Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

happy8051
18. sep 2011

kocky ako to je ked poberam KGB na jedno dieta a otehotnela by som pocas tej doby druhykrat??? a este jedna otazka... variant 15+3 je 15 mesiacov a tie tri je co? diky

sirinka
18. sep 2011

@happy8051 danove iba v pripade, ze tvoj rocny prijem presiahol nejaku sumu, ta by tam mala byt tiez napisana...pokial si pocas minuleho roka nepracovala, nemusis nic dokladat.

adrika78
30. sep 2011

kocky, dnes som bola na finanzamte, ohladom rodinnych pridaviek na dceru, zastavili mi od maja tohto roku, a povedali mi , ze nemam narok lebo nemam odrobene 8 000,-€, ale ak sa odvolam, tak mi daju lebo oktober este do toho teraz nezahrnaju, a ja uz som tu posledny krat , idem na matersku, terminn porodu mam 29. novembra, a ze nemam narok ani na Wochengeld, a ani na KGB, lebo nemam priradene cislo z danoveho, kedze som nepodavala danove, lebo moj prijem nepresiahol 11 000,-€ rocne, tak to vyzera, ze nedostanem nic aj ked tu pracujem na zivnost 3 roky, ma niekto s tym taku skusenost ako ja, dostali ste nieco ,alebo ako to uz vlastne je ,ja uz som z toho na nervy, dakujem Vam

janinkad
1. okt 2011

@happy8051 tie +3 znamena ze v Rakusku ide na tri mesiace na materskú otec,je uvolnený zo zemestnania,cize pre nas co zijeme na SK je to pasé,neviem ako by si mohla tie tri mesiace poberat

happy8051
1. okt 2011

@janinkad a nemozem teda sama vycerpat aj tie tri mesiace????

adrika78
1. okt 2011

@rencsike v piatok som bola na finanzamte, ohladom rodinnych pridaviek na dceru, zastavili mi od maja tohto roku, a povedali mi , ze nemam narok lebo nemam odrobene 8 000,-€, ale ak sa odvolam, tak mi daju lebo oktober este do toho teraz nezahrnaju, a ja uz som tu posledny krat , idem na matersku, terminn porodu mam 29. novembra, a ze nemam narok ani na Wochengeld, a ani na KGB, lebo nemam priradene cislo z danoveho, kedze som nepodavala danove, lebo moj prijem nepresiahol 11 000,-€ rocne, tak to vyzera, ze nedostanem nic aj ked tu pracujem na zivnost 3 roky, ma niekto s tym taku skusenost ako ja, dostali ste nieco ,alebo ako to uz vlastne je ,ja uz som z toho na nervy, dakujem Vam

lauraa
1. okt 2011

@happy8051 nemozes , lebo to je u vsetkych variant tie plus mesiace mozes cerpat len ked sa manzelom vymenite na materskej....inak dnes som sa trochu pozerala po zakonoch a nasla som niekde na nete ze pokial ta financny urad vyzve musis podat danove priznanie aj ked si nezarobila sumu nad 11000 eur ....

happy8051
1. okt 2011

@lauraa ok ved podam...ale da sa stiahnut formular na nete? a na zaklade coho ho podam? ked mam len take trapne listky od rodiny..akoze prijmovy doklad, to staci?

lauraa
1. okt 2011

@happy8051 tak to neviem ale na nete urcite najdes firmu ktora ti za poplatok urobi danove , daj si do gogla opatrovatelky v at a nieco ti to najde.....ja nedokladam nic lebo som zamestnanec a vsetky moje prijmy a odvody su automaticky poslane na finanzamt, danove robim online na zaklade prideleneho pristupoveho kodu... dostanes ho na finanzamte, ked on poziadas, zadarmo danove ti pomozu urobit na arbeiterkammer ale neviem ci aj zivnostnikom...formular sa da stiahnut aj z netu ale skor by som poziadala o pristupovy kod a potom urobila online....

happy8051
1. okt 2011

@lauraa diky za radu, poziadam teda o kod, to je najpristupnejsia varianta

rencsike
3. okt 2011

@adrika78 neviem ti poradiť, také som ešte nepočula.ale podľa mňa by si mala mať nárok na Wochengeld, aj na ostatné, však máš tam poistenie a myslím aj všetko v poriadku zaplatené.mne sa zdá, že robia s nami čo chcú 😠 .

janinkad
5. okt 2011

@happy8051 nie,nie nemozes,ponechas ich Rakusku🙂)

happy8051
5. okt 2011

dnes som vytocena ako uz davno nie... prisiel mi zas liebesbrief z Finanzamtu ze mam predlozit aj doklad ze som platila odvody za rok 2009 lebo oni tam nic neeviduju!!! to je mozne aby mali v papieroch taky bordel????

ildicka
6. okt 2011

@lauraa Ahoj, mna by zaujimalo ci si dostala aj jednorazovy prispevek na slovensku. Ja som tiez pracovala v Rakusku, od januara som ale nezamestnana, nahlasena na AMS a od februara som tehotna. Budem rodit V rakusku, a som tu aj nahlasena na pobyt. mam narok na prispevok na Slovensku? dakujem za radu. Ildicka

janinkad
7. okt 2011

@ildicka ahoj,aj zijes v rakusku??stale?lebo ak nie,nevidim nijake vyhody rodenia v Rakusku,myslim nasledne problemy so slovenským rodným listom(minim.3.mes.cakas na jeho vydanie)a tvoje dieta nemoze byt ani na slov.zdravotnej poistovni prihlasene a tieez aj jednorazový príspevok bude asi s riadnym cakaním....skusenost...

zuzana581
7. okt 2011

Ahojte. Potrebovala by som poradiť. Poberam KBG 30 mesiacov a teraz mi bude končiť. Keďže som tam nikdy nepracovala (pracuje manžel), tak som nepoberala materskú predtým KBG a vlastne mi skončí teraz ako bude mať malý 2,5 roka. Na Krankenkasse povedali, že už nemám nárok poberať do troch rokov dieťaťa nič, ale to hovorili aj keď som o KBG žiadala, že nemám nárok a na 4 krát dali 🙂 Máte s tým niekto skúsenosť? Môžem si požiadať o nejaké predlženie KBG, či iný príspevok na tých 6 mesiacov? Ďakujem.

lauraa
7. okt 2011

@zuzana581 v at je materska len 30 mesiacov ....

zuzana581
7. okt 2011

@lauraa Ďakujem za info. To viem. Akurát si píšem s jednou babou tu na MK, ktorá mi už aj na začiatku radila a píše, že môže ešte do troch rokov malého poberať muž, ak nemá viac ako 16tis ročne.

ildicka
8. okt 2011

@janinkad ahoj, teraz nezijem v Rakusku, ale v Rakusku chodim k lekarom, tam som poistena. Keby som sa prehlasila na Slovensko, teraz pred materskou aj to by bol problem. Potom keby som sa chcela vratit do Rakuska uz by sa horsie hladala aj praca a pobyt. A ani nehovorim o tom, ze ja som 10 rokov uz v AT a na SK nepoznam ziadnych lekarov.

lauraa
8. okt 2011

@zuzana581 ano, tvoj manzel moze nastupit na 6 mes. na matersku ale tvoj manzel zaraba tak malo ze jeho prijem nepresiahne 16000 rocne?nezabudni zaratat aj 13a 14 plat, najlepsie info vyske platu najdes na online finnazamt ak mate prideleny pristupovy kod....

happy8051
10. okt 2011

@lauraa prosim ta vedela by si mi poradit ako to je s dokladanim potvrdeni o detskych lekarskych prehliadkach? mame pediatricku tu na svk. dnes mi prilies zse liebesbrief, ze mam dolozit pat detskych prehliadok - zadna strana Mutterkindpass. dufam ze bude ok, ze mame slovensku lekarku a ze jej stempel bude stacit.
doklada sa tam aj ockovanie? a su v at povinne ockovania aj oine ako u nas? ja som malu nedavala napr ockovat proti pneumokokom...
ach boze uz mam dost tychto papierovaciek vecnych... ti nema konca

zuzicka1982
10. okt 2011

@happy8051 ahoj. mne stacil len vymenny listok s datumami prevent.prehliadok + peciatka od detskej lekarky.

happy8051
10. okt 2011

@zuzicka1982 nedavala ti peciatky do mutterkindpass? poberas rodicak plunu sumu?

zuzicka1982
10. okt 2011

ja nemam ziadny mutterkindpass. Poberam rodicak zo Slovenska a v Rak.mi doplacaju zvysok. Rodila som na SK a pediatricku mame tu a tiez trvaly pobyt. V Rak.som iba zamestnana.

andulka81
10. okt 2011

Ahojte babenky, ako vas tak citam mam pocit, ze zuzana581 by mi mohla poradit, ale tesim na akekolvek info ak mate skusenost. 🙂 Prave po 4 rokoch opustam irsko pricom mi do januara este bezi materska odtialto. Vtedy mi konci platenych 6 mesiacov a tym aj konci materska tu. Presuvam sa s priatelom do Rakuska do Viedne, kde by mal coskoro zacat pracovat.

>Mam moznost poberat matersku - Wochengeld (i ked sa dcerka nenarodila v Rakusku)? Ma anglicke obcianstvo po tatovi. Viem ze po mne by mala mat automaticky slovenske, na SK urady sa chystam este len teraz v novembri.
>Je pravda ze budem mat narok na matersku v zavislosti od priatelovho prijmu?
>Je dolezite ci sme zosobaseni?

Som ochotna obehat vsetky potrebne urady. V Irsku som suvisle pracovala 4 roky, odvadzala vsetky dane.

>Na ake dalsie prispevky mame pripadne narok?
>potrebujem priniest nejake papiere z danoveho na Rakuske urady?

Dakujem 😉

lauraa
10. okt 2011

@happy8051 normalne ti stacia peciatky od sk lekara ak ti ich davali do MKP super , okopiruj a posli najlepsie mailom na SVA.....
@andulka81 vy ste poriadne zamotany.... wochengeld v at nedostanes lebo tie sa vyplacaju len 8 tyzdnov pred a 8 tyzdnov po porode, teda asi si myslela rodicak a pridavky na diet .... rodicak je v at vyplacany podla 4 rozlicnych variant , ani jedna nie je zavisla od priatelovho prijmu.....otazka je, ci vobec mas narok na rodicak v at?rodinne pridavky vyplaca finanzamt tie by si mohla dostavat nakolko budes mat trvaly pobyt v at , a ste obcania EU.... na vsetko treba podat ziadost, vsetky formulare najdes na nete.... urcite by som pre istotu zobrala nejake dokumenty z irska , aspon povtrdenie o daniach, zdravotnom poisteni, vyske a dlzke materskej a tak ... nikdy nevies naco to bude dobre..... k obcianstvu ,poziadas cez matriku aelbo priamo cez osobitnu matriku v ba o vystavenie slovenskeho rodneho listu, rakusko uznava dvojite obcianstvo do 18 rokov veku dietata,

andulka81
10. okt 2011

Dakujem pekne za info lauraa!
Teda toto ma moc nepotesilo ☹ Tak nejak som sa spoliehala na EU. Zvlastne , ze ani v situacii ako manzelka nebudem dostavat nic. Dufala som ze ostanem na materskej kym dcerka dovrsi 2 roky.. coz by bolo o rok a pol ak pocitam od januara. Teraz normalne neviem ako to budeme riesit.

> a akekolvek ine prispevky k rodinnemu prijmu? ☹

Naozaj som neplanovala ist spat do prace tak skoro ☹

andulka81
11. okt 2011

Presla som si nejake stranky a uz tomu zacinam rozumiet. Ja som mala na mysli teda rodicovsky prispevok. Na jednej zo stranok sa spominaju zeny v domacnosti.. nikde vsak nieje definovana varianta, ak sa babo narodi v inej krajine a ak som ja predtym v Rakusku nepracovala :(

lauraa
11. okt 2011

@andulka81 najlepsie ked sa obratis na krankenkassu(od nich sa dostava rodicak), posli im mail , mozes aj po anglicky.... skus sa informovat..

boba254
11. okt 2011

Ahojte babenky, aj ja potrebujem poradiť. Pracovala som v Rakúsku a teraz som na materskej. Wochengeld mám už vyplatené. Hneď som podala žiadosť na Familienbeihilfe, ale doteraz - už 4 mesiace- nemám odpoveď, ani žiadny príjem. Žiadosť o Kinderbetreungsgeld vraj treba podať až po obdržaní rozhodnutia o prídavkoch. Živnosť som nezrušila, nemala by som nárok na nič. Poistné si musím teda platiť, ale z čoho, keď nič nepoberám? Vie mi niekto poradiť, čo robiť? Dcérka má pol roka, idú Vianoce a otec dieťaťa je nezamestnaný...Ďakujem za každé info...