kedze doma cakania na slovensky je az 3 mesiace, su nejake formality na SVK, ktore sa daju aj s AT RL? Chcem sa vyhnut akymkolvek prestojom.

maxik2
26. sep 2010

ďakujeme všetkým. Ešte by sme potrebovali vedieť, či kópia rodného listu musí byť preložená

lauraa
26. sep 2010

@maxik2 no urcite budu chciet prelozeny rodny list , hlavne to na SVA rychlo poslite aj so ziadostou o wochengeld..(stiahnete z aj z internetu)..daj vediet ci vam to doplatia.....

honeycat
29. sep 2010

Chcem sa opýtať, ak pracujem v Rakúsku a mám rakúsku živnosť, kedy môžem ísť na materskú ? Po akej dobe by mi ju schváili? Počula som, že vraj musím rok pracovať, aby som mala nárok.... aj v prípade, že mám ich živnosť musím si urobiť trvalý pobit ??? Kedy je najvhodnejšie požiadať o materskú ??? Ktorý mesiac tehotenstva... alebo až po pôrode ?

lauraa
29. sep 2010

@honeycat osem tyzdnov pred datumom predpokladaneho terminu porodu nastupujes na matersku a dostavas wochengeld( nato treba formular vyplnit , potvrdit od lekara datum porodu a datum nastupu na matersku, poslat na SVA asi mesiac pred nastupom na matersku, teda tych predpokladanych 8 tyzdnou) obratom dostanes pisomne od SVA kolko a dokedy ti budu wochengeld vyplacat.... po porode posles na SVA oznamenie o narodeni dietata a priznaju ti dalsich 8 tyzdnov..... po uplynuti tejto doby poziadas o matersku na sk a potom o vyrovnavaciu davku z rakuaka , ktora je vyplacana raz rocne spätne...... kolko musis odpracovat predtym teda neviem..................

ma2712
29. sep 2010

Ak by ste chceli poberať materské dávky z Rakúska, podmienkou je, aby ste boli počas celého tehotenstva i po pôrode stále sociálne poistená. To znamená, že ani živnosť by ste nemali zrušiť. Potom by ste mohli čerpať dávky v materstve, ktoré sa vyplácajú 8 týždňov pred pôrodom a 8 týždňov po pôrode.
Ak by ste živnosť zrušili a presťahovali sa do SR, nároky z Rakúska nebudete mať.
Nárok na materský príspevok na Slovensku budete mať, hoci ste neboli 270 dní za posledné 2 roky pred pôrodom poistená v Sociálnej poisťovni. Musíte ale dokladovať od SVA obdobie poistenia v Rakúsku.
Viac konkrétnych informácií na túto tému nájdete tu:
http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-r......
alebo
http://www.eures.sk/zivotne-a-pracovne-podmienk......
AK TO NIEKOMU POMOžE, TAK AKO MNE

ma2712
29. sep 2010

@honeycat JA PRACUJEM 3ROKOM, ako opatrovatelka atd..riesim tento problem mam zistene že nemusim tu rodit dsme v EU, len potom si veci treba preložit a tak zdokladovat vsetko potrebne v rakusku posielam ti fest dobre stranky kde najdes dobre odpovede na vsetky tvoje otazky mne pomohli veeelmi:
Ak by ste chceli poberať materské dávky z Rakúska, podmienkou je, aby ste boli počas celého tehotenstva i po pôrode stále sociálne poistená. To znamená, že ani živnosť by ste nemali zrušiť. Potom by ste mohli čerpať dávky v materstve, ktoré sa vyplácajú 8 týždňov pred pôrodom a 8 týždňov po pôrode.
Ak by ste živnosť zrušili a presťahovali sa do SR, nároky z Rakúska nebudete mať.
Nárok na materský príspevok na Slovensku budete mať, hoci ste neboli 270 dní za posledné 2 roky pred pôrodom poistená v Sociálnej poisťovni. Musíte ale dokladovať od SVA obdobie poistenia v Rakúsku.
Viac konkrétnych informácií na túto tému nájdete tu:
http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-r......
alebo
http://www.eures.sk/zivotne-a-pracovne-podmienk......

sirinka
29. sep 2010

@maxik2...mne dotatocne vyplatili wochengeld po vyse roku 😉 pri kinderbetreungsgeld sa vyplaca maximalne 6 mesiacov dozadu od podania ziadosti a pri familienbeihilfe tusim 3 alebo 5 rokov spatne sa da...

michi83
1. okt 2010

@happy8051 ahoj ,áno ked rodíš cisárskym alebo predčasne tak sa ti to predlžuje o 4 týždne dlhšie ,ale to sú len wochendgeld!rodičovský tam máš varianty... môžeš si zvoliť aký tebe vyhovuje.

maxik2
3. okt 2010

ešte raz vám všetkým ďakujeme a samozrejme dáme vedieť, ako sme dopadli

sirinka
15. okt 2010

ahojte baby...viete mi niekto vysvetlit pojem mutterschaftshilfe...co to obnasa a na co sa to vztahuje? dakujem!

dasa2804
15. okt 2010

@michi83 A ako sa vyplaca wochengeld ked si po cisaraku? Viem ze beries potom Wochengeld o mesiac dlhsie. Ale nie je ta suma potom za pridany mesiac nizsia?

lauraa
15. okt 2010

@dasa2804 vyplacaju ti rovnake peniaze , teda dennu sadzbu......

lauraa
16. okt 2010

@sirinkas mutterschafsthilfe s niecim takym som sa v Rakusku nestretla ani som o niecom takom nepocula...odkial to mas?

sirinka
16. okt 2010

@lauraa poslali mi s wgkk oznamenie, datovane k 25.1.2010, prislo mi to vcera, ze na toto nemam narok...no a medzitym mi samozrejme prave z tejto pobocky bola vyplatena materska...tak vobec nerozumiem, o co im ide...ziadnu inu ziadost som tam neposielala.
ale oni mi za kazdou ziadostou tvrdia, ze nie som zamestana v rakusku, aj napriek tomu, ze im nonstop dokladujem dohody o karenzurlaub, uz som z nich chora...vzdy potom ide odvolanie na zaklade mylnych informacii...proste chybaju im zakladne prepojenia medzi amtami...

michi83
16. okt 2010

@dasa2804 áno tak je ...suma je rovnaká,nič sa nemení

dasa2804
25. okt 2010

Ahojte baby. Neviete ako je to s prekladmi rodneho listu vydanieho v rakusku? Je potrebne predlozit na osobitnu matriku prelozeny rakusky rodny list aj medzinarodny rodny list?

lauraa
25. okt 2010

@dasa2804 zavolaj na matriku , teoreticky by si medzinarodny ani nemusela davat prekladat, ja som davala rakusky prelozeny ....

erika000
25. okt 2010

@petik5 Ak tvoja manzelka pracuje v Rakusku a mate trvaly pobyt v rak, tak mate narok na vsetky prispevky

dasa2804
26. okt 2010

A este mam otazku na Wochengeld, kto to vybavoval na dielku cez mail. Potvrdenie o porode (ze to bol cisarsky) mam v Mutter-Kind passe. Bude to stacit, ci chcu oficialny papier od doktora? Ake mate skusenosti?

michaela7955
26. okt 2010

@natasa1
Ahoj, v pripade , ze vy dvaja spolu nezijete, teda nemate splocnu domacnost, prispevky nebudu vyplatene ani tebe a ani jemu.
V rakusku velmi posudzuju rodinu , cize ak ste rozvedeny urcite tie pridavky nedostane on len tak , to by musel mat formular , ze spolu zijete a to nezijet ako tu pises.
Na slovensku by si mala pridavky dostat,
Ak by si mala trvaly v rakusku sama a zijes s dietatkom v rakusku mas narok na prispevky.

michaela7955
26. okt 2010

@dasa2804 Ahoj ja mam skusenosti , ze v jednom pripade chceli original a v druhom stacilo , len vypis z MKP.

lauraa
26. okt 2010

@dasa2804 v nemocnici si predsa dostala taky papier urceny pre krankenkassu , ten sa tam posiela.....je tam vsetko co potrebuju aj to ze si mala cisarsky....

dasa2804
26. okt 2010

@lauraa praveze nič take som nedostala. Aj som sa na to ostala, tvrdili že nič take nedávajú. Tak ja neviem.

lauraa
26. okt 2010

@dasa2804 a co ti dali pri prepusteni z nemocnice?