Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

jankako
10. aug 2013

baby,taká otázočka pre maminy ktoré bývaju na SK a poberaju rodičák z AT.Naordilo sa nám mimi.ideme žiadať rodičák z AT.Na papieroch/žiadosti o rodičák/je viac možností vyplácania.Chceli by sme rozhodnúť pre tú najkratšiu variantu vyplatenia a pokračovať tu na SK v poberaní rodičáku,kedže to hodí za tri roky viac peňazí ako varianta 30+6.Otázka je.Neviete či už prišiel tu na SK ten zákon že sa to takto nebude mocť robiť???Lebo je to vlastne ,,okrádanie štátu,,..neviete o tom niečo?díkesky

jankako
10. aug 2013

@lele3 my sme tam nedali nič..pýtaju sa tam na nejaké prachy či nedostávaš..

duska88
10. aug 2013

@jankako ahoj gratulujem a želám veľa zdravíčka 🙂 to je zaujímavá otázka 😀 .. no ja osobne si myslím, že keď si vyberieš akúkoľvek variantu tak po jej vyplatení ti už na sk nebude vznikať nárok na rodičák.. lebo aj keď si vyberieš 12+2 tak dostaneš vyplatenú cca takú istú sumu (o niečo menej) ako keby máš 30+6 len za kratší čas.. neviem, to je môj názor 😕

jankako
10. aug 2013

@duska88 vznikne práveže.to som sa informovala už pri prvom.mala som variantu 30+6 a potom som pokračovala tu na sk.Mja úp mi povedali,že áno,dá sa to,no len že to bude zo str.úp dané do pripomienkového konania,na prerokovanie.Tak či náhodou už niektorá neviete,či nenastala už zmena,alebo nejde nastať.
A díky za gratulky 😉

duska88
10. aug 2013

@jankako no tak to je potom super 😉 hádam to nepomenili.. drobček poslúcha?

lauraa
10. aug 2013

@jankako mozes si vybrat variantu aku chces, nezarobis.... ono to funguje totiz tak ti odrataju zo sumy ktoru by ti mali vyplatit za 12 mesiacov sumu ktoru dostanes za 3 roky na sk.... a zvysok ti bude vyplateny .....

lauraa
10. aug 2013

@duska88 presne ako si napisala suma je vzdy ta ista len rozratana na viac mesiacov

jankako
10. aug 2013

@duska88 poslúcha veru 🙂
@lauraa dakujem

megg21
11. aug 2013

@lele3 ahoj, šak ja sa tu neviem dostať k tým pripomienkam, chodí mi na mail, že pripomienka od teba z fóra, ale neviem to nájsť, tak ak niečo potrebuješ, radšej napíš správu...

megg21
11. aug 2013

@lele3 vyplatenie prídavkou závisí od výšky roku dieťaťa... napr. 9ročný je to 112,7 plus kinderabsetzbetrag 58,4 dokopy 171,1.... na dvojročné je to 105,4 plus kinderabsetzbetrag 58,4 dokopy 163,8.... a ešte plus geschwisterstaffelungsbeitrag 12,8 .... cakom brkom na dve deti vo veku 9 a 2 roky je to 171,1 plus 163,8 plus 12,8 € 🙂

megg21
11. aug 2013

@mamulka211 radšej na seba, menej dokladovania z jeho strany... a môžeš si dať pripoistiť aj na SK.... ideš na sloveskú poisťovňu a povieš, že chceš pripoistiť aj manžela, tak by ti to mohli spraviť.. to zdravotná posiela na Rakúsko formuláre sa mi zdá, že je to E 106 o zmene poistených 🙂

janula2511
12. aug 2013

ahojte vie mi niekdo poradit,chcela by som ist pracovat do rakuska ako opatrovatelka,mam20mesacneho syna,mam narok poberanie rodicovskeho prispevku?alebo len na rodinne pridavky?dakujem piste

happy8051
12. aug 2013

@janula2511 aj rodicovsky prispevok, ale musis sa vzdat naroku na RP tu. a kam das maleho?

janula2511
14. aug 2013

tomyslis ze musim tunak na sk si zrusit rodicovsky prispevek?a v rakusku nevies nahodov kolko je tam rodicovsky prispevok?ty tiez odtial poberas?

something
15. aug 2013

Baby ktore mate manzelov zamestnanych v AT nie zivnostnikov a zivnostnicky. Kolko priblizne trvalo az vam vyplatili prve peniaze? a ake je vyska pridavkov na dieta do 2rokov?

lauraa
16. aug 2013

@janula2511 zostava oficialne tvoj manzel doma na rodicaku? vela zavisi od situacie kto bude doma s malym , ci je manzel zametsnany , na rodicaku , nezametnany, kolko zarobis a pod ...

moni
19. aug 2013

aj ja potrebujem radu...pri ziadosti o rodicak z AT som prikladala e411, e401, papier z Finanzamtu o pridavkoch, kopie prehliadok pocas tehu aj maleho prehliadky, rodny list.
mm zacal pracovat v AT 15.10. 2012, predtym sme zili mimo SVK, vyplacana mi bola len materska kvoli dobrovolnemu poisteniu; ziadny rodicovsky, ani pridavky.
treba dokladovat aj vyplacanie materskej? takisto si odo mna zase pytaju Meldebestatigungen aller Familienmitglieder (to som myslela ze je ten formular e401..mylim sa?)

lele3
19. aug 2013

@moni nechcu nahodou potvrdenie o trvalom pobyte?ja som tam posielala potvrdenie o trvalom pobyte mna,mm,a maleho.tak neviem ci toto presne od teba pytaju

moni
19. aug 2013

@lele3 hmm, tak to som veru neposielala..len tusim na tom jednom formulari bolo treba uviest adresu

lele3
19. aug 2013

@moni ja som si zistovala a zevraj chcu aj potvrdenie o trvalom pobyte

moni
19. aug 2013

@lele3 take z metskeho uradu?

lele3
19. aug 2013

@moni ano take som tam poslala

jankako
21. aug 2013

Baby,ked poberám rodičák z At ako je to s odvodmi tu na sk?lebo inak to platí tu na sk štát za nás pri poberaní rodičáku.

happy8051
21. aug 2013

@jankako sama si musis platit

jankako
21. aug 2013

@happy8051 díkes.

lauraa
22. aug 2013

@jankako ale za zeny v at plati predsa stat, tak sa radsej informuj v at ci za teba odvadzaju nieco

jankako
22. aug 2013

@lauraa Ja som sa pýtala na sk či odvádzaju za mňa,aby sa mi to počítalo do odrobených rokov.ale zrejme nie,kedže som registrovaná v At

lauraa
22. aug 2013

@jankako ved ja som myslela ze ci za teba odvadzaju v at a nie na sk.....vtedy nemusis nic odvadzat na sk ....

jankako
22. aug 2013

@lauraa no lenže v at mi je to na dve veci.tu by som si to mala platiť aby sa mi tie roky na materskej rátali do odrobených rokov.

lauraa
22. aug 2013

@jankako odkedy je Sk v EU sa ti predsa pocitaju vsetky roky v celej EU....tak je jedno ci na ska lebo v at.... hlavne ze niekto za teba plati....