Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

alexisas
2. dec 2012

@malinovka333 Ahoj malinovka, nemohla by si mi pomoct s nieakymi informaciami ohladom poberania materskej z Rakuska. Mam v tom pporiadny chaos a velmi by mi to pomohlo.

kristina1979
3. dec 2012

@alexisas Ahoj, rada ťa poinformujem pokiaľ budem vedieť, ja však bývam v ČR, tak bude rozumnejšie, ak mi napíšeš internú poštu.

kristina1979
3. dec 2012

@kacero nezúfaj, snáď to všetko dobre dopadne...budem držať palce na pôrod, ak bude niečo nové, píšem ti IP 🙂

malinovka333
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
malinovka333
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lauraa
3. dec 2012

@kacero po porode poziadas o wochengeld a zaroven o rodinne pridavky.. je to beh na dlhe trate , drzim palce , nestracaj nervy ..... wochengeld ti vyplatia spätne teda 8 tyzdnov pred a 8 po porode.... to by malo ist pomerne rychlo....dostanes vsetko naraz..... horsie to uz bude s rodinnymi pridavkami.... manzel pracuje na sk ? v tomto pripade budes ziadat o matersku a rodinne pridavky na sk a o doplatok raz rocne spätne v at.......

lauraa
3. dec 2012

@malinovka333 zatial takyto zakon neschvalili ani neviem zeby mali, nieco som citala ze nejake pol. strana to mala vo svojom programe ale ci sa dostane k schvalenie neviem , ma to vsak aj hacik zoberu nam danove bonusy , takze viac nedostanes tak ci tak......len stale tie iste peniazky.....

alexisas
3. dec 2012

@happy8051 Ahoj happy, platila som si to pripoistenie aby som v prípade marodky niečo dostala, no marodujem od 24.10 a zatial mi neprišiel ani cent, vobec nič. Nevieš mi poradiť aky postup tam maju a kedy vlastne tu marodku posielaju? dakujem 🙂

alexisas
3. dec 2012

@malinovka333 Ja som ta len chcela poprosiť či nemaš nieake info o tom ako postupovať pri vybavovani materskej v rakusku. 26.12 nastupujem na matersku a 6.2. mam termín. Neviem či to niekde nahlasiť na urad ked nastupim na matersku aleboo až ked sa narodí babo. Ak by si mi vedela pomoct tak budem ti velmi vdačna 🙂

malinovka333
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
happy8051
4. dec 2012

@alexisas a poslala si oznamenie o tom ze si pn? to sa riesi aj cez uradneho lekara....teraz je dost problem s tym, rakusania neradi uznavaju pn---- ale drzim palce, aby ti peniazky prisli

happy8051
4. dec 2012

baby, ja som telivo... niekde som zalozila papier z SVA a teraz neviem cislo uctu kam mam odvody zaplatit. na infolinke mi dvaja operatori nadiktovali odlisne cisla uctov..... budem teda musiet cakat na upomienku....dolelu....

alexisas
4. dec 2012

@happy8051 Ahoj ano poslala som papier o PN aj oni mi poslali spätne tlačiva ktoré musím potvrdiť u svojej lekárky kaaždych 14 dni a poslať im to. Požiadali ma aj o čislo učtu na ktore mi to maju vyplácať ale zatial mi nič nedošlo. Hadam im to len dlho trvá a nebude s tym nieaky problem 😒 . A nevieš mi nahodou povedať kolko vyjde mesačne taka marodka, nemaš nahodou skusenosti? daakujem 😉

iwa27
13. dec 2012

ahojte kocky chcela by som sa vas opytat, vsetky ste mali rakusku tehu knizku? ak ste mali slovensku - celu ste ju davali prekladat? ci len nejake udaje? a davali ste ju prekladat tlmocnicke?dakujem

zuzicka1982
15. dec 2012

@iwa27 Ahoj ja som mala slov.tehu knizku, len som ju ofotila a par slovicok som im tam dopisala v nemcine,aby sa z toho vysomarili. Dopisala som vysetrenia,termin porodu a liecbu..Stacilo im to. 🙂

blackcat
20. dec 2012

Ahojte 🙂 Mozem sa opytat, kedy sa podava ziadost o Differenzzahlung /ja som uz za 2010 dostala/ za 2011? Musim ju podat znovu kazdy rok, vsak? A kedy to asi vyplacaju? To urcite nemoze trvat pol roka, ako prvykrat. Mne ma prist aj materska aj rodicak. Diky.

daimon
21. dec 2012

Ahojte, baby meškali vám dávky za materskú?Alebo vam vyplaácajú každých 28 dní? Treba po pôrode odovzdat na Krankenkasse rodný list?Dakujem

lauraa
22. dec 2012

@daimon myslis wochengeld? uz si nejake dostala? ano, po narodeni treba poslat oznamenie o narodeni a potrvrdenie ci si rodila prirodzene alebo cisarskym( pri cisare mas narok 12 tyzdnov poberat wochengeld, teda o mesiac dlhsie ako pri klasickom porode) 😉

daimon
22. dec 2012

@lauraa ahoj,ano wochengeld,mne vyplatili v novembry a za december mali nejaký problem, tak meškajú z dávkami,ale vraj mi už peniaze poslali, ja som zatiaj freigestelt.

cica1751
25. dec 2012

Ahote!Matersku moze poberat ta ktora je zamestnana v A,a ked zivnostnik tak nadalej treba platit odvody...takze:ked si v A 5 rokov prihlasena tak min odvody su cca 680eur,a ked materska je cca 650x3 tak 1900....to tak sa pocita...ale ja pojdem na 15 mesiac a to je lepsie si myslim...

lauraa
25. dec 2012

@cica1751 trosku pleties .... materska su wochengeld vyplacane 8 preda 8 po porode, a na rodicak nastupujes po wochengelda tu si mozes vybrat variantu ako dlho budes doma..... len peniazky dostanes vzdy tie iste ci budes doma rok alebo 2......usetrit mozes len na daniach , lebo mozes zrusit zivnost po skonceni rodicaku v at a poberat dalej len na sk....

cica1751
25. dec 2012

kamaratka je na materskej,a druha ide na matersku...a my mame 1ho pana ktory nam pomaha...tak to znamena ze ked budem 15 mesiacov na materskej tak cca 1000 budem mat na mesiac.tam su tabulky,a znizia sa nam odvody na 680(mne)...mam to zistene...len netreba sa obalamutit...na vsetko mame narok...len treba v tom chodit...

lauraa
25. dec 2012

@cica1751 ak som spravne pochopila mas zivnost... ano pri rodicaku 15 mes. budes dostavat 800 eur mesacne diferenzzahlung raz rocne...ja som len chcela napisat ze dostanes rovnake peniaze ako pri dlhsich formach rodicaku vzdy je to jedna suma okolo 12000 ci uz zostanes doma 15, 20 alebo 30 mesiacov , tebe sa vsak tieto davky skratia o to co dostanes od sk.....

mili1
25. dec 2012

Ahojte, chcem vás poprosiť o info, kamarátka pracuje niekolko mesiacov v rakusku ako opatrovatelka, má rakäsku živnost, beria aj prídavky , platí si poistenie , teraz otehotnela a zisťuje po akom čase by mala nárok na materskú z rakuska. viete mi poradiť? Kolko mesiacov musí odpracovať aby mohla získať z tadial materskú?za informácie vam vopred dakujem.

lauraa
26. dec 2012

Matersku teda Wochengeld dostane 8 pred a 8 po porode potom poziada o rodicak na sk. Raz rocne poziada rakusko o doplatok rozdielu rodinnych pridavkov a rodicaku.

lauraa
26. dec 2012

Matersku teda Wochengeld dostane 8 pred a 8 po porode potom poziada o rodicak na sk. Raz rocne poziada rakusko o doplatok rozdielu rodinnych pridavkov a rodicaku.
@mili1

cica1751
26. dec 2012

ok sk nedostanem nic...alebo ani uz neviem...kamoska mesacne dostava matersku

mili1
26. dec 2012

Dakujem baby, to je jedno ked má živnosť len 6 mesiacov? alebo tam musí byť určená doba? živnosť si platí len 6 mesiacov aj tak dostane ten Wochengeld 8 pred a 8 po porode. Kolko to asi vychádza? a potom berie rodicovskú z sk? z rakuska nemôže dostávať rodičovský príspevok? čo musí absolvovat aby to dostala? živnost si musí ponechat alebo si má zrušiť? dakujem.
raz ročne potom požiada o prídavky tie bude dostávat stále?

lauraa
26. dec 2012

@cica1751 tu hra vela faktorov rolu kto , kde, v ktorom state...... cisto teoreticky po skonceni wochengeld(teda materskej) das ziadost o KBG(rodicak) aby ti ho schvalili potrebujes schvalene rodinne pridavky na finanzamte... tu ale musis zit trvalo aj s dietatom na uzemi AT a tvoj manzel musi alebo pracovat v At alebo byt nezametnany na sk ....inak nemas narok na vyplacanierodinnych rpidavkov ale len na diferenzzahlung raz rocne.......vela zalezi aj od uradnikov ktorych na uradoch stretnes ... ked si precitas diskusiu myslim ze nenajdes ani jednu opatrovatelku ktora bez nejakych problemov dostala pravidelne peniazky z At.... vacsinou dievcata co tu pracovali na prac. pomer alebo maju manzelov tu pracujucich v at to maju jednoduchsie....

lauraa
26. dec 2012

@mili1 wochengeld su vyplacane pausalne , okolo 24 eur denne