Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

jankako
22. aug 2013

@lauraa hej?to som netušila!

leony
27. aug 2013

Dievčatá, ako riešite nové výhody platenia odvodov počas Wochongeld, v novom tlačive je to uvedené:
Wegen der bevorstehenden Entbindung habe ich meine selbständige Erwerbstätigkeit fur den Mutterschutzzeitraum ganz oder teilweise unterbrochen unnd dies der SVA gemeldet und die Ausnahme von der Pflichtversicherung beanttragt.

Ak som to správne pochopila:
Vzhľadom k blížiacemu sa pôrodu som svoju samostatnú zárobkovú činnosť po dobu materskej dovolenku úplne alebo čiastočne pozastavila a nahlásila SVS a poziadala som o vynimku z platenia poistenia.

Takže máme možnosť platiť nižšie odvody, neviete niekto k tomu viacej????? dakujem

adrika78
30. aug 2013

ahojte dievcata...
mala som rodicak na 20+4 z AT, skoncil mi, a chcela by som aby do troch rokov maleho mohol poberat rodicak on na Slovensku, ma s tym niektora z vas skusenost,(manzel je momentalne nezamestnany)

a este jedna otazka, neviem ci je to pravda, ale ze vraj sa da poziadat o vratenie penazi ktore som platila pocas wochengeldu, viete nieco o tom , da sa to, alebo co je v tom nove??? dik

happy8051
30. aug 2013

@adrika78 ano ty, alebo partner mozete dalej pobeat rodicak na svk. ja poberam teraz tiez. ohladne vratenia penazi pocas wg neviem poradit, ale tiez ma to zaujima

kristina1979
31. aug 2013

Ženy, skúste FB stránku https://www.facebook.com/groups/342056729228203... a konkrétne Dominika Smiková Kleinová, mám pocit, že nikto vám nepomôže lepšie ako ona.

kristina1979
31. aug 2013

Opravujem, Dominika už má ďalší nick na účely poradenstva ohľadom prídavkov z AT, a je to https://www.facebook.com/dominika.klein.79?hc_l... (treba požiadať o priateľstvo a spýtať sa, čo a ako)

adrika78
31. aug 2013

@happy8051 no len ked som bola na socialke, tak mi ta pani povedala, ze oni maju v papieroch, ze AT vyplaca 30 mesiacov rodicak, ale ja mam iba na 20 mesiacov, ze ona si to overi , a este je problem s tym, ze manzel je nezamestnany, a ja uz zase pracujem v AT....

adrika78
31. aug 2013

@happy8051 dokonca som pozadala o doklad , ze do kedy mi patri rodicak, tak presne vyslo na 20 mesiacov od narodenia maleho.....a ked som to na socialku priniesla tak jej to nestaci, ze ona si to overi, tak si overuj, ja ini paier nemam ..... a hlavne , to ju stve, ze oni maju na 30 mesiacov v papieroch, a ja mam na 20 mesiacov.....ako sa tebe podarilo vybavit to u nas na sk...

a este by som sa ta chcela opytat, nevies, ako to je so ziadostou o pridavky, kedze som bola na rodicaku a aj som uz pracovala v At, ako mam tam uviest ndo kolonky ci som zamestana, alebo poberala som rodicaka aj som pracovala, , mam z toho riadny chaos......dik

happy8051
31. aug 2013

@adrika78 datumovo ohranic, kedy si uz zacala pracovat. vela zalezi na tom, ci si zivnostnicka, alebo pracujes na zmluvu

@kristina1979 pytala si sa Dominiky, ako to je s vratenim odvodov? ja mam z toho chaos

something
31. aug 2013

chcem sa vas opytat...mne nik nepytal doklady ze som chodila do poradne alebo k pediatricke s malym. To pytaju kazdeho? nebudu mi vyplacat menej? zato krankenkasse ma pytala uz vselico mozne 100x a finanzamt sa neozval od febr.

lauraa
1. sep 2013

@something az v 18 mesiacoch veku dietata takze mas cas, staci okopirovana detska karta...

happy8051
1. sep 2013

@lauraa prosim ta, nevies, co to je za novy zakon, ktory umoznuje poziadat spat zaplatene odvody pocat wg a kgb? pocula som o tom, ale myslim, ze je to blud. nevies o tom nieco? diky

ja149
1. sep 2013

Zdravim dievcata, chcem sa opytat mam narok na prispevok pri narodeni dietatka v SR ked mam trvaly pobyt v SR a matersku poberam v Rakusku,a byvam v Rakusku co k tomu potrebujem

schocko
1. sep 2013

@ja149 áno máš nan nárok

ja149
1. sep 2013

co vsetko k ziadosti potrebujem ,dik 😉

lauraa
2. sep 2013

@happy8051 zial nie.

kristina1979
2. sep 2013

@happy8051 Katka, napíš jej sama, má naštudované všetky novoty a nepoznám nikoho, komu by nevybavila všetko, čo bolo potrebné. Sama má dve deti a je na materskej, takže jej z vlastného záujmu neutečie nič, čo sa zmení.

happy8051
2. sep 2013

@kristina1979 uz som jej napisala 🙂

leony
4. sep 2013

@happy8051 Happy, prosím pekne, postúpiš nám info, aby sme jej všetky nevypisovali 🙂 ďakujem, ja mám info, že sa môže pozastaviť , prerušiť živnosť počas WG a si oslobodená od platenia odvodov( nie všetkých) ale neviem, či potom nebudú robiť problémy pri KBG a FBH.... to je doležité, VA sa posiela oznamenie o pozastaveni živnosti na FA. Oznámenie je na stránke SVA, vo formulároch.

happy8051
4. sep 2013

@leony ahoj, Dominike som napisala, ale zatial nemam odpoved. jasne, ze ked budem mat od nej nejake info, vsetko napisem sem. ja som v juni ukoncila kgb, teraz uz poberam len fbh na dve deti a odvody mam 640€ kvartalne. ak mi ich este uvysia, neoplati sa mi zovnost nechat otvorenu. tiez velmi potrebujem vediet, ako to je s odvodmi, nemam to vobec nastudovane, len som kdesi v diskusiach citala, ze je moznost poziadat o vratenie... ale pravdupovediac, zda sa mi to nerealne

katie.2906
5. sep 2013

Ahojte. Prosím Vás mám otázku. Brat začal pracovať v AT od marca ako zamestnanec. Môže si už teraz podať žiadosť na rodinné prídavky alebo musí čakať a podať až v januári spätne za tento rok? Jeho manželka je na RD. Ak to podá v januári a pokiaľ to priznajú, to dosť dlho trvá. Potom by prišli o dosť mesiacov RD, o ktorú chcú tiež potom žiadať.

lauraa
5. sep 2013

@katie.2906 uz si mal o ne davno poziadat

leony
9. sep 2013

@happy8051 ahoj, ja som sa tam tiež pridala, ked vidim ake to je všetko komplikovane tak radšej si necham poradiť od kompetentného a kedže sa týmto veciam Dominika venuje tak to bude dúfam jednoduchšie a podarí sa mi všetko vybaviť 🙂) ináč ja mám len 2 1/2 týždňovú dcerku tak musím vybavovať všetko, len som ostala zaskočená, priateľ bol na VšZP a dali malej modru kartičku, ako mám ja, kedže som poistená v AT,ALE nechápem prečo ona, však ja ju nemám pripoistenú a do 18 za ňu platí štát, nie?! ako to máte baby??? poradte prosím ako postupovať, dnes ho tam chcem poslať nech to vymenia....

happy8051
9. sep 2013

@leony mala je pripoistena s tebou automaticky, ja tak mam obe deti.

katie.2906
9. sep 2013

Baby prosím Vás, práve vypisujem papiere na rodičovský príspevok a som z toho jeleň. Ja som na RD na Slovensku a aj zamestnaná na Slovensku, manžel pracuje v Rakúsku. Kto je Antragsteller? Ja, či manžel? Do kolónky Wochengeld, ak som poberala zo SR, tak píšem Sociálna poisťovňa? Karenz wurde vereinbart s mojim slovenským zamestnávateľom? O doplatok materskej som nežiadala a ani nebudem, lebo som využila DNP.
A na 401 a 411 píšem manžela ako prvého, lebo je zamestnaný v AT?
Keď žiadam len o doplatok k RD tak do 411 kolónka 5 píšem adresu Krankenkassy a žiadam odo dňa nástupu na RD? Dobre to chápem? V kolónke 7 píšem deti, že poberajú Familienleistung a koľko a seba tiež koľko poberám KGB na SVK?

Tiež prechádzam s poistením na manžela aj s deťmi, nakoľko mi vo vszp povedali, že budeme pripoistené na neho v AT. To znamená, že ak rodičovský vypláca krankenkasse tak musím počkať na vyjadrenie o poistení?

Veľká vďaka za odpovede. 😉

lauraa
9. sep 2013

@katie.2906 antragsteller si ty, , karenz wurde verenibart tvoj zamestnavatel na sk, soc poist. ti vyplacala matresku, o tento doplatok tak ci tak nemozes poziadat lebo neexistuje, na matreksu v at by si mala narok keby si tu pracovala.....len ty asi nebudes ziadat o dplatok ale o normalne vyplacnu davku mesacne, rovnako ako aj rodinnych pridavkov, kedze manzel tu pracuje, opytaj sa nato na soc. poistovni aby si potom zbytocne nemusela vracat peniazky sk....zdr. poistenie staci ked manzel nahlasi na jeho GKK ...poistenie a vyplacnie davok su dve rozdielne veci..... poistenie prides , prihlasis a ides za par minut vsetko hotove,na vyjadrenie finanzamtu a GGK o rodicaku si pockas dlhsie aj ked o nic neprides..... na vyplacanie KBG je potrebne priznanie od FInanzamtu rodinnych pridavkov....

katie.2906
9. sep 2013

@lauraa Ďakujem pekne. 😉 Prídavky na deti nám už prišli priznané. 🙂 A žiadam len o doplatok rozdielu rodičovského 🙂

something
9. sep 2013

@katie.2906 Mozem sa ta opytat po akej dobe ti prisli uznane pridavky z finanzamt?

katie.2906
9. sep 2013

@something Podávali sme to vo februári a prišlo to minulý týždeň. No, dali si načas. 😠

something
9. sep 2013

@katie.2906 Jej no tak to by snad aj nam uz nieco mohlo prist...a kde ste davali? vo viedni? My sme tiez davali vo febr. ale stale nic 😒