Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

nicolette1
24. nov 2014

@8pete9 ďakujem veľmi pekne za rady. Od mája manžel pracuje v AT, takže preto od mája. V žiadosti o rodinné prídavky na druhej strane sa vypisuje to obdobie, tam som dala od mája do konca roka 2014. V rakúsku nie som zdravotne poistená, uvediem tam slovenskú poisťovńu, a ohľadne zamestnania manžela na SR a ohĺadne materskej, nevypíšem nič. Posielam to poštou, takže s poisťovńou sa radiť nebudem...a o rodinné sa môže žiadať kedykoľvek počas roka a vyplatia ho za cely kalendárny rok? t.j. môžem napr. požiadať v auguste na celý rok, alebo to vyplatia len do augusta a potom musím žiadať od septembra? ďakujem za rady

bluka2
24. nov 2014

@nicolette1 O rodinne pridavky mozes poziadat hocikedy a preplatia ti ich do 5 rokov spiatocne, odkedy mas narok

8pete9
24. nov 2014

@nicolette1
Ak to este mozte zmenit, tak obdobie by som dal "mai 2014 - laufend", to znamena ze to obdobie trva a neohranicujete ho v buducnosti.
O rodinne pridavky mozete ziadat kedykolvek tak isto ako na slovensku. Budu vyplacat spatne za obdobie, ktore treba a potom kazdy mesiac (alebo 2 mesiace, neviem ako to je teraz) az po datum dokedy to je schvalene, ale tiez by som to neohranicoval do buducnosti, proste uviest v ziadosti ze ODKEDY sa to ziada a oni sa uz rozhodnu ze kedy budete musiet ziadat znova.

nicolette1
24. nov 2014

@8pete9 mali by nám doplácať len rozdiel, a ten sa myslím vypláca len raz ročne, alebo? ďakujem za radu, zmením to na laufend...

sirinka
25. nov 2014

@lilinka77 ano, na detske pridavky mas narok pocas celej doby trvania tvojho pracovneho pomeru v at

jannnkka
28. nov 2014

Dobrý deň, chcem Vás požiadať o radu. Od 3. 1. do 19. 3. 2014 som pracovala v Rakúsku. Momentálne pracujem na Slovensku a od januára idem na materskú. Potrebujem doložiť na Sociálnu poisťovňu potvrdenie, že som bola v Rakúsku poistená. Neviete mi poradiť ako získať toto potvrdenie? Ako máme postupovať? Odkiaľ vezmem tlačivo? Vopred ďakujem pekne za rady

jujka
29. nov 2014

Ahojte potrebujem radu. mm pracuje v rakusku poberáme aj rodinne pridavky odtial s tym neni ani problém, ale od 24,11,2014 som zasa na materskej ale babo sa má narodit v decembri. Moja otázka co potrebujem aby som dostávala odtial materské? ako je to lepsie pobertať materske z SR a iba rozdiel dat preplatit z AT ku koncu roku?Alebo celú sumu poberat z AT?
A co ktomu ake papiere od lekárov potrebujem viem, že tehotensku knižku treba prefotit, ale aj preložiť? A odbery a všetky vyšetrenia čo som mala cez tehu aj to treba?
Dakujem 🙂

layrashop
5. dec 2014

Ahojte, nájde sa medzi vami dobrá duša, ktorá mi pomôže vyplniť Beih 38?? Veľmi pekne Ďakujem

anastanova
19. dec 2014

Dobry večer. Prosím Vas je tu medzi vami niekto kto ma trvalý pobyt v AT a na SK (otec)tiez, matka a dieťa iba trvaly na SK a žijeme všetci na SK, manžel je AT zivnostnik a denne cestuje do AT. Dosiav mal manzel v AT iba Nebenwohnsitz a na Sk trvaly. Familienbeihife sme dostavali, kazdy mesiac. No teraz sa to zmenilo s tym trvalim pobytom a neviem co mam uvadzat na SK uradoch :( Na UPSVaR mi dali na overenie dokladov E401 a E411 vyplanit formular- vyhlasenie o pobyte, kde sa vyslovene pytaju ( ci mate na sk a tiez v at- trvali alebo priechodny pobyt a od kedy..) poradte prosim co urobit. Zatial som ten formular nevyplnila. Dakujem.

anastanova
20. dec 2014

Prosím Vas je tu medzi vami niekto kto ma trvalý pobyt v AT a na SK (otec) tiež, matka a dieťa iba trvalý na SK a žijeme všetci na SK, manžel je AT živnostník a denne cestuje do AT. Dosial mal manžel v AT iba Nebenwohnsitz a na Sk trvalý pobyt. Familienbeihife sme dostavali, každy mesiac. No teraz sa to zmenilo s tým trvalým pobytom a neviem co mam uvádzať na SK úradoch Na UPSVaR mi dali na overenie dokladov E401 a E411 vyplanit formulár- vyhlásenie o pobyte, kde sa vyslovene pýtajú ( ci mate na sk a tiež v at- trvali alebo priechody pobyt a od kedy..) poraďte prosím co urobiť. Zatiaľ som ten formulár nevyplnila. Dakujem.

lucianicova
29. jan 2015

Ahojte!Vie mi niekto poradiť ako mám postupovať ?Môj prípad: S priateľom pracujeme sezónne v AT 7rokov,sezóna nám trvá od októbra do apríla tých 7mesiacov teda sme tu poistený máme trvalé bydlisko...keď skončí sezóna tak zasa na opak sme SK ...túto sezónu asi týždeň ako mi začal pracovný pomer som otehotnela , absolvujem prehliadky a ďalej pracujem keď skončí sezóna mala by som byť v 6mesiaci viete mi niekto poradiť ako mám postupovať ak si chcem uplatniť wochengeld a materskú?budem mať nárok aj keď som len sezónne?Budem tu mať trvalý pobyt celoročne tak isto absolvujem s babom všetky prehliadky,očkovania a všetko čo k tomu patrí rodiť chcem na SK Vo pred všetkým ďakujem za rady 🙂

lauraa
30. jan 2015

@lucianicova najlepsie ked zajdes na Arbeiterkammer a nechas si poradit.. .. Pokial budete mat trvaly pobyt v AT mala by si dostat. Po skonceni sezony sa nahlas na ams a potom prejdes na wochengeld. Priatel bude dalej pracovat?

lucianicova
30. jan 2015

Ahoooj no priateľ v lete nebude fixne pracovať na jednom mieste bude robiť v AT a v Nemecku po festoch začína od mája ,ale ja by som tu mala trvalé .Máš pravdu pôjdem sa popýtať na krankenkasu alebo arbeitskammer ďakujem 🙂

jankako
11. feb 2015

babule stretli sa sa stýmto?Poberala som rodičák z AT,varianta 12+2.bola som na úrade a tam bezevšeho že možem poberať tu dalej rodičák.Kamrátka,mala túto istu variantu a jej na slovensku na soc.poistovni/býva ale v inom kraji/povedal že nech si to nežiada,lebo ak náhodou z at zavolaju a overia si to že či tu poberá rodičák po vyčerpaní z AT smozrejme,že bude musieť všetko vrátiť čo dostala z AT.že nech to nechá pol roka tak a že potom až nech si dá žiadosť...akože teraz nerozumiem čo je to za systém????? 😕 😕 čo je pravda???ved ked mne to úrad schváli,oni vydávaju rozhodnutie,oni by mali ovládať ten zákon,ktorý by to nemal umožnovať,nie???tak isto príklad ked si niekto žiada o nejakú dávku a zo zákona nemá nárok,tak oni sú tí čo ovládaju zákony a zmamietnu mu to,nie???

adriana1609
25. feb 2015

@jankako ano, pocula som o tom...stalo sa to manzelovmu kolegovi, ale nie pri rodicaku, ale pri davkach....bral pridavky na deti v AT, a dostala ich aj jeho manzelka na SK, takze potom musel vracat peniaze.....alebo drhy pripad....urada v AT vycislil jednemu kolegovi sumu na pridavky, ktoru mu aj vyplatili, a casom zistitli, ze mu ju vycislili zle, a potom to od neho spat vymahali....hmmm, asi sa nejasnosti deju fakt vsade.....

adriana1609
25. feb 2015

@vlastulka presne toto iste sa deje u nas doma....dokonca, ja to mam este v tom komplikovanejsie, ze moj muz tam robi vzdy len od jari do jesene, a na zimu ho prepustaju, cize na jar si musim podat oznamenie UPSVR ze muz robi v AT, a tak mi slovenske pridavky aj rodicak u nas stopnu, a musi si ho ziadat moj muz v AT na Finanzamte a Krankenkasse....Na jesen zasa tam sa to stopne, a opatovne si musim podavat ziadost, u nas v SR ja na svoje meno...dalsi problem ale nastava, ze ako nezamestnana musim byt spolu s detmi pripoistena pocas jeho vykonu prace k rakuskej poistovni, a tak mame zbytocne opletacky s lekarmi u nas v SR, ktori ocami preguluju, ked si chcu osetrovny vykon vyuctovat poistovni...napr. zubar, ten nas v tom case osetruje za hotovost, nema zaujem sa babrat s papiermi...skratka nam to odmietol...Inak detske pridavky nam z Finanzamtu vyplatili uplne v pohode, vo velmi kratkom case, tusim 2 tyzdne od podania, ale Rodicak, co je rakusky Kinderbetreuungsgeld, ten nam z Krankenkasse doposial nevyplatili, ani korunu...pisali nam, co vsetko vydokladovat, naposledy im chybalo uz len cislo uctu, a aj tak od novembra nic neprislo...a to boli papiere podane v lete.....no, takze uvidime co je vo veci, snad o peniaze, na ktore mam narok neprideme...

balkica
25. feb 2015

@jannnkka od SVA to treba pytat 🙂 napisat tam, a mali by obratom poslat potvrdenie

balkica
25. feb 2015

@jankako no ked sa pobera na SK tak AT plati rozdiel, ak niekto poberal plnu sumu aj tu aj tam tak musi vratit rozdiel a nie celu sumu

jankako
26. feb 2015

@balkica
@adriana1609 no uz sme na to prišli prečo to bolo vtedy povedané tej babe.inak je to všetko ok,nič protizákonné.

j1213
2. mar 2015

Ahojte. Viete mi poradit?
Manžel pracuje v AT od 18.08.2014. Pridavok na dieťa sme nemali stopnuté,len traz stopli nám od februára a tam mi pani povedala,že na tento obdobie musím podať žiadošť na Differenzzahlung. Ale na koho meno ten žiadosť sa vypisuje: na moje alebo manželove?

boba2012
4. mar 2015

Ahojte! Prosim o radu. Ono to ani nespada do tejto temy (za co sa ospravedlnujem), ale snad mi budete vediet poradit. Priatel pracuje v AT a ja na SK. Ma on, ako otec dietata, narok na osetrovne (OCR) z Rakuska, ak ja nebudem moct zostat s dcerkou doma, kedze budem mimo SR (sluzobna cesta)? Byvame vsetci v spolocnej domacnosti na Slovensku. Dakujem!!

jankako
26. mar 2015

@j1213 asi na manžela, keď on poberá.

jankako
26. mar 2015

No,ženy. Ja uz teda fakt neviem. Mne priznali po dobrati rodicaku,aj rodicak tu na sk.mojho muža kolegu žene to nepriznali.tak aky je teda ten zákon. Byva len v inom okrese. To sa zákony menia z okr.do okresu??akože bez srandy.naozaj sme sa aj v iných veciach stretli s tym že čo okr.to iný zákon. Aj keď to neexistuje,žiaľ na sk Áno. Ale snáď keby je to protizakonne,tak mi nepriznaju ten rodicak. Ja som podala žiadosť, v nicom som neklamala...upsvr rozhodol že mam aj tu narok poberať. Ten ženskej povedali že ak na to Rakúsko príde že poberá aj tu,ze by musela peniaze vrátiť v At.

lauraa
27. mar 2015

@boba2012 a nebude jednoduchsie AK si priatel zoberie dovolenku? OCR si moze zobrat tyzden za pracovny rok ,musi doniest potrvrdenie od lekara aj na jeden den... Neviem vsak ci muss zamestnavatel uzna potvrdenie z sk ...

marcah
27. mar 2015

@jankako ide o to, ze niektore krajiny ako asi aj rakusko ma urcenu urcitu celkovu sumu, na ktoru ma matka narok. Tuto sumu ti rozpocitaju podla toho ako si urcis na urcite casove obdobia napr. 12, 24, 36 mesiacov. Ale zaroven z tejto sumy stiahnu to, co dostanes v nejakej inej krajine. To znamena, ze kedze ty si si celu sumu uz v rakusku vybrala a oni to zistia, mozu po tebe tu ciastku pozadovat spat. Mozno by si sa mohla v At informovat ako to je, ale je mozne ze tym na seba iba zbytocne upozornis 🙂 (pretoze myslim ze inac to zistovat nebudu - jedine napriklad pri dalsom dietati alebo inych davkach este mozu na to natrafit)
To ze jedna uradnicka to uznala, druha nie, je podla mna divne, ale v tychto veciach nemaju podla mna vsetci uplne jasno, mne tiez stale ked som zistovala kde mam na co narok vzdy prisla ina odpoved 🙂
Aj moja svokra teraz musi vratit 2000 Eur, pretoze teraz zistili ze roky poberala o nieco viac nez mala a to len preto ze jej niekde nejaka uradnicka omylom uznala vyssie davky....

jankako
27. mar 2015

@marcah ale šak to je na hlavu toto.ved oni maju ovládat zákony keď ti idú niečo priznať alebo tak isto aj nepriznat.možno skúsim vygooglit nejaký zákon ako by to malo byť u nas. A veru že možno by naozaj mohli prísť na to v at tak ako si to napisala,pri dlhšom dieťati. Zrejme na to prišli vtedy aj tej osobe tak,čo to musela vrátiť v at.ja tiež nechcem robiť nič protizákonné aby som musela vracať kopec prachov potom.

kilian
27. mar 2015

@jankako
@marcah prist na to skor ci neskor vzdy pridu.

jankako
27. mar 2015

@kilian no,šak to...

jankaferancova
31. mar 2015

Ahojte,je tu toho popisaneho vela,ale urcite sa niekto ochotny najde poradit.Manzel ide pracovat na rak.zmluvu ja poberam rodicovsky prispevok,maly ma 10mesiacov.Este mame 4rocneho syna.Na co mame narok?Co vsetko k tomu treba?Da sa poberat rod.prispevok aj z Rakuska?Mozno hlupe otazky,ale mm doteraz pracoval dlhe roky na zivnost takze nemame ziadne skusenosti co sa tohto tyka.Kludne piste aj do IP.Dakujem pekne!

ni13
31. mar 2015

Ahojte vie mi niekto poradit? byvam s priatelom v SR a on pracuje Rakusku niesme manzelia a ani nemame spolu trvaly pobyt aj tak mozeme vybavit nejak rodicovsky prispevok alebo ked nemame spolu trvaly takto nemozeme? dostat?