Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

luci112
17. sep 2009

vroni, on tam pracuje sezonne 8 mesiacov v roku a v čistom má okolo 13000 eur aj s dovolenkovými peniazmi a musím tam mať trvalý pobyt alebo stačí prechodný lebo teraz tam máme trvalý ale ked budem pracovať na slovensku tak to neviem, ale v rámci únie by to malo byť jedno kde pracujem

vroni
17. sep 2009

Ak je manžel zamestnanec a nie živnostník, tak pobyt nepotrebujete. U zamestnancov sa nárok odvíja v podstate z pracovnej zmluvy (čiže z platenia poistného) Ale skutočne je vrámci únie fuk, kde máte trvalý pobyt, môžeš v pohode pracovať na Slovensku a bývať v Rakúsku (alebo naopak) Takže pekne "nažeň" manželíka v januári do poisťovne a nech zažiada on o zvyšných 6 mesiacov materskej (má na ne nárok, prečo by ste mali "darovať" 6*450 euro?) Len všetky papiere budete musieť odovzdať znova (ja viem, že je to pitomosť, lebo ich tam už raz majú, ale je to tak....)

mruzova
17. sep 2009

petika tie formulare E415 E 416 mi dali na nasej socialke tam vypisaly

petika
17. sep 2009

mruzova, ďakujem Ti veľmi pekne ešte raz za rady, pomohla si mi. A neviete niekto? Mám aj ja nárok na ten model 20+4 mesiace? Alebo len na tých 20? Chcela by som byť potom doma s malým aspoň na 2 roky.
Ďakujem

vroni
17. sep 2009

Petika, ak chces byt doma dva roky, musis mat model 30+6, pri 20+4 su tie styri mesiace pre druheho rodica.

petika
18. sep 2009

Ahááá, ďakujem, ale aj tak radšej zvolím ten model 20+4. V tom 30+6 je to podstatne nižšia suma. Dá sa to urobiť aj tak, že nastúpim do práce akože po materskej a potom napr. po dvoch turnusoch to ukončím? Nechcem mať dieťatko doma a ja preč tak dlho. Ďakujem

vroni
18. sep 2009

Noooooo, nie je to podstatne nižšia suma, je to skoro tá istá suma (pri dlhšom modeli dokonca vyššia), len rozrátaná na dlhšie obdobie 🙂 Pri rodičovskom môžeš úplne v pohode pracovať (oficiálne) alebo dať dieťa do škôlky/opatrovateľke, o rodičovský tým neprijdeš. Len nesmieš zarobiť viac než tých 16400 čistého. Koľko trvá jeden turnus? Ja netuším 😝

petika
18. sep 2009

Aha, ďakujem, toto som nevedela. Jeden turnus je 2 týždne. Vychádza to tak, že tam sme 14 dní a doma 12 a pol dňa. =) Viem, že je to vyššia suma, ale ide o to, že potom dostávaš na mesiac menej. Preto som to chcela dať na kratšie, aby sa mi to vyrovnalo platu, čo mám. To znamená, že keby som poberala rodičovský a si poviem, že od roka idem ešte aj robiť a mám modul 20+4, tak by to bolo v pohode? Ja totiž potom už veľmi do rakúska od bába ísť nechcem. Len keď bude staršie. ďakujem za všetky info, je super, že sa máme s kým poradiť.

henika32
28. sep 2009

Ahojte! Prečítala som vaše príspevky ohľadom materskej v rakúsku. Ja sa na to chystám, ale neviem si rady. Poradili mi, že si mám začať platit doplnkové poistenie . Musím platiť pol roka a mám potom nárok na nemocenskú. Vychádza to 1e na den. Treba nejaké papiere vybavovať ešte pred pôrodom alebo všetko až po? Nejaké žiadosti na začiatok. Chcela by som to mať všetko na poriadku a nie sa potom za tým naháňat. Viem, že existujú aj nejakí právny poradcovia v tejto oblasti, ale zatial som nikoho nenašla. Heni 😒

bibi16
28. sep 2009

Pekny den🙂,chcem sa pripojit k teme,ja poberam materksku v Rakusku no nie ja ale manzel byvame na Slovensku a nemame tam ani jeden trvaly pobyt manzel tam len robi.mne ako studentke nechceli dat ani rodic.prispevok ani rodinne ze vraj preto lebo som studentka,presne rok mala nasa mala v maji ked sme tie peniaze dostali cely rok manzel behal v Rakusku po krankenkase po urade a ja na Slovensku aby sme neake peniaze dostali, nakoniec sme ich dostali aj spätne po roku tak sa nenechajte odbyt!ak nieco piste ip

gatamata
28. sep 2009

Ahojte baby.Citala som vase dotazy a niektorym vobec nerozumiem, napr. jedna baba pisala, ze posielala potvrdenie, ze nema narok na rodinne pridavky a nechapem ako jej to mohli potvrdit kedze ja som si to tiez ziadala a na urade mi bolo povedane, ze mi to nemoze potvrdit kedze narok na rodinne mam na slovensku. Takze tu poberam rodinne a rozdiel by mi mali doplatit rakusania. A tam vznikol cely problem. Rozdiel mi vyplatia iba raz rocne a to bude v januari a az potom mi mozu poslat potvrdenie familienbeihilfe, ktore potrebujem na SVA a az vtedy by mi mali vyplatit rodicovsky, ale to nemam iste kym nedostanem nejake potvrdenie ze mam narok.A moj syn sa narodil vo februari a ja sa to uz tak dlho snazim vybavit a som doma bez penazi a odvody si musim platit a nemam ziadnu istotu ci tie peniaze dostanem. Ak mi niekto viete poradit napiste mi prosim, lebo sa neviem pohnut, ci by sa to nedalo nejak urychlit.Lebo ked mi nepriznaju rodicovsky v Rakusku tak musim pozastavit zivnost a ziadat si ju u nas a to mozem len do roka od narodenia syna a bojim sa ze kym to vybavim v rakusku tak mi zanikne aj narok na Slovensku. Dakujem vam vopred. Ahojte. Mata

vroni
29. sep 2009

Gatamata, nie že nemáš nárok, ale že ti ich nevyplácajú alebo bolo vyplácanie pozastavené. S týmto potvrdením (alebo s potvrdením, že ti ich vyplácajú vo výške ..... Euro mesačne) si zažiadaš o Familienbeihilfe alebo doplatok. S potvrdenou žiadosťou (ciže nie rozhodnutím) z Finanzamtu sa obraciaš na SVA a dávaš žiadosť o KGB.

gatamata
30. sep 2009

Ahoj Vroni. dnes som si precitala všetky strany čo ste si písali od začiatku.. Všimla som si, že máš dobré vedomosti ohľadom materskej v Rakúsku. Tak som sa ťa chcela opýtať, či sa tak dobre vyznáš aj ohľadom materskej na živnosť. Ja som si veľa vecí zisťovala len nekonečným telefonovaním do Rakúska. A momentálne som dostala list z finanzamtu, že mám doložiť honorarnoten. Pýtala som sa, že čo to vlastne je, bolo mi povedané, že tam mám napísať koľko som zarobila a či momentálne pracujem, alebo som doma na materskej a v tom je problém, lebo neviem či to neovplyvní nárok na rodinné prídavky. Lebo tá pani na úrade mi povedala, že ak nepracujem tak nemám nárok. Nevieš aj náhodou či mám vôbec nárok na KGB (mám živnosť), bolo mi na SVA povedané, že áno, ale každý deň mi niekto niečo iné povie, takže sa tomu nedá veriť. Ďakujem ti pekne za čas, ktorý mi venuješ. Maťa

vroni
1. okt 2009

No, materská na živnosť nie je práve moja parketa.... V princípe ale platí, že na prídavky a rodičovské máš nárok kým v Rakúsku pracuješ, resp. si platíš v existujúcej firme poistenie (čiže firma musí mať svoju pevnú adresu v Rakúsku) Máš nejaký ten Werkvertrag? Dávala si daňové priznanie? Platíš si poistné? Kde máš trvalý pobyt? Od toho všetkého sa odvíja nárok alebo nenárok na prídavky a rodičovské.... Som ti moc nepomohla, že 😝 Skús hodiť viac informácii do IP, takto všeobecne ti toho viac nepoviem.....

gatamata
1. okt 2009

ahoj. Ja mam zivnost dalej aktivnu a sidlo firmy je tam kde mam hlaseny aj prechodny pobyt v rakusku, ale trvaly pobyt mam na Slovensku. Odvody si platim dalej a mam aj pracovnu zmluvu, ktoru im musim tiez zaslat, lebo si ju vyziadali z finanzamtu. Danove priznanie za minuly rok som uz podala a je to ok. A neviem mi nahodou poradit co mam napisat v honorarnoten( ci pracujem alebo som na materskej a nepracujem vobec). Niesom az taka zbehla na internete, tak prosim ta napis mi co si myslela tym IP (informacny portal?), nevyznam sa v tom, ako to funguje? Dakujem ti velmi pekne za spolupracu. Mata

luci112
1. okt 2009

gatamata
IP je interná pošta a keď si chceš niečo s niekym písať čo nechceš aby všetci čítali tak myškou prejdeš na znaky ktoré sú uvedené kúsok za menom je tam foto, obálka a výkričník v trojuholníku, klikni na strednú ikonku čiže na obálku a otvorí sa ti klasický mail.Vyskúšaj papa

vroni
1. okt 2009

Presne tak, myskou tuknes na tu sipku vedla fotoaparatu a napises, co a ako presne. Zivnostnici su specificke pripady, takze sa to viacej hodi do internej diskusie nez na forum 😎 Jo, a tukaj na moju sipku (teda na tu pri mojom mene), nie na svoju 😉

kurz
2. okt 2009

Rodičia nie sú zobratí, otec pracuje v Rakúsku, nedáva o sebe vedieť, takže neviem adresu ani pobytu, ani zamestnávateľa. Ale: Mám vôbec nárok na rodinné prídavky?

zuzi75
2. okt 2009

Ahojte dievčatá. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Ja som ešte v Rakusku nepracovala, teraz v oktobri mám nastúpiť prvý krát ako opatrovateľka na živnosť, a práve som zistila že som tehotná. Neviem do akej rodiny sa dostanem, ale ak by som to zvládla a pracovala by som tam do 8 mesiaca tehotenstva, mám nárok na matersky príspevok, alebo rodičovsky, mám doma ešte dcérku ktorá ma dva roky mohla by som aj ňu niečo poberať? A čo všetko by som potrebovala vybaviť a kde? Viete mi niektorá poradiť?Dík

gavslavka
7. okt 2009

čitam že je limit pre manžela 16400 .čo na to potrebujem odkial potvrdenie ked manžel pracuje na sk .musi sa to

vroni
7. okt 2009

Nemusíš to priamo vydokladovať (pokiaľ si to nevyžiadajú), len prehlásiť. Tých 16400 ročne je čistého, nie hrubého a bez vianočných a dovolenkových odmien. Takže na slovenské pomery už solídny plat. Ak chceš, aby materkú poberal (aj) manžel, podávaš úplne novú žiadosť.

sirinka
19. okt 2009

baby co uz mate skusenosti....ohladne tych piatich vysetreni dietata, co konkretne si mam od dokiny pytat? viete mi poradit?

vroni
19. okt 2009

Siri, nic specialne, jednoducho 5 x stempel + datum, kedy si bola na vysetreni. Nemusi rozpisovat, ani ake vysetrenia ani nic podobne, fakt len ¨vysetrenie c.1, datum, peciatka, podpis, vysetrenie c.2....atd¨ Ja som to dokonca nadrzovku do poistovne len nafaxovala (mala som doktorku vo Viedni, takze som faxla len stranku z mukipasu) a stacilo im to...

sirinka
19. okt 2009

vroni super dakujem, na teba sa da vzdy spolahnut...
ja som im tam prilozila ockovaci kalendar, to im teda asi nestacilo...

adka77
21. okt 2009

Ahoj vroni,obraciam sa na teba,lebo vidím, že sa vyznáš.Ja som tiež zamestnaná v AT.22.novembra čakám prvé bábätko.Rodiť budem tu na slovensku.Nevedela by si ma usmerniť kedy a aké papiere musím podať ohľadom materskej a prídavkou. A či nevieš náhodou či treba prekladať potvrdenia o narodení alebo im stačí v slovenčine.Ďakujem

vroni
21. okt 2009

Čisto zo zákona by im malo stačiť slovenské. Čisto z praxe - daj si to preložiť, nestojí to za to sa s každým handrkovať o blbostiach, budeš mať aj bez toho dosť lietania a nervov 😝 Čo hlási tvoj zamestnávateľ (lebo toto tiež nie je všade rovnaké)? Musíš si hlásiť materskú sama alebo tak urobí on? Bude mať dieťa trvalý pobyt v Rakúsku (resp. máš ty?)? Akú máš zmluvu (doba určitá/neurčitá) atď.... Stačí do IP, ak chceš 😉

zuzkatehulka
26. okt 2009

Ahojte maminky, ktoré poberáte materskú čiže Karenzgeld alebo KBG alebo FB z Rakúska. Ja som tehulka v 5 mesiaci a už som sa informovala ohľadom tohto všetkého len my nieje jasné, na Finanz amte mi povedali, že na FB nemám nárok, lebo budem doma s dieťaťom a nebudem pracovať, ale však poistenia si budem platiť naďalej tak nechápem. A ešte, musím mať vytvorený účet v Rakúsku, na ktorý mi budú posielať peniaze. Máte ho aj vy v Rak. je to povinnosť? Ďakujem za radu papa.

dadka338
26. okt 2009

Mám živnost v Rak ako opatrovatelka od marca 09.Som tehotna a zistujem na čo mam nárok čo sa týka materskej a KBG.Podla všetkého by som Wochengeld mala dostat ale nie je mi jasné ako je to s KBG.Mam v Rak len prechodný pobyt platim si odvody.Dieta bude mat trvalý pobyt na SK.Mám na KBG nárok?Aké podmienky musim splnit?Musim mat založený bank učet v Rak kde mi budu posielat peniaze? Ak nedostanem KBG a zruším živnost v Rak mám nárok na rodičovský príspevok na SK?Prosim poradte niekto kto týmto všetkým prešiel.Moc dakujem!

vroni
26. okt 2009

Zuzka, ano, na FB musis mat rakusky ucet. Neviem, aky idiot ti povedal to, co si napisala, ale je to uplny nezmysel. Ako a co ti budu platit zavisi od tvojho zamestnania/cinnosti a inych podmienok, ale podla toho tebe povedaneho paragrafu by ziadna zena na materskej nemala narok na FB, co je dost nepravdepodobne 😉
To iste pre dadku, ano, musis mat ucet, ak chces rodinne pridavky a rodicovske. Narok mas len dovtedy, kym si platis odvody. Ak zivnost zrusis, nemas narok v Rakusku na nic. Narok na slovenske rodicovske by si mala mat.

kristintie
26. okt 2009

ahojte, chcela by som sa opytat, ci mam narok na pridavky v at, presne o rok sa tam mame stahovat, budeme tam mat trvaly pobyt, priatel pracuje ako zivnostnik v rak, ja som zamestnana na sk. Dieta, ale nie je jeho. Viac menej by som tie pridavky ziadala z dovodu trvaleho pobytu, takze neviem ci vobec na to budem mat narok. Ale urcite chcem skusit, kedze ta suma je neporovnatelna oproti slovenskym. Ja tam pracovat, ale nebudem a ani neplanujem. Tiez sa chcem spytat, ci neviete ake jo to u nich s materskou, kedze planujeme spolocne dieta vo velmi blizkej buducnosti a ako som spominala, je zivnostnik a ma dost vysoke prijmy, tym samozrejme aj dane.Dakujem za nejaku napomocnu odpoved.