Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

lucia2805
3. apr 2013

@jitulicek111 ahoj na tvojom mieste by som chodila aj v rakusku aj na svk ku gynekologicke,ked sa rozhodnes rodit na svk tak to oznam gynekologycke aj tu aj v AT ale financne by ti bolo lepsie rodit v AT,budes mat narok na matersku tam lebo si a aj pracujes aj pridavky len musis sa porozpravat na urade na svk je tam zena ktora sa venuje takym ako sme mi a poradi ti aky formular a kde mas dat 🙂 neboj ked budes na svk zajdi na urad prace apopitaj sa poradia ti ja uz rok aj pol cakam na vyplatenie materskej a pridaviek a tiez neviem ako mam uz postupovat tu mi povedia ze nechapu preco im to dlho trva a tam ze musim cakat sila...

jitulicek111
3. apr 2013

@lucia2805 tak to je fakt sila..A ked porodim v AT kde budem byvat?ved tu nemam byvanie nic.A tu kde pracujem u tej babky byvat nemozem mam tu prechodny pobyt ale ten ked odidem mi zrusia..Ja som si myslela,ze ked budem doma tak si vyberiem jednu z tych variant co ponukaju a budem ju dostavat na sk pretoze aj zivnost mi treba platit...Nesmiem ju pozastavit lebo duplom nic nedostanem..ja som slobodna priatel ma nechal v stichu takze som na vsetko sama a uz fakt neviem co dalej...Ked pridem domov tak mam ist len na ten urad prace hej?a oni mi tam pomozu a poradia?p.s a ty z coho zijes ked si este nic nedostala?dufam,ze mne sa to nestane lebo som stratena a nebudem si moct platit zivnost nic...ach jaaj ☹

lauraa
3. apr 2013

@zuzanababalu co myslis teraz ? trvaly pobyt alebo differenzzahlung?

lauraa
3. apr 2013

@jitulicek111 pekne po poriadku..... je jedno ked budes rodit , alebo kde budes zit s dietatom..... narok na wochengeld mas ako ti na SVA povedali 8 pred a 8 tyzdnov po porode, budes posielat kazdy mesiac ziadost..... dalej rodinne pridavky a rodicak si das ziadost na slovenskua pokial ti ju zamietnu poziadas o tieto davky v rakusku.... ono to bolo tak ze ked si bola slobodna matka tak priznavali pridavky a KBg v Rakusku normalne mesacne, ale doba sa zmenila a uz pokial uvedies otca dietata do rodneho listu tak uatomaticky prebera tieto davky stat kde otec dietata pracuje..... v totmo pripade mas potom narok na differenzzahlung rodinnych pridavkov a aj rodicovskeho prispevku pokial nezrusis zivnos tniekto tu uz pisal ze staci zivnost pozastavit a neplatit odvody ale zial ja som sa v praxi este s tymto nestretla, v podstate ked nebudes vykovat cinnost( teda odvadzat dane v at , opustila si pre nich tento prac. trch a nemaju voci tebe ziadne zaväzky)...... takze wochengeld dostanes urcite to je tych 8 pred a 8 po porode, dalej sa uvidi.... ja to skor vidim na mesacne vyplacanie na sk a doplatok z rakuska raz rocne spätne.....

lucia2805
3. apr 2013

@jitulicek111 ja mam muza muz mi pracuje nastastie no peniaze aj tak chybaju :/ ano chod na urad na slovensku a tam ti poradi uradnicka ktora sa tomu venuje,a skus sa aj tam spytat ze ako mas postupovat ked si tehotna robis v at ale prechodny pobyt mas u babky ktoru opatrujes urcite ti poradia a ak tam budes mat lepsie vyhody mozno ti poskytnu nahradne ubytovanie mala by si narok na beihilffe a vela inych aj na byvanie ved aj ja cakam kym mi vyplatia a chceme ist tam vsetci ale uz mi sili dochadzaju no ako sa vravi trpezlivost ruze prinasa🙂 drzim ti palce ale urcite sa nevzdavaj aj ked ta chlap nechal mas v sebe babo a bude ti dobre musis sa len poradit na tych uradoch....ja sa skusim spytat aj u nas tej mojej co mi vybavila vsetky formulare ze ako mas postupovat zajtra maju znestrankovy ale v pondelok tam zajdem a napisem ti ak zistim nieco 🙂

lauraa
3. apr 2013

@lucia2805 tym ze porodis v at nemas narok ani na matersku ani na rodinne pridavky, tam su uplne ine kriteria ..... jedine v com mas pravdu je ze potrebujes 5 peciatok od gynekologa a 5 od detskeho lekara ... tieto predkladas az na vyzvu GKk asi v 18 mesiacoch veku dietata... doposial im stacilo okopirovana slovenska tehu knizka a ockovaci preukaz dietata plus kopia zdr. karty dietata, kde je potvrdene ze si naustevovala s dietatom kontroly u pediatra.....

lucia2805
3. apr 2013

@lauraa ale ja niesom tehotna :D to som odpisovala babene 🙂 moja svagrina tiez rodila v AT a chodila aj na svk aj tam na gyn. porodila v AT a dostava vsetko len si to musela z muzom obehat ale byva tam tak neviem ako to maju na tych uradoch ja uz tiez cakam ako dlho a este mi nic nevyplatili a to co som si musela vsetko vybavit hufa papierou prelozit poslat tam uz mi davno prislo aj vyrozumenie ze mi schvaluju rodinne aj matersku aj bonus na deti a nic nemam ani korunu uz rok aj pol tak tiez cakam kam sa mam obratit

zuzanababalu
3. apr 2013

@lauraa differenzzahlung

lauraa
3. apr 2013

@zuzanababalu ten sa ziada po uplynuti kalendarneho roku spätne , ano je nato formular stiahnes z netu,

dada200
3. apr 2013

Ja dosť dobre nerozumiem tomu,že niektoré tu čakáte viac ako rok na odpoveď, alebo peniaze a na úradoch vás len tak ľahko odbijú, že máte čakať.Prepáčte, ale tomuto ja moc neverím, buď ste odovzdali niečo zlé vyplnené, alebo od vás ešte niečo žiadali doložiť V nejakom termíne.
My sme nemali nikdy s manželom s týmto problémom, vždy sme všetko na čas dostali.Dokonca aj materskú som brala Z AT mesačne a to tam pracuje iba manžel a poberala som ju do 3.rokov dcéry.Rodila som na Slovensku aj tu bývame. Rodinné poberám naďalej každé 2.mesiace , len raz ročne dám potvrdiť E411 u nás na sociálne a potvrdenie zo škôlky , že ju dcéra navštevuje.Všetko dávam potvrdiť v nemčine a nikomu to nevadí 😀. Nechcem sa nikoho dotknúť , len si nemyslím, že je to chyba úradníkov, alebo konkrétneho úradu v niektorej časti. Manžel patrilu už aj do Gänserndorfu,aj do Brucku a teraz do Eisenstadtu a vždy bolo aj je bez problémov.

sirinka
3. apr 2013

@dada200 ty ale zrejme na sk nie si zamestnana, vtedy nie je problem poberat plne davky mesacne.

lauraa
3. apr 2013

@dada200 alebo si nepracovala alebo si nezamestnana.

jitulicek111
3. apr 2013

@lauraa ahoj.si mila,ze si sa ozvala.chcem sa este opytat na wochengeld ked budem na sk odkial dostanem tie formulare a ked mam datum porodu 4augusta kedy uz mozem poslat prvu ziadost na wochengeld..a este nechapem pisala si ze si mam dat ziadost na sk ohladom rod.pridavok + rodicak na sk mam ist na urad prace soc.veci? ale doma si nic neplatim takze pochybujem ze mi nieco daju kedze tu v AT platim vsetko.A co sa tyka otca dietata otcovstvo podpise ale on nepracuje nikde tak neviem...MAM STOHOUZ TAKY CHAOS ☹

zuzanababalu
3. apr 2013

@lauraa dik krasne za pomoc,takze ak som to spravne pochopila, kedze krpec sa narodil teraz tak ja si o to mozem poziadat az v roku 2014. Prosim ta a co ten Kinderabsetzbetrag? dik este raz🙂

sirinka
3. apr 2013

@jitulicek111 vsetky ziadosti sa daju najst na internete. Pokial mas trvaly pobyt na sk a ty aj tvoje dieta mate slovenske obcianstvo automaticky ti vznika narok na rodicovsky adetsky prispevok... To je cca 210 eur mesacne...na to mas narok okamzite po ukonceni poberania materskej teda wochengeld. Z rodnym listom dietata sa prihlasis na prislusnom UPSVaR. Dorovnavaciu davku z rakuska treba podat ziadost na KBG maximalne do polroka od ukoncenia poberania wochengeld. Potom treba ziadat na finanzamte FB a na krankenkasse KBG vzdy spatne za cely minuly kalendarny rok , doteraz sa podavali vzdy uz potvrdene formulare E 401 a E 411 z UPSVaR k ziadosti, udajne uz nie vsade to pytaju, lebo vraj si to oni aj tak este raz overuju, tak netusim, ci s tym uz ma niekto skusenost....

francesca23
4. apr 2013

Ďakujem, že ste mi poradili......boli ste fakt veľmi ochotné.....ale to je mentalita ľudí na Slovensku!!!

sirinka
4. apr 2013

@francesca23 uf zybtocne nas tu osocujes, ja sa priznam, ze tvoj prispeok som prehliadla, ale v podstate su tu myslim minimalne dve plne temy, ktore by stailo aj zbezne precitat a nasla by si si odpoved....
Samozrejme, ze si mozes ziadat dorovnavaciu davku a tu na tejto stranke si najdes aj navod na vyplnenie formularov
http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-r...

janinka13
5. apr 2013

Kočky, poraďte, mm je zamestnaný a riadne platí odvody v RAkúsku, sme zosobášení, čakáme bábo, ja pracujem na Slovensku, aj tu žijeme, na čo všetko mám nárok zo Slovenska a z Rakúska? Budú mi dorovnávať rodičovský príspevok? A čo daňový bonus, ten budem poberať ja zo sSlovenska a mm z Rakúska? ČO všetko treba vybaviť? Ďakujem

lauraa
5. apr 2013

@janinka13 .... o matersku poziadas na Sk a rovnako o rodinne pridavky....... potom ti na UPSVaR poradia ako dalej.... vystavia ti formular E 401, E 411 pre At a poziadate po skonceni materskej na sk o davky v at.... neviem aky danovy bonus myslis?

janinka13
5. apr 2013

@lauraa Takže po skončení materskej si požiadam pomocou tých formulárov o dávky v AT - čiže mi z AT budú doplácať rozdiel sumy rodičovského príplatku? A potom po materskej rodinné prídavky už budeme poberať len z AT , z SK mi bude chodiť len rodičovská, či naďalej aj z SK? Zle som sa v poslednej časti vyjadrila, myslela som rodinné prídavky, Ďakujem za každú radu 🙂

mauerka
5. apr 2013

@janinka13 Skusim pomoct @lauraa s odpovedou na tvoje otazky, kedze sa na nu obraciame mnohe 🙂
Po skonceni materskej prechadzas na rodicovsky prispevok. Ten ti bude vyplacat kazdy mesiac slovenska strana. Na konci kalend. roku vyplnis a das si na SK potvrdit spominane formulare. Tam sa uvadza, kolko si mesacne dostavala zo Slovenska. Vyplnene to podas v AT zaciatkom dalsieho roku /napr. v januari/. Nasledne ti rakuska strana jednorazovo vyplati dorovnanie. Napr. rodicovsky prispevok z SK by si dostavala mesacne 100€. V AT je napr. 150€ mesacne. Takze roku spatne.
Obdobne je to aj s pridavkami na dieta - pocas roka ti vyplaca Slovensko tych 20€. Na konci roka ti to na formulari UPSVaR potvrdi, kolko si dostavala a tento az na zaciatku dalsieho roku zasles v AT na Finanzamt a oni ti jednorazovo za uplynuly rok vyplatia rozdiel medzi slovenskymi a rakuskymi pridavkami /cca.100€ mesacne/.
Snad som to zhrnula pochopitelne 🙂

janinka13
5. apr 2013

@mauerka ĎAKUJEM 🙂

jitulicek111
7. apr 2013

ahojte baby.kedy mozem poziadat o prvu davku wochengeld ked mam termin porodu 3augusta?a este by som sa chcela opytat ze aky formular mi treba na ttu variantu ktoru si chcem vybrat a kde mi ho daju alebo kde ho mam ziadat...ja uz neviem..poradte dakujem..

jitulicek111
8. apr 2013

sirinka dakujem velmi pekne. 🙂

janka0408
8. apr 2013

@lucia2805 ahoj.tak toto ma moc nepotesilo.ja som prave posielala papiere na pridavky do rakuska a tiez cakam od februara...na slovensku mi vsetko stopli a za minuly rok co som poberala na Sk a priatel pracoval v Rakusku,tak musim vsetko vratit,ze mi to vyplatia z rakuska...nejako sa mi to nezda nema niekto s tym skusenost?a aky dlhy cas ma fin.urad v rakusku na rozhodnutie?

shailina
8. apr 2013

@jitulicek111 ahoj napisala som ti postu že ak chceš možme o tom pokecat cez telefon ja ti dám informácie čo a ako len potrebujem vedieť či si v rakusku alebo na slovensku alebo cez face book alebo skype ako ti je lepšie 😀

lucia2805
8. apr 2013

@dada200 ahoj ja mam ten problem dali sme im vsetko co chceli ale mne stratili uradnici papiere lebo sa stahovali a tak som im musela poslat znovu potvrdenia E411 aj ze mala nenavstevuje skolku a este tehotensku knizku a teraz je tomu rok aj pol a stale cakame uz mi to ide nanervy ze muz tam vola alebo chodi ako na WC a nic vraj mame cakat pytala som sa aj na urade u nas na svk a nechapu....asi ste z muzom mali stastie

pupawka800
11. apr 2013

@shailina Ahojte zienky potrebujem surne informacie: Je tu niekto kto pobera maresku a pridavky z rakuska?????

malinovka333
11. apr 2013

ahojte , mám poslat do rakúska potvrdenie o prehliadkach v tehotenstve a aj o malom ze chodil na prehliadky do 14 mes. na akom papieri alebo co mám dat vlastne povrdit. predtym ked sme to vybavovali sme nic take nepotrebovali, vsetky papiere tam maju a zrazu pýtaju toto,